SÕPRADEST, KELLEST SAAVAD MITTESÕBRAD

Mina läksin eelmisel nädalal ühe oma sõbraga tülli. Ei rääkinud me ühtegi sõna, sõjakirvest polnud keegi nõus maha matma ning mina olin enam kui kindel, et meie sõprussuhe saigi oma lõpu. Nagu oleks poest paki piima ostnud, sojapiima muidugi, selle alla kulistanud, ning pakendi pakendikonteinerisse visanud. Saaks vaid silma alt ära! 

Esmalt olin ma muidugi kurb. Löödud, haiget saanud. Sõprussuhe on minu jaoks kallis, austusväärne ja püha. Kahju, et meievaheline konflikt oli niivõrd suur, et seda ei saanud muud moodi parandada kui uksi paugutada, vihastada, vaikida. Kõik see negatiivne pani pitserina märgi külge sellele, mis meil oli hea. 

Oleksin võinud õlgu kehitades tõdeda, et ikka juhtub, kõik suhted ei peagi kestma, ent ma ei saanud. Ühel lihtsalt põhjusel - selliseid olukordi on mul veelgi ette tulnud. Tundub, et justkui minu maailm, see keskkond kus ma elan ja need inimesed, kes mind ümbritsevad, ongi selline, kus sõprussuhted ei kesta. Vaid mõned üksikud jäävad käekõrvale. Esimesena vaatan ma muidugi endale otsa - Mis minul viga on? Mida mina saaksin teisiti teha? 

Kui ma sinuga nüüd väga aus olen, siis ühel õhtul, natukene liiga suure kurbusega, mis kandade alt kõditama hakkas ja näpud sügelema pani, pidin ma midagi ette võtma. Võtsin paberi ja pliiatsi ja panin punkt punkti haaval oma mõtted kirja. Arutlesin omamisi kuidas ma end tunnen, miks nii läks ja kes siin süüdlane on. Üsna pea jõudsin arusaamale, et ei saa näpuga kellegi poole näidata, probleemid, arusaamatused, lahkhelid tekkisid ühisest sümbioosist. Selliseid olukordi tuleb kindlasti kõigil pidevalt ette, nii täna kui ka tuhande aasta eest. Küll aga oli meie situatsioonil üks erinevus, mis eristab neid suhteid tuhande aasta eest. Mis see on? Võimaluste paljusus. 

Väga lihtne on meie ühiskonnas sõpru leida, kas pole? Noh, internet ja globaliseerumine ning muud sellised asjad. Võid ülispetsiifiliste huvikombinatsioonidega sõpru leida nii, et silm ka ei pilgu. Tee vaid natuke rohkem kui tavaliselt oma suu lahti, kuula oma vestluspartnereid siira kaasamõtleva huviga ja sõprus pole raske tekkima. Nii lihtne on paari viipe või klaviatuuril klõbistamisega sotsiaalseid suhteid punuda. Võimalusi pole mitte jalaga segada, vaid saad neis vanni võtta. 

Küll aga on sel toredusel ka oma negatiivne pool. Suhted jäävad pinnapealseks ja hapraks. Nad muutuvad äravisatavaks.

Ma visualiseeriksin sõprussuhet kõige paremini sibulamugulaga. Sõprus on üks sibul, mis aja ja kogemustega endale kihte peale kasvatab. Pikapeale saab seemnest kobakas küps vili. Kui sõprus peaks katki minema, hakkab sibul haisema ja ajab nutma. Kui sõprus püsib, kasvatab sibul omale uusi vilju. Kui aga sõprus kasvab sibulakihtidena liialt kiirustades, kukuvad sibulakihid vilja valmides kokku ja taim läheb mädanema. 

Kardan, et nii konkreetse juhtumi kui ka minu eelnevate kogemuste puhul, on üks asjasüüdlane olnud inimeste pühendamatus. Rasketel aegadel ei osata/taheta/viitsita neist koos üle minna. 

Mul oli paar aastat tagasi selline sõber, kellega me läksime samuti tülli. Meil ei olnud küll mingisugust vaidlust või konfliki kui sellist, küll aga oli ühel meist üks teatud negatiivne pagas kaasas tirida. Üpriski uuemapoolses suhtes (lävisime teineteisega ligikaudu pool aastat) oli see teise jaoks liiga palju, mistõttu üks meist otsustas sõprusele joone alla tõmmata. Ma olin temas üpriski pettunud, kuna ta otsustas minu puhul juba eos alla anda. 

Sellistes olukordades, kui inimesel on elus raske periood, on väga raske uusi sõpru saada. Seda siis ausal viisil. Ei saa isegi "normaalses igapäevasuses" keegi meist otsaette oma probleeme kirja panna, sest see peletab. Ikka malbe maskilaadne naeratus pähe ning kui sinu uue sõbra mask peaks murenema hakkama ning mõni probleem välja pudenema, siis saad jälle putket panna. Elu ring? Sõprus ring?Muide. Mõlema kõnealuse isikuga, kellega ma olin tülli läinud ja meist said ühel hetkel mittesõbrad, kas siis nädalaks või lausa neljaks aastaks, siis täna oleme jälle sõbrad! Ma tahan pingutada ja tahan ka oma sõpradele näidata, et see on oluline ning vajalik. Kõiki asju siin maailmas ei saa ära visata. Ei tohi!

Kommentaarid