ESIMESED LONDONI MULJEDHello my dears! Mina olen jõudnud ei kuhugi mujale kui Londonisse, kuhu ma plaanin natuke kauemaks pesitsema jääda. Seega võib siit bloginurgast kohtuda Londoni teemaliste postitustega ka edaspidi. Luban, et päris lämmatama ei hakka. Ei, tegelikult ma ei hakka midagi lubama. Tuleb mis tuleb, elu on seiklus.

Minu esimesed muljed Inglismaast on üpriski jahedad kui ausalt öelda. Eks popkultuur ja meedia on vorminud Suurbritanniast teistsuguse näo kui seda on tegelikkus. Naised ei käi tänavatel kübaratega ringi, meestel pole sabakuubesid, kellaviietee ei ole siinne püha lehm. Pigem on linn multikultuurne metropol, nii nagu üks suurlinn ikka. Leidub tänavaid, mis võiksid vabalt lokeeruda hoopiski Türgis või Stockholmis. Metroos kuuled poola, prantsuse, hispaania või näiteks hiina keelt. Enamikes kohvikutes, rõivakauplustes või toidupoodides töötavad sisserändajad. Olen kohanud siin nii väga vaeseid nurgapealseid, hipsterkvartaleid kui ka lehe täpsusega pügatud roosipõõsastega korterikomplekse. Siin on tõepoolest kõike. Linnadžungel.

Mis mulle eriti siinse elukeskkonna puhul meeldib on taimestik. Muidugi on eeskujulikult kenad pargid, aga kindlasti väärivad väljatoomist linnaelanike enda pingutused muutes linnakeskkonda rohelisemaks. Kellel on vähegi võimalus panna mõned potitaimed oma aknalaudadele, katusele või trepi ette, see seda ka kasutab. Väikeseid majaesiseid aianurki, mis on maksimaalselt kahe ruutmeetri suurused, leidub isegi südalinnas. Säärastel tänavatel on nii mõnus ringi jalutada ja kohalikku aiakultuuri uudistada. Kellel on pottides roosid, kellel palmid, kellel suurepärase meisterlikkusega pügatud okaspuud. Ilus! Üks asi mida ma veel olen tähele pannud, on see, et siin lastakse murul ja niidutaimedel parkides ja teepervedel puutumatult kasvada. Nii kena on vaadata kui mõnel suvalisel tänavaserval kasvab põlvekõrgune nisu. Säärane vanamoodne muru paaniline niitmine on peale oma koledale ilmele ka takistuseks liigilisele mitmekesisusele. Siin sa ikka lausa kuuled ja näed, kuidas säärased puhmastikud elavad. Seda kõike siis muidugi ikka südalinnas, tiheda asustusega alal. 

Mingis osas võib tunduda, et siinses linnaruumis austatakse loodust rohkem kui tavalises suurlinnas. Kahjuks aga ma ei julgeks seda Londoni kohta siiski väita. Nimelt üks asi, mis mind tänavatel ringi uudistades kurvastab on see, et inimesed käituvad prügiga hoolimatult ringi. Eile näiteks juhtus nii, et minu sõbra sõber viskas oma tühjaks joodud veinipudeli ära mitte prügikasti, vaid hoopiski lihtsalt murule. Ta tegi seda sellise näoga, nagu peseks hambaid või paneks tenniseid jalga, täpselt nagu prügi maha viskamine oleks elementaarne asi, mida kõik teevad. Ma olin ikka päris šokis kui ma seda nägin. Ma ei tea ühtegi inimest oma tutvusringkonnast, kes viskaks prügi maha. Eriti kentsaks oli seda näha ilusas pargis, kus see ei läinud isegi põõsa alla vaid lihtsalt kuhu jumal juhatas. No bloody sausage!

Siinset kohatist räpasust vaadates saan aru, miks Inglismaal on palju prügijooksu teemalisi instagramikontosid. Millest ma aga üldse aru ei saa on see, miks maantee ääred on prügi täis. Ülerahvastatud linna poolt tekitatud prügised nurgatagused on seletatavad, aga kas autost sodi väljaviskamine pole mitte iganenud tegevus? Ma nagu loodan ja eeldan, et Inglismaa on Eestist selles vallas natukene arenenum. Kuigi samas, niipalju kui mina olen maanteel ringi vaadanud, siis pervedel on näha ka sellist kraami, mida päris tanklast ostetud toidukraamiga kaasa ei tule, nagu näiteks liiklusmärgid, presentkiled, prügikotid, liivakotid.

Korraldatud jäätmemajandussüsteem on aga see-eest põnev. Tänavatel leidub konteinereid, kuhu võid panna oma väikeelektroonikajäätmed. Eestis kahjuks seda võimalust ei ole, seaduse järgi pead leidma üles lähima elektroonikat müüva kaupluse, mille müügipindala on 400 ruutmeetrit. Milline kauplus siis täpipealt seda on või ei ole, pead ise välja nuputama. Täielik rumalus ma ütlen.

Kõige armsam leid siinsest korraldusest on pisinunnud biojäätmete kogumiskonteinerid, mis on tegelikult ikkagist lihtsalt konteineri kujulised ämbrid. Neid on nii tore teiste konteinerite kõrval vaadata. Nummi! Ka Eestis võiksid biokonteinerid olla sama väikesed, kuna 99% juhtudest on konteinerid pooltühjad. Võiks isegi öelda, et veerandtühjad, üks kümnendik tühjad või mida iganes. Täielik kilekottide raiskamine, kas pole? Ahjaa, ja muide siin neid konteinereid kilekottidega üldse ei vooderdata. 

Toidu osas ma kurta ei saa - kõikjal saab vegan kõhu täis. Huvitavamatest toitudest olen proovinud kaks korda mac'n'cheese rooga, oreo piimakokteili, röstsaia (einena), Buffalo Chicken Wings burgerit, peedipitsat. Eriti meeldejääv kogemus oli kohvikus By Chloe, kus mu mac'n'cheesile oli peale pandud shiitake peekonit, mis maitses täpipealt nagu minu ema valmistatud õlis praetud seakamarad. Esimene kord kui ma toidu oma suhu ringikeerlema panin, ei osanud maitsele reageerides arvata, kes kogu krempel välja sülitada või mitte, sest et seda maitset ma küll oodata ei osanud. Noh, üks asi oli see, et ma arvasin, et ma sööngi praetud seanahka, sest ma jopski ei olnud päris kindel, kas ma olen ikka 100% vegan kohas. Teine asi, mis minus kahetisi mõtteid tekitas oli see, et maitse oli ootamatult kodune ja lihane. Isegi liiga tõetruu struktuuri ja lõhna ning maitsega. Ma oleksin justkui hoobi kõhtu saanud. 

Millised muljed veel? Ilm on naljakas, thats for sure. Ma suutsin muidugi ainult suvised riided kaasa võtta, niiet lähipäevil läheb kindlasti šoplemiseks. Kahjuks. (Ma tõesti ei tea, miks ma kohvri pakkimisel nii arulage olin.) Muidugi käin ma vahepeal Eestis kodus, saan mõningaid asju välja vahetada, aga ma ei osanud mõelda, et mul on lähimate päevade jooksul ikka kampsunit ka vaja. See on ka üpriski huvitav, et majad on siin jahedad. Meil on näiteks Tartu korteris alati väga väga soe, suvel isegi palav. Siin aga olenemata sellest mis korrusel elad, või mis korrusel mina käinud olen, on temperatuur madal. Ma ei tea, kas see on üldse mingisugune adekvaatne tähelepanek, olen tänaseks käinud neljas erinevas korteris/kodus.

Kuidas on lood hindadega? Hmm. Kallis on kindlasti. Minu jaoks ei ole siin mitte miski odav. Kõik on kallis, eriti veel siis, kui siin pikaajaliselt viibida. Näiteks pidin ma tooli pealt alla kukkuma kui kuulsin palju minu sõber maksab oma kahekorruselise korteri eest üüri. See neljakohaline arv oli lihtsalt nii uskumatu, et ma ei mõista, miks ta laenu pole võtnud ja maja ostnud. Arvutasin just kui palju ma siin kohapeal kulutanud olen. Palju! Liiga palju. Ma niigi koonerdan, aga raha lihtsalt pudeneb näppude vahelt. Ainus asi, mille üle ma saan olla tänulik on tasuta muuseumid ja näitused ning kaunid pargid. Eks vahel ikka kohtab mõnes menüüs olevat tasuta teed või saab näiteks pargipingil priilt telefoni laadida ja wifit nautida. 

Inimeste kohta oskan ma öelda seda, et senimaani olen ma kohanud tõepoolest ääretult sõbralikke, toredaid ja kokkuhoidvaid inimesi. Mulle meeldib, et britid on hästi viisakad, samuti on tore ka vaadata kuidas sisserändajad teineteist hoiavad ja üksteisele toeks on. Eestlased on ikka rohkem kuidagi... külmemad ja vähem hoolivamad, hea kui hommikul teregi saab huulte vahelt välja pigistatud.

Kommentaarid

 1. Nii vahava on uustulnuka muljeid lugeda. Ise olen 16 aasta jooksul monede asjade suhtes pimedaks jäänud. Prügi kohta oli minul hoopis teine tähelepanek Londonis - käisime Primrose Hillsil pühapäeval ja kuuma ilma tôttu oli park pikniku pidajaid täis. aga maha visatud prügi küll ei näinud. Muidugi olid igal pool suured prügi konteinerid. Suuremates parkides vôib olla pole prügi konteinereid igal pool ja inimesed ei viitsi siis :( Ja teine tähelepanek ,et London pole Inglismaa :) sa pead sealt välja tulema väikestesse linnadesse, küladesse ja sis näed seda ôiget romantilist Agathe Christie vôi Midsommer Murdersi idülli :) Kallis on üürida aga poodides on kindlalt odavam. Selle kinnisvara ostmisega on nii et see on nii kallis ja noorel on väga raske laenu saada ja siis ta ei saa kindlasti endale Londonisse lubada kui just ei ole super tökoht hea palgaga. Aga naudi Londonit, see on tôeline vôimaluste linn, natuke väsitav aga vahva.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma täitsa saan aru jah, et üks on linn ja teine saar ise :D Pean kolme kuu pärast panema need õiged muljed blogipostituseks kokku.

   Kustuta
 2. Ooooo, LONDON! Mina loodan küll, et siin hakkab selleteemalistest postitustest uputama, et ma saaksin nostalgiaga lugeda ja meenutada... Kui kauaks jääd ja mis sind üldse sinnakanti viis?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul on siin Londonis praktika, kolm kuud olen ja pärast seda õpin semestri Riias. Niiet on oodata veidi teistsuguseid tegemisi siin bloginurgas. Ei teagi kuidas selle blogimajandusega teha.

   Kustuta
 3. Lugesin su postituse läbi ja tulin siia kommenteerima, aga siis nägin, et Kaie on minu kommnetaari siia juba ära kirjutanud :D :D. Minu kommnetaaris oleks vaid 16 aasta asemel 24 olnud.
  Aga jah, London ei ole Inglismaa. London on London! Võimas, kirev, lummav, väsitav ja täis lõputuid kontraste. Soovitan samuti Londonist väljapoole reisida kui vähegi võimalik.

  Londoni prügi kohta ma ei oska kommenteerida. Neis kohtades kus meie peamiselt ringi liigume mulle prügi silma ei ole jäänud, aga tean, et osades linnaosades/piirkondades on see kohe kindlasti suureks probleemiks. Ma Londoni südalinna kohta ei tea, aga üldiselt on Inglismaal koduse prügi sorteerimine juba aastaid väga hästi organiseeritud. Kirjutasin sellest natuke umbes aasta tagasi siin:
  http://knightscastle-alice.blogspot.com/2017/03/prugi.html
  Kütte koha pealt aga nii palju, et mitte siin ei ole majades külm, vaid Eestis on siseruumides igal pool liiiiiiiga palav (mitte ainult majades/korterites, vaid ka ostukeskustes, ametiasutustes, koolides/lasteaedades jne) :)

  Toredat Londoni/Inglismaa avastamist Sulle!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänud, tänud!

   Hea ülevaatlik postitus Sul, hea mõnus lugeda ja näha, et kedagi prügi huvitab nii väga, et sellest isegi üks kirjatükk koos fotodega on valminud.

   Kustuta
  2. Huvitav, siin on jah ostukeskustes ka väga jahe ning Eestis alati kohutavalt palav. Hea tähelepanek!

   (Aga, mis mind üldse pani seda külma temperatuuri tähele panema oli see, et lennujaama transfeeri bussis oli reaalselt 10 kraadi "sooja". Mul oli jopp seljas, pikad püksid, kampsun ja ma lõdisesin, sest konditsioneer oli nii maksimumi peale pandud kui üldse sai. Ja noh, metroosõit tekitab ka palju kuuma-külma kontraste, ma ei imesta, kui mulle köha külge tikub)

   Kustuta
 4. Imelik, et paljud inimesed loodavad Inlismaal näha vanamoelist traditsioonilist inglise kultuuri (Naised ei käi tänavatel kübaratega ringi, meestel pole sabakuubesid, kellaviietee ei ole siinne püha lehm.) , aga samal ajal pooldavad massilist immigrantide sissevoolu. Isegi Midsomeri mõrvadesse toodi sisse mitmekesisust, sest sarja süüdistati rassismis - liiga valge, liiga inglaslik. Nüüd on sealgi rohkem tumedat kultuuri. Sari on igavam, sest ports kahtlusaluseid langeb kohe ära - teada on ju, et tumedamat verd inimene kohe kindlasti pole peamõrtsukas. Kõige halvemal juhul on mingi süütu pisikelm.

  VastaKustuta
 5. kui Londonis pitsaisu peale peaks tulema soovitan väga Icco pitsakohti! pole vist elus veel nõnda mõnusat pitsat saanud (aga eks ma polnud ka aastaid pitsat saanud, kui välja arvata see üks kord mustamäel pööningus). camdenis on tore pita koht nimega What the pitta, Pho’s saab fantastilist vietnami toitu jne. lihtsalt ja lühidalt kokkuvõttes: toidu poole pealt on london fantastiline koht veganina, keskkonda suhtumine ja prügimajandus aga jätab soovida.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oh, tänud soovituste eest. Käisin ükspäev ka Purezzas pitsatamas, seal natuke pettusin. Kas sa seal oled käinud?

   Kustuta
  2. Sinna ei ole sattunud, polnud varem kuulnudki, loodan aga, et ehk on Icco sel juhul parem. Eks see minu vaimustus võis küll ka olla tingitud pea olematust võrdluse materjalist.
   Tuli veel meelde vegan tassikoogikoht: https://www.mscupcake.co.uk (seal on magusa üledoos garanteeritud) ja jätsikoht: yorica!

   Kustuta
 6. Nii rumal minust aga .. otsin ja sirvin ning minu uudishimu ei anna armu. Tahaksin uurida, et mis viis sind Londonisse ning kas Rääbu jäi Eestisse?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Rääbu jäi jah Eestisse. Inglismaale mineku põhjust ma ei olegi siin lahkanud, läksin seoses kooliga. Ajutiselt. Varsti juba teises kohas ja maal!

   Kustuta
  2. Rääbu jäi jah Eestisse. Inglismaale mineku põhjust ma ei olegi siin lahkanud, läksin seoses kooliga. Ajutiselt. Varsti juba teises kohas ja maal!

   Kustuta

Postita kommentaar