MILLAL SA ENAM EI OLE MINIMALIST?Jenny Mustard avaldas hiljuti ühe väga kummalise video, pealkirjaga "4 Reasons I am not a Minimalist". Kes ei tea, kes on Jenny, siis lühidalt kokkuvõttes on tegemist noore naisega, kes portreteerib end sotsiaalmeedias kui minimalisti (elustiili mõttes). Pea iga tema video on minimalismi kastmes. Olen tema tegemisi vaadanud poole silmaga, ent eile püüdis mu kahte silma ja tähelepanu kõnealune video. Mul tekkis seda vaadates mõttepall, mida ma leidsin heaks arvata ka siin jagada.

Mõte number üks. 

Jenny ütles, et ta ei taha omada vähe asju, vaid hoopis vastupidi. Mida rohkem on uhkem (I'm challenging myself to own more). 

Ma ei saa seda lauset oma peast välja, sest see on niivõrd imelik asi, mida inimene, kes nimetab end minimalistiks, öelda võib. Seega sa siis ei ole minimalist? Mina loen sellest välja, et tegemist on esteetikuga, kellele meeldib lihtne ja puhas joon. Kõik. Ma ei mõista, miks siis ehtida end sulgedega, mida olemas ei ole või mis seljas ei püsi. Tõsi, igal minimalistil on maksimalisti kalduvusi. Kes kogub raamatuid või kes ei ütle eales oma suurest kingakogust lahti. Mul on ehk liiga palju kangast ja kunstitarbeid, aga ma kindlasti mitte ei saa öelda, et mul on missioon terve oma kodu seda pahna täis toppida. Enam hobune jookseb, rohkem piitsa ta saab. 

Miks on minimalistil vähe(m) asju? Sest elu ei koosne asjadest. See on idee põhituum. Mul pole asjade (ega inimeste, kes neid omavad) vastu mitte midagi. Ma ei tahagi väita, et tõelisel minimalistil on täpselt 100 tarbeeset ja ei rohkemgi enam. Mis sellesse võrrandisse aga ei sobi, on väide, et minimalisti eesmärk on neid koguda, piiramatult. 

Jackie French Koller on öelnud nii: "On kaks viisi olla rikas - kas omada palju või ihaldada vähe." Minimalism soovib end küll üleliigsusest, mis tihtilugu on asjade kehastuses vabastada, ent paratamatult me peame panema paika mingisuguseidki suurusjärke.  Muidugi on absurdne fikseerida minimalismi piir konkreetse arvuga või luua muid reegleid, aga nii ka päris ei saa, et tegelikult on kõik minimalistid. Mis selle point siis on? Näiteks ei saa sa nimetada end veganiks, kui sa kolm korda nädalas siiski liha, piimasuppi ja kohukest sööd. Samamoodi on väär nimetada end karsklaseks, kui õhtuti õlut jood või feministiks, kui sa seda tegelikult siiski ei ole. 

Mõte number kaks.

Kõik minimalistid ei ole veganid, linnaelanikud, oma monokroomset garderoobi ja ei taha lapsi (Although I have a lot of typical minimalist trades, such as I am a vegan, nomad, who does not want kids. I live in a white, bright inner city apartment and have monochrome wardrobe).

Ehk ei nõustu ma Jennyga ka siinkohal - veganlust, linnas elamist, laste mittesoovimist jms ei tasuks panna ühte patta minimalismiga. Ennem on tegemist Y-generatsiooniga, kokkusattumusega, üleüldise modernse mõtlemisega, aga minimalism ei ole kindlasti just nende eraldusmärkidega määratletud. Ainsad minimalismi tunnused on lihtsus, kergus ja vähem on rohkem. Kes iganes nende poole püüdleb või südames ja tegudes kalliks peab, on minimalist.

Muide, samas videos nimetab ta üheks põhjuseks suured portsjonid. See ehk illustreerib rumalust, mida ta uhkelt väidab. Kuidas küll ometi on seotud suur toiduportsjon elustiili ja mõtlemisviisiga, mis ülistab mõtestatud funktsionalismi? Sööma peavad kõik. Kes iganes soovib oma elus võtta ette minimalismitee, ei pea hakkama oma toidukoguseid vähendama. Need kaks asja ei ole mitte kuidagi ühes pajas küpsemas, sest need ei ole seotud. Taaskord üks väga kummaline asi, mida öelda.

Mõte number kolm.

Mis on selle video postitamise mõte?

Video sissejuhatuses keskendub ta probleemile, et minimalismist on saanud liiga fikseeritud reeglitega globaalne trend ning ta soovib näidata, kuidas minimalism võib inimeseti varieeruda. Või ta soovib end liiga moodsast liikumisest distantseerida, näidates, et minimalismi praktiseerib ta omamoodi. Kuna aga põhivundament on valge värvi asemel särapuruga roosa, siis tema minimalism on vaid tema ise. Miski, mis on ja jääb ainult temale iseäralikuks. Kas seda saab siis nimetada minimalismiks? Selleks, mis on globaalsel tasandil üpriski kokkulepitava sisu ning väärtustega miljonite inimeste poolt praktiseeritav? Ei, tema räägib personaalsest eripärast ehk jennymustardismist (ehk oma brändist).

Kommentaarid

  1. Eks tal saavad ka teemad otsa, millest rääkida :/

    VastaKustuta
  2. No ta noor inimene, vb tõesti ei saanud algul päris täpselt minimalismist aru ning nüüd siis avastas, et minimalism on "liiga fikseeritud reeglitega".

    VastaKustuta

Postita kommentaar