PROOVIN UUT HAMBAPASTATMis sõna passiks hästi kirjeldamaks sõna otseses mõttes kibedat pettumust? Mõrkumine? Eesti keeles ei ole sellist sõna, mis annaks edasi luhtunud ootusärevust ja kirbemaitset suus. Lepime siis kokku, et tänasest päevast alates eksisteerib sõna mõrkumine. Seda sõna soovin ma kasutada oma käesolevas postituses, et jagada sinuga oma kogemust uue hambapastaga. Nimelt ostsin endale Londonis zero waste ja vegan kauplusest Hetu hambapasta nimega Truth paste, millega hambaid pestes sain ma just teada, mida sõna mõrkumine tähendada võiks.

Kuna hambapasta nimigi kutsub esile ausust, siis luba ma seda ka olen. 

(Kui sulle ei meeldi, see, et ma olen liiga kriitiline, siis ära seda postitust loe. Ma ausõna üritan enda puhul seda parandada, et ma oleksin rohkem positiivsem. Ükspäev isegi üks tuttav tutvustas mind kellelegi selliste sõnadega: "Ta on üks neist kohtunikest tantsušoudel, kes mitte kunagi võistlejatele maksimumpunkte ei anna, sest alati saab millegi kallal nokkida". Säärane kommentaar ei tulnud mulle üllatusena, aga mõtlema jäin sellele küll - kas ma tahan kriitiline kohtunik olla või mitte?)

Nii. Kuhu ma jäin. Hambapasta. Tõega. Ahah. 

Ostsin selle siis jah Hetust vähem kui nelja naelaga. 40 grammi on purgis, mistõttu on tegu kaks korda kallima hambapastaga kui tavapoes kõige odavam on. Tootes on 15 erinevat koostisosa, kõige rohkem on aloe mahla, lubjakivi ja savi. Ülejäänud on õlid, eeterlikud õlid*, küpsetussooda ja ksülitool. Enamik koostisaineid on mahetoodang. Toode on valmistatud Inglismaal, Brightonis ja pakendatud klaaspurki metallist kaanega. Müüa pakkus kaasa ka väikest puidust lusikat kaasa.

Kuigi Inglismaal on mitmeid nullkulu kaupluseid, siis ahnelt ma kraami seal kokku ei osta. Londonisse jõudes oli mul kolm soovi: leida omale päikesekaitsekreem, hambapasta ja šampoonseep-2in1. Hetusse läksin eesmärgida skoorida omale päikesekaitsekreemi, tulin aga hoopiski hambapastaga. Olin varem näinud kauplustes konkurentfirma Georganics tooteid, millest muide kihab kogu ökokogukonna instagram, ja plaanisin neid isegi osta, ent mu sõbranna Liisa jõudis ette ning jõudis mulle juba hoiatussõnad peale lugeda, kuna toode ei ole tema arvates hea. Tõsi, ma olen endiselt uudishimulik, aga vaene tudeng ei jaksa kõiki lahedaid tooteid ju ometi proovida. Ostsin siis omale Truth pastei.

Ausõna, ma proovisin olla vapper, uudishimulik ja positiivselt meelestatud (mida ma ka olin), aga see hambapasta on kohutav. Kibe, vastik ja liivapurune! Säärane emotsioon valdas mind siis esimesel  katsetusel. Las ma seletan täpsemalt.

Retseptis kasutatud savi peaks kindlasti olema peenema teraga, natuke ebameeldiv oli oma hambaid liivaga pesta. Lisaks ei saa ma aru, miks peab ühes hambapastas olema nii palju erinevaid maitse- ning lõhnaaineid? Ksülitoolist ning piparmündist oleks piisanud tublisti. Mida aga mõtles see inimene, kes leidis, et hambapastas peaks olema mürri, apteegitilli, nelki?! Terves segus on neile ekstreemsetele valikutele ka kaneeli, sidrunit, eukalüpti. Väga eriskummaline kombinatsioon, kas pole? Ma kahtlustan, et retseptimeistrid tahtsid lihtsalt kangesti mürri hambapasta retsepti panna, mõistmata, et teiste tugevate eeterlike õlidega seda leevendada on keeruline.

Üleüldse pean ma küsima - miks on tootes nii palju koostisosi? Mul on mitmeid sõpru, kes nullkulust väga vaimustuses ei ole, ent neid huvitavad väga just lihtsad ökotooted, kuna nad on allergikud. Ptui-ptui-ptui, mul selliseid probleeme ei ole. Ökotoodetelt ma tarbijana ootan justnimelt seda, et nad pakuksid alternatiivi laiatarbekaubale, mis tänapäeval on üldjuhul lõhna- ning maitseaineid täis pakitud. Kuigi ma ei ole allergik, siis sellest olenemata eelistan ma tooteid, mis ei paneks mind kui kuusepuu lõhnama. Ma soovin kasutada minimaalsete koostisosadega tooteid, mille lõhnaained ei dikteeriks millisele soole või vanusegrupile need mõeldud on. Ma ei vaja pidevat dekoreerimist, iga mu samm, tegu ja mõte ei pea olema kastetud parfüümi, värvi ega helimeloodiasse.

Muidugimõista on ebaaus anda oma kriitiline hinnang tootele, mida on arvustaja vaid korra kasutanud. Sellest tulenevalt olen ma kibedast maitsest hoolimata hambapastat edasi üritanud kasutada. Midagi head selles pipratükis siiski olnud on. Truth paste hambapasta kasutamisest olen õppinud hambaid pesema nii, et pasta ei puutuks kokku mu keelega. Jah! See on täitsa teostatav. Kui selle triki selgeks saab, on võimalik teisega täitsa edukalt hambaid pesta. Tõsi, tera on veidi suur ja mõnel võib keel hirmust krampi minna, aga hambapuhastusfunktsiooni saab Truth pasteiga põhimõtteliselt ära tehtud. Hambad tunduvad pärast puhtad ning suhu jääb ka meeldivalt värske meeleolu.

Kokkuvõtvalt ütlen nii: Kas ma ostaksin seda toodet uuesti? Ei. Kas ma soovitaksin seda oma sõbrale? Ei. Kui palju punkte kuri kohtunik punkte annab? Hmm.. Äkki 3?
*Muide, kui sa eeterlike õlide kohta üht nalja tahad lugeda, siis mine vaata mida ma viimati nullkulu twitterisse postitasin.

Kommentaarid

 1. See ei lähe kohe mitte. Keelepuhastus on väga oluline osa hambapesust, kui pesta nii, et keele peale ei lähe, siis pole see tegelikult efektiivne. Mina olen seisukohal, et isegi kui ponnistada pooleks end, pärist KÕIK asjad ei saa ökod ega nullkulud olla. Meil on tänapäeval päris kõrge eani hambad suus võrreldes olukorraga mõnisada aastat tagasi, kus 30-sed hambutud olid. Mina isiklikult olen keemia- ja farmaatsiatööstusele selle eest tänulik ja kui hambapasta tõttu tuleb keskkonnale lõivu maksta, siis olgu nii.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Olen sinuga igati nõus. Mõtlesin seda hambapesu trikki naljaga.

   Kustuta
 2. Kas see on kibe nagu kange piparmünt hambapastas või kibe nagu pipar või kibe nagu sapp? :O :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kibe nagu piparmünt see ei ole. See on mõru. Vastik :D Ma ei tea kuidas sapp maitseb, sellega ma päris võrrelda ei oska.

   Kustuta
  2. Nüüd hambad asudes pesema tuli mulle meelde hea võrdluspilt - see hambapasta maitseb nagu üks kibe arstirohi XD

   Kustuta
 3. Hea teada. Mina olen tellinud Georganics hambapastat ja siidist hambaniiti UKst. Mõlemad meeldivad. Hambapasta maitse on küll nagu paradontiidipastadel - pigem soolane kui magus, aga siiski tuttav ning igaks juhuks sai tellitud kõige tuttavam maik e. münt.Hambapasta sai tellitud suurimas e. 250 ml purgis ja selle hind jäi mõistlikuks arvestades mahtu. Läks õnneks seekord. Siidist hambaniidi kõrval on neil bambusest variant, aga millest see koosneb päriselt, ei olnud minule väga selge.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Muide, Eestis on ka Georganicsu edasimüüja. Näiteks Valete Ökokaubad müüvad seda. NÄiteks siit saab ka tellida: http://www.rohegroup.ee/et/b/georganics.

   Bambusest hambaniit tähendab tavaliselt seda, et kasutatud materjal on viskoos. Ökofirmad kangesti tahavad seda bambuse osa eriti rõhutada...

   Kustuta

Postita kommentaar