TAMPOONIKS MEREKÄSN


Tänases kirjatuhinas soovin ma anda detailset ülevaadet merekäsna kasutamisest tampoonina, kuna eestikeeleset infot selle kohta napib.


Looduse hingehind

Looduslik svamm on võitnud minu kui 21sajandi elaniku tarbijasüdame. Näiteks Looduspere ökopoes küsitakse ühe svammi muretsemiseks sinult ligikaudu seitse eurot. Sellest suurest summast olenemata on tegemist odava ja üpriski jätkusuutliku tootega, kui me võrdleme seda kuutopsiku ja tavapäraste menstruatsioonivahenditega.

Esimene ja enamasti viimane kulu, mille üle peamine jutt käib, on selle tarbijahind. Merekäsna eluiga on pikk, konkureerib tasavägiselt kuutopsikuga. Kõige odavam menstruatsioonveretass (kahjuks mitte nii usaldusvärselt tegijalt kui Mooncup ja pealegi veel värvitud) on internetis müügil kümne euroga, tampoonid ja hügieenisidemed teevad hulgihinnaga (1000 tk) ostes sama välja, kui me võtame võrdlusperioodiks ühe aasta. Meresvamm võidab selle võistluse umbes kolme euroga, kui võtta võrdluseks absoluutselt kõige odavamad hinnad. Eesti Mooncup esinduselt ostetuna maksab topsike 31,63€ ja tampoonide-hügieenisidemete hindki erineb tublisti vastavalt firmale - merekäsn on ja jääb aga samaks.  

Järgmisena vaatame veidi lähemalt muid kulutusi. Enamikud Eesti kauplused ja veebiäritsejad pakuvad oma kaupa pakendatult, aga sellegi poolest on üks kilepakend sadu kordi vähema looduse hinnaga kui sünteetilistest materjalidest tampoonid, hügieenisidemed ja ka justnimelt kuutopsikud. Miks on igaüks eraldi pakendis - merekäsn, side ja mooncup -, see on juba omaette teema. Õnneks aga mäletan oma viimaselt Kreeka reisilt, et kohalikud müüvad neid lahtiselt. Seega soovitan päikesereisilt oma täpsed varud ära osta, siis on kaks käiku ühe hoobiga toredasti tehtud. 

Merekäsn on korjatud viisil, nagu meie korjame õunapuult õunu või nopime basiilikult lehti. Peatselt kasvavad niinimetatud käsnapuule uued osad. Loodus valmistab selle imelise vahendi naise jaoks ise,  mis tagab ka selle hilisema looduses lagunemise. Tampoonid, hügieenisidemed ja kuutopsik seda mulle kui pakenditeadlikult tarbjale ei kingi.  Ja kui mul pole kodus prügikasti, siis mida ometi peaksin ma selle topsikuga pärast peale hakkama?


Tarvitamisõdu

Kasutamismugavuse loomiseks peab siduma käsna külge paraja pikkusega puuvillase nööri, mis on värvide ja muude kemikalide poolt töötlemata, näiteks pikkusega üheksa sentimeetrit. Vastav pael panna esmalt läbi jämeda, ent puhta nõela silma, ning seejärel torgata läbi alla poole merikäsna pikkusest. Käsn validagi selle järgi, et seda on võimalik kas kokku rullida või murda. Antud materjali on ääretult mugav kääridega vormida seesuguseks, nagu tarvis. Ka defektsed kohad on selle võimalusega kergesti eemaldatavad. Lisak tähendab see seda, et võib ühesst suurest käsnast lõigata mitu ning erineva otstarbe ning suurusega svammi. 

Merekäsna kasutatakse menstruatsioonivere kokku kogumiseks samal moel nagu teeb seda tampoon ja kuutopsik üheskäes. Nimelt ei ole merekäsna keemiliselt töödeldud olemaks superimav, nagu seda on konventsionaalne tampoon. Svamm tehakse käesooja veega enne kehasse sisestamist niiskeks. See murtakse kokku ja surutakse tuppe, nii nagu tampoongi. Kuna käsn on parajalt niiske, on selle teekond naise kehasse lihtsustatud ja mugav. Mäletan oma esimesi tampoonikatsetusi, mis mitte kuidagi ei õnnestunud. Kogematuse ja üleüldise piinlikkusärevusega oli see vaevaline protsess - kuiv, valus ja imelik. Selle loodusliku abikäega seesugust kogemust aga kasutajal kindlasti ei ole. Ja muide, tampoonikiud jäävad naise tuppe, nagu Bioneer.ee katsegi näitas. Käsn ja silikoonist topsik seda pahupoolt endas õnneks ei kanna. 

Naise kehas on merekäsn pehme, vedelikku koguv vahend, mis oma imavusvõimet ületades ei muutu kõvaks, mistõttu pole seda valulik kehast eemaldada. Kogenud tampoonikasutajana on see olnud alati probleemiks. Svamm ei tee tupele haiget, on parajalt õrn ja tugev. Sama kogemust pakub ka kuutopsik, olles piisavalt vetruv ja kindel abiline. 

Peale kasutamiskorda tuleb looduslik tampoon korralikult puhastada. Kasutada selleks vett ja seepi. Sapiseebi tarvitamine vajalik ei ole. Kui ühe kuu kasutamissessioon saab läbi, keeta seda paar minutis puhtas vees ja hoiustada puuvillases kotikeses. Ehk siis sama rutiin, nagu topsiku puhul.

Igasuguste kehasiseste menstruatsioonivahendite puhul olla ääretult ettevaatlik ja kuulata oma keha. Näiteks käsna kehast eemaldades kuulata ma maad, kas on tarvis minna uuele ringile. Toksilise šoki sündroomi on seostatud kõikide kehasiseste naiste hügieentoodetega. 

Käsn võib muuta aja jooksul oma värvi, tekstuur, tugevus ja muu visuaalne informatsioon jääb korrektse hoiustamise puhul pikaajaliselt püsima.

Mis saab käsnast peale selle kasutamiskorda? Kompostihunnikusse!


Käsn on ... 

Merekäsn ei ole jällegi üks toode, millest inimesed peavad sõltuma. See on järjekordne näide õitsvast kapitalismist, kus unustustehõlma on vist meelega vajunud vägagi praktiline ja jätkusuutlik tarbeese. Käsn on odavam, kasutaja- ja loodussõbralikum toode, käsn on äge!


Kommentaarid

 1. Kui tihti seda siis vahetada tuleb? :) Tundub äge :D

  VastaKustuta
 2. Kust sina seda ostnud oled? Kui mul on rohke verega päevad, kas julgen sellega minna tööle, kus mul pole võimalik igakell wc tormata? :)
  Muidu olen igati nõus sinu mõtetega!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui Sul tööl/koolis on privaatne tualettruum koos kraanikausiga, siis pole probleemi. Käsnasid tuleb vahetada sama tihedalt kui tampoonegi, mida rohkem, seda parem. Minu kogemuste järgi näib mulle, et käsn nö puhastab tuppe paremini. Varemalt olen ma kasutanud päevas ligikaudu kolm tampooni, käsna aga maksimaalselt kaks, kui üldse. Aga kahjuks-õnneks on järeleproovimine ainus vastus. Anna mulle ka siis teada, oleks huvitav!


   Looduspere pood on mulle kõige lähim, minu käsnakollektsioon pärineb sealt.

   Kustuta
 3. See ei ole ju normaalne, et ma neid käsnasid pesema hakkan. Samamoodi võib ju siis tavalisi marliriidest õmmeldud sidemeid kasutada ja neid pesta, mida meie Nõukogude Eesti noored tüdrukud-naised tegimegi, sest siis ei olnud ühekordseid sidemeid-tampoone olemaski. Õmblesime ise marlist nn. mähkmed, mida siis päevade ajal kasutasime-pesime. Enam sellist mentsulappide pesemist küll ette ei võtaks. :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Seega seni, kuni pole loodud toodet (!) teatud hügieenküsimuse lahendamiseks, siis senikaua on ühiskondlik käitumismõõt vigane,kõrvalekaldeline, meelesõge ehk e b a normaalne. Kui normaalne see on?

   Kustuta
  2. Ma muide vast isegi mõtlen selle asja äraproovimise peale, sest senised sidemed kipuvad mul millegipärast pidevalt lekkima ja tampoone ei usalda(kasuta) ma üldse. Kas see käsnatropp vagiinas ebamugav ei ole ja mis peamine, kas see tõesti ei lekki? Ja kust seda osta saab? Ma mõtlen, kas on mõni veebipood, kus neid müügil on, sest minu linnas vaevalt, et selline ökopood üldse on ja ma pole kuigi liikuva eluviisiga, et seda mõnest suuremast linnast ostmas viitsiks käia.

   Kustuta
  3. Ohh kui lahe! Käsn ei ole ebamugav. Sest et ta on pehme ja ei tee isegi "täis saades" valu. Tegelikult see tunne on isegi meeldiv, sest et eelnevalt veega niiskeks tehtud svamm on jahe ja mõnus. Ma ei tunne seda oma kehas, kuigi tampooni aga küll. Ja ei leki. Netis müüa(kse seda mitmetes poodides (looduspere.ee näiteks oli hind 6.10€ vist, ebayst saab ehk veelgi odavamalt).

   Kustuta
  4. Mis sõna järgi ma sealt looduspoest otsima pean? Seal nii palju erinevaid asju müügis, et väga kaua läheks otsimiseks.

   Kustuta
  5. http://www.looduspere.ee/toode/levantiner-looduslik-merekasn-8cm/
   http://www.rohelineriiul.ee/epood/Levantiner-looduslik-merekasn-8cm/
   http://www.vipkosmetika.com/ee/naohooldus?product_id=216
   http://pood.rosalind.ee/a/parsa-17600-merekasn
   jne
   märksõna "merekäsn"

   Kustuta
  6. See on ühe tüki hind või? Aitäh nende viidete eest!

   Kustuta
  7. Sulle teadmiseks,et nende merikäsnadega ei ole enam tänapäeval lood midagi nii lillelised nagu sa arvad oma soovunelmas(kasvavad iseenesest jne). Sattusin vaatama eilmisel, 2015.a tehtud 1 saadet Kreekaga seoses. Ja seal oli jutt 1 kohaliku kreegiga, kes teenis endale raha nendesamade käsnade "püügiga" ja müügiga. Ja vaene kurva näoga vunts siis rääkis, kuidas kõigest viimase aastakümnega on merekäsnadega seotud teema muutunud väga nutuseks. Nimelt, on hakkanud levima massiliselt mingi nende käsnadele mõjuv haigus(milles on süüdi süvenen merede reostamine) ja käsnad haigestuvad ja surevad. Aru ei saa sellest ennem, kui sa oled sitaks vaeva näinud ja selle käsna merepõhjast ülesse toonud ja töödelnud ja siis on aru saada, milline käsn on elusast peast ära tapetud ja saab maha müüa ja millised on juba nö elavad laibad, mille võib teistpidi uuesti üle parda visata. Lisaks sellele, et seesama merereostus tapab järjest käsnade populatsiooni, teeb seda ka inimene. Ja teadupärast on needsinatsed käsnad loodus merepõhja pannud mitte vaginaadest verd imema, vaid milj. korda tähtsamat ülesannet täitma! Selleks on nimelt see, et need merekäsnad on merede jne neerud ja maks, mis töötlevad endast läbi vees leiduvaid mürke ja sellega taastavad/puhastavat vett kus nad elavad. Ja kuna need merede neerud töötavad juba niigi ülekoormusel, siis iga merepõhjast väljarebitud käsn halvendab veelgi enam looduslikul veekogul enda puhastamise võimekust sinna lastud mürkidest. Nii et selles valguses, kas on endiselt tunne, et oled loodusele tohutu teene teinud :-)?! Ei ole lahenduseks ei see keemiast ja sünteetikast "verelapid" ega ka käsnad, tegelikult. Lisaks sellele veel suured kulutused kütuse põletamisel, et see paat sõidaks kümnete km'te kaugusele kus veel käsnasid kasvab, paat selleks vaja ehitada ja toota, suruõhku varuda jnejne.

   Kustuta
  8. Aga mis on sinu pakutav lahendus? Ma ei olegi väitnud, et tegemist on kõige kõige kõige parema lahendusega. Merekäsna kasutamine on minu isiklik eelistus. Mis siis kõik suguküpsed naised tegema peaksid? End streiliseerima? Soovahetusoperatsioon? Ringi käima reied-sääred verised?

   Kustuta
 4. Kas veganlusega ei ole kerges ebakõlas asjaolu, et käsna puhul on tegemist loomse organismiga? :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sinu mõtet edasi arendades on siin siis tegu lausa zoo (või ehk juba zoonekro)fiiliaga? :D

   Kustuta
  2. Sel juhul võib mõtet edasi arendada, et kuidas üks täistaimetoiduline üldse elada saab. Taimed on ju ka elus. Nende kasvatus-, töötlemis- ja tarvitamisprotsessides hukkub samuti väikeloomi. Seega tõstame käed üles ja valime teeks freeganismi?

   Iga puuvillast valmistatud tampoonikasutaja on siis selle loogika järgi samuti nekrofiil. Tihtilugu on naiste hügieenitoodetes ka kasutatud mitmeid sünteetilisi kiude - emakese maa must veri. Mida või keda me siis oma keha tarbeks küll ära kasutame? Kes meist siis nekrofiil ei oleks?


   Minu vastuse puhul on ääretult oluline see tõsiasi, et esmalt olen ma keskkonnaaktivist ja alles seejärel askeldan teiste põhimõtete ja südametunnistuse piires. Minu toidulaud defineerib mind küll kui vegantoidulist, aga veganina ma end ei defineeri kindlasti mitte. On see tarvilik?

   Kustuta
  3. Muide, tahtsin veel lisada seda, et turule on tulnud ka üks taimne käsn, mida leiab guugeldades üles nimetusega "konjac sponge". Ma ei ole saanud seda veel proovida, aga kui olen paki kätte saanud, teen kindlasti ülevaate. Siis on ka midagi ametlikult veganitele :)

   Kustuta
 5. ''Loodus valmistab selle imelise vahendi naise jaoks ise...''
  Vaevalt küll, et loodus on käsna elu eesmärgiks seadnud naiste intiimhügieeni vahendiks saamise.
  Sooviks teada veganluse koha pealt, kuidas siis sellega lood on?
  Loomseid organisme süüa ei või aga muudeks otstarveteks on okei?
  Või on asi selles, et kui loomake pole pehme karvane ja nunnu, siis pole ta eluke midagi väärt?
  Või oled sa põhikooli bioloogiatundides maganud ja tõesti ei teadnud, et käsna puhul on tegemist loomse organismiga?

  Vastust ootama jäädes,
  Küsija

  P.S ei ole mingi kuri veganite vihkaja, lihtsalt Küsija

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Väga hea tähelepanek tõepoolest.

   Minu toidulaudal on eranditult taimne tooraine. Seega see täheldus teeb minust vegani? Ja vastus on, et ei tee. Kõik minu jalanõud on nahast, mu käekella rihm on samuti nahast. Ostsin hiljuti ühelt Eesti disainerilt villast kindad. Mu puhastusharjadel ja maalimispintslitel on loomne karv. Hambaniit, mida ma kasutan on kaetud mesilasvahaga ja eile tõin turult oma kassile kala. Ja muidugi siis see merekäsnast svamm. Need asjad, mida mina kui tarbija olen oma rahaga toetanud, on minu kui vegani patud. Ahjaa, ja mett söön ma ka (ja oma vanematest ning nende toetavast abikäest ma seetõttu ka lahti ei ütle, sest nemad on juhtumisi kolmandat põlve mesinikud). Ehk siis teadliku ja lõpliku otsusega eemaldada oma toidulaualt igasuguse loomse tooraine söömine ei ole kunagi tähendanud minu jaoks seda, et ma ei koo oma perele jõulukingiks villaseid sokke ning viskan oma aastaid vanad, aga veel käimakõlbulikud, saapad/käekellarihma ära, sest nad surma tulem. See otsus ei tähenda ignorantsust, ükskõiksust ja kesiseid bioloogiaalaseid teadmisi.

   Põhjus, miks ma pooldan merekäsna naise keha teenijana on sama kui nõustumine villa kandmisega - kvaliteetne jätkusuutlik materjal, mis teadlikult kogudes ja kasvatades ei tee kellelegi liiga. Merekäsn veel eriti, kui närvisüsteemi puudumine ei võimalda tunda valu.

   Pealegi, ei hakka tarbjaskond nagunii merekäsnade peale tormi jooksma, nii nagu viimase saja aastaga liha tarbimisega on juhtunud. Mistõttu võin mina, naiivne vegantoiduline Kadrioru piiga elada oma korilaseusku unistustemaal, kus ma päästan prügi mittetekitamisega omale puhast hingamisõhku.

   Kustuta
 6. Kogu selle vihase pasundamise juurde tahan lisada, et minu meelest tundub küll huvitav alternatiiv olevat. :)

  VastaKustuta
 7. appi kui haige :S

  VastaKustuta
 8. Täielik Vau! Seda tahan küll proovida:)

  VastaKustuta
 9. Ohh! Mäletan seda kuidas õpetati jah neid lappe tegema koolis ( ka 80ndatel :D ) aga pole sein ise teinud.
  Muide, hea et lugema juhtusin. Olen seda Mooncupi uurinud ja mõelnud poes, et kas ja miks ning see silikoon ei ärata paraku usaldust ( isegi kui on nö meditsiiniline :D ) Seega vabandan veganite ees aga mu arust teie mõttemaailm teatud osas läheb ikka aiataha. Pluspunktid blogipidajale, et silmatring nats laiem :D

  Kogu artikkel tekitab tahtmise proovida.
  Neile kes kardavad, et kuupuhastus suureverline.Soovitan lasta igaks juhuks teha naistearstijuurde visiit, ja paluda põhjalikeimat uuringut mis pldse teha annab. Minu probleemi lahendas tsüstide avastamine ja peale nendega tegelemist on mu 5 päeva rohket saanud 3-4 päeva väikest.
  Samuti aitas kaasa pisike enese tundma õppimine ( ma ei oska seda muud moodi nimetada ) kuidas ma siis ikka protsesse mis minuga toimuvad tekitan :D

  Veelkord tänud ja hakkan siis jahtima sobivat merekäsna!

  VastaKustuta
 10. Merekäsn on loom :) https://et.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4snad GO VEGAN!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eventually Zoologists found new evidence to challenge this theory, and sea sponges were re-classified as a simple multi-cellular, bottom-dwelling animal which have neither brains, digestive, circulatory, nor central nervous systems. According to this definition, while sea sponge are technically “animals,” for all practical purposes, they grow, reproduce, and survive as plants and for this reason, among other reasons, are considered as “vegan-friendly” by many vegans. Additionally, when harvested correctly, sea sponges are actually are very renewable resource.

   Kustuta
 11. Ise kasutan juba üle kümne aasta mooncup'i, hankisin selle peale seeda, kui nägin üht dokfilmi tampoonide hulgast, mida üks naine kasutab aasta ja elujooksul, see prügihunnik oli ikka meeletu. Inglismaalt otse tellides tuli ta ainult puuvillakotis, mis oli jõupaberi ümbrikus, pappkarpi polnud ja siiani ei ilmuta ta mingid märke, et vajab väljavahetamist. Selle suur eelis on minu jaoks see, et see pole kunagi lekkinud ja muidu pole teda üldse tunda.
  Kui teemaautor pelgab selle silikoonrõnga surumist, siis ütleks, et täpselt sama kohapeale ei õnnestu teda iga kord küll paigaldada. Ise pean seda parimaks leiutiseks ja olen säästnud hunniku raha ja keskkonda.

  Aga aitäh Sulle uut huvitavat alternatiivi tutvustamast, ei teadnudki, et sellised asjad on olemas, aga samas pelgaks ka proovida just nimelt toksilise šoki sündroomi pärast, kuna käsn oleks kindlasti bakteritele parem kasvulava kui meditsiiniline silikoon, aga mine tea ehk proovin ka kunagi ära.

  VastaKustuta
 12. Täitsa huvitav alternatiiv, polnud sellest kuulnudki. Aga ma küsiks su hinnavõrdluse kohta mooncup'iga: kui tihti peab uue käsna ostma? Mooncup on eluaegne ehk ühekordne väljaminek. Ma olen isegi mõelnud seda, et mis ma sellega siis teen, kui mul seda enam vaja pole... pärandan lastele?!? :D Aga praegu jään lootma, et selleks ajaks on mingi ümbertöötlemise vms lahendus välja mõeldud, sest ma nõustun Rauliga, et oleme viinud meie mered ja ookeanid juba enesesäilitamise viimsele piirile väga lähedale ja kui me samaviisi jätkame, ei ole ühtlasi mingit vahet, kui eetiliselt või prügivabalt me elame.
  Tampoonide üks suur miinus, lisaks kogu sellel saastale, mis nende olemasolu tekitab, on see, et nad imevad peale mentsruaalvere ka vagiina loomulikku niiskust. Seda jama mooncupiga ei ole, kui ma olin sunnitud oma hajameelsuse pärast ühel päeval tampooni kasutama, siis oli 10 minuti pärast tunne nagu oleks see liivapaberist tehtud.

  VastaKustuta
 13. Päris kihvt värk.

  VastaKustuta
 14. Palun tähelepanu,

  Minu nimi on Ugo Verni ja mul on tungiv annetuse teile vajalikku teavet, mis on kasulik teile ja teie kogu pere koos vähekindlustatud oma kohalikus kogukonnas.

  Vastata sellele kirjale kohe inf.online2016@yandex.com nii, et mul anda teile täielikku teavet selle annetuse.

  Jumal õnnistagu teid rikkalikult.

  Ugo Verni.

  VastaKustuta
 15. Neer Doonor vaja kiiresti


  Kas olete võlgu? Kas teil on vaja raha leidmisel tervishoiu kulud või maksta võlad või riigi rahaline jaotus? Oodake! Mõtle müüa oma neeru valikuna. Kui soovite müüa oma neeru täna. Sõnum meil immediately.A neeru ostetakse maksimaalselt summas $ 300,000.00US Dollars.The National vundament on praegu osta terve kidney.My nimi on Dr Henry Donald, oled Nefroloog neerudes National hospital.Our Haigla on spetsialiseerunud Neer Kirurgia ja tegeleme ka ostmine ja siirdamise neerud koos elamist vastava doonori. Asume India, Kanada, Suurbritannia, Türgi, USA, Malaisia, Lõuna-Aafrika jne Kui olete huvitatud müüa või osta neerude ärge kartke meiega ühendust võtta e-posti teel: Dr_henrydonald@doctor.com

  Vajadus geniune Doonorid

  Ootan teie reageerib ....

  Parimate soovidega….
  Dr Henry Donald

  VastaKustuta
 16. Kas eelistad ise meedium või preemiumkäsna? Ehk siis nagu ma aru saan osadel on suuremad ja osadel väiksemad poorid. Aga kumba eelistada?

  VastaKustuta
 17. Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

  VastaKustuta
 18. І absolutеly love yor website.. Great colors & theme. Didd үou develop
  tһis sitre y᧐urself? Pⅼease reply bɑck aѕ I'm wanting tto ϲreate my oᴡn sіe
  and woulԁ love to кnow wherе yοu got this from or
  еxactly what the theme іs cаlled. Many thɑnks!

  VastaKustuta
 19. Very good blog! Do you have any tips andd hints for aspiring writers?
  I'm hoping to start my own blog soon butt I'm a litle lost oon everything.
  Would you propose starting with a free platform
  like Wordpress or go for a paid option? There
  are so many options out tthere that I'm totally confused ..
  Any suggestions? Appreciate it!

  VastaKustuta
 20. Very nice post. I juwt stumbled upon your weblog
  and wanted to ssay that I have really enjoyed surfingg around your
  blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused