TOFU KOOGIS

 Olen kahe viimase kuu jooksul õppinud sööma sojatooteid, väga minimaalselt küll (pakendiprobleemi tõttu - notrashproject.com). Peale viimast vegan restorani külastust, tahtsin kodus katsetada tofut pastaga. Tõsiseks kokkamiseks ei ole mul olnud kahjuks aega ega rikutavat vaba tujuruumi. Pakike pehmet tofut aga minu looduslikus külmkapis (kilekott mu korteriakna taga, kaval, eks; ise hullult uhke veel) abistavat kätt ja seedimisorganit ootas. Soolase taldrikutäie vastu mul isu ei ole olnud, seetõttu olen uurinud tofukookide maailma. Kõige lollikindlam ja totakam lahendus, mis ma leidsin oli ... segada tavapärane keeksitaigen mureda tofuga. Tulemus lõhnas nagu mõnsa kohupiimakook ja tuli välja küll (success). Peale panin martsipanikihi, mis pärines Marks&Spenceri riiulitelt. Tegemist on sellise mahedama maitsega martsipaniga, aga täitsa vegan variant. Mäletan, kuidas mulle lapsena martsipan üldse ei maitsenud, nüüd aga võin seda kangina närida.


September ja oktoober on toonud peale suurte muutuste esile ka väiksemaid probleeme, mis on hädasti lahendusi vajanud. Peamisteks mureallikateks on olnud kõik see "jama", mis iseseisva elukorralduse puhul vajalikud on: pesu- ja puhastusvahendid ning muud tarbeesemed. Ehk siis kust leida pakendamata seepi, kuidas teha ise aknapesuvahendit, millega hambaid või nõusid pesta jne. Korteriaknast näen ma selgelt, milline on minu kortermaja prügitootlikkus, mis ei ole ilus vaatepilt. Masendav on näha, kuidas viiendalt korruselt viskab täiskasvanud mees oma nädalase rämpsu parklasse. Karjub järele ka muidugi. Eks minagi karjun oma mõtetes, millist tarbetut jama ma koju toon, lahti pakin ning seejärel konteinerisse ära peidan. Seni astutud sammud:

1. JUUSTE PESEMINE. Jaa, pakendivaba šampooni otsimine on olnud pikk ja endiselt veel sihitu pime tee. Olen provinud pesupähklitest "siirupi" valmistamist, aga täna see minu jaoks ei tööta. Seetõttu muretsesin omale pumbaga liitrise purgi, kuhu saan kallata vastavat kraami. Pump aitab koguseid kontrolli alla hoida, täitematerjaliks leidsin rimis müüdavat õrna kosmeetilist vedelseepi 6L ja 3L anumates. Palsamit ei ole kasutanud juba paar kuud, asja särtsakamaks teen teepuu ja piparmündiõliga, mis pea mõnusalt hõõguma lööb (proovi seda peale jooksmist!). Pean tulemuste nägemiseks talvekuivaõhu üle elama, praegu on kõik veel vanast rasvast sile ja pehme.

2. ÜLDPUHASTUSVAHEND. Sidrunimahl+äädikas+teepuuõli, tualettpoti jaoks lisan soodat. Äädikat oleks tarvis kanisterkoguses saada, nii ka teepuu- või piparmündiõli (teha ise?).

3. VANAD ASJAD. Tahan tühjust ja mõtteruumi oma tubadesse. Kõik vana kasutada või anda kasutamiseks. Südameraskeks takistuseks jääb kauss huulepulkade ja muu sädelevaga.. Näen, et meie kortermajas on mõnus süsteem: pane oma mittevajavad esemed trepikoja aknalauale ja peagi leiab igaüks enesele oma. Miski ei jää sinna vedelema. Ükspäev aga sain ka mina sellest süsteemist magusa ampsu. Olen hoidnud end tagasi mitte tellimaks enesele teatud kokandusteemalist väljaannet, seda nii pool aastat vähemalt.  Ühel suvalisel päeval aga oli minu rõõm suur -  pakk ihaldatud ajakirju oli minu tuulekülmi sõrmi ootamas. Maailm on armas, vahel ju peab olema.

4. PRÜGIKOTT. Näen oma ühistu biokonteinerist, et enamik kogub oma laguneva saia-leivakottidesse. Tore? Ämbriga alla ja üles käimine on kindlasti samm ebamugavust, kui kott enne trolli peale minekut kogujasse susata.

5. ESIMESE RINGI TOOTED. Minu põues kasvab trots.

6. VAIBA PUHASTAMINE. Koheva, pikajuukselise vaiba puhastamiseks on tarvis tolmuimejat. Seda viimast ma pole aga jõudnud (kõrgete ideaalide ja vastava toote puudumise tõttu) soetada. Kahjuks minu korterivaldustes pole kohta vaiba kloppimiseks, on üldkasutatav rõdu, ent seal pole seda kõige lihtsam teha. Juuksekarvu on ääretult keeruline välja kloppida. Olen võtnud omale nädalavahetused talviseks paastuajaks, tühi kõht on toonud mõttepuhtust. Leidsin ka oma vaibapuhastusprobleemile lihtsa lahenduse: kuivharjamine. Prisma saunatarvikute sektsioonis oli pakkuda kord mugavat plastikharjastega puidust harja. Plaanis oli seda tarvitada keha pesemiseks, tugev harjas aga selleks ei sobi. Vaiba ja muude kodutekstiilide puhastamiseks sobib see aga ideaalselt. 

Kommentaarid

Populaarsed postitused