KÄSNKÕRVITSAST SVAMMID

Svammid ja käsnad - minu arm. Kõik sai alguse ühest uitmõttest: kas Eestis kasvatab keegi käsnkõrvitsat ja mida sellega kasvataja ette võtab. Mul on olnud pikemat aega sahtlis üks Koduekstrast või kusagilt sarnasest kohast ostetud käsnkõrvitsa rull, mida teoorias saab dušši all kasutada. Minumeelest niisuta seda palju tahad, aga see ei tööta. See on lihtsalt ebapraktiline. Punkt. Leiutajahing, nagu mul on - võtsin käärid kätte ja uurisin selle struktuuri lähemalt. Üsna pea sain aru, et tegemist on materjaliga, mis inspireerib ning mida on võimalik enda heaks tööle panna. Nõnda sündis üks ekspterimenteerimiseprojekt ja luba ma tutvustan sulle oma lõpptulemust. 

Eestist leidsin üsna kiirelt kellegi, kes on käsnkõrvitsat kasvatanud ning oli nõus mulle ka seda müüma. Ainult et see, mille ma kätte sain, erines ikka suurest sellest käsnkõrvitsast mida mina tean. Selguski, et tegemist on kahe erineva liigiga, millest üks sobib ka Eestis kasvamiseks (foto all). 

Selle käsnkõrvitsaga proovisin erinevaid lõikeid, et teha üks nõudepesunuustik. Nuustiku idee tundus esimesena kõige mõistlikum - nõnda saan aru, kuidas taime töödelda, mida see talub ja mida mitte. Kuna taim ei ole neljakandiline ja igalt poolt võrdsete mõõtudega, siis üsna pea sai selgeks, et ühe ristküliku sellest välja lõikamine on ääretult ebapraktiline. Mida teha jääkidega? Miks raisata säärast väärtuslikku materjali? 

Esimesel fotol on näha kahte erinevat katsetust. Üleval vasakul nurgas on nuustik tehtud tunneli põhimõttel ja teine topelt tunnelina (mille sisse on pandud üleliigset kõrvitsat sisutäiteks). Tunnel on õmmeldud kinni otstest, kahekordne 1 cm kaugusel murdejoontest. Nuustikud on õmmeldud õmblusmasinaga, kasutades keraamilist tallalauda. Lisaks tuleb nuustikuid õmmelda ning igat pidi töödelda niiskena. Vastasel juhul kuivtöötlemine rikub taimekiude - need murenevad või murduvad sootuks. Sain ka aru, et taime sisemine pool on vastupidavam - seetõttu on nuustikud ümber pööratud. 

Lõpptulemusega olen ääretult rahul. Kõige mõistlikum variant, mida ka edaspidi vajadusel teen, on muidugi kahekordse tunneliga - nn zero waste printsiibil lõige ja saan kasutada ka jääke ära.

Kohe väga üllataval kombel on nuustik seebisena ja märjana mõnus. Sobib hästi nii keha pesemiseks, kui ka nõude. Ta on parajalt pehme aga ka vastupidav. Olen siin blogis tutvustanud varem kookosekiududest nõudepesusvamme, nendega võrreldes on käsnkõrvitsa oma tihkem ja pehmem. Ma kahtlustan, et käsnkõrvitsa eluiga on lühem kui kookosel. Seni on minu kookosekiududest nuustik vastu pidanud alates märtsist, ma tõesti ei tea kas ka käsnkõrvitsa nuustik peab pool aastat vastu.  Sellegi poolest ei usu, et ma enam kookosekiududest svammi kasutan, kui Eestis kasvab sarnaselt töötav materjal ju samuti.

Teine eksperiment oli mul samuti edukas, mil kasutasin käsnkõrvitsa teist liigikaaslast. Siin fotodel on Koduextrast pärit svamm, millelt ma eemaldasin sisu ja sisemise tugeva kihi (alumine foto). Just nende "selgroogade" äravõtmisega, muutus materjal pehmeks ja mõnusalt muditavaks. Peaaegu nagu päris svamm! Ülal fotol on näha, kuidas svamm suureneb umbes 5-10% ulatuses, kui saab parjalt niiskust. Mulle väga meeldib, kuidas nuustik on võimaline imama ja hoidma küllaltki palju niiskust. Seetõttu saab seda kasutada ka näiteks köögipindade puhastamisel. Näiteks kookosekiududest nuustikuga seda teha ei saa.

See hele käsnkõrvits on kindlasti kõige svammilikum kommertslikus võtmes, mida üks looduslik taimne kiud on suuteline pakkuma. Käemodell ütles ka, et käsn on üllataval kombel mõnus. Ta isegi ei uskunud, et see on päris ehtne taim, mida saab kasutamiskõlblikuks niivõrd väheste vahenditega muuta.

Mida aga nende fotol olevate selgroogadega teha - ma ei tea. Eks peab veel katsetama. 

PS! Kui sa tead kedagi, kes kasvatab või oleks nõus käsnkõrvitsat Eestis järgmisel suvel kasvatama, siis soovin suuremas koguses osta!

Kommentaarid

 1. Katsetasin ka. Kahjuks minu jaoks osutus koduekstra luffa nii jäigaks ja oli ebamugav pesta st noud jaid monest kohast mustaks, sest luffaga pestes, ei pääsenud kòigisse avaustesse, nagu tavalise svammiga pestes. Tõesti kahju..nii lootsin, et olen leidnud loodusliku alternatiivi.
  Aitähh, et blogile oma aega pühendad:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hei! Kas niisutasid käsna ikka korralikult? Esmalt võtab see natuke aega, et pehmeneks.

   Ja kui ise käsna valmis teha, siis kas lõikasid ikka sisemise poole ära? St nagu fileerisid 1/3 käsna paksusest õhemaks? Me oleme kasutanud enda oma nüüd paar nädalat ja on pehme - töötab. Kahju kuulda, et sul ei funka!

   Kustuta
 2. Kas need käsnad jäävad ka nii pehmed, et nõusid pestes ei kahjustaks õrnade nõude pindasid?
  Mul on kodus paar potti/panni, mida ainult õrna ja pehme svammiga pesen, et nende eluiga maksimaalselt pikk hoida.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Heledamad kindlasti mitte ei kriibi. Nendega võiks isegi beebisid tülitamata pesta :)

   Tumedamad on jah natukene karmimad, aga siiski päris elastsed ja pehmed. Aga kindlasti mitte nii karmid, nagu on plastharjastega pesuharjad. Minumeelest need söövad küll teflonpanne kohe koledal kombel ära.

   Kustuta
 3. Mul on mure - jube raske on leida nt loofah vm materjalist käsna, mis ei oleks omakorda juba pakitud plastikusse. Ma kohe üldse ei leia neid :( . Kas tõesti on ainuke variant neid tellida kuskilt välismaalt? Biomarketi oma mingil määral mulle ei sobi.

  VastaKustuta

Postita kommentaar