MIDA TEHA KUI TAHKE ŠAMPOON EI PESE JUUKSEID PUHTAKS?Kuulen seda tihti, et naised saunas räägivad, kuidas tahked šampoonid on mõtetud, kuna nad ei pese korralikult juukseid puhtaks. Paljud on proovinud, mõned entusiastlikult, mõned skeptiliselt. Mitmed kipuvad aga kiirelt väitma, et tahked šampoonid teevad juuksed imelikuks ja rasvaseks. Miks see nii on ja kas tahked šampoonid on mingi kahtlane ökojura?

Olen katsetanud omajagu tahkeid šampoone. Ka mina olen tundnud seda kentsakat tunnet, kui äsjapestud juuksed on rasused. Milline luhtaläinud pesu! Milline raiskunud aeg! Õnneks aga ei pea see nii olema, sest probleemile on väga lihtne lahendus. 

Ega siin erilist kosmoseteadust pole - kui seep jääb juustesse, siis tuleb see järgmine kord korralikumalt välja loputada. Mõned tahked seebid vajavad pikaajalist loputust (nt Lush), mõned aga mitte nii väga (nt Diomina). Oled näiteks kunagi pesnud tavalise seebiga riideid? Kas oled vahel tähele pannud, et käsitsipestud mustadel riietel on kuivanult näha valgeid seebiringe ja laike? See tähendab seda, et isegi kui sulle tundus, et tol korral loputasid oma pesu korralikult, siis tegelikkuses nii ei olnud. Sama käib ka juuste puhul. Sulle võib näida, et kuna juuksed enam ei vahuta, siis kõik seebijäägid on juustelt kadunud. Tegelikkuses aga on tarvis tahke šampooniga juukseid pestes ajaliselt keskenduda vahutamise asemel vahu eemaldamise osale ehk loputamisele. Ehket loputamine, loputamine ja veelkord loputamine on võlusõnad.


Jummel Juurikas kirjutas oma tahke šampooniga pesukogemusest blogis nii: Teine kord tundsin, kuidas juustesse jäi rasvasem laik. Järgmisel päeval seda enam ei olnud. Need igasugused õlid vist imendusid juustesse. Mõtlesin, et tabasin uue šampooniga kümnesse – on nii šampooni kui palsami eest. Alates kolmandast pesukorrast on kõik allamäge läinud. See rasvane laik juustes on ainult suuremaks läinud. See pole samas nagu selline “juuksed mustad” rasvane vaid vist pigem see, et need õlid šampooni sees ei tule juustest ära vaid jäävad sinna niisama passima.

Anetti kogemus näitab hästi seda, kuidas kesisest loputamisest sai kiirelt pettumus. Rasuplekk kasvas aina suuremaks ja suuremaks, sest et esimene kord ei loputatud seepi korralikult maha ning järgmisel korral ei pestud jälle korralikult vana seepi maha. Vahepeal jõudis see ju nö hanguda ning tolmu ja mustust koguda, mistõttu enam polnud korraliku loputamiskavaga midagi peale hakata. Kui eelmisest korrast on juuksed nö rasused, mis tegelikkuses tähendab aga seebised, siis soovitan pesta seebiga puhtaks juuksed kogupikkuses. 

Kuidas näeb välja aga loputamine? Muidugimõista ei tähenda loputamine seda, et sa lihtsalt seisad dušši all ühe minuti kauem. Ei, tarvis on kergelt lahti tõmmata juusteklombud, et vesi kõikidelt juustekarvadelt seebi maha uhuks. Eriti soovitan keskenduda piirkonnale mis jääb pealaelt paar sentimeetrit selja poole. Kui võimalik, loputa esmalt oma juukseid sooja veega. Kõige parema tulemuse annab pea loputamine aga lausa tervenisti vannivees/kausis, sest siis pääseb vesi korralikult kõikide juustekarvade vahele. Nii on ka tegelikult lihtsam, sest tahke šampooniga pestud juuksed kipuvad kohe eriti teineteise külge klammerduma. See juhtub seetõttu, et juukse struktuur muutub karedaks. Kui oled korralikult seebi juustest maha saanud, loputa veel korra külma veega, see teeb juuste struktuuri taas siledaks.

Protsessi kiirendamiseks võib piserdada juustesse lahjendatud õunaäädikat, mis aitab samuti voolaval veel seepi minema uhtuda. 

Kui oled saanud käppa, mida tähendab p õ h j a l i k juuste loputamine, siis võid edaspidi pesta ainuüksi oma peanahka. Nii kulub ka seepi vähem ja ei kuivata juukseid. Päris paari korraga kindlasti ei tohiks kamakas seepi väikeseks kiiluks kuluda. Kui sul on maksimaalselt vöökohani juuksed, peaks seep jaguma vähemalt üheks kuuks. 

Algajale tahke šampooni kasutajale soovitan soojalt Diomina šampoone (not sponsored), professionaalid aga võivad oma näpud sirutada Lushi, Nurme jms tootjate poole. Diomina seebi kasutamisest olen kirjutanud pikemalt siin, tegemist on kindlasti ühe minu lemmikuma šampooniga. Lushi omad pesevad ka päris toredasti ja hiljaaegu sai ostetud sama firma seep, millest ka Anett oma blogis kirjutas. Isend (esimesel fotol) on valmistatud pesupähklitest ja mitmekordse testimise järel peab tunnistama, et peseb nagu üks seep ikka, ainult et on tarvis korralikult loputada. Nii lihtne see ongi!

Kommentaarid

 1. Ei ole kahjuks nõus. Kasutasin tükimat aega tahket seepi. Nurme oma vist. Ja ma olen alati ülihoolikas juuste loputamisel. Mul kulub vahest selleks rohkem aega kui tervenisti pesemiseks kokku, sest mul on pikad ja suhteliselt tihedad juuksed. Käed väsivad enne ära kui ma oma loputamisega lõpetn. Kuid tahke šampooniga olid juuksed KOGUAEG peale pesu/kuivades rasused. Uuesti pole proovinunud aga nüüd on nii palju uusi tooteid, äkki katsetan uuesti kui pesuruumi valmis oleme saanud :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mis firma oma sa kasutasid? Mul on vöö kohani pikad ja üpriski paksud juuksed. Varem mul oli ka juustes imelik rasune tunne, aga nüüd neid seepe uuesti kasutades seda ei ole, sest ma loputan neid vähemalt 5-6 minutit. Aga proovi äkki Diomina seepi? Sellel pole vaja kaua loputada ja saab ise jääkülmas vees pesta, ilma imelikku tunnet tekitamata.

   Kustuta
 2. Asi ei olene mitte juuste pikkuses ega paksuses vaid juuste/naha tüübist. Ma näiteks ei saa kasutada mitte ühtegi teist peale KMS Kalifornia anti dandruff šampooni. Teismeeast alates oli mul kuiva nahaga probleeme ja katsetasin aastaid aastaid igasuguseid erinevaid strateegiaid, ökošampoone ja muid tooteid mis peaksid kuiva naha puhul aitama. Käisin ka nahaarsti juures, määras mingid õlid määrimiseks ja proovisin ka muid tooteid, miski ei aidanud. See tekitas igapäevast stressi ja pinget ega keegi ei märka mu psoriaasilaadset kooruva naha kihti juuksepiiril või lahtist surnud nahka riietel. Alates sellest ajast kui tuttav soovitas KMS Kalifornia šampooni ei ole mul enam kordagi olnud seda jama. Mõtlesin isegi vahepeal et oh nüüd on peanahk korras, võin teist šampooni kasutama hakata lõpuks, proovisin siis, aga juba paari pesu järgi tuli kuiv nahk tagasi. See teeb nii kurvaks et ma ei saa tahkeid šampoone kasutada ja et mu enda oma on plastist pudelis ja maksab väga palju :( Aga see-eest olen katsetanud tahkeid palsameid (seda ju ei panda nahale niiet see ei mõjuta) ja soovitan omalt poolt duši all juukseid pestes need samal ajal kammida kui palsam/šampoon on peas, nii on juuksed ilusti eraldud ja saab kõik kaetud. Ei jää ka mingeid ebamääraseid tuuste kuhu alla see šampoon või palsam võib peitu jääda. Õppisin selle nipi juuksurilt kui ta oma sõrmedega mu juukseid "kammis" palsami pealhoidmise ajal. Aga mul omal on tangle teezer hari mis teeb väga hea töö (kahju küll et seda ei müüda muust materjalist kui plastist, aga tõesti ei kujuta juustehooldust ilma selle harjata enam ette,aga usun et saaks ka teistsugustega hakkama).

  VastaKustuta
 3. proovisin samuti Nurme seepi ja kahjuks oli tulemus nii kehv, et rohkem ei julge proovida yhtegi teist seepi, kuigi tahaks. et jah, liputab ka mina v ä g a korralikult , kuid ei olnud vist ühtegi pesukorda, mille järel oleksin olnud tulemusega rahul. pidevalt oli tunne, et juuksed pole pestud, vaid rasvased ja kylla minna jne polnud just tore. ��pidin siis seletama üha, et katsetan uut toodet.

  VastaKustuta
 4. Tahke šampooni (nt diomina, lush) saab lihtsalt juustest välja loputada - selles osas ei erine vedelal kujul šampoonidest. Probleem on seebi baasil tahkete šampoonidega (nt nurme). Kareda veega ei saa neid ilusti välja loputada ja juustele jääb seebikiht. Tallinnas ja Tartus on kare vesi, teiste linnade kohta ei tea.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kare vesi tõesti jätab juuksed imelikuks. Minumeelest kareda veega on just see, et ei loputata korralikult juukseid ja katlakivi jääb seetõttu juuste pinnale hõlpsamini kinni. Vihmaveega pesta on tõeline lust! 💚

   Kustuta
  2. Aga ma siiski tahaksin toonitada, et kui sul on kodus kare vesi, siis see ei tähenda seda, et tahket šampooni ei saa kasutada. Nt Londonis kus ma elan on kaks korda kõrgem vee karedus. Ma pean iga päev kraanikausi metallosi puhastama, sest need muutuvad lihtsalt katlakivist valgeks. Eestis sellist pilti pole näinud. Aga ometi ei saa öelda, et mu juuksed jääksid peale pesu imelikuks. Jah, alguses siin pestes mu juuksed olid natuke kentsakalt rasvased, kuigi probleem kadus kui lopitasin kaks korda kauem kui muidu.

   Kustuta
  3. Kui kellelegi suur loputamine tüütu tundub, siis kasutage mitte seebi baasil tahkeid šampoone (diomina, rosita - Eestis toodetud, lush), nendega pesemine on kiire ja mugav :)

   Kustuta
 5. Haaaaa.... Pole siis ju eriti öko, kui palju rohkem vett kulutama peab. Parem otsida juba suurema pudeliga tavašampoon siis. Nt juuksuritele mõeldud poodides müüakse, netis ka kindlasti. Huvitav, et ökotootjad ja šampoone vaadist oma pudelisse kaasa ei müü. Oleks minekut küll ju.
  Mina olen ka tahkeid šampoone proovinud, kipuvad juuksed karvaseks tegema. Ka Lushi tahke palsam sai proovitud, see toode ei kannata küll mingit kriitikat. Aga kõige jubedam on kuivatamine. Kodus paned jah seebialusele, aga neid promotakse ju kui "mugav reisil" ... Täielik jura. Lushi plekktoos muutub ligedaks ja kui märjalt kinni paned on varsti tahke asemel pasta. Lõhnad on vänged ja siis otsi reisil seda kohta, kus see õhu kätte jätta. Ja alumine külg ei kuiva ikkagi, kleepub kinni ja pärast lahti ei tule. Vastandiks, pudeli kork krõps kinni ja kõik. Kasutusmugavus on tahketel täiesti miinustes.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma saan sinust täiesti aru. Kui sulle tahke šampoon näib olevat probleemne, siis saab osta ka jah lahtist šampooni oma anumasse. Nt Valete ökokaupades on valik olemas. Pesevad hästi!

   Tahtsin seda öelda, et kui öko toode kasutab rohkem vett, siis see ei tähenda seda, et see ei oleks öko. Selle asemel on tal mingisugused muud hüved. Nt see, et kuna tootest on eemaldatud vesi, saab tahket šampooni suuremas koguses väiksema CO2 emissiooniga transportida kui vedelat šampooni. Ökotoodete puhul võib vahel esimese ropsuga tõesti eeldada, et tegemist ei ole nii keskkonnasõbraliku lahendusega kui seda on tavatoode. Jah, võibki nii olla (rohepesu), aga samas ei pruugi, sest elimineeritud on mõni teie probleem mida esialgu näha pole. :)

   Karpidest ka paar sõna. Mul on tahked seebid samuti metallkarbis. Peale kasutamist jätan seebi püstipidi karpi kuivama kui saan. Kui ei saa, jätan karpi. Kui seep on juba tükkideks läinud, mida seebi eluea teises pooles kohtab, on minumeelest just see ligasus igati tervitatav. Võtan lihtsalt sõrmeotstega "geeli" ja masseerin juustesse. Seebi esimeses elueas väga ligaseks seep ei lähe. Nt Diomina oma püsis kinnises karbis päris toredasti.

   Kustuta
 6. Ma olen ka proovinud paari kuiva šampooni, aga kuna vanad harjumused on visad kaduma ja loputada pikalt ka ei taha, siis otsisin veel variante. Nüüd kasutan hoopis Maroko ehk Rhassoul ehk Ghassoul savi (kuidas kellelegi 😄). Vot sellega olen ma küll väga rahul. Loputama ka liiga pikalt ei pea. Juustesse jääb küll selline idamaine hõng 🙈
  Kui seda ei soovi, siis võib ju paar tilka eeterlikku õli viimaseks loputuseks vette lisada.
  Värvitu henna peaks ka väga hea olema. Seisab kapis, aga proovinud veel ei ole. Samas kui juukseid värvisin mingi teise hennaga kunagi, ei olnud küll pärast üle pesta vaja... Kummaski ei ole ka mingeid ebavajalikke lisaaineid sees. Mina olen rahul!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Olen juba pikemat aega tahtnud seda Rhassoul savi katsetada. Kord on pood, kust tahtnud tellida, kinni, kord neil laoseis null..

   Värvitust hennast kuulen esimest korda. Ohsaa kui põnev! Tänud sulle.

   Kustuta
 7. Olen u aasta Nurme tahkete šampoonidega pead pesnud, kuid kahjuks jäävad juuksed alati rasuseks -- ka rohkele loputamisele vaatamata. Oma üllatuseks märkasin, et vanemate juures Viimsis (oma puurkaevu vesi) saan juuksed Nurme seebiga hästi puhtaks, nagu oleks vedela šampooniga pesnud.
  Vaatasin lootusrikkalt Diomina kodulehekülge, kuid kahjuks on nende šampoonide koostises propüleenglükool ja fenoksüetanool, mida eriti oma kehale ei taha ... Alumiiniumtops on armas, kuid piisaks täiesti ühest. No ja alumiiniumi enda potentsiaalne toksilisus paneb ka mõtlema ...
  Rosita tahke šampoon tundub olevat OK koostisega, proovin järgi.
  Igatahes on väga tore, et on nii vahva koht ja inimesed, kellega (eesti keeles) arutada :) Vahepeal tundus, et olen üksi oma püüdlustes natuke teadlikumalt ja hoolivamalt tarbida (kuigi tean, et ei ole).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma tõesti mõistan su muret kui vahel näib, et pole neid inimesi, kellega oma keskkonnateemalisi arutelusid pidada. Sa kindlasti ei ole üksi!

   Muide, Diomina tooteid saab osta otse tootjalt oma karpi.

   Kustuta

Postita kommentaar