TAIMETOIDUMESSISTPikk päev on seljataga, millest enamik läks taimetoidumessile. Tulin hommikul rongiga Tartust ja planeerisin saada hommikusööki just messilt. Teadsin juba kindlalt, et tahan VegMachine burgerit. Minumeelest on see lihtsalt niivõrd hea, üks parimaid vegantoite, mis ma viimasel ajal saanud olen. Päriselt, tõstan käed üles ja kiidan taevani.

Olen Herbi menüüga vägagi kursis ja olen alati kõik nende menüü palad järele proovinud. Kahjuks aga ma olen pigem VegMachine putkakohviku fänn. Herbi kasutab minu jaoks liiga palju seitanit, mis alguses oli üpriski harjumatu. Minumeelest seitan ongi sellise vana vegankala toit, veganhuvilistele ma seda kindlasti ei pakuks. Mulgi on väga keeruline olnud seda maitsema õppida. Tänast Laurise burgerit ampsates oli see burger maitsev ja söödav (esimestel V restorani käikudel seitanit tellides ei ole ma olnud suuteline seda lõpuni sööma, on piisanud tagasihoidlikust maitsemisest, rohkemaga ma ei saa hakkama). Mäletan ka üht suvist seika, kui tellisin Herbist panini seitaniga - no ei ole minu toit! 

Seisime siis Võsavillemiga Kultuurikatla ees, kus paremal oli Herbi ja vasakul VegMachine. Lauris seisis parempoolse foodtrucki ees, mina vasakpoolse. Sain kiirelt oma burksi kätte, õgisin selle suurima heameelega lõpuni ja läksime sisse. Tegime kiire tiiru, kaks ja isegi kolm.

Ostsime ja saime mekkida nii mõndagi kraami millega polnud kokku puutunud. Näiteks ei olnud minuni jõudnud info, et suures osas Eesti kauplustes saab osta Soome firma vegan juustu. Üritan küll väga kiivalt olla uute vegantoodetega kursis, aga see on kahe silma vahele jäänud. Esimese maitsega ma ausalt öeldes ei uskunud, et see on vegantoode.

Kas ma seda aga ostaksin? Hmm... Ma olen viimase kahe aastaga ikka väga palju veganiseeritud pakendatut toitu ostnud, lihtsalt selle eesmärgiga, et ma oleksin ikka järgi proovinud kõik vorstid ja pihvid ja kohukesed ja kohupiimad jne. Seekord üritasin mekkida proovimiseks mõeldud toidukraami, et ma siis ei peaks ise selle pakendi eest vastutama. Üks näide oli vegangruppides tuld löönud marineeritud uued tofud. Ma polnud neid veel ostnud, mekkisin seal ära ja asi ants. Oskan vajaduse korral kaasa rääkida ja kolm pakendit jäi tekitamata.

Ühes loenguski pöörati tähelepanu sellele, et enamik veganiseeritud toidust on suures hulgas satureeritud rasv. Räägitakse alati sellest, et kuna Eestis on siin kasvavate viljade varieeruv arvukus väike, siis veganlus on kohati loodusele rusikahoop kõhtu ostes viinamarja Brasiiliast ja mangot Australiast. Mida lahedat saaks aga teha kodusest kaalikast? Kas porgandist saaks teha ühe eriti menuka vegan hitttoote?

Mulle jäi mulje, et seekordne taimetoidumess oli oma kaubavaliku poolest suunatud tavatarbijale, kes on taimetoidust huvitatud. Mulle kui mitmeaastasele veganile ja veelgi kauemale taimetoitlasele jäi seekord üllatusmomentidest puudu. Ma ootasin enamat. Näiteks enamik valikust olid kuivatud puuviljad, teed, tervisetooted. Ma ei taha siinkohal nimesid nimetada, aga mulle tundus, et osad ettevõtted olid seal seetõttu, et osa nende kaubavalikust oli juhtumisi mitteloomne.

Mis aga toodete poolest mulle silma jäi olid soomlaste pakutu - üks mekitud soe aedvilja pirukas. Loodetavasti tuleb ka nende kaubavalik peatselt Eestisse laineid lööma. Ühed kummikommid ostsin ka ühest teisest letist mida varem pole saanud mekkida aga ega rohkemat seal mulle väga põnevat ei olnud. 

Üks laud/putka/telk, mida ma alati silmaga ükskõik millisel minule suunatud festivalil-messil otsin, on ühe rootslanna šokolaadimaiused. Ma käin alati vaatamas, mida uut tal seekord kaasas on. Ja ta on niivõrd tore! Ma ei saa jätta üht väikest šokolaaditükki ostmata. Seekord võtsin veidi rohkem, ta naljatles, et minu valikus olid kõik need, mis sädelesid. 

Loengud olid toredad, niisamuti ka sain vägagi kasulikku infot, et synlabis saab omale odavama hinnaga teste komplekteerida. Ainult et see jutt, et peaks ikka piima ja kala sööma. Kas nad ikka teadsid, et tegemist on TAIMETOIDUmessiga? Oli see meelega sinna esitlusse susatud, et kui näpuga lahtises haavas sonkida? Ausaltöeldes see tekitas küll minu sellise tunde, et sinna ma oma raha ei vii. Aga kuidas ma siis oma testid ära saan teha? Mul ei ole siinkohal valikut, peame selle lihtsalt alla neelama.

Paljukiidetud ameeriklanna Lisa Kemmerer ettekanne oli kahjuks väga napp ja mina isiklikult ei saanud sealt ei midagi uut. Võtan just koolis vabaainena eetikaõpetust ja minu esimese kohtumise ülesehitus oli täpselt sama nagu Kemmereri ettekanne. Kuigi avastasin enda jaoks ühe tema raamatu ökofeminismist. Paberi kujul ma seda küll ei ostnud, kuna see on veebis olemas.

Korralduse poole pealt oleks olnud tore, et Topsiring oleks oma teenust pakkunud. Ja oleks võinud ka avalikult mainida, et oma lusikas ja karp kaasa. Oma anumaga oleks võinud ka seeläbi väikest allahindlust saada. Ühel potluckil mis suvel toimus, panin ma ürituse kirjeldusse märke, et võtke kaasa oma nõud ja tulge ka toitudega, millel on minimaalset pakendit. Üllatus-üllatus - ürituse lõppedes oli tekkinud prügiks vaid 6 pakendit (osalejaid oli +50).

Kas järgmine aasta on Taimetoidumess Saku Suurhallis? Kas edaspidi peaks taimetoidumess toimuma tihedamini? Nii põnev on seista just tänases Eestis, siin ja praegu. Enesetundeks on revolutsioonieelne ärevus. Elagu taimetoit!

Kommentaarid