10 KINGIIDEED MAIUSTAMISEKS

Kas ainult minule näib, et Eestis on pigem harv nähtus, kui keegi kingib tähtpäevaks söögipoolist? Pean silmas just peaasjalikult toidukraami kingituse kui sellisena. Näiteks kujutan ma vaimusilmas ette sellist visuaali, kui kuuse all või sünnipäevatordi kõrval on virnades isetehtud moosi, kasemahla, marineeritud seeni, kokkusegatud muffinipulbrit, või korviga muud head-paremat. Ei ole näinud. Kas sina oled?

Ainsad söödavad kingitused, mida mina olen saanud, on olnud need šokolaaditahvlid või ananassid, mida tavaliselt teenete heaks vastu antakse või on peakingitusega koos. See, et kingiga on ühes ka kommikarp või šokolaaditahvel, on juba omaette viisakusevormiks saanud. Päris ehtsat 100% kaks-ühes kink ja söök ma saanud ei ole.

Üks erand on vaid see, kui lapsepõlves sai jõuluvanalt kommikoti, mis oli kas valla või ema töökoha poolt kokku pandud. Iseenest tore, aga nüüd tagantjärele vaadates tekitab see küll küsimusi. Lapsed ja maiustused - väga libe tee. Võin kihla vedada, et ma olen oma elus mõnel päeval ainult kommidest toitunud. Õudne. Kas tõepoolest peab lapsed detsembrikuus kommidega üle kallama? Pealegi, kas jõulude üks oluline komponent on magusa, täpsemalt šokolaadi, liigtarbimine? 

Foodweb projekt on teinud toreda ülevaatliku dokumendi, milles on näha tumeda šokolaadi olelusringi. Ma arvan, et inimesed üldjuhul ei teadvusta endale šokolaadi ökoloogilise jalajälje suurust. Kesine uudis veganitele ja musta šokolaadi armastajatele: piimašokolaad on väiksema süsinikujalajäljega kui tume. Peamiselt pärineb meie poeriiulitel olevate šokolaaditoodete põhikomponent Aafrikast, Lõuna-Ameerikast või Lõuna-Aasiast. Tihtilugu aga rohkemat kakao kohta ei teatagi, kuna kasvatamis- ja tootmisprotsess ei ole läbipaistev. Seetõttu iseloomustab tihtilugu šokolaadi lapstööjõu kasutamine, tööliste ekspluateerimine, jätkusuutmatute tootmisviiside tarvitamine jne. 

Jah, šokolaadil on oma tume külg olemas, ent see ei tähenda seda, et seda peaks boikoteerima ning selle üle pidevalt pead vaevama. Pigem pidada mõõtu ning tarbida teadlikult: eelistada tooteid, millel on Fairtrade International, Rainforest Alliance ja UTZ Certified märgised. 

Kuhu ma selle kõigega aga jõuda tahan on see, et olen valinud välja 12 kingiideed maiustamiseks, mis oleksid keskkonnasõbralikud (kodumaised, lihtsad koostisosad, odavad, mõistliku pakendiga kui üldse), maitsvad ja sisaldaksid vähesel või olematul määral šokolaadi. Isetehtud müsli või muffinipulber

Kõige lihtsam kingitus on klaaspurki valmistatud juba valmissegatud müsli või ühe küpsetise taigen kuival kujul. Oma sõpradele valmistasin ma sel aastal just sellised toredad purgid, kus on sees kihiti muffinipulber. Kõige lahedam on minumeelest see, kui kõik koostisosad on ka pakendivabalt ostetud. Inimesele, kelle jaoks zero waste elustiil utoopiline võib tunduda, on säärane kink vast heaks teesillutiseks. Siis pole tegu enam lihtsalt purkikallatuid kuivaineseguga, vaid siiski millegi erilisemaga. Olgem ausad, pigem on pakendivaba kaup üks kummaline imeloom, keda igaüks ei kohta.

Kuusevõrse makroon

Nägin neid müügil Cakery kodulehel. Kõlab huvitavalt!

Eriline moos

Taaskord üks lihtne kingitus, mida kas juba sahvrist võtta on või siis poeriiulilt. Huvitavaid moose olen näinud My Italys, Toidumaailmas ja Umamis. Enamikes suuremates kauplustes on aga müügil ka see kõige-kõige parem moos - murakamoos. PS! Nägin just, et Selveris on soodukaga!

Hapendatud kasemahlajook

Saaremaa ettevõte Ösel Birch valmistab nii hapendatud kasemahlast kui ka värskest erinevaid karastusjooke. Kõige rohkem maitseb mulle mojito ja astelpaju. Nende jookide puhul ongi vast kõige eksklusiivsem ja huvitavam see, et kasemahl on saanud endale modernsema rüü. Jah, seesama kasemahl, mida su vanaonu või memm kolmelitrise pudeli või mingi pläskuga korjamas käib, on nüüd uus lahe toode, millega smuutisid ja kokteile teha.

Ösel Birchi tooteid on müügil ökopoodides, Tartus aga Lõunakeskuse Loodusperes.

Karu Talu snikers

Tõstan käed üles ja deklareerin, et Karu Talu snikers on parem, kui originaal. Ideaalne jõulukingitus. Naljalt see kellegil jõulusabinas teiste maiustuste varju ei kao. Selle maiustuse puhul on tore see, et osta saab kas oma pakendiga või paberkotiga.

Karu Talu snikersit saab Tallinnast, Voorimehe tänavalt.

Chado tee

Minu lemmik teepood on Chado, sest seal on päris head lahtist kvaliteet-teed. Tõsi, kõike ei saa osta küll pakendivabalt, ent õnneks pakendavad nad oma teisi tooteid paberkottidesse.

Grillitud oliivid

Võibolla näib see ettepanek ehk liiga suvisena, ent grillitud oliivid on minu jaoks nii kalliks saanud, et igal tähtpäeval peavad need olema laual. Ei saa ka sel aastal jõuludel erandit teha. Ma pole kunagi eriline oliivisõber olnud, ent see konkreetne purgikene on võitnud minu südame. Müügil on too erinevates Rimides ja Maksimarketites. 

Isetehtud martsipanikujud

Ühe retsepti kõik koostisosad

Värskes Ajakirjas Vegan on üks hullult magus retsept nimega Kuum Raffaello, mis on viimastel päevadel mu mõtteid hullutanud. Sellel ei ole palju koostisosasid ning oma olemuse poolest ei ole ka raskete killast. Miks siis mitte komplekteerida retsept koos oluliste toiduainetega kokku üheks toredaks kingiks?

Maru pulgakommid

Maru on Eesti ettevõte, mis valmistab hästi mõnusaid pulgakomme. Need on tehtud kuivatatud puuviljadest ja marjadest. Mõnes kaupluses leiab Maru kraami isegi pakendivabalt. 

Kommentaarid

  1. Ma ei ole raatsinud neid hapendatud kasemahlajooke osta. Iseenesest tahaks leida mingit head joogipoolist vähema suhkrusisaldusega küll. Mul on tööga tekkinud väikene Fanta sõltuvus.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused