KAKS AASTAT MERIKÄSNA TAMPOONI ASEMEL

"Õõh, päevad!" Foto autor M.A. Tallinn 2015Mõtlesin teha ühe update postituse merikäsna kasutamisest tampoonina. Tegemist on ühe vana viisiga, haldamaks menstruatsiooniaegset verejooksu. Kuidagiviisi sain ma sellest rohkem kui kaks aastat tagasi teada ja see tundus vägagi intrigeeriv. Ei olnud ma eales kuulnud kedagi sellest rääkimas, ega teadnud isiklikult mitte kedagi, kes seda kasutanud oleks. Või isegi selle variantmõttega mänginud.

Kui ma olin 14 ja ma sain tehniliselt naiseks, siis rääkisin sellest ka oma emale. Mu ema andis mulle ühe megavana raamatu, mille tema ema oli talle andnud, kui tema minuvanune oli. See oli selline hästi lahe raamat, mis õpetas kuidas endale sidemeid õmmelda ja näitas tootefotosid eriti kummalistest menstruatsiooni traksidest ja seadmetest. Raamatus olid ka lood, väikesed kommentaarid. Üks neist jäi mulle hästi eredalt meelde, kuna see andis edasi ühe loo, kuidas keegi pani haaknõelaga omale sideme aluspesu külge ja istudes see läks lahti - teravik ta õrna kehaosa poole. Aiii! Igatahes oli see raamat 2007ndal aasta ikka kõvasti ajast maas ja tol hetkel ma ei saanud üldse aru, miks mu ema mulle mingi haigelt napaka raamatu andis. Tema ainus kommentaar selle sündmuse puhul oli viide sellele, et vastavad vahendid asuvad vannitoas kõige viimases riiulis. See sündmus jäi mulle väga hästi meelde, kuna päev hiljem toimus mu onu pulm (07.07.07) ja mu ema pakkis mulle igaks juhuks hullu pataka hügieenisidemeid kaasa. Megapiinlik!

Tegin kiire arvutuse ja tänu merikäsna kasutamisele olen ma kahe aasta ära jätnud 60 tampooni ja 90 pesukaitse ostu. Päris väikesed numbrid, võiks isegi arvata, et miks on see vajalik? Ma ei raiska ju palju. Aga samas, kui vaadata suuremat pilti on numbrid teised. Eestis on 2016 aastal statistikaameti andmetel 207 602 naist, kes on vanuserühmas 15-44. Võtan sellest numbrist kinni ja teen mõned arvutused, mille tulemusena kulub keskmiselt (võtsin koguarvust maha 2015 aasta sünnid ehk mittemenstrueerivad naised) Eesti naisel 6 973 956 tampooni (3 tampooni ühe kuu kohta) ja 11 623 260 pesukaitset/hügieenisidet (5 sidet ühe kuu kohta) aastas. KUUS MILJONIT TAMPOONI & ÜKSTEIST MILJONIT HÜGIEENISIDET. Ja seda iga aasta. Iga aasta 111,57 tonni ümbertöötlematuid plastikjäätmeid (kui võtta ühe tampooni ja sideme kaaluks 6 gr). See on lihtsalt niivõrd mitte midagi ütlev number, et ei oskagi sellest kuidagi hoolida. Ma lihtsalt ei suuda ette kujutada niivõrd suures koguses jäätmeid. Kas sa oskad?

Arvutustes kajastatud 3 tampooni ja 5 sidet ühe kuu kohta on absoluutne miinimum, et ma selle statistikaanalüüsiga ei looks numbreid, mida olemas ei ole. Niivõrd väike arv on seetõttu, et naistel on erinev mesntruaalvedeliku kogus, lisaks arvestasin ma sellega, et väike arv kajastab ärajäänud ja pikenenud menstruatsioontsükleid. 

Aga lähme edasi. Merikäsna kasutamine on turvaline, seni kuni käitutakse vastavate ettevaatusabinõude järgi. Olen sellel teemal kõnelenud mitemete naisteaerstide ja meditsiinitudengitega, kõik on mulle kinnitanud, et merikäsn on sobiv vahend kui ta on tagatud selle steriilsus ja vähene kehasisene aeg. Oluline on ka jälgida hoolega, kuidas see kasutaja kehale sobib. 

Olen kasutanud nüüd käsna rohkem kui kaks aastat ja mul pole ühtegi probleemi tekkinud. Kõik sujub hästi ja mugavalt. Selle aja jooksul pole ükski naistehaigus mind hammustanud, olen oma keha hoolega jälginud ja näib, et kõik on korras.

Jah, ma olen proovinud ka kuutopsikut. Aga minu eelistuseks see siiski ei saa. 

Lekkimist ei ole kohanud, valu sisestamisel ja väljutamisel samuti mitte. Kehas käsna tunda ei ole. Tihtilugu on tampoonikasutusjuhenditel kirjas, et tampoon on õigesti sisestatud kui seda pole kehas tunda. Ma pole eales (usu, ma olen selles maailmas juba 81 korda oma womanpowerit näidanud) suutnud mitte tunda üht kivikõva tampooni oma sees. Never. Sisestada aplikaatoriga või ilma, minu jaoks vahet ei ole. Eriti hulluks läheb siis, kui tampoon on umbes 3 tundi sees olnud. See justkui vajuks aina allapoole ja allapoole.

Käsna eelis on see, et ta on tänu eelnevale niisutamisele pehme, mida ma hindan väga kõrgelt. 

Üks teine positiivne asi, mida ma olen märganud on see, et mu keha lõhn on neutraalsem kui varem ja läbipaistev-valge kerge voolus tupest on väga väga minimaalne või isegi et olematu. Täpselt parajalt. Nimelt varem oli mul sellega probleem. Kuskilt jõudis minuni info, et pleegitatud pesukaitsmed ei pruugi kehale head olla - need olid esimesed, millest ma lahti ütlesin, et näha, kas valgevooluse kogus väheneb. Nii ka juhtus. 

Mulle isiklikult piisab ühest-kahest käsnakasutusest ja ülejäänud päeva-kaks kasutan igaks juhuks veel riidest sidemeid. Kõiki neid pesen ma peale kasutuskorda esmalt külma veega ja lõhnavaba isetehtud seebiga. Vahetevahel ka keedan neid kuumas vees. Loe täpsemalt siit. Minu aeg nende toodete hooldamisele on minimaalne, kõik käib lihtsalt ja mugavalt. Teine asi, mis on käsna ja ka kuutopsiku puhul hästi normaalne ja tore, on see, et ma ei pea määrdunud tampoone-sidemeid paberi ja kilega katma, et nad prügikastis ebameeldivat lõhna ei tekitaks. 

Paari nädala pärast olen ma sõitmas Horvaatiasse, kust ma plaanin kaasa osta lahtiselt müüdavaid merikäsnu. Sealsel ühel konkreetsel saarel saab väidetavalt maailma parimaid käsnu. Aeg on vana välja vahetada ja sammuda sel teel edasi, prügisesse tampoonimaailma tagasi vaatamata.


  Riidest pesukaitsmeid on lihtne meisterdada. Eesti turul on võimalik osta nii trukkkinnitusega kui ka ilma. Mulle meeldivad ilma. Tallinn 2015

Kommentaarid

 1. Läbipaistev või valkjas munavalge-voolus on muidu osa naiseks olemisest: ovulatsiooniperioodil selle hulk suureneb ja seda selleks, et võimalikud seemnerakud paremini "kinni püüda" ja munarakuni juhtida. Nii et normaalse vooluse esinemine pole märk probleemidest nagu pole ka selle ärajäämine märk millegi paranemisest.

  Ma olen tampoone kasutanud 15 aastat ja maksimaalselt tunnen ma vahel seda nööri. Tampooni ennast on tunda ainult siis, kui see on kehvasti paigaldatud, muul juhul mitte.

  Ma kindlasti ei laida oma kommentaariga käsna ja riidest sidemete kasutamise ideed, lihtsalt need kaks punkti pole minu hinnangul väga tampoonide vastu rääkivad argumendid.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ja, muidugi! Lihtsalt varem oli mul selle voolusega pigem probleem, kui oli see osa tervislikkusest.

   Kustuta
 2. Kui liiga isiklik teema pole, siis võiksid kirjutada ka ovulatsiooni jälgimise abil raseduse vältimisest. Kas mõõdad enda temperatuuri või kasutad lihtsalt arvutamise meetodit?
  Tekkis huvi, kuna enamik kohti soovitab siiski hormonaalseid vahendeid (seejuures teadvustamata naistele antud vahendite kahjulikkusest kehale ning viljakusele) ning bioloogilisest meetodist pole head ning põhjalikku kogemuspõhist infot väga saada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ühes mu postituses oli sellest juttu aga ma kustutasin selle ära. Kui ma naistearstidega sel teemal vestelnud olen, siis mind võetakse kui napakat, kui ma väidan, et ma ei soovi mingeid hormonaalseid vahendeid kasutada ja mitterasestuda samal ajal. Kui mul nüüd tarvis arstil käia on, siis küsimuse peale, milliseid vahendeid ma kasutan, valetan ma, et mitte hakata jälle vaidlema ja põhimõtteliselt saada solvatud (et ma olen loll). Siinkohal ma viitan Tõnismäe noortekliiniku arstidele, kes minuga niivõrd "lahekelt" käitunud on.

   Olen proovinud hormonaalseid vahendeid (v.a muidugi spiraal, kuna ma pole sünnitanud), aga ei kunagi enam ühtegi tabletti ega rõngast ega plaastrit! Mul tekkis raskem tsükkel - valud, suurenenud vedelikukogus. Lisaks veel muidugi peavalud, kaalutõus!, närvilisus ja isegi valud rinnapiirkonnas. See viimane hirmutas mind ikka tohutult. Naistearstile oma muret kurtes ütles ta vaid, et pean ära kannatama.

   Kui ma kirjutan avalikult, et ma kasutan bioloogilist meetodit, siis minu poolt pakutaval informatsioonil lasub vastutus. Ma tahan sellest muidugi kirjutada ja olen alati personaalsetele sõnumitele vastanud niipalju kui ma oskan, aga ma ei saa võtta vastutust, kui kellegil peaks seesugune rasestumisvastane "eksperiment" abordiga lõppema. Ohh, eks ma pean midagi välja mõtlema :)

   Aga vastus Sinu küsimusele. Ma kombineerin neid meetodeid. Ja jälgin väga hoolega oma keha. Ausaltöeldes mul tekivad väga õrnad krambid, kui mul on ovulatsioon. Olen ka seda perioodi kontrollinud ovulatsiooni testidega.

   Facebookis nullkulu lehe alt olen alati kättesaadav ja saan vastata veel, kui tarvis.

   Kustuta
 3. Ma imestan, et statistika järgi naine kasutab 3 tampooni kuus... väga vähe ju kui tampooni peaks 2-3 tunni tagant vahetama ja seda 3-5 päeva.

  Mooncup on kindlasti mugavam versioon kui käsn. Esimest korda kuulsin merekäsna kasutusest päevade ajal, aga eks inimene õpibki iga päev midago uut :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma ise lõin selle statistika. Panin arvutusse kolm tampooni kuus, kuna on justkui arvestasin sinna sisse a) ärajäänud menstruatsioon, b)pikenenud tsükklipikkus. Tahtsin võtta absoluutse miinimumi, et mitte luua numbreid, mis tegelikult ei teki.

   Olen mooncupi kasutanud. Funktsooni ja kasutustingimuste poolest (puhastamine, eemaldamine) on kuutopsik ja käsn sama mugavad.

   Kustuta
 4. Mina nt kasutan u 25 tampooni kuus. 5 päeva, iga päev u 5 tükki.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nii palju! Wauuu. See on päris hull kogus.

   Kustuta
 5. Kas sa kasutad pille või ongi su menstruatsioon nii kadestamisväärselt kerge?
  Minul kulub kuus 20-25 tampooni ning umbes 15 hügieenilist sidet.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ei, pille ma ei kasuta. Mitte millegi hormonaalse vahendiga ma oma keha ei mõjuta. Olen proovinud kõike (v.a muidugi spiraal, kuna ma pole sünnitanud), aga ei kunagi enam ühtegi tabletti ega rõngast ega plaastrit! Mul tekkis justnimelt raskem tsükkel - valud, suurenenud vedelikukogus. Lisaks veel muidugi peavalud, kaalutõus!, närvilisus ja isegi valud rinnapiirkonnas. See viimane hirmutas mind ikka tohutult. Seda tundsin ma rõnga ja tablettidega. Naistearstile oma muret kurtes ütles ta vaid, et pean ära kannatama. Oo, ei!

   Mul on tõesti hästi kerge tsükkel. Ja vist kõige magusam selle osas on see, et see on mul stabiilselt 38 päeva pikk ehk siis keskmise 12 tsüklit aastas asemel on mul 9. :D

   Kustuta
 6. Ma olen topsikut kasutanud juba üle 4 aasta ning ma ei suuda mitte kunagi tagasi minna tampoonide ja veel vähem sidemete juurde (öäk). Kahjuks 85% naistest ei tea alternatiivseid vahendeid ja kui sellest teemast rääkida, tehakse vastikustundega grimasse. Arvutasin, et aastas ainult tampoonide pealt olen kokku hoidnud umbes 50 eurot. Plaan on varsti merekäsn ka ära proovida.

  VastaKustuta
 7. Mis Sa sellisest tootest arvad?
  https://www.shethinx.com/
  Avastasin need mingi aeg, veel pole tellinud, sarnased riidest sidemetele. Muidugi materjalivahe võib siin lugeda.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused