USSID LÄINUDMeil oli täna nii ilus bioämber, et ei saanud seda jätta pildistamata. Nii pidulik teine! See foto tegelikult näitab ka midagi muud peale toretseva olukorrapildi. Pean nimelt teatama, et meie pere vermikompossiussid on majast lahkunud. 

Kuidagi lihtsalt läks nii, et harvendamise plaanist sai vabanemise plaan. Tegin facebookis natuke aega tagasi postituse, et kes soovib, siis natuke jagan oma ussikesi ära. Huvilisi oli palju, mul puudus ussikeste vastu sügav kiindumus ning ei olnud aeglane see mõttekäik, et annaks siis juba kõik ära. Ja nii läkski. Ussimajandamisega on siis selleks korraks kõik.

Põhjuseid oli siin mitmeid, aga ükski neist ega nende kogusumma ei tähenda lõppkokkuvõttes seda, et mul oleks midagi vermikompostimise vastu või et see ei töötaks. Tagasivaadates minu ja usside seiklustele, siis ei saa ma midagi kurta. Olen nüüd kogemuse võrra jälle rikkam ja elu läheb edasi nii nagu varem.

Kuna ussiteema inimesi ikka ja jälle huvitab, siis panen siia kirja põhjused, miks ma neist loobusin:
 • Halb korter. Meie korteris on hallitusega üks igavene rist ja viletsus. Ma VIHKAN seda PAGANAMA HALLITUST! Ussikeste elukeskkond on teadupärast niiske, see aga hallitusega armastab kohe eriti käsikäes käia. Komposter mul hallitama ei läinud, aga sein, mille ääres see oli läks. Ja korduvalt. 
 • Kõike ussid ei söö. Nagu näiteks avokaadokive jms. Ka Rääbu kalajäänuseid ma sinna ei saanud panna.
 • Kui on vähe usse, siis on tegemist hobieksperimendiga, mitte funktsionaalse biokonteineriga. Ehket kui ma oleksin soovinud luua omale ussikolooniat, mis sööb ära kõik meil tekkinud biojäätme, peaks olema ussimaja suurem (meil on aga ruumipuudus). Suurem ussimaja tekitab korteris suurema niiskustaseme. See aga taaselustab hallituse probleemi - 1:0 hallituse kasuks. Lisaks sellele tuli ju poole vermikomposterdamise aeg meie kortermajja biojäätmete konteiner, mille kasutamine on paratamatult palju mugavam ja lihtsam. 
 • Huvilisi oli palju. Idee poolest on vermikompostimine minu jaoks sümpaatne ja kuna ma nägin, et niivõrd paljud inimesed on sellest sama moodi huvitatud, siis ma ei osanud öelda ei. 
 • Vermikompostimine ei ole ju vegan... ?

Kommentaarid

 1. Vermikompostimine kuulub biotehnoloogia alla

  VastaKustuta
 2. Ohh, nii kahju :( Oleksin tahtnud veel uurida kuidas ussid ka peale kaht, kolme jne aastat elavad.

  VastaKustuta
 3. Tere! Pole varem teie blogi kommenteerinud, see on esimene kord. Kuigi pean tõdema, olen pikaajaline lugeja.

  Tahan esmalt kiita. Väga hakkaja neiu, tubli, sihtidele orienteeritud.

  Teiseks soovin küsida, kust saada usse? Ja kas kuivmeetodil biojäätmeid olete mõelnud töödelda?

  VastaKustuta
 4. Ei, vermikompostimine ei ole vegan.

  VastaKustuta
 5. Uurin selle koti kohta, milles on pildil biojäätmed. Kas tead, et biolagunevad kilekotid on keskkonnale isegi suhteliselt kahjulikumad (nt kiirelt tekkiv mikroplast)? Või äkki sa tead midagi, mida mina ei tea? Või äkki on see antud kott kile mittesisaldav või või või? Nii palju küsimusi :) Uurin, sest ei ole ise leidnud mingit PÄRIS lagunevat kotti. Hetkel viin komposti ära väikese ämbriga, mille pärast üle loputan.

  Erinevatest kohtadest olen leidnud infot, mille võtavad kiirelt kokku:
  1) https://www.bioneer.ee/biolagunev-plast-v%C3%B5ib-osutuda-keskkonnale-isegi-kahjulikumaks

  2) http://ragnsells.ee/kuukiri/huvitavat-lugemist-kogu-tode-kilekottidest/

  Täiega äge blogi on see, nii palju uut mõtlemisainet ja ideid olen saanud siit. Aitäh, et ajad sellist asja!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tere! Euroopa liidu seaduste järgi peab olema toodetel märgistus, kas toode on biolagunev või komposteeruv. Need Biobag kotid on komposteeruvad (mõne nädala jooksul pole neist jälgegi). Need ei lagune väikesteks plasttükkideks. Milline on komposteeritava koti märk, näeb siit - https://goo.gl/images/oHZzkh

   Mul oli ka päris pikalt ämber, mida tühjendasin otse biokonteinerisse. Mingi hetk aga avastasin need Biobag kotid ja naudin nüüd nende luksust :)

   Niipalju kui olen kauplustes tähele pannud, siis üha enam on müügil komposteeritavaid kotte. Ka toidupoodides, kus pakutakse biolagunevat kotti puuvilja ostust, on enamasti komposteeritavad (märk peal). Neid ongi just hea korduvkasutada biojäätmete kogumiseks.

   Edu! 💚

   Kustuta
  2. Tere! Euroopa liidu seaduste järgi peab olema toodetel märgistus, kas toode on biolagunev või komposteeruv. Need Biobag kotid on komposteeruvad (mõne nädala jooksul pole neist jälgegi). Need ei lagune väikesteks plasttükkideks. Milline on komposteeritava koti märk, näeb siit - https://goo.gl/images/oHZzkh

   Mul oli ka päris pikalt ämber, mida tühjendasin otse biokonteinerisse. Mingi hetk aga avastasin need Biobag kotid ja naudin nüüd nende luksust :)

   Niipalju kui olen kauplustes tähele pannud, siis üha enam on müügil komposteeritavaid kotte. Ka toidupoodides, kus pakutakse biolagunevat kotti puuvilja ostust, on enamasti komposteeritavad (märk peal). Neid ongi just hea korduvkasutada biojäätmete kogumiseks.

   Edu! 💚

   Kustuta
 6. Pidin kohe selle postituse välja otsima, sest antud artklit lugedes tulid kohe sinu ussid meelde :) Kas oled sellest juba midagi kuulnud? https://innovatiiv.ee/biokast-teeb-kompostimisest-sinu-hobi/

  VastaKustuta

Postita kommentaar