VEGANSKEENE RIIAS

Milline on Riias vegantoit? Riias on umbes 10 taimetoidurestorani ja kohvikut, neist viis on 100% vegan. Peab kriitilise pilguga tõdema, et väga hõlpsalt vegantoitu erinevatest suvalistest kohvikutest või restoranidest ei leia. Pigem peab ikka kõhutäie otsimiseks spetsiaalselt ühe taimetoidu koha üles otsima. Kui mulle on jäänud mulje, et Eestis saab mõne burgeri või vähemalt täistaimse salati restoranist X, siis siin naljalt see veganeluke nõnnamoodi ei veere. Ei saa öelda, et ma oleksin pettunud siinses skeenes, kõhu saab täis ja leidub ka üllatusi, ent ei midagi jalust mahaniitvat ma veel kogenud ei ole. Äkki on mind lihtsalt raske üllatada, samasuguse emotsiooni andis mulle isegi London. Ei tea. 

Kuna ma Riias olen käinud varasemalt päris tihti, siis midagi väga uut ma kohanud ei ole. Ainult Terapijasse pole sattunud. Muud kohad olen ikka ära saanud mekkida. See kuu, mis ma nüüd Riias elanud olen, olen käinud väljas söömas Bhajanis, Fat Pumpkinis, Terapijas, Miitis, Hesburgeris, Lidos, Wok to Walkis ja Istabas. Rohkem olen valmistanud toitu kodus. Mitte, et siin oleks väljas söömine väga kallis (pigem ütleks just vastupidi), vaid hoopiski sel põhjusel, et peale Londonis elatud kuid ma nii väga hakkasin igatsema kodust söögitegu. Riias on lust ja lillepidu küpsetada, vaaritada ja kupatada, sest sellist lolli nalja siin pole, et iga porgand on eraldi kiles.

Oma kodupood on mul Krisjana Valdemara tänaval asuv Rimi. See on küll pisike, ent oma juustud ja tofud ja piimad ja sushi ja mis kõik veel saan sealt ilusti kätte. Lähedal asuvas Maximas pakutakse muidugi vegan kohukest, mis nii nagu Eestiski lained lööb. Huvitavatest näidetest oskan nimetada vegan ravioole, šokolaadikooki, kanepimäärdeid. Mulle pole kaugel ka kaks pakendivabat kauplust. Neist olen kirjutanud pikemalt postituses Riia nullkulu kauplused. Nädalavahetuseti proovin ka Riia turul käia. Viimati sain sealt näiteks oma kotiga ebaküdooniaid ja värskeid moonisaiakesi. 

Läti Kunstiakadeemias, kus ma õpin, on igapäevaselt pakkumises umbes 15 rooga, millest päris suur hulk on ka kas taimetoit või täistaimetoit. Portsud suured, hinnad madalad. Päris tore, eksole!Peatun siis hetkeks ka väljas söömise temaatikal. Täna sai näiteks käidud Terapijas, kuhu ma varem sattunud pole. Terapija on ainult vegan toidule spetsialiseerunud restoran, mis on kohalike seas üpriski populaarne. Päeval pakutakse all you can eat buffeed, hinnaga 12€. Õhtul pakutakse toitu aga menüüst. Tellisime sealt sojakarbonaadi (6.5€) ja tempeh burgeri (5€). Kogus oli suur, toit oli täitev ja maitsev. Muidugi torkab silma kohe ka see, et hinnad on väga madalad. Kõige kallim roog menüüs oligi vast 7.5€. 

Söögikoht ise on laheda välimusega - sametdiivanid ja palju džunglitaimi. Kujutan ette, et seal on nii mõnus kohvitada ja koogitada, sest koogivalik on neil eeskujulik. Ostsin kaasa kolmekihilist šokolaadikooki ja napooleonikooki. Mõlemad olid väga head. Muide. Mitmete Riia veganrestoranide puhul olen märganud, et pannakse rõhku ka ettevõtte ökoloogilisele jalajäljele. Näiteks Fat Pumkinis ja Terapijas saad joogi klaasist või metallist kõrrega, kaasaostetavad toidud pannakse komposteeritavasse karpi. Veganrestoranidest on vastupidine käitumine üpriski silmakirjalik. 

Nädalavahetuseti pakub Miit all you can eat hommikusöögibuffeed ja lõunast pannkoogibuffeed hinnaga 9.5€. Päris hea diil ma ütlen!  Eestis sellist võimalust pole, et saad oma kõhu buffees vegantoidust triiki süüa. 

Miit iseenesest on taimetoidukohvik, kus leidub nii vegan asju kui ka kõike seda, kus liha lihtsalt pole. Niiet soovitan olla ettevaatlik. Buffeel ma kogemata krahmasin ehtsatest kanamunadest valmistatud omleti endale. Muus osas on aga koht tore. Toit on maitsev, interjöör mõnus. Ainus minupoolne negatiivne tähelepanek on see, et teenindus kipub jääma tiguaeglaseks. Isegi paar aastat tagasi jäi mul juba Miitist halb esmamulje, sest tollal ootasime oma päevasuppi tund aega. 

Magusasõpradele pakub Miit koogilett vegan juustukooki, bountysid, snikerseid, brownisid ja mida kõike veel. 
 

Üks tore vegankoht mitte minu koolist kuigi kaugel on Bhajan Cafe, millest olen varem ka kirjutanud ülevaatliku postituse. Seda saab lugeda siit. Viimane kord kui seal einestasin tellisin omale mingisuguse kentsaka supi ja "lõhe" ning "kalamarja" võileivad. Lõhe oli tehtud muidugimõista porkkalast ja kalamarja immiteerimiseks oli kasutatud chia seemneid. Iseenesest kaval mõte, olen isegi nuputanud pead millist soolast rooga neist valmistada võiks. 

Alati tellin sealt ka tüki napooleoni kooki, sest kes iganes Bhajanis koogimeister on, see vajab kiitust ja kummardust. Tõepoolest üks parimaid maiustusi, mida saanud olen. Kolmas koht, mille mõtlesin selles postituses ka välja tuua, on Fat Pumkin. Tegu on kommertsliku vegankohvikuga. Olen proovinud seal ikka einestada paaril korral, aga ausalt öeldes jätab see mind külmaks. Jah, nad pakuvad vegantoitu, aga minumeelest jääb sisuline pool maitsetühjaks. Kõhu saab täis, silmale näeb ilus välja, koht tundub ka olevat mõnus, aga vot ei ole Fat Pumkinsis seda särapuru, mis ka edasipidi tagasi kutsuks. 

Kommentaarid