10 PÄEVA BLOGIDES: JÕULUOOTUS

Jõuludeni on jäänud vähem kui kuu, nüüd on selle ootusest juba palju paslikum avalikult rääkida kui paar nädalat tagasi. Minu jõululainel viibimine on alguse saanud novembri algusest. Jõululaule on kuulatud küll, mõned kingidki ostetud, paar nädalat tagasi tegime isegi praekapsaid. Kodu kaunistada pole veel jõudnud, aga ühed vastavad lõhnaküünlad said küll ühel päeval ostukorvi pandud.

Sel samal päeval käisin ma nimelt Maximas toidukraami ostmas ja võimatu oli mitte tähele panna jõulukaupa. Viivu oma näppusid üle karra ja pidulike veiniklaaside libistades sain ma aru, kui väga olen ma iga-aastaselt jõulutunnet endas alla surunud. Mu enda korteris pole kunagi jõulukuuske olnud, ei mingeid kaunistusi, jõulutoite - mitte midagi, sest ma olen arvanud, et jõulud on mõtetud. Mulle ei meeldi just see tarbimise aspekt jõulude juures. Ühtaegu on see nii vastik ja kibemagus, et ühe päris ehtsa jõulutunde saab kätte ostukeskusest. Kõik need ilusad vaateaknad, vilkuvad tulukesed, hiigelsuured dekoratsioonid, täpselt õige muusika.... Lisaks häirib mind kogu kupatuse peaosatäitja - kuusk. Mulle ei mahu lihtsalt pähe kui õige on metsast üks kohev ja elujõuline puu paariks nädalaks koju tuua. Plastikust puu tundub sama kummaline asjapulk olevat. Pealegi on jõulud kristlike sugemetega püha, mina aga paganlaps, mis paganlaps. 

Eks oma pitseri annab sellele kõigele see, et mul on just siis ka sünnipäev. Igaüks, kel minuga sama saatus kanda, teab, et a) sünnipäeva sa pidada ei saa, sest kõik on juba oma peredega jõululainel, b) kui saad, siis kuu aega enne - aga mis sünnipäev see veel on?, c) saad sünnipäeva- ja jõulukingi kaks-ühes, d) kaks erilist aega aastas on sulandunud üheks ehk jõulud allutavad igal juhul mu sünnipäeva, tulemus - sünnipäeva ei ole.Nagu ma juba põgusalt mainisin, siis sel aastal soovin ma küll suure südame ning ootusega oma jõulupidustusi nautida. Miks, seda ma seletada hästi ei oska.

Hakkan juba varakult pihta, et eelnevate aastate puudujääk tasa teha. Tuleb kogu kupatus: kuusk, päkapikusussid, toidud, muusika, kaunistused. Kahtlesin seekord ainult kingituste tegemises ja muidugimõista ei tule mingeid piparkooke (need mulle lihtsalt ei maitse). Kinkide osas olin kahtleval seisukohal, kuna olen tähele pannud, kuidas minu eelmise aasta kingid jäid mõnel inimesel riiulile tolmu koguma. See vaatepilt ei ole mõjunud kuigi motiveerivalt. Üldse näib mulle, kuidas mõnel sõbral või peretuttaval on juba absoluutselt kõik olemas. Kinkimine säärasele inimesele on vaid tühipaljas viisakusžest.

Emaga sellest rääkides jõudsin ma leebuda. Konkreetsest protestist sai otsus, et mõned kingid ma ikkagist teen - need, mille puhul ma olen 99% kindel, et kingisaaja ära tarvitab. Kelle osas ma kahtlen, sellele ma ei tee lihtsalt. Ma tean, et see kõlab karmilt ja liiga ausalt, aga miks ma peaksin tegema kellegile kingituse, mis ilmselgelt meelerõõmu ei paku? Maailmas on niigi kohutavalt palju asju, ka meie endi kodudes on kraami, mida tegelikult ei ole vaja. Jõulukingituste eesmärk ei ole olla passiivseks kapipealsetäiendiks. Luban enesele sel aastal seda ülbet viisakust ning kõigile kallitele ja armsatele lihtsalt ei kingi. Peaksin mingisuguse ennastvabandava sisuga jõulusärgi trükkima...

Küll aga sellest osast, mis tuleb, oskan ma öelda niipalju, et kuusk tuleb potitaimena, papist või okstena. Päkapikusussi lahendan ma nii, et õmblen 24 sahtliga tekstiilist taskutega advendikalendri, mida saab kasutada ka edaspidi. Loodan, et ka päkapikud mu maja üles leiavad ja t e a v a d, et minu lemmik maiustus on Karu Talu snikers! Kaunistuste puhul ma midagi spetsiaalselt ostma ei hakka, olen loov ning kasutan seda, mida on. 

Toitudena võiks teha porkkala, kaalikavormi, kartulisalatit, läätsepikkpoissi, õunastruudlit. 

Kommentaarid

 1. Khm-khm! Tahaksin väikese paranduse teha! Jõulud pole sugugi kristlik püha vaid kristlaste poolt adopteeritud oluline paganlik püha (tähistati talvist pööripäeva). Jeesus ei sündinud tegelikult mitte sugugi talvel, vaid kevadel. Ka eestikeelsel sõnal "jõulud" pole kristusega mitte midagi pistmist, vaid on otsapidi pärit hoopis skandinaavia keeltest. Ehk siis võid rahumeeli jõule pidada. Meie oleme paaril aastal kuusedilemma hoopis mõne kuuseoksaga lahendanud, teistel aastatel oleme peresõbra käest harvendusraie käigus mahavõetud kuuse tuppa toonud, mis on parem ikka kui kuusekasvandustest, ma leian.

  VastaKustuta
 2. Jään ootama kaalikavormi retsepti. Aitäh!

  VastaKustuta
 3. Jõulud oli algselt paganlik püha. Pööripäev, päikese sünnipäev, pööre, millega päeva valge aeg taas pikenema hakkas. See oli puht praktiline strateegia, et kristlased otsustasid Jeesuse sünnipäeva paganate suurte pidustustega samal ajal pidada - nii sai kristlust paganatele omasemaks muuta.

  VastaKustuta
 4. Me oleme elukaaslasega juba kahel aastal ostnud jõuludeks koju väikese valge kuuse taime (Conica), millele paneme pisikesed tulekesed ka juurde, et jõulumeeleolu luua. Hoiame teda toas kuni kevadeni ja siis istutame aeda. Väga mõnus lahendus meie arvates :)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused