KUIDAS MA LONDONIS KOMPOSTEERIN

Alati kui ma kolin, on minu jaoks ääretult oluline välja selgitada, kuidas oma prügi sorteerida. Kuna kõige rohkem tekib mul toidujäätmeid, siis tihtilugu seisan ma küsimuse ees kus komposter või vastav kogumiskonteiner asub. Muidugi olin ma ka siin nagu peata kana. 

Esimese asjana Londonisse kolides panin ma tähele, et inimestel on majade ees väikesed umbes põlvekõrgused minikonteinerid, kuhu kogutakse toidujäätmed. Minu elupiirkond pole selle süsteemiga veel liitunud, mistõttu teistega kaasa minnes oleksid minu biojäätmed läinud üldprügikonteineritsesse. Kahjuks aga tegemist on minu jaoks olulise tõekspidamisega suunata toidujäätmed alati komposteerimisse ja sellest tulenevalt otsisin ma omale paremat alternatiivi. 

Esimestel nädalatel proovisin ma hakkama saada nii, et ma biojäätmeid üldse ei tekitaks. Proovisin oma retsepte planeerida nii, et toiduvalmistamisega ei kaasneks kartulikoori, maasikarootsusid või mudaseid peedijuuri. Väga keeruline on aga niimoodi oma elu elada. Nagu mul vähe probleeme oleks! Ei ole tarvis omale uut juurde mõelda.

Kui midagi nipet-näpet mul sellel perioodil ka tekkis (näiteks hambaniit, kõrvatikud, lõikelilled), kogusin kraami kokku mõnda üleliigsesse paberkotti või riidest kotti, millega puuvilja ostan. Toidujäätmed võtsin endaga pärast koti täitumist linna kaasa, kui teadsin, et on muuseumisse minek, sest seal on pea alati prügi liigiti sorteerimise võimalus olemas. 

Muidugi ei ole ka muuseumis oma prügi sorteerimine pikas perspektiivis mõistlik tegu. Ega ma elu lõpuni ei hakka ju neljapäeva õhtutel oma toidujäätmeid kunstimuuseumi viima. Eksole. 

Proovisin seetõttu võimalikult palju silmad lahti käia - vaatan kuidas kõrvalasuvad majad oma prügi sorteerivad. Äkki kellegil isiklik komposter aianurka püsti pandud? Ehk leian vihjeid mõne vermikompostri kohta? Kuulan maad, piilun aedadesse ja ootan. 

Üsna pea aga jääb mulle silma minu enda maja katusel olevad müstilised tünnid. Üks on must ja plastikust, mis näeb välja nagu veemahuti, teine kahel jalal passiv sinine asjandus. Viimase peal kellegi poolt jäetud kiri: "Haljastusjäätmeid mitte panna". Natuke inspekteerimist ja selgub, et tegemist ongi kahe kompostriga. Üks töötab settimise meetodil ning teine on kahekambriline ja trummliga, mida tuleb aegajalt keerutada. 

Selgub, et kompostreid võivad majaelanikud, kaasa arvatud mina, kasutada. Kahjuks aga seda võimalust kõigile väga ei reklaamita, kuna asja haldavaid aktiviste on mitu korda vähem kui jäätmete tekitajaid. Kes teab, et maja katusel on komposter, see sorteerib ja kes ei tea, see ei sorteeri. Tekkinud huumust kasutavad asjatundjad katuseaia taimedel.


Sellest ajast peale olengi ma oma toidujäätmed kõik üles katusele viinud. Mul pole isegi eraldi mingisugust anumat vaja. Tavaliselt kogun ma kraami mõnda potti või biolagunevasse takeaway karpi, mida hoiustan täitumiseni oma külmkapis. Kui aeg on anumat tühjendada, sõidan lihtsalt liftiga kolm korrust ülespoole, viin jäätmed kompostrisse, keerutan, ning tulen tagasi tuppa, et pott puhtaks pesta kui on mida pesta. Mul on hea meel, et minu süsteem ei vaja komposteeritavaid kilekotte - üks asi vähem, mida poest osta. 

Niipalju kui ma oma jäätmete puhul nende lagunemist jälginud olen, võib öelda, et päikeserohke kuum katus on komposteerimiseks ideaalne. Ma olen selle suve jooksul iga nädal neljaliitrise arbuusi ära söönud, imestan, kuhu kõik need koored kadunud on.

Kui ma jääksin oma korterisse elu lõpuni elama, ei oleks mul oma komposteerimise meetodile midagi ette heita. Enamasti on tegemist toreda ettekäändega, et nina korraks majast välja pista ning mõne naabriga paar sõna juttu rääkida. Eriti hea meel on mul seetõttu, et lausa kaks perekonda on saanud minu prügisorteerimisest inspiratsiooni ning ka nemad on alustanud oma kompostiteekonda. Kindlasti aga kui ma jääksin siia pikemalt elama, prooviksin läbi lüüa süsteemi, et osta kompostreid juurde ning meelitada siiski kõik majaelanikud oma toidujäätmeid sorteerima. 

Kommentaarid

  1. See on nii äge tunne kui leiad toimiva lahenduse mingile nullkulu probleemile/olukokorrale. Ja veel ägedam tunne on see kui sa tead, et oled kedagi teist innustanud positiivseid muutusi ette võtma! ❤

    VastaKustuta
  2. Kas keegi on kasutanud ka innovatsioonilisi kompostivalmistajaid nagu elektri ja bakterlagundajat? Huvitav toode ehk?: https://festera.ee/

    VastaKustuta

Postita kommentaar