KUIDAS TÖÖTAB METALLPLIIATS?Sain ühel päeval oma lugejalt paki, kus oli sees metallpliiats. Olin kirjutusvahendist teinud põgusalt juttu postituses 7 lahedat nullkulutoodet. Koondasin sinna erinevad huvitavad asjapulgad, mida tahaksin proovida ja üks neist oligi siis see kurikuulus metallpliiats. Mul oli ääretult hea meel kui M. pakkus mulle proovimiseks saata enda üleliigne. Muidugi tahan ma proovida! Tundub ju nii põnev asi.  

Kuidas metallpliiats siis töötab? Ega selles midagi väga keerulist ei ole, tegemist on põhimõtteliselt metallist pulgakesega, mille hõõrdumisel kontaktpinnaga eraldub metallipuru. Sellega saab nii kirjutada kui ka joonistada. Värvuselt ja joone tekstuuri poolest meenutab harilikku pliiatsit. Joont saab tekitada nii peent kui ka paksemat, hajusat kui ka konkreetsemat. Metallipliiatsi joont kustutada ei saa. Küll aga saab seda kasutada nii kosmoses kui ka vee all. Vasakukäelistele on hea uudis vast see, et see ei määri kirjutades kätt. 

Metallpliiats sobib kõige paremini tugevamatele pindadele. Näiteks krunditud puitkiudpapile on sellega joonistada toredalt mõnus, minumeelest paremgi kui harilikuga. Mulle ei meeldi kui akrüülvärv seguneb krundil harilikupuruga, sest et see võib mõjutada värvitooni. Metallist pliiatsiga seda aga ei juhtu. Arvatavasti ongi metallpliiats kõige paslikum kasutamaks suurtel pindadel - seinad, mööbel jms. Ei ole vaja seda siis teritada niivõrd palju kui harilikku kasutades. Hariliku pliiatsiga on ju see jama, et kõvad pinnad söövad pliiatsit rohkem kui tegelikult tarvis.

Pliiatsit saab kasutada ka muidugimõista paberil, ent kiireks kirjutamiseks see nii hea ei ole. Ilmselgelt pole metall nii pehme kui süsi ja seetõttu ei libise teine paberil nii sujuvalt kui üks klassikaline HB harilik. Oma tugevuselt meenutabki metallpliiats üht kõvat harilikku, pakun tugevuseks 2H? Kõval pinnal töötades saab muidugimõista jälle pehmema tulemuse, puitkiudplaadil meenutab metallpliiats HB-2B tugevusega harilikku. Siin fotol näide:


Vihikusse sketchides või kirjutades ei pea kindlasti muretsema, et terav metallpliiatsi ots paberit läbistaks. Eks see muidugi õrnalt kraabib, ent pigem minimaalselt. 

Kokkuvõtvalt öeldes meeldib mulle metallpliiats väga. Ei tahagi seda võrrelda teiste kirjutusvahenditega, sest sel on omad eelised ja võlud, kõige peale ei ole veel küllap ise tulnudki. Üks on aga kindel - maalides ma harilikuga enam ette ei joonista. Igapäevase kirjutusvahendina jään ma kasutama oma vana harilikku truuks, kuna see libiseb paberil mõnusamalt ning seda saab kustutada.

Kommentaarid

 1. Ükskord peab see metallpliiats ikkagi ära kuluma, sest "hõõrdumisel kontaktpinnaga eraldub metallipuru".

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kyllap on see nii minimaalne, et yks inimene lihtsalt ei kasuta seda eales otsa. Pastakat niikaua kasutada ei saa.

   Kustuta
 2. Ma ostan joulupakkidesse selle pliiatsi. Hullult hea mõte. Tnx!

  VastaKustuta

Postita kommentaar