MINU KÖÖK

Mis toimub minu köögis? Mul on hästi tagasihoidlik köök, täpselt tudengiparas. Nii palju, kui võimalik, eelistan oma kodus kasutada looduslikke materjale nagu näiteks puit, taimsed kiud, klaas, metall. Mulle meeldib nii, kuna mul on lihtne asju puhastada, nende eluiga on pikk ja lihtsalt lahendatud keskkonnas puhkab silm.

Kodumasinaid on meil viis: külmkapp, pliit, veekeedukann, röster, kohviveski ja kaal. Tolmuimeja on ka, aga nagu ma aru saanud olen, meeldib mulle pigem niiske lapiga põrandaid puhastada kui tolmuimejaga mässata. Isegi kui minu tolmuimeja on ääretult mugav ja efektiivne, siis siin väikes korteris on see pigem mõttetu. Pealegi on meil siin kõik parkettpinnad, mistõttu on kergelt niiske puhastus ikka palju kliinilisema muljega. Hakkan tolmuimejale igal juhul uut omanikku otsima. 

Ma ei tea kas ma siin olen sellest varem kirjutanud, aga ma olin mingi periood väga tolmuimeja ostmise vastu. Minu esimeses oma korteris ei olnud vaippindu, kõik oli parkett. Sain mopiga väga hästi hakkama ja see ei olnud minu jaoks ebamugav. Siis aga sain sugulaselt kingituseks tolmuimeja. Jah, oli mugav ja mopi järele haarasin vähem. Kerime veidi aega edasi, kus ma elasin juba Laurisega koos. Sealses korteris oli väga tolmuimejat vaja, kuna vana laudpõranda vahesid mopiliigutusega puhtaks ei tee. Seesuguse põrandatüübi puhul väga märga töötlust kasutada ei tahtnud. Siin aga pigem kriibin ma tolmuimejaga meie ilusat parkettpõrandat. Ma valin tolmuimejast antud hetkel loobuda, kuna mul ei ole seda vaja. Tõsi, mu blogi kannab pealkirja nullkulu, aga see ei tähenda seda, et ma järgiksin mingisugust reglementeeritud elustiili või oleksin tahtlikult omapärane/trendikas/kodumasinafoob vmi, kuna loobun siinkohal näiteks tolmuimejast.

Kõiki neid eelnevalt loetletud kodutarvikuid peale tolmuimeja kasutan ma agaralt, mitte ükski neist ei seisa õnnetult nurgas.


Olen avastanud enese jaoks köögikaalu, sain selle jõuludeks. Üks parimaid kingitusi, mis ma saanud olen! Uusi retsepte katsetades on see olnud minu suureks abimeheks, eriti seetõttu, et olen pigem köögikoba. Ka seepi teen ma selle abiga.

Väga mõnus vahend on ka kohviveski, kuigi on plaan vahetada praegune kondimootoril töötava vastu välja. Sellega saan ma teha küüslaugu, sibula ja paprikapulbrit ja muidugi jahvatada näiteks india pähkleid ning hommikul pudru peale linaseemneid.

Igapäevane köögisõber on muidugi röster. Noh, röster nagu röster ikka. Muidugi oleks eriti öko saia-leiba pannil kuumutada aga siinkohal jääb olukord selliseks, nagu ta on. Teine köögiabiline on veekeedukann. Minu eelmises elukohas seda ma endale ei ostnud ja see, mis meil praegu on, on Laurise. Vot siinkohal olen ma vast veidrake, kuna mul pole probleemi olemasoleva potiga vett keeta, selle asemel, et mul oleks üks riistapuu, mida ma kasutan harva. Vahetevahel olen ma suur teesõber, vahel jälle vähem. L on aga kohvinautleja, mistõttu pole mõtet võtta ette seda, kuis ma proovin talle potis vee keetmise võimalust pähe määrida. Kuigi nägin ma ükspäev kaupluses imeilusat klaasist veekeedukannu...

Kööginõusid on meil vähe. Päris meie nõusid meil ei ole, see tähendab seda, et pole jõudnud muretseda täitsa meie kolmeliikmelise perekonna uhiuued nõud, mis moodustaksid omavahel sümbioosi. Taldrikud-kausid-kruusid on suhteliselt lambikad. Kuna kolimist ja liikumist on meil palju, siis pole olnud tänaseni mõtekas endale spetsiaalset serviisi osta. Eile lõhkusin näiteks ühe supitaldriku. Kui ühel päeval on elu parajalt küps, on minu köögikapp ühele minimalistlikule keraamilisele või puidust komplektile avatud.

Pann ja kaks potti ajavad oma asja igati ära. Tõin vanematekodust meile ka potikaaned, aga üldse ei kipu neid kasutama. Ühe peaks vast alles jätma.

Lõikelauad on meil aga täitsa omad - kaks erineva suuruse ja paksusega. Ilusad teised, puidust. Laurisel oli tema eelmises kodus plastikust. Oi, vot seda ma ei kannata. Ma lihtsalt ei suuda mitte ette kujutada, kuidas iga noalõikega tarbitakse toiduks veidi plastikut. Ei, lõikelaud peab ikka puidust olema. Pealegi võtab plastik omale niivõrd kergelt igasugused lõhnad külge ja määrdub. Sama moodi ei soovi ma toitu valmistada plastikust pannilabidate või supikulpidega. Minu meelest ei ole see normaalne, kui koos supiga keeb lisaks tükk plastikut.

Siis on meil olemas ka mitu erinevat puidust kaussi, mille kasutusvalik on pidevas muutuses. Nad võivad olla ühel päeval salatikausina või siis aknalaual puuviljavaagnana. Puidust kausside vastu on mul igal juhul nõrkus.

Söögiriistad on meil samuti hästi lihtsad. Kaks nuga, kaks lusikat, mõned kahvlid, võinoad. Üks puidust supisegamispulk on puudu, seda ma ei ole veel parajat leidnud. Aga muus osas soovin tähelepanu anda oma mango ja arbuusilusikale, mis on mul juba teine. Pärit on see Tigersist, esimene läks katki sama moodi nagu see katki juba on (mõlemas otsas käib terav ümar lusikas, minu omal on ainult üks alles). Täiega mõnus riistapuu, millega üksi terve arbuus seet puhtaks süüa, kahjuks aga soovitan siinkohal sellest konkreetsest eemale hoida.

Ja mingeid plastikust topsikuid ja muid imevahendeid meil ei olegi!

Kraanikausialuses on meil prügisorteerimiskeskus, millest ma räägin mõnes teieses postituses lähemalt. Kaks põhianumat on fotol olevad tsinkämbrid, mida on väga mugav käia nurgataguses klaasi ja pakendi ja paberi konteinerite juures tühjendamas. Mingisugust prügi- ega kilekotti me voodriks ei pane. Komposti jaoks oli tsinkämber ajutine lahendus, plaan oli tellida internetist üks uudse süsteemiga anum. Oleme seda konkreetset kasutanud aga üle nädala ja üllataval kombel ei ole biojääde hakanud lõhnama, kuigi meil ei ole kaant. Sain siia blogisse kommentaari kord, kus soovitati proovida justnimelt metallist kompostikasti - mul on väga hea meel, et see nõu sai järele proovitud ja pean ütlema, et see töötab. Eelnevalt on mul olnud plastikust kaanega ämber, see läks aga hästi ligaseks ja hakkas nii vastikult haisema. Ja see lõhna probleem juhtus nii kiiresti. Kaks päeva ja ebameeldiv lõhn ninas. Ka puhtaks oli väga raske saada, mõned plekid jäidki ja ma ei tahtnud kohe kuidagi seda ämbrit millegi muu jaoks tarvitada. 

Kommentaarid