AVALIK KIRI MADEMOISELLE KOHVIKULE

 

Tere Mademoiselle kohvik!Olen teie kohviku külastaja ja kirjutan teile seoses ühe tähelepanekuga. Leian, et Mademoiselle on mõnus koht, kus aega veeta. Kõige enim meeldib mulle teie Solarise keskuse kohvik oma vaate ning õdusa ja meeldiva sisekujundusliku meeleolu tõttu - seal on hea võtta üks kohv ja lugeda raamatut või teha tööd. Lisaks pakute te oma menüüs toidu- ning joogivalikuid ka täistaimetoitlastele, mille üle on mul ainult hea meel. Kiidan! Olen aga täheldanud, et teie kohvik pakub ka isuäratava välimusega koogilõike ning muid küpsetisi, ainult et neid ühekordsete plastikust kilede peal. See on põhjus, miks ma teile täna kirjutan. Soovin sellega seoses teha teile ettepaneku, panustades keskkonnasõbralikule maailmapildile.

Plastikust koogialused on eeldatavasti kasutuses teil ühekordselt. Tänases maailmas 99% ostetud asjadest leiab esimese kuue kuu jooksul tee prügikasti, suurima osa moodustavad selles numbris just ühekordsed tooted ja toiduga seotud tarbed. Materjal, mida esineb kõige rohkem on plastik. Alates 2005ndast aastast on suurenenud plastiku kasutamine, metalli ning puidu arvelt. Plastiku tootmine ja töötlemine on keskkonda saastav. Alternatiivmaterjalidega võrreldes on plastik ka kõige pikema elueaga ja omab väikseimat tõenäosust saada ümbertöödeldud. Eestis ei ole kahjuks veel ümbertöötlemise protsent kõrgem muudest taaskasutusprotsessidest (masspõletamine, mehaaniline-bioloogiline töötlemine, jäätmekütuse tootmine, ladestamine prügilasse). 

Pealegi toodab Eesti elanik  Eurostat 2014 aasta andmete järgi rohkem jäätmeid kui keskmine Euroopa elanik, olles edetabelis seitsmendal kohal. Ka Keskkonnaministeeriumi valitsemisala arengukava näeb ette eesmärgiks panustada ja kutsuda üles jäätmetekke vältimisse. 

Mis võiks olla lahendus, küsite te? Variante on mitmeid. Üks võimalus on loobuda koogikilede kasutamisest üleüldse ja tarvitada koogilõikude tõstmiseks tordilabidat, kasutada korduvalt kasutatavaid koogialuseid või serveerida maiused juba eelnevalt taldrikutele. Teine võimalus on valida kas paberist või muust biolagunevast materjalist aluseid ning suunata need peale kasutamist ümbertöötlusesse.   

Muutused käivadki samm sammu haaval. Igaüks meist saab panustada väikestesse heategudesse. Seetõttu kirjutangi teile üleskutsega, et võtta ette see väike detail ja leida keskkonnasõbralikum viis. Olge eeskujuks oma konkurentidele ja näidake ka oma külastajale, et hoolite. 


Tänan teie aja ja kaasamõtlemise eest.Lugupidamisega,
Teie Kohvikusõber. 

Kommentaarid