12 ASJA, MIS MIND INGLISMAAL ELADES ÜLLATANUD ON • Lähme pubisse sööma ja T. võtab laualt rätiku ning asetab selle lahtivõetult oma põlvedele. Kas pole ilus komme? Olen isegi seda paaris kohas järele proovinud, aga naljakal kombel leiab see alati tee märkamatult libisedes laua alla. Ükskord avastasin ma peenes restoranis isegi säärase tõsiasja, et olin jõudnud oma mahakukkunud sülelina oma liivaste kingadega mustaks trampida. #piinlik
 • Sõidan bussiga kiirteel. Auto meie ees avab juhipoolse akna ning viskab välja tühjaksöödud krõpsupaki. 
 • Tahan alla laadida Westworldi teist hooaega. Kummalisel kombel The Piratebay ei avane. Kontrollin üht, vaatan teist, kuni kusagilt peanurgast meenub mulle tõsiasi, et paljudes riikides on saidilt meedia allatõmbamine illegaalne, seda kontrollitakse ja ka trahvitakse. Kaks sekundit guugeldamist ja tõesõna, ei saa ma ilma kirumata õhtuga edasi minna.
 • Pistikupesad on valed! See ajab mind vahel nii kettasse, et minu korteris on kasutusel kahte sorti juhtmeotsi ning pistikuid. Kogu aeg on mingisugune jama. Lisaks on märkimisväärne see, et kõikide pistikute küljes on eraldi lüliti. Kui pole, siis on kusagil seinas lüliti, mis lülitab stepsli sisse. Mis mulle aga pähe ei mahu on see, et vahel on lüliti stepslist kolm meetrit eemal teise seina peal. Vahel on need ka nii lampides asukohtades - silmade kõrgusel, põranda lähedal, mis iganes. Ma pole siiani leidnud kus on minu vannitoa ventilatsiooni lüliti - pole aimugi, kus see olla võib.  
 • Kuuma ja külma vee kraan on kraanikausis teineteisest kolmekümne sentimeetri kaugusel. Miks küll ometi? Kehasooja veega ma oma nägu pesta ei saa, sest kuidas küll püüda pihkudesse nii kuuma kui ka väga külma vett? 
 • Pidevalt kohtab uusi inimesi. Loe pargis raamatut, sõida metroos, käi postkontoris, kunstifestivalil, poliitilisel protestil, korra prügi välja viimas ja võid kihla vedada, et jääd kellegagi rääkima ning leiad uue tuttava või isegi sõbra. Üksikult ei saa end siin maal küll keegi tunda. No ei saa lihtsalt! 
 • See punkt on käib kindlasti ainult Londoni kui suurlinna kohta. Nimelt kummalisel kombel 80% inimestest, kellega ma olen kokku pidanud või juhtunud puutuma, ei ole britid. Enamasti suhtlen ma kreeklastega, poolakatega, taanlastega, hispaanlastega, prantslastega vms, kes on siia kas kolinud töö või pooleliolevate õpingute tõttu. Huvitav. 
 • Enamik muuseume on tasuta. 
 • Ma ei ole leidnud keelt alla viivat minu maailma pea peale pööravat head vegantoitu. Mu ootused olid palju, palju, palju kõrgemad. 
 • Väga harva näeb kasse. Tartus elades oli ikka küll nii, et kui pistsid korraks nina välja, nägid mõnda kissat teed ületamas või aknalaual pikutamas. Siin olen ma ainult neljal korral kassi näinud. Kuna need on aga nõnda harvad korrad, siis omavahel öeldes on mul alati väike nutukramp kurgus. Koheselt lähevad mõtted minu armsale preilile Rääbule ja kodusele Tartule ning seal elavatele kassidele. 
 • Linn on r o h e l i n e! Nisu siin, kõrge hein seal, paks mets ja laiuv niit - seda kõike saab nautida ka linnas. 
 • Kõige rohkem üllatas mind Pride ning seal toimunu. Pride oli suuüritus, mille tõttu suleti autodele Londoni kesklinnas olevad peatänavad. Peale selle, et festivali väisas 30 000 inimest, jättis oma jälje linna ka külastajate tarbitu - veepudelid, salatikarbid, kommipaberid, õhupallid, levikud, vikerkaarevätvilised lipukesed, jäätiseümbrised. Kesklinnas oli mõningates kohtades nii palju prügi maas, et asfalti näha ei olnud. Prügikaste muidugi polnud. See oligi kõigi jaoks täiesti normaalne, et suurel festivalil visatakse prügi maha. Pärast ürituse lõppu sõitsid tänavatel suured prügiautod, mis tõmbasid kogu rämpsu endasse nagu tolmuimejad. Iseenesest jah, mugav, aga ma leian kohe kaks väga suurt probleemi, mis sellise süsteemiga tekib. Esimene neist on see, et säärane lahendus eksitab tarbijat ning võib luua illusiooni, et prügi võibki maha visata (sest keegi teine korjab selle nagunii üles). Teine nukker asi seisneb selles, et tuul keerutab mingi osa rämpsust jõkke ning kanalitesse, kus on suureks ohuks veeloomadele. Kui keegi küsis paar kuud tagasi mu käest, et kuidas ometi jõuab prügi ookeanidesse, siis see on väga hea näide sellest. 

Kommentaarid

 1. Huvitav ja täitsa nous vist kôigega :) See filmide alla tômbamine on tôesti huvitav Eestis, kuigi kui saidi mimi on PirateBay siis ongi ju illegaalne ja tegijatel jääb kasu saamata.
  Lülitid on ka täitsa random, me leidsime ühe lüliti hiljuti kapist, oleme majas elanud ligi 10 aastat nüüd aga pole aimugi, mida see lülitab :)
  Kraanid ôpib aega mööda selgeks, liigutad kiiresti käsi edasi tagasi vôi lased vee kraanikaussi ja pesed siis :)
  Head toitu söö Eestis, siin on hea=hingehind, on muidugi erandeid.
  Meil siin küll on palju kasse aga Londonis ehk on tubased kui päris Londoni kesklinnas. Kuigi meie sugulastel on küll Londonis kassid ja käivad majast sisse välja.
  London täisesti unikaalne oma parkide poolest. Mul ei tule pähe ühtegi teist suurlinna, mis on nii pargirohke.
  Suurüritustel on vist küll see prügikastide problem kuna kardetakse pomme. Seepärast ei leia alati rahvarohketes kohtades kuhu oma prügi panna.

  VastaKustuta
 2. kogemata tuli anonüümne kommentaar :)

  VastaKustuta
 3. Piraatlus on muidu igal pool s.h Eestis illegaalne. Üllatav, et see võib aastal 2018 üllatusena tulla...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ega see pole üllatav et autorikaitse rikkumine ei ole seadusega karistatav. Asi hoopis kontrollis - Eestis keegi näpuga näitama ei tule kui tõmbad filmi alla. Ma ei tea kedagi kes oleks Eestis selle eest trahvi saanud.

   Kustuta
  2. Me sõidame pidevalt autoga juba aastaid ja ma olen vaid mõnel harval korral kedagi midagi autoaknast välja viskamas näinud. Loomulikult leidub ka neid inimesi kes seda teevad, aga kohe kindlasti ei ole see midagi nii tavalist ja levinud kui sinu jutust võib mulje jääda. Küsisin ka just mehelt, et kui tihti tema sellist käitumist näinud on, sest tema sõidab igapäevaselt umbes 100km ja tema vastus oli, et väga harva. Samas võib olla me sõidame valedel teedel :)
   Suurüritustel on aga jah see prügi asi tihti vältimatu nii ühel kui teisel põhjusel. Sama seis oli ju ka alles hiljuti Tallinnas toimunud Guns N' Rosesi kontserdi lõpus. Kindlasti nägid ka ise neid pilte internetis.

   Pistikud on sedasi imelikkesse kohtadesse paigutatud sellepärast, et ohutusnõuded nõuavad seda. Näiteks vannitoast ei tohiks sa ühtegi pistikut leida ja ka tulede lülitid peavad vannitoast väljaspool asuma. Kui sa oma vannitoa ventilatsiooni lülitit ei leia kuskilt ja ventilaatori küljes mingit nööri ei ripu kust tõmmata, siis võimalik, et sul on lihtsalt selline ventilaator mis läheb käima koos vannitoa tulega. Tööle ei lähe võib-olla aga sellepärast, et ventilaatori mingi 'fuse' on läbi ja vajab vahetamist või ongi tahtlikult välja võetud. Meil läks ka ventilaator eelmises kodus tulega koos käima, aga meile käis see pidev undamine nii pinda, et me lülitasime ta täielikult välja :)

   Aga neid on/off lüliteid pistikutel kasutame meie näiteks igapäevaselt. Nii hea, ei pea alati tervet pistikut seinast välja tõmbama aitab vaid kui lülitad nupust pistiku kinni ja pärast jälle lahti. Need pistikud mida me igapäevaselt ei kasuta hoiame üldse koguaeg kinni. Siit näiteks üks hea video mis UK pistikusüsteemi hästi ära seletab.
   https://www.youtube.com/watch?v=UEfP1OKKz_Q

   Ja see video seletab ära miks UK-s kuuma ja külmaveekraan eraldi on. Tänapäeval on see küll rohkem inimeste oma maitse küsimus juba kas nad kasutavad oma kodus eraldi või mix kraane, sest paljudel ei ole kodus enam neid soojavee paake mis vett pidevalt soojana hoiavad, vaid süsteem mis soojendab vett vastavalt vajadusele.
   Need kraanid on jah harjumise asi ja need kellele traditsiooniline variant rohkem sobib, siis miks mitte :)
   https://www.youtube.com/watch?v=HfHgUu_8KgA

   Kustuta
 4. Andis kord seda pistikute ja lülitite janti ühes Londoni külaliskorteriski imestada.
  Aga üks tähelepanek veel - kui koeraga jalutamas käies juhtud koera maha jäetud toote üles korjamata jätmisega vahele jääma, on oodata hiiglasuurt trahvi.

  VastaKustuta
 5. Selleks et Ipst mööda pääseda, tõmba nt TunnelBear vms 😉 Aitab arvuti asukohta muuta noh vähemalt virtuaalselt. Aga muud asjad on tõesti nii ja naa, välismaal on ikka paras hulk asju omamoodi ja naljakad. Aga eks harjub ja siis on Eestisse tulles jälle hea ja tore. Mina nt igatsen spaasid ja siis armastan end hellitada sellega, et iga kordkui Eestisse tuleb, lähen esmalt kuskile puhkama. Järgmiseks korraks on plaanis: https://www.kingitus.ee/kingitus/laulasmaa-romantikapakett/

  VastaKustuta

Postita kommentaar