NULLKULULISED EESMÄRGIDOlen kirjutanud pea aasta tagasi postituse, kus olen seadnud omale nullkululised eesmärgid. Võtan selle nimekirja kätte ja vaatan, kuidas mul nende täitmisega läinud on ning lisaks, kas mul on veel uusi punkte oma nomenklatuuri lisada.

Alustame esmalt nendega, mis on saanud omale lahenduse. Esimene asi nimekirjas, mis erilist pingutust ei nõudnud, oli kallimale termose hankimine. Selle tarbeks läksin ma põhimõtteliselt poodi, uurisin ning kaalusin ning sooritasin ostu. Kinkisin selle talle sünnipäevaks ja nõnda lõin kaks kärbest ühe hoobiga. Termos ise on väga basic, ostsin selle Rimist.

Teine asi, mis kuulduste kohaselt on samuti omale lõpp-punkti saanud, on ühika biokonteiner. Tore muidugi, aga kuna ma kolisin, siis mina neid rõõme nautida ei saa. Näib, et see probleem on asendunud minu nüüdse kortermajaga olukorraga, kus seaduse järgi on kohustus biokonteinerit omada, ent reaalsus on midagi muud. Olen selle lahendamisega tegelenud, ent praeguse seisuga istun ma teadmatuses. Selle olukorra edasine mõttearendus on olnud vermikompostimine minu enda korteris. Jah, ma olen sellest ekstreemsusest h u v i t a t u d (paar kuud tagasi oleksime võinud vabalt kihlveo teha, sest minumeelest on ussidega korteris toidu komposteerimine olnud absoluutselt vastuvõtmatu - nüüd aga räägin teist juttu). Olen vist liiga palju teiste nullkululiste selleteemalisi postitusi näinud, et ma ei pelga enam. Pealegi oleks see ju ka lahe eksperiment. Niiet kui sa juhtumisi müüd sõnnikuusse, siis mina tahan!

Ettevõtmine aga mis võtab mul rohkem aega, on rõivakapi uuendamine. See oli eelmise nimekirja üks märksõna. Olen seadnud eesmärgiks osta rohkem taimsetest kiududest (ning mahedalt kasvatatud) rõivaid. Mõningad edusammud on mul tehtud, palju on aga veel alles ees. Riiete kohta tuleb mul peagi pikem postitus, niiet sellel ma pikemalt ei peatu. 

Rohkem mul suuri täidetuid eesmärke ei ole. Ehk siis ma ei ole midagi eriti teinud. Mis toimub? Kas ma peaksin efektiivsemalt eesmärke püsitama või ma olen vaid üks laisk, poosetav vorst?

Nimekirjas ootavad endiselt kaks märksõna: voodipesud ning isekasvatatud toit.

Voodipesude jaoks olen ma tahtnud osta imeilusat mahedalt kasvatatud puuvilla ning vastavad katted ise õmmelda. Praegu olen hakkama saanud aga oma vanadega, niiet pole mõtet lihtsalt ühe põhimõtte pärast korralikest voodirõivastest loobuda. Las see jääb oma aega ootama.

Eelmises nimekirjas seadsin omale sihi tarbida rohkem omakasvatatud toitu. Ma üritasin seda küll mingis osas läbi viia, ent mu vaev läks aia taha (ning ma ei ole olnud piisavalt kindlameelne, ehk siis üks laisk poosetav vorst).

Mul oli välja mõeldud kolm plaani. Esimese asjana panin kevadel omale aknalauale maitsetaimi kasvama. Kahjuks oli meil aga korteris hallituseprobleem ja me ei saanud oma taimi enam alles hoida, lisaks takistasid need hallituse lõplikku väljarookimist.

Teine idee oli mul uurida, kas võib kortermaja krundile midagi ise istutada. Tänaseks ma tean, et firma, kes omab meie korterit ning kes idee järgi peaks meiega suhtlema, seda ei tee. Tegemist on ettevõttega, kel on tõeline suhtlusprobleem ja kohati on see niivõrd absurdseks läinud, et ma kaalun kolimist. Aga mis ma sellest siin jahun, põhiidee on see, et ka see plaan läks untsu.

Kolmas mõte oli vanematekoju midagi taas kasvama panna - ega sellegagi kuidagi edukalt läinud ei ole. Sain omale suveks Tallinna töö ning ei jõua kohe üldse sinna näppe mullaseks tegema.

Kogu seda kremplit kokku võttes õlale ma patsutada ei saa, sest kuigi edukas see nimekiri ei ole. Küll aga lisan ma siia lõppu veel mõned punktid, mis vajavad eesmärgipärast täitmist.

 • Rääbu krõbuskid oma pakendiga - praegu ostan pappkarbis.
 • Müüa rohkem oma vanu asju ära.
 • Hoida kinni põhimõttest 50€ nädalas toidule ja teha ehk ka ühe kuu pikkuseid toidukavasid?
 • Süüa vähem maiustusi. See pole küll kuidagi zero waste teemadega seotud, aga ma panen selle siiski kirja. Okei, tegelikult vist ikka on. Mul on tekkinud üks väike riidest kotike, millega ma omale maiuseid ostan. Mul on kahtlane tunne, et ma olen "pakendivaba" mentaliteeti maiustuste näol hakanud ärakasutama...
 • Pakendikoti teenus vanematele! Olen varasemalt kirjutanud TVOle küll, et miks Kadrina vallas seda teenust veel ei ole. Noh, ma olen juba aru saanud sellest, et ettevõtted ei soovi minu emailidele vastata, aga väikest togimist kannatab see teema küll.
 • Mõelda välja nind praktiseerida rohkem zero waste toite. 

Kommentaarid

 1. Riiete ja jalanõude sorteerimine ja ära andmine/müümine! Mitte enda riiete vaid printsessi omade muidugi. See on selline ajatu eesmärk, et alles paar kuud tagasi andsime kaks suurt kotitäit asju ära. Praegu tundub jälle, et ühe suure kotitäie jagu on asju üle.

  Teine eesmärk on hügieenitarbed välja vahetada (plastikuvabaks). See vaikselt edeneb. Aga millega plastikust žilett välja vahetada? On olemas mingit eluaegset metallist varianti? Ma kunagi uurisin, aga siis ikka ei leidnud sobivat.

  Biojäätmetega peaks ka midagi ette võtma, aga ma ei tea mida. Mis sina teeksid? Suur linn, biokonteinereid ei tunnistata. Õhtupimeduses parki põõsa alla? :D

  Raamatud, mis on läbi loetud ja endale hoida ei taha, need peaks ka ära andma. Kaasaarvatud lasteraamatud, mille lugemisest kopp ees.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, on olemas eluaegne variant küll! Neid peaks saama turgudelt ja veidi vanematele inimestele mõeldud kauplustest (see kõlas nüüd küll koledalt). Netist saab osta ka, aga need on nii ülehinnatud. Eestis mõnest külakauplusest saab euroga. Neil on tarvis žilette vahetada.

   Juba pool võitu on tegelikult ka vahetatavate peadega žiletid. Suhkruvaha soovitan ka :)

   Biojäätmete küsimuses soovitan kindlasti kohalikku omavalitsust togida ja uurida seadusandlust. Kas kohalikel farmers marketitel ei ole vastavaid kogumiskaste üles pandud? Valik on ka mõne kohaliku talunikuga ühendust võtta. Siin on ka üks platvorm selle jaoks välja mõeldud: https://sharewaste.com/share-waste Kahjuks väga suurt aktiivsust sel Euroopas veel ei ole.

   Kustuta
  2. Ostsin Konsumist Wilkinsoni raseerija, mida saab praktiliselt kasutada terve elu. Osaliselt metallist, osaliselt tugevast plastikust, vahetama peab ainult žiletiterasid, mitte tervet žiletipead. Hind 4.83 €. https://www.facebook.com/groups/pakendivabapood/permalink/534911013349228/ Selle postituse (kliki sõnal "postitust") kommentaarides pakutakse ka muid variante.

   Kustuta
  3. Raamatute puhul võib aidata raamatuvahetus.ee (kui on kannatust ja aega sellega tegeleda). Raamatuid saab alati pakkuda ka nt raamatukogudele (võtavad vastu tihti valikuliselt, sest kõike pole lihtsalt vaja), ei tasu ära unustada ka kooliraamatukogusid, neil on tihti rahadega kitsas ilukirjanduse osas ja annetused kuluvad marjaks ära. Ise olen viinud selliseid raamatuid, mida enam oma riiulile ei taha, tänavaraamatukogudesse. Korra olen ka raamatuhunnikust pilti teinud ja enda FB lehele üles pannud, terve hunnik läks paari minutiga ;)

   Kustuta
 2. Ma olen terve see suvi hoidnud peakolus mõtet, et tahan ükshaaval üles kirjutada kõik asjad oma kodus (ja reaalselt hetkel teostatavad) millele tahan alternatiivi. Nt kassiliivale kompostikasti, liha hakata turult kuidagi ilma kileta ostma, minna üle kodustele klaaspudelites tehtud mahladele/siirupitele, juuksehari puust jne jne.. Sellised tillukesed sammud aga tean, et need on paremad!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kassiliivale kompostikast - räägi sellest täpsemalt!

   Kustuta
  2. Kuna mul on maal võimalik ruumi ära kasutada õues, siis on mõte teha kasside liivale eraldi kompostikast. Puust äärtega. Kuskile aia kaugemasse nurka. Ma kasutan nende aluspanuks ökoloogilist Eestis toodetud saepurulaadset toodet, mis on ülihea (kallis ka) ning ideaalne kompostimiseks (paljud ei sobi, sest muutuvad mingiks plögaks) Ja mõte on siis seda kõike otse sinna viia liivakastist. No toas korjaksin nt mingisse kaanega pange ja siis õue. Ja hiljem saan seda kompostis valminud kraami nt mittesöödavate taimede juures kasutada. Või täidan kuskil mittesöödaval põllunurgas auke vms.

   Kustuta
 3. Veel üks võimalus kompostimiseks.... http://www.festera.ee

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Juba mitu inimest on mulle seda vihjanud! Mind kohe hakkas väga huvitama!

   Kustuta
 4. Kas oled mõelnud maiustusi ise valmistada? Suurem kogus ja midagi tervislikku?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, eks ikka jah vahel teen müslibatoone, rosinaid mustas šokolaadis, kaneelisaiakesi. Pähkleid ja muid sellist on nii mugav Biomarketist või Rimist või Maksimast osta. Ahjaa, ja Maru snäkid on väga head :)

   Peaks äkki rohkem retsepte uurima :)

   Kustuta
  2. Jaa, eks ikka jah vahel teen müslibatoone, rosinaid mustas šokolaadis, kaneelisaiakesi. Pähkleid ja muid sellist on nii mugav Biomarketist või Rimist või Maksimast osta. Ahjaa, ja Maru snäkid on väga head :)

   Peaks äkki rohkem retsepte uurima :)

   Kustuta

Postita kommentaar