EI, NEID EI ANNA PARANDADAElame suletud tarbimisühiskonnas, kus parandamist kui sellist enam ei tunta. Kadunud, langenud vend teine. Elab teine nüüd teispool piiri.

Paar päeva tagasi läksid ühe mu armsama prillid katki. Plastikraam murdus pooleks ja klaas kukkus välja. Ütlesin talle kohe, et mingu ta prillimeistri juurde ning lasku ära parandada. Soovitasin Tallinna Kaubamajas asuvat töökoda, kuna olen ise seal paaril korral käinud ning tehtud tööga rahule jäänud. Sai kallike siis oma sammud ka sinnapoole seotud, ent kahjuks pidi ta saba jalgevahel katkiste prillidega tagasi liipama. Töömees ütles, et seda probleemi parandada ei saa ning soovitas kogu kupatuse prügikasti visata. 

Milline soe nõuanne, eksole?

Õnneks tuli sõber mulle oma raamidega külla, võtsin sahtlist liimi ning parandasin ta prillid ära. Mure lahendatud. Kaks minutit võttis see mul aega. Kaks minutit ja tehtud töö on päris kobe - silmale vigast kohta märgata ei ole. 

Ma ei mõista miks inimene, kelle poole sellise murega pöördumine toob leiva tema lauale, tööst ära ütleb. Ei tasu ära? Kõigile mugavam ja odavam kui uued prillid osta? No kuulge, mis tagurpidises imemaailmas me elame, et me seda endale lubada saame? Millal ometi see jant ära lõpeb?

Kogu see odavuse teema - noh, et põhimõtteliselt pole mõtet enam pesumasinat ka osta, sest rahakotile on kergem uusi asju osta ning musti lihtsalt prügikasti poole lennutada - meenutab mulle üht mu korterikaaslast. Ühel päeval tuli temaga jutuks tuntud veebikaubamaja wish.com, mille truu klient ta on. Ostab sealt omale kokku igasugust ühe-eurost pahna, sest tooted nii nutikad ja oma hinna kohta seda kohe eriti. Üritasin talle seletada, et kõnealune veebileht on õudne kurja juur ja et sealsed tooted ei saa mitte kuidagi olla eetilise hinnaga, kuna kusagil kedagi tootmisahelast kasutatakse ära. Tagatipuks ei ole antud äriplaani kontseptsioonis ka klient kuningas, kes võidab ajas ja rahas, kuigi talle see illusioon luuakse. Mu korterikaaslane vahtis mind nagu imelooma, kehitas vaid õlgu ning ütles, et tema mingisugust probleemi ei näe. Temaga selle jutuajamise pidamine aga jättis mu naha alla nii vastiku tunde. Kuidas ta ometi saab nii pime ja ignorantne olla? Kirsiks tordil peaks tema just olema see inimene, kes sellest kõigest läbi peaks oskama nägema, sest ta õpib turundust. Mina ei suuda teda veenda, olen selles kindel. Siinkohal on tarvis, et keegi suurem, targem ja mõjukam tuleks appi. Seda viga ja vajakajäämist aga annab veel parandada. Parandagem siis. 

Kommentaarid

  1. Lapsel läksid prillid välismaal katki. Prillipoes öeldi, et ostke uued, pole võimalik parandada. Tundus kahtlane jutt. Uurisime Pereoptikast ning tuli välja, et Tartus Jaamamõisa Selveris tehakse laserkeevitust väga mõsitliku hinnaga. Nii et soovitan. Kui hakata ise parandama, siis võib-olla ei lähe pärast enam garantii alla. Aga küsimus on tõesti mõtteviisis ja loodetavasti läheb parandamine üha rohkem uuesti au sisse.

    VastaKustuta

Postita kommentaar