BREKETID: NÄDAL 2

Täna sai minul breketidega oldud ajast pikk kaks nädalat täis. Hammaste tundlikus on suures osas kadunud, vaid kokku hammustades tunnen ebameeldivat tunnet. Süüa saan normaalselt, igasugune kohmakus suus on kadunud. Elu on tagasi tulnud!

Esimesed tunnid breketitega oli minu jaoks väga kummaline. Kuigi minu breketisaaga sai alguse juba kolm aastat tagasi, mil rodumisi kõik oma tarkusehambad välja tõmbasin ning ära lasin paraneda ja pea kaks aastat järjekorras tiksusin, ei olnud minu reaalsustaju kohal, kui ma breketid omale suhu sain. Mul oli ääretult ebamugav. Tõstan oma kaks kätt üles ja tõden, et ma arvasin, et saan omale suhu moeaksessuaari, mis on lihtsalt raske taak kanda ainuüksi oma väljanägemise tõttu. Ohh ei. Ma ei osanud selle peale mõeldagi, et breketikandijana ei söö ma enam pähkleid, toorest kaalikat või õuna, popkorni, kummikomme, iirist jms kleepuvat ning raskesti näritavat. Viimased kaks nädalat ma olen iga jumala toidukord söönud kas suppi, smuutit või muus kujul prüeestatud pehmet toitu. 

Minu šokk oli suur. Ma ei olnud selleks kogemuseks valmis. Esimese kahekümne nelja tunni möödudes jõudsin ma juba sajandat korda oma valikut kahetseda. Olin veendunud, et jäängi kentsakalt rääkima, aeglaselt sööma ja pean oma kallist aega piinlikult põhjalikule hambapesule kulutama. Seda kõike mille nimel? 

Aga noh, selle küsimuse vastus on see, et tegu on millegiga, mida ma olen ju alati tahtnud. Breketid. Saaks vaid need suhu ja elu oleks kohe nagu üks suur toretsev lill. Jään peanoogutusega mõtesse, tean, et kui need ühel kaugel päeval eemaldatud saavad, ei muutu mu elu roosiõieliseks. Käib teine ikka nii, nagu alati käinud on. Ei teda huvita, kas mõni hambarida rohkem sirgem või rohkem viltusem on. 

Kaks nädalat tagasi pandi mulle siis ülemisele lõualuule breketid. Juba esimese nädalaga sain ma aru, et minu esihammas on nihkunud ettepoole 0,5 mm ja tänaseks on tegu ühe millimeetriga. Näha on juba ka seda, et kuna teine hambapaar tuleb esimeste tagant välja, on esimeste ja teiste hammaste vahel igemepiiril väike auguke, mida muidu ei ole olnud. Olen väga üllatunud, et nii kiirelt on juba mingisuguseid muutusi märgata. Ei jõua juba teisi imetegusid ära ahhetada.


Hammaste ja breketite puhastamiseks pidin ma ostma omale tavalise pisikese pea ja pehmete harjastega hambaharja. Oleksin tahtnud muidugi mõnda muud brändi ja materjali, ent sellist, mida mul vaja, ökopoodides ei olnud. Kasutan samaaegselt oma bambusest hambaharja, seda aga ainult sealt puhastades, kus breketeid ei ole. Pisikesed interdentaalsed hambaharjakesed ostsin omale ka, et korralikult igale poole ligi pääseda. Neid ma kavatsen igapäevaselt seebi ja sooja veega puhastada niikaua kui võimalik, sest ma ei taha ühekordseid tooteid oma ellu ja prügikasti täiteks. Hambaniidi ostsin suure kiiruga suhteliselt suvalise. Mul on siidist hambaniit otsas, mis mul lausa mitu aastat kestis. Tegu oli imelise asjapulgaga, ent kahjuks ei ole see vegan toode... Seetõttu olen ma päris kaua aega venitanud uue ostmisega. Nüüd aga kui breketid suhu said, oli mul hambaniiti nüüd ja kohe tarvis, mistõttu ostsin apteegist suvalise. Muidugimõista kahetsesin seda otsust kohe. Siidist hambaniit, mis on kaetud mesilasvahaga on ausalt miljon korda parem. See toode puhastab hambavahesid suurepäraselt, lisaks on sellega töötamine mugav ja igeme katkitõmbamine on unustustetolm. Kirsiks tordil, seda saab kompostida! 

Ühed puidust lapikud hambatikud ostsin omale ka apteegist, ent nende järgi mu käsi eriti ei tõuse. Mõtetu ost.

Nii. Mis veel? Õde surus mulle visiidi käigus kätte ka mingisuguse plastiliini laadse asjaduse, millega ma oma breketeid peaksin lappima, kui nendega miskit juhtuma peaks. Õnneks midagi lahti pole tulnud (ja loodan, et ei tule ka, sest mu ortodont on viie tunni tee kaugusel), mistõttu ei oska veel kommenteerida kuidas selle kasutamine välja peaks nägema. Kahtlustan, et see pole komposteeritav. Äkki saan järgnevad kaks aastat ainult suppi süüa, nii et ei pea seda toodet kasutama? 

Päris tihti kasutan ka huuleõli, sest viimastel nädalatel on mu huuled väga kuivad olnud. Ma ei ütleks, et seda oleks põhjustanud jahe sügistuul. Pigem kuivavad mu huuled seetõttu, et hammaste puhastamine võtab niipalju aega ja esimestel päevadel ma ei osanud korralikult oma huuli kinni hoida.

Rohkem mul midagi kurta ega jagada ei ole. Küll aga on mul üks küsimus. Ei tea kas see on imelik, kui ma avalikus tualetis hambaid pesen? Või on imelik, et ma üldse seda küsin? Päris mitmel korral on mul tekkinud soov väljas käies hambaharja kotti pista ja vajaduse korral peale sööki hambad ära pesta. Suurtes jagatavate kraanikaussidega tualettides, nagu näiteks kinos või restoranis, on aga minumeelest nii kentsakas hambaid pesta. Hammaste pesu on nii intiimne tegevus, kas pole?

Kommentaarid

 1. Endise breketikandjana võin lohutada, et tegelikult võib pähkelid, õunu ja toorest kaalikat süüa küll, lihtsalt ettevaatlik tuleb olla ja õunad-kaalikad tasub tükkideks lõigata. Terve õuna hammustamisel võib breket lahti murduda, aga sektoriks lõigatud õuna puhul küll mitte. Mul endal ei tulnud kandmise jooksul breket kordagi lahti. Hiljem hammaste taha paigaldatud tugikaart olen aga küll paar korda uuesti kinnitamas käinud.

  VastaKustuta
 2. See plastiliini laadne asjandus (breketivaha) on selleks, et kui breketid suu limaskesta katki hõõruvad, siis saad seda vaha breketi peale panna, et rohkem ei hõõruks :)

  VastaKustuta
 3. Hei!

  Sul on väga hästi läinud breketitega kui juba nii kiirelt tundlikkus kadus. Olen hetkeseisuga 2 kuud ja 3 nädalat breketeid kandnud ja hammaste tundlikkus pole tegelikult siiani kadunud ning märgatavad muutused algasid samuti alles 1,5 kuu möödudes.

  Kui soovid hambaid pärast söömist puhastada, siis minul isiklikult on suuloputusvesi koguaeg kotis kaasas. Nii just in case... :)

  Huuled kuivavad samuti koguaeg. Kooooguaeg. Ei ole vahet, kas breketid on Sul 2 nädalat või mitu kuud olnud. Minul polegi see ära kadunud, kuid õnneks sellega harjub üsna kiirelt. :)

  VastaKustuta
 4. Mäletan, kui mina esimest korda breketid sain. Leiva hammustamine oli reaalselt mission impossible! Hiljem suutsin ettevaatlikult isegi õuna hammustada, sest ma ei tahtnud uskuda, et see nüüd võimatuks osutub, ikka pusisin edasi. Ja eks tundlikkus ka väheneb ajapikku, tuleb vaid aega anda :)

  VastaKustuta
 5. Aja möödudes muutud breketitega nii profiks, et saad enam-vähem kõike süüa, ka pähkleid. Need väikesed harjakesed kahjuks murduvad päris kergesti ära, seega väga pikalt ikkagi neid kasutada ei saa. Ise ma kasutasin breketitega spets ortodontilist hambaniiti, mida oli lihtne breketite vahele ajada, neil on tugevam ots, seda pean siiski ka nüüd kasutama, kui hammaste taga on püsivad traadid. Üldiselt polnud elu breketitega üldse midagi hullu, aga peale nende ära võtmist on ikka väga tore! Edu Sulle, see aeg läheb kiirelt!

  VastaKustuta
 6. Mina suutsin oma 3-aastase kogemuse jooksul päris mitu korda porgandit närides breketeid lahti murda -- nii et tegemist ei ole sugugi lihtsalt ebamugavusega hammustamisel, vaid reaalse ohuga :D . Kommenteerin ka seda lõiku: "Jään peanoogutusega mõtesse, tean, et kui need ühel kaugel päeval eemaldatud saavad, ei muutu mu elu roosiõieliseks. Käib teine ikka nii, nagu alati käinud on. Ei teda huvita, kas mõni hambarida rohkem sirgem või rohkem viltusem on." -- võib-olla siiski muutub... Nii teistelt ilusa naeratuse eest saadud komplimentide poolest, kui vahel ka ise-enesest -- sellest päevast, kui mul breketid ära võeti, on möödas 8 aastat, aga mõnikord silitan praegugi enam-vähem sirgena püsinud hambaridasid ja rõõmustan.

  VastaKustuta
 7. Pesen tualetis hambaid üsna tihti, aga ainult sellistes WC-des, kus on privaatne lukustatav väike ruum. Suured jagatavate kraanikaussidega WC-d on igas mõttes ebameeldivad. Ka meigi kohendamine kogu sealse võõra rahva ees on ebameeldiv.

  VastaKustuta

Postita kommentaar