KRAANIVESI ON JOODAV, ENDISELT


Tokumarus on niivõrd palju vegan roogade võimalusi. Ja kraanivesi on maitsestatud. Tallinn 2016ISIKLIK KOGEMUS


Käisin eile Tokumarus lõunat söömas. Või siis üleeile Vapianos, või päev enne seda V restoranis. Tallinnlasest veganina on pea igal pool võimalik saada imelist toidukogemust või siis lihtsalt kõhu täis, mistõttu käin ma nädalas korra-kolm-neli väljas söömas. Mõnel kuul vähem, mõnel jälle rohkem. Üks asi, mida ma alati lauale palun on kann kraanivett.

Restoranis palun ma kannuga vett mitmel põhjusel. Esmalt üritan teadlikult mõjutada turunõudlust, teiseks mulle maitseb vesi - nõnda saan oma toidukogemusele keskenduda. Lisaks üritan enda veetarbimist ka pidevalt jälgida ning seda meelega suurendada. Lauast enne ei tõuse kui liiter vett on naha all. Veepudel on mul enamjaolt alati käekotis kaasas ja siin arvutiekraani taga on käeulatuses samuti üks.

Kaks aastat olen töötanud töökeskkonnas, kus tellitakse suurte anumatega Saku läte vett. Päevas kulub kaks seesugust anumat. Ma teen üldistuse ja pakun, et 20% sellest konkreetsest töötarbijaskonnas eelistab seda pudelvillitud vett, kuna sel on mõnusalt jahe temperatuur, mida kraanist lastud vesi pakkuda ei saa. Ülejäänud 80% teeb seda ignorantsusest, kuna kraanivesi väidetavalt maitseb halvasti, sel on halb maine või mõni muu mugavuskäitumise argument.

(Üks neiu murdis oma käeluu, vahetades automaadi veeballoone. Oleks ta joonud kraanivett, seda õnnetust poleks olnud. Taarajumala karma? )PUDELIVESI VS KRAANIVESI

Paar huvitavat tähelepanekut Tallinna Vee kodulehelt. Kumb on ametlikult puhtam vesi, kas kraani või pudeli? "Proove võetakse toorveest (Ülemiste järv ja selle valgala ning põhjavesi), puhastusprotsessist ning tarbija kraanidest. Tallinnas on 120 kontrollpunkti (lasteaiad, koolid, asutused), mis on jaotatud ühtlaselt üle kogu teeninduspiirkonna. Igast punktist võetakse 24 veeproovi aastas. See tähendab, et tarbijate kraanidest võetakse aastas kokku ligi 3000 veeproovi. Joogivee tootmise ja tarnimisega seoses võetakse pea 30 000 proovi ja teostatakse ligi 80 000 analüüsi aastasPudelivee kvaliteedi kontroll on seevastu hõre: seaduse järgi üks proov 1–7 miljoni villitud pudeli kohta aastas." Aga sellegi poolest on hind üüratu.

Muidugi on ju pudelisse pandud vesi kindlasti mitte värske, sulle võib näppu vabalt juhtuda pudel, mille joogikraam on selles seisnud kuid. Lisaks ka mõtetu pakendikulu. Enamus veepudeli hinnast on tootmise, pakendamise, transpordi, reklaami, turunduse kasum, vee enda hind on olematu.

Mul on olnud au kohtuda ühe Võta Kraanist! projektiautoriga. Ühelt poolt niivõrd tore, et noored inimesed on näinud viga laita ning võtnud ette seda parandada. Aga miks ikka veel on pudelivee ettevõtted aktiivselt tööjõus? Miks me peame tegelema kraanivett ülistavate kampaaniatega? Kas see pole siis iseenesest mõistetav, et kraanivesi on joodav? Ma ei pea siin silmas seda väikest protsenti, kus puhta kraaniveega on päriselt probleeme. Tallinna Vee andmetel on Eestis 99.86% seadusest tulenevate kvaliteedinõuetele vastav vee kvaliteet.

Muidugi maitseb allikavesi paremini või kodukaevust võetud, aga see on täiega esimese maailma probleem. 

Ettepanekuks soovitan panna hommikul värske vesi kannuga külmkappi ja maitsestada mündi, sidruni, laimi, pohlade, kurgi või muu seesugusega. Jahe kannuvesi köögis täpselt silmade all paneb selle järele tihedamini kätt haarama.


 
Mõne restorani uksel on märge, et kraanivesi on ikka saadaval ja kliendil on seda mugav küsida. Tallinn 2014TOITLUSTUSASUTUSTES PAKUTAV KRAANIVESI


"Kraanivesi on joogivesi" projekt on 2013 aasta kevadest. Sellele on eelnenud ka aastal 2011 sarnane Tallinna Vee poolt tehtud kampaania. Ka linnapildis nägin paar nädalat tagasi Tallinna Vee autot, mil oli tore loosung kraanivee kohta. Kuidas on aga seesugused kampaaniad mõjunud?  Loen vanadest artiklitest, et 2011 ja 2013 oli kraanivett pakkuvateks toitlustusasutusteks väga väike arv koostööpartnereid. Võtan eesmärgiks kaardistada Tallinna ja ka terve Eesti toidukohtade kraanivee tasuta pakutavust. Üks sarnane ettevõtmine on käimas Täna Vett Ei Joo blogis

Tegin lihtsa tabeli, kus on märgitud toitlustusasutus, kas kraanivett pakutakse, väike kommentaar ning kuupäev, mil ma viimati seal käisin ning kraanivesi oli olemas või siis millal ettevõte on andnud oma kommentaari. Täiendused oodatud!TOITLUSTUSASUTUS
KRAANIVESI
KOMMENTAAR
KUUPÄEV
NOP
Jah
Kannus, küsimise peale
Mai 2016
Vapiano
Jah
Baarist küsimise peale klaasiga, vahel on juba valmis pandud baari leti juurde
Märts 2016
Tokumaru
Jah
Eraldi laud klaaside ja kannudega, maitsetatud
Mai 2016
Bollywood
Jah
Kannus, küsimise peale
Jaanuar 2016
V restoran
Jah
Kannus, küsimise peale
Mai 2016
Bliss
Jah
Eraldi kraan
Aprill 2016
Chakra
Jah
Kannus, küsimise peale
August 2015
La Muu kohvik
Jah
Eraldi laud klaaside ja kannudega
Jaanuar 2016
Elevant
Jah
Kannus, küsimise peale
Mai 2016
Von Krahl Aed
Jah
Kannus, küsimise peale
Veebruar 2016
Kivi Paber Käärid
Jah
„Pakume kliendi soovil, kas ilma lisanditeta, sidruni, kurgi vms. Kraanivett pakume tasuta, nii klaasi kui karahvini kaupa.“ Kivi Paber Käärid ametlik kommentaar
Mai 2016
Lido
Ei
Päris krõbedate hindadega maitsestatud vesi, vastavalt hooajale
August 2015
F-hoone
Jah
Kannus, küsimise peale
September 2015
Bar Bistroo Kukeke
Jah
Kannus, küsimise peale
September 2015
Chi
Jah
Kannus, küsimise peale
Jaanuar 2016
Gnomo
Jah
Eraldi laud klaaside ja kannudega
Mai 2015
Komeet
Jah
Kannus, küsimise peale
Detsember 2015
Sinilind
Jah
Pakume kraanivett tasuta, alati on valida, kas sidruni või laimiga. Vett pakkume kannudes, kust saab endale ise alati juurde valada. Soovi korral tooma kannu ka lauda, see on ka tasuta.“ Sinilind ametlik kommentaar.
Mai 2016
Köleri 2
Jah
Kannus, küsimise peale maitsestatud vesi.
Märts 2015
Restoran Kuldmokk
Jah

Jaanuar 2015
Peppersack
Jah
Tuuakse lauda küsimata
Jaanuar 2015
Rainmond
Jah
Kannus, küsimise peale
Detsember 2014
Foody Allen
Jah
Baarileti ääres kannud ja klaasid
Oktoober 2014
Rohujuur
Jah
Kannus, küsimise peale
Oktoober 2014
Inspiratsioon
Jah

Mai 2016
Courmet Coffe
Jah

Mai 2016
Crepp
Jah
Kannus küsimise peale maitsestatud vesi
Mai 2016
Villa Thai
Jah
Küsimise peale klaasis
Juuni 2016
Inspiratsioon
Jah
„Maitsestame seda 3 erineva maitsega ning meil on ühes ka puhastavad kristallid ja teises puhastavad kivid nimega šungiit.“ Inspiratsioon ametlik kommentaar.
Mai 2016
Lendav Taldrik
Jah
Eraldi laud klaaside ja kannudega
Mai 2016
F - hoone
Jah
Eraldi laud klaaside ja kannutega, kraaniveega vee automaat
Mai 2016
Toits
Jah
Lisab arvele 0,50 €
Mai 2016
Rucola
Jah
Eraldi laud kannude ja klaasidega, maitsestatud
August 2015


Kommentaarid

 1. Minul ei ole kraanivee vastu midagi, kui see maitseb hästi. Ma elan Tartus ja siin on nii mõneski kohas probleeme kraaniveega. Asi on nii hull linna ääres mõnes kohas, et isegi pead peab pudeliveega või filtrikannust tuleva veega pesema, sest muidu rikud juukseid. Minu vanemate juures ja minu enda kodus on imemaitsev kraanivesi ja praegu ma joon tööl kodust kraanist kaasavõetut vett. Siin on ka see aparaadi vesi, aga kuna mul see pudel siin juba on,siis joon seda.

  VastaKustuta
 2. Tartus Aparaadis saab näiteks väga head vett küsida ja täitsa tasuta!

  VastaKustuta
 3. Mega kihvt ettevõtmine kaardistada ettevõtteid! Tartus on endiselt mõni toitlustusettevõte, kus küsitakse klaasi kraanivee eest 70-90 senti. Kraanivee liitrihind on aga Tartus 0.7 senti ehk klaasi kraanivee hind on vähemalt 500x kallimaks aetud!

  Saku Läte stiilis veeautomaadid on aga ebatervislikematest joogivee allikatest. Esiteks seisab vesi vaatides päevi kuni nädalaid, tegemist on "surnud" veega. Teiseks puhastatakse automaatide torustikke haruarva kui mitte kunagi. Nõnda tekib masinate torustikku mikrofloora, mille tase on kõrgeimal kriitilisel piiril, kus see inimesele ohtlikuks muutub.

  Hoopis kolmas teema on automaatide ja pudelivee tootmiseks ja transpordiks kuluva taastumatu fossiilkütusenergia kogus. Ühe liitri pudelivee peale kulub 1kg põlevkivi jagu sellist energiat. Nt Tartus hoiame täna Võta kraanist! projekti väikesele panusele aastas kokku 2,5 kuu (sic!) Tartu linna elektritarbimise jagu energiat aastas (sic!).

  VastaKustuta
 4. Kiidan teemat. Tööl olles olen ma üks väheseid "imelikke", kes joob kraanivett. Mina ei saa aru, miks on vaja iga päev osta endale suur veepudel, tööpäeva lõpus jääb 1/5 veest alles ja järgmine päev ostetakse uus pudel - kuna vesi on seisnud ja paha. Pudel muidugi visatakse olmeprügisse.
  Lisaks ma hoian üüratult palju raha selle pealt kokku. Seaduse järgi peab olema toiduga tegelevates asutustes olema kraanivesi joogikõlbulik (pidevalt toimuvad kvaliteedikontrollid tõestavad seda).
  Nimekirja lisades: Tommi Grillis saab ka kraanivett, kuigi oleneb teenindajast. Mõnikord tuuakse kannuga, mõnikord klaasides. Soovi korral saab ka maitsevett: sidrunitega või kurgiviiludega.

  VastaKustuta
 5. F-Hoone kohta täiendus. Viimati kui käisin (nädal tagasi) oli neil väljas suur veehoidik, kust igaüks sai endale klaasi valada nagu automaadistki. Kuid oli aru saada, et tegemist on kraaniveega, mida ülevalt sisse valatakse. Kui käisin oma pudeliga sealt vett võtmas, ei vaadanud keegi altkulmu.
  Lendavas Taldrikus olemas eraldi nurgakene, kus saab ise võtta klaasidega vett ja viia lauda. Palutud on, et kannu lauda ei jätaks, sest kanne vaid 4.

  Blogipostitus oli väga hea sisuga ja kindlasti õige suhtumisega! Miks mitte juua tasuta kraanivett ja säästa sellega nii mitmeid ressursse?

  VastaKustuta
 6. Pärnus linnas on meil väga hea kraanivesi nüüdseks. Aastaid tagasi olime veel ühe teise pumbajaamaga liitunud ning siis ei kõlvanud vesi lõpuks mingilgi moel juua. See läks aastatega ainult hullemaks. Vees olid roostetükid ja muud soga. Nüüd on mure lahendatud.

  Maal jooksin ülima hea meelega meie kaevust tulevat puhast vett AGA meil pole kanalisatsiooni ning seetõttu peame suurte kanistritega seda vedama. Ostsin 6 suurt punsut poest ja nüüd täidan linnas vanemate juures neid (ei osta uusi punsusi)

  Teisalt olen ka Tartus tuttavate juures külas käies vett soovinud ning kraanist tuli reaalselt kollast soga :D

  VastaKustuta
 7. Miskipärast olen alati arvanud, et kui kraanivett juba antakse, siis tasuta. Eile avastasin arvet uurides, et Toits võtab klaasikese eest 50 eurosenti, mida on ikka päris palju.

  VastaKustuta
 8. http://vesikraanist.ee

  VastaKustuta
 9. "Tallinna Vee andmetel on Eestis 99.86% seadusest tulenevate kvaliteedinõuetele vastav vee kvaliteet."

  - Paluks siiski allikat, minu andmetel võtavad nad ainult Tallinnas proove ja Tallinnas on kvaliteet selline. Palun mitte eksitada!

  Aga iseenesest artikkel tundub tõde.

  VastaKustuta
 10. Tartus on mitmes kohas probleeme nii elementaarse joogi, kui kraanivesi seda on, saamisega. Näiteks Lõunakeskuses raamatupoe kõrval olevas kohvikus keerutab klienditeenindaja alati silmi, kui ma tavalist vett küsin. Eelnevalt muidugi kallist klaaspudelis vett pakkudes. Siis laseb 4 klaasi kraanivett, kuigi kliendi suhtes oleks ju igati viisakas selline kogus vett ilusti kannus serveerida.
  Sama keskuse teises otsas asuvas kohvikus, Aatrium Cafes, ei saa üldse kraanivett, vaid ainult pudelivett.

  Kiidan aga selliseid toitlustuskohti nagu Aparaat, Tikster Tihane, V-hotelli restoran, Taskus Cookbook, restoran Fii Lõunakeskuses, kus vesi tuuakse ilma küsimata lauale.

  Kodus joon hea meelega kraanivett ja justnimelt teen nii, et lasen kannu täis, lisan sidrunit, apelsini, kurki, jõhvikaid vms ja muudkui kallan. Aga mis seal salata, tarbin üsna palju ka gaseeritud pudelivett Borjom. Pudelite hulk on igatahes häbiväärne :S

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused