INTERVJUU LÄTI ZERO WASTE BLOGIJAGAJagan sinuga intervjuud Lauraga, kes on Läti zero waste ehk nullkulu elustiiliblogija. Laura usub, et ta suudab elada loodusega ühes ka linnakorteris. Tema ja tema pere on võtnud sihi mitte tekitamaks jäätmeid, sammudes nullkulu poole. Seda kõike aga kaasaaegses maailmas, elades lihtsat ning normaalset elu. Lätis on praeguse seisuga kaks nullkuluteemalist blogi. Loos kasutatud fotod on Seek the Simple omad.

Jälgi Laurat ka Instagramis, kes mõikab läti keelt, saab tema tegemistele kaasa elada blogis seekthesimple.com

Kuidas sai alguse blogi Seek the Simple?

Meie blogi on elustiiliblogi, mis on teekonnast elamaks käsikäes ja sõbralikult keskkonaga. Vaid üks aspekt, mida see katab on zero waste. Blogi nimi ütleb tegelikult kõik - Seek the Simple ehk leia lihtsus. Me otsime kergemat elu, hõlpsate lahendustega olles õnnelik, aga seda muidugi heatahtlikult maailma suhtes. Zero waste jõudis meieni üpriski ootamatult, me ei otsinud seda taga. Üks sõber saatis mulle Bea Johnsoni video ning see lõi meie senise maailmapildi segi. Seni olime arvanud, et me elamegi rohelist ökoelu, aga peale video vaatamist ning mõningat uurimistööd saime aru, et me oleme oma keskkonnasõbralikku elu elanud omakeskis - kahekesi. Me ei ole kunagi vaadanud suuremat pilti, vaid jälginud iseendi isiklikke tarbimisharjumusi ning ressursside kulutamist. Zero waste aitas meil vaadata kaugemale ning teha kõike, et vähendada kahju tervele maailmale. 

Peale video vaatamist ning mõningat uurimistööd muutusin ääretult kirglikuks ning rääkisin inimestele meie kogemusest - nad tahtsid teada rohkem. Sellest sai alguse meie blogi. Me mõistsime, kui palju meil on võimalik pakkuda, arvestades ka meie tausta turundamises ja fotograafias. Videot nägime enne detsembrit ja veebruaris juba avasime oma blogi.


Milliseid nullkuluteemalisi blogisid või muid sotsiaalmeediakanaleid jälgid? Millised on sinu eeskujud?

Olen mõistnud, et me ei ole huvitatud kultusest, mistõttu me ei jälgi blogisid ega inimesi, kes peavad nullkuluteemalisi sotsiaalmeediaplatvorme. Saame mõningat inspiratsiooni Youtube´ist, ent enamasti aitab Google kõikidele küsimustele vastuseid leida. Ma leian, et mitmete inimeste ning nende kogemustega kursis olemisega võib muutuda ülekoormavaks, kui eesmärk on zero waste. Me mõistame seda kontseptsiooni ja talitame selle järgi täpselt nii, nagu me seda heaks arvame. Kui mul on kahtlusi või ideenappus, abikäsi on Google.

Kuidas Läti meedia on vastu võtnud nullkululiikumise? Kas sellele on pööratud suurt tähelepanu?

Ma pean ütlema, et ma poleks kunagi arvanud, et keegi võib muutuda populaarseks reklaamides rohelist eluviisi. Meid on intervjeeritud kõikide suurte telekanalite ja ajakirjade poolt, oleme osalenud diskussioonidel ja andnud loenguid kui zero waste suursaadikud. Huvi on suur. Eriti, kui nähakse, et me elame väga modernset ja "normaalset" elu. Me soovime näidata, et igaüks saab teha rohelisi, mõistlikke muutusi oma eludes, isegi kui sa elad linnamelus, töötad keskpärasel töökohal ja sul on pere. Me ei taha elada keeruliselt. Näib, et inimesed ja meedia on ka sellest aru saanud. 

Milliseid ettevõtmisi Lätis nullkulumaailmas toimub?

Lätis on suur ja tugev zero waste kogukond, kes on aktiivne Facebookis (toim. Zero Waste Latvija diskusijas). Lisaks on meil mitmeid vastavaid kokkusaamisi nendega, kes on valmis minema teemaga süvitsi ja anda rohkem ühiskonnale. Meil on organisatsioon Homo Ecos, kes organiseerib imetoredaid Zero Waste üritusi. Just kaks nädalat tagasi toimus esimene Zero Waste Päev.

Vaadates grupi jälgijaid Facebookis, siis neid on rohkem kui 2000 inimest. Kui me vaatame aktiivseid tegutsejaid, siis seda on vähem, ent siiski arvestatav hulk. Inimestel on enamasti probleemid pakendatud toiduga, eriti mahedalt kasvatatud toiduga. Zero Waste kauplust meil ei ole, see teeks kindlasti paljudele elu lihtsamaks. Aga ma pean ütlema, et meil on lahendus peaaegu kõigele. See vajab natuke enam mõtlemist kui tavalisse poodi sisseastumist ning suvalise toote ostmist.

Milliseid tooteid saab Lätis oma pakendiga osta? Mis on veel puudu?

Oleme mõistnud, et sa saad osta põhimõtteliselt kõike. Pead minema Riia keskturule, et osta näiteks oma pakendiga šokolaadi. Või siis Valmieras saad osta pakendamata ökoloogilisi puhastusvahendeid. Planeerimine on võti. Kauplused ja turud ei muuda oma harjumusi üleöö, mistõttu ei saa neile ka panna pahaks kui kõike ei ole veel võimalik oma pakendiga osta. 


Kirjutad läti keeles, miks? Kas on plaan hakata kirjutama kunagi inglise keeles?

Suurim murekoht mu abikaasa ja sõpradega oli leida küsimusele vastus, kas kirjutada läti keeles või inglise. Me ei suutnud otsustada kuu aega! Valisime lõpuks oma emakeele, kuna nõnda on paremad võimalused, et inimesed kuulevad meist. Inglise keeles on blogisi ja videosid küll, aga mitte ühtegi läti keeles. Tahtsime olla inimestega isiklikumad ja jagada oma kogemust lätlastele. Blogi jääb kindlasti lätikeelseks, aga plaanime teha kas rahvusvahelise Youtube kanali või taskuringhäälingu. Soovime haarata suuremat publikut, kuna Läti on väike riik.

Mis teeb blogimise positiivseks? Kas negatiivseid aspekte on ka?

Väga julgustav on saada kirju ja tänu lugejatelt. Hea näide on ka see, kui ma kirjutasin kuutopsikust, siis üks konkreetne kauplus müüs nädalal, kui lugu ilmus rohkem kui 50 tükki. Kuigi keegi ei sponsoreerinud minu lugu, siis hea meel oli mul sellest kuuldes ikka. Tõeline võit!

Negatiivseid aspekte ikka leidub ka, muidugi. Näiteks peavoolumeedia artikklite kommentaarid on need, mis on täis ainult negatiivsust. Ükskord sain ma sellise märkuse, et mu juuksed näevad väga väga mustad välja, kuigi olin neid sel päeval pesnud. Me ei taha sääraseid anonüümseid kirjatükke lugeda, sest puutub vastav diskussioon. Pole mõtet neid tegelikult isegi lugeda.

Milliste ettevõtetega või projektidega oled teinud koostööd?

Koostööd kui tasustatud tööd olnud ei ole. Kunagi küll kirjutasin "1 kleit 1 nädal" väljakutsest, kus kleidi sain hiljem endale. Nüüd aga on plaan teha koostöö ühe Läti disaineriga, millega saan kingituseks mõned kudumid, aga üldjuhul me blogiga raha ei teeni.

Kommentaarid