10 PÄEVA BLOGIDES: ÜRITAD TEHA HEAD, AGA ...Mäletad, ma rääkisin sulle, kuidas ma biokonteiri omale õue peale sain? Tegin häält ning nõudsin oma õigusi taga? Kirjutasin sellest postituses Jõulud käes. Praegu on mul küll selline tunne, et ma olen ühe suure vea teinud ja isegi lollusega hakkama saanud. 

Nimelt on meil kortermajas juba pikemat aega probleem, et prügi ei viida nii tihti ära, kui konteinerid täis saavad. Pole harv juhus kui keegi tolvan oma olmejäätmed siis kõrvalasuvasse paberikonteinerisse suskab. Kui ma sinna satun, eks tõstan ringi, aga ega ma eriti ei satu ju. Olen veendunud, et iga kord, kui konteinerit tühjendatakse, on seal kotte kraamiga, mida seal olla ei tohiks. Muide, eelmisel aastal ma leidsin paberkonteinerist uhiuued plastpakendis jõulukaunistused. 

Aga nüüd, kui biokonteiner meil õue peal on,  täpselt olmejäätmete- ja paberikonteineri vahel, siis mis sa arvad, kuhu olmejäätmeid visatakse? Või siis kas olmejäätmete kogus on vähenenud?

Meie korter on hetkel ainus, kes biokonteinerisse vastavaid jäätmeid paneb. Lootsin, et aegamisi tulevad ka teised pered järele. Kahjuks aga ei.... Mõne jaoks toodi meile lihtsalt üks kiitsuke olmeprügikonteiner juurde. 

Ja siin ma siis olen ja mõtlen. et oli mul vaja seda küsida. Selle asemel, et suurendada ühe kortermaja võrra Eestis prügi sorteerimist, ma hoopiski viin selle numbri alla. Pealegi tühjendatakse konteinerit, mis on 85% tühi. Mina olen ainus tellija. Minu pärast tehakse see toiming. Kui mõtekas see veel on? Kõigile oleks vist lihtsam, kui ma teel kooli oma biokoti kuhugi võõrasse konteinerisse panen. Nagunii on needki alati tühjad.

Ainus lohutus on siinkohal see, et biokonteineri toomisest on nii vähe aega möödas, et suuri järeldusi ei saa teha. Kes teab, äkki esimesest jaanuarist näen ma seal võõrast banaanikoort või õunasüdamikke. Iseenesest juba selle vaatepildi ettekujutamine teeb mu südame rõõmsaks. Eks näis. 

Huvitav, kuidas motiveerida inimesi biojäätmeid sorteerima? Kui ehk pakuks majaelanikele tasuta vahendeid, millega hõlpsalt toidujäätmeid koguda? Olen näinud ka sedalaadi premeerimissüsteemi, kus inimene teeb oma äravisatavast jäätmekotist foto ning sisestab selle vastavasse äppi. Aplikatsiooni kaudu on võimalik sorteeritud jäätmete kottide arvu läbi teenida krediiti kohalikes kauplustes või kohvikutes. Kas meie kortermajale oleks säärast süsteemi tarvis? Või peaks majaomanik ise karmimaid ettekirjutusi tegema? Kas konteinerite juures peaksid patrullima prüginõustajad? 

Kommentaarid

 1. Meil näiteks oli linnas mure prügiteenust pakkuva firmaga, kes tühjendas pakendikonteinerit nagu kuuvarjutus. Inimesed ei mahtunud enam oma usinalt sorteeritud pakendit sinna viima ja näiteks minu vanemad loobusid selle sorteerimisest üldse, sest kuigi vahepeal mure lahenes, on see samamoodi uuesti juhtunud :(

  Ise imestan näiteks nende tohmakate üle kes viivad paberikonteinerisse ajalehti kilekotiga ja ei viitsi seda sealt ümbert ära võtta...

  VastaKustuta
 2. Mõnes kohas aitab see, kui korteriühistu riputab juhendi maja teatetahvlile - sellepärast on mu vanaema hoolas sorteerija :) Kuskilt peab tulema mingi autoriteediga mõju, et oleks ikka selge, et seda on vaja. Kas oleks võimalik ise naabritega läbi rääkida näiteks?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hea mõte. Kuigi ma pean vist selle enda peale võtma (kortermaja firma ei suhtle inimestega) + meil ei ole teadetetahvlit. Postkastidesse juhendi postitamine oleks vast spämm?

   Kustuta
  2. Kõige parem oleks teadetetahvel ( et inimene ei arvaks, et teda ainsana juhendatakse) + postkasti (sest eidekesel, kopamehel või muul rahval, kes ei viitsi asjasse ise interneti kaudu süveneda, on hea oma köögis juhendil näpuga järge ajada, teadetetahvlil olev info ei jää nagunii täpselt meelde ja pealegi ei pruugi lugemisprille käepärast olla)

   Kustuta
 3. Tunduks tõesti hea mõte teadetetahvlile mingi sedel riputada, muidu meil seal nagunii nii igav info :D , kuigi jah kui teadetahvlit pole, äkki siis kuskile seinale nätsu? või mingi asjaga kinnitada. Meil õnneks juba teadlikum rahvas korterites, biokonteiner suht tihti peaaegu täis, kui mina jalule saan, aga vb lihtsalt raisatakse palju toitu...
  Turri aga ajab küll, kui kuulen, et keegi poetab klaasi olmejäätmetesse ning ikka väga palju kola jäetakse prügimajja vedelema, mõne asja vb võtabki keegi teine, aga arvatavasti läheb ka palju prügiautosse. Peaks innustama ka neid kasutama tasuta asjade gruppi, kuhu oma üleliigne lauake üles anda.
  Kuskil äkki mingi näidis vist ka juba olemas, mida riputada teiste korteriomanike harimiseks?

  VastaKustuta
 4. Meil on teadetetahvlil igatahes kirjas, et valesse konteinerisse prügi paneku eest saab trahvi. Samas võib arvata, et ega sellest suurt numbrit ei tehta, kui prügi on vales kohas, sest terve Lasnamägi on täis mööblihunnikuid, mis prügikastide kõrval on. No kuidas saab nii palju vana mööblit ühest majast tulla, et kogu aeg uued kahemeetrise raadiusega hunnikud tekivad?

  VastaKustuta
 5. Tahaksin ka enda kotermajja teadetetahvlile midagi kirjutada, et teisi korteriomanikke harida prügisorteerimise vallas. Kahjuks ei tule midagi loovat pähe..see peaks tõesti kõnetama inimesi..sest mingi tuim lause..a la..palun sorteerige prügi, see on kohustuslik, laheb arvatavasti mööda..kas keegi äkki oskaks välja pakkuda midagi..?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. konkreetseid juhiseid konkreetsete asjade kohta on vaja, nt et mahlakartong pakk pane sinna, kätekreemi tuub tänna.

   Kustuta
 6. Jäätmealase järelevalvega tegeleb vastavalt jäätmeseadusele kohalik omavalitsus. Jäätmete mittesortimine on jäätmeseaduse ja jäätmehoolduseeskirja rikkumine ning selle eest on võimalik trahvi teha. Selle info võiks esialgu kortermaja elanikele koridoriseinale panna. Kui asi ei muutu, siis peaks omavalitsuse järelevalve spetsialistiga rääkima?

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused