ELA HÄSTI?

Ohh. Kas tõesti olen ma nõus võtma vabatahtlikult labidat kätte ja kaevama endale auku, kuhu peale postituse avaldamist sisse kukkuda? Muidugi on vaikimine ja tegevusetus kõige mugavam seisukohavõtt, ent mina säärase passiivne kaasanoogutamisega päri ei saa olla. 

Küsid millest on jutt? Paar päeva tagasi potsatas minu postkasti ajakiri Vegan, kust sain esmakordselt teada, et Eesti meediamaastikule on kanda kinnitanud veganluse teemaline saade nimega "Ela hästi!". Tegemist on pea pooletunnise saateüllitisega Tallinna TVs, mida juhib banaanisaar.ee blogija Liisa-Indra. Juba ainuüksi artiklit lugedes ei saa ma jätta kulmu kortsutamata, kuna spoilerina saan ma teada, et saates tuleb juttu praana- ja veetoitumisest, tantrast ja seksuaalmaagiast ning igasugustest muudest müstilistest kummardamistest või praktikatest.

"Ela hästi!" on empaatilist ja sõbralikku elu tutvustav saade vegankastmes. Saade pidavat tooma kokku lihasööjad ja taimetoitlased, tutvustama eestlastele veganite väärtusi, tõekspidamisi ja nende rõõme ning muresid. Saatejuht otsib oma retkedel koos tuntud saatekülalistega pidepunkte, mis ühendavad, mitte eraldavad. "Ela hästi!" olevat isegi kümnete tuhandete vaatajatega Tallinna TV menukaim elustiilisaade. 

Tervet seda eelnevat lõiku lugeda palun suurima skepsisega. 


Vegani kõht ei saa täis päikeseenergiat ammutades. Paljast veest ka ei piisa. 

Võiks muidugi küsida mis minul mingisugusest suvalisest Tallinna TV saatest? Miks peaks mulle korda minema mida teised tuhanded eestlased vaatavad või millist sisu üks kaasblogija toodab? Muidugi võin ma "Ela hästi!" saadet mitte vaadata, pole üldse raske loetud artikel unustustehõlma alla peita ning elada toredasti nii nagu varem. Kahjuks aga ei saa. Mul on selline imelik tunne, et ma pean ennast etteruttavalt kaitsma või mõningaid asju lahti seletama, nende inimeste jaoks, kes vaatavad seda saadet ning kujundavad läbi selle oma arvamust veganite suhtes. Siinkohal ei räägi ma isegi kontvõõrastest saja kilomeetri kaugusel vaid neist, kellega mul on isiklik kokkupuude. Ma ei imesta, kui mõni klipike peaks mõne mu kursakaaslase või postiljoni või vanaema naabri ühismeediavälja sattuma. Ma ei usu, et minu hirm on põhjendamatu.

Saate suur valupunkt seisneb selles, et propageeritakse "teadmisi" ja uskumusi, mis põhinevad pseudoteadusel. Parim näide: "7 aastat veetoidul olnud Kalju Paldis näeb juba lapsest peale energiaid ning selgitab saates, mismoodi ära tunda, kui vaim sind kasutab ja kuidas sellest eemale hoida." Kui sellist asja reklaamib üks vegansaade, siis mul pole absoluutselt mitte mingisugust soovi end nende veganhullukestega seostada. Saatejuhi idee teha midagi head tuues kokku kaks vastasleeri luhtub ja toob suuremat kahju kui kasu. Kui ma ei oleks veganlusega nii hästi kursis kui ma seda olen või ei teaks veganlusest ööd ega mütsi, siis ainuüksi seda saatesarja vaadates ei oskaks ma veganitest mitte midagi tervemõistluslikku arvata. Üks napakam kui teine oma päikeseenergiast toitumise, vaimude ja seksuaalmaagiaga. Ei aita see kuidagi kaasa ettepanekutele tuua lasteaedadesse ja koolidesse vegantoit, ei võta niiviisi veganlust tõsiselt ükski arst, õpetaja ega poliitik.

Kiidan Liisa-Indrat hea idee ja ettevõtlikuse eest, teostus annab aga kahjuks kamaluga soovida. "Ela hästi!" ei tutvusta eestlasetele veganite maailmavaadet, vaid hoopiski tulistab automaadiga sodiks igasugusedki õhkõrnad positiivsed eelarvamused. Mul on ääretult piinlik veganina säärast saadet vaadata. Ebamugav on seletada oma lähedastele ja tuttavatele mida tegelikult veganlus endas kätkeb ja ei kätke, kuna tuhandeid eestlasi "hariv" telesaade ajab inimestele kärbseid pähe.

Saate sihtrühmale oskan soovida vaid üht: Tahad hästi elada? Jäta saade vaatamata. 

Kommentaarid

 1. Kuule, kirjuta veel selliseid postitusi. Ütlesid välja selle, mida juba kaua aega vegangruppidest olen lootnud kuulda.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks see on ju tegelikult tohutult raske. Mingis osas teen ka mina ju karuteene tuues kasvõi saatele lisatähelepanu. Lisaks on saate eesmärk puistada maailma empaatiat, sõbralikku läbisaamist ja mina, see kurja juur, takistan seda.

   Kustuta
 2. Vaatasin seda saadet, mida mitte-soovitasid. Issanda loomaaed on ikka kirju mis kirju.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mind paneb imestama miks ma alles nüüd sellest saatest kuulen? Vaatan, et saade juba septembrist teoksil. Kus see tramburai varem olnud on?

   Kustuta
 3. Sinul on ebamugav, aga paljudele just meeldib kuulata energiatest ja muust sellisest, sellel saatel on oma sihtgrupp :) On ju igasuguseid erinevaid veganeid, nii neid, kes enne midagi ei usu kui on selle kohta teadusliku artikli leidnud ja ka neid, kes suhtlevad vaimudega. Igaühele oma.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hea Anonüümne Energiatest Kuulaja või kes iganes sa nimetu oled, vaat ei meeldi ikka küll paljudele veganitele sellise jamaga seostatud saada. Igaühel võib ju olla oma kiiks, aga mina küll ei hakkaks suud täis võtma ja teatama, et veganlus seostub mu valitud eluviisi, usu, elukutse vmt-ga. Mis õigust mul selleks oleks? Odav tähelepanupüüdmine, ei muud.

   Kustuta
 4. Ainuke lootus ikka veel, et seda kanalit ei vaadata. Ja et veganajakirja ei loeta. . Hea, et asjast kirjutad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma tahaks küsida MIKS on veganajakirjas selline lugu? kuigi noh. Müürileht teeb ka selliseid trikke, et laseb ikka puhtjama trükkida, millele keegi järgmisel lehel ära paneb. Seekord aga ei miskit ärapanemist..

   Kustuta
 5. Minul, kel veganite tõekspidamised ammu teada, oleks just igav vaadata veganluse propaganda saadet. Selle asemel tahaks tõesti hoopis teada, kas Kalju Paldis tõepooles peale vee midagi ei söö. Ja pole söömisega kunagi vahele jäänud?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kas tõesti on selles k ü s i m u s t k i, kas Kalju Paldis sööb midagi peale vee?

   Kustuta
  2. Mina küll veeta üle kolme päeva vastu ei pea. Uskumine ehk aitab?

   Kustuta
  3. Sa oled veel liiga noor, et uskuda, et maailmas mõnikord toimub imesid. Ja palju, mis tänapäeval on meie silmis ime, on võib-olla tulevikus teaduse poolt ära seletatud.

   Kustuta
  4. Sa oled veel liiga noor, et uskuda, et maailmas mõnikord toimub imesid. Ja palju, mis tänapäeval on meie silmis ime, on võib-olla tulevikus teaduse poolt ära seletatud.

   Kustuta
 6. Nalja peab ka saama! Muidu hakkaski meil nende veganitega igav. Juba kaua aega pole ühtegi meediapoolset pommuudist tulnud kuidas lapsevanemad oma vastsündinuid kesise toitumisega tapavad... Kentsakal kombel aga meedia pole osanud sellest utoopilisest saatest klikke välja treida. See aga on vast asja positiivne külg - kui isegi rumalavõitu eesti kollane meedia saab aru, et saade on naljanumber, siis enamik eestlasi arvab samamoodi. Võime saatekese süütuks naljaks nimetada ;)

  VastaKustuta
 7. Minu meelest on see igati tore saade. Ja kõigile ei peagi sobima ;).

  VastaKustuta

Postita kommentaar