ÜKS UUS ROHELINE HARJUMUS AASTAKS 2019Eestlased ei kannata tühje käsi. Alati tuleb ju külla minnes midagi kaasa võtta. Ilus komme, aga igasugust sodi ei tohiks ka selle traditsiooni tõttu osta. Järgmine kord, kui sa surnuaeda külastad ja oma vanaemale, vennale või lapsepõlve perekoerale küünla või lille viid, tee see käik ära plastivabalt. Jäta oma lahkunud armsate ökoloogiline jalajälg rahule ja seda selle kõige sõna otsesemas mõttes. 

Esmalt tahan ma pakkuda välja mõtte minna kalmistule käed tühjad, ent süda soe. Mine koos ühe mälestusega, naljaga, luuletusega. Me ei pea oma emotsioone pidevalt ja alati füüsilises kujus väljendama. 

Kui aga on tulekul pidupäev või minu tagasihoidlik nõuanne liialt traditsioonivõõras, siis tee vähemalt ostetud sümboolikaga head valikud. Osta kunstlille asemel lõikelill või istuta püsiktaim. Küünal võta ümbriseta ja kasuta vana kesta tuule varjuks või investeeri hoopistükis laternasse. Jäta nafta baasil valmistatud küünal kauplusesse ning vali mesilas- või sojavahast valmistatud leegikandja. Muide, kas teadsid, et toiduõli baasil saab kiirelt kirka leegiga ja kauapõlevaid küünlaid valmistada? Leidsin hõlpsa juhise siit.

Kommentaarid

 1. Oliivi(toidu)õlist küünal on väga äge mõte (mulle eriti meeldivad esivanemate unustatud nipid), aga kindlasti tasub meeles pidada, et see on keskmisest küünlast kõvasti tuleohtlikum. Spekuleerin siin, et ilmselt oleks mõistlik kasutada võimalikult laia ja madalat purki, mis pole nii aldis ümber kukkuma.
  Ise vist kasutada ei julgeks, olen liiga suur põdeja, aga mulle meeldib kui vanakooli võtted comeback'i teevad :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul ei ole õnneks kordagi vedel küünal maha kukkunud. Ma kujutan ette, et kui see leegiga põledes kukukski, siis kustub leek. Aga muidugi, tuleohutus on ääretult tähtis ja õliküünalde ning lampidega tuleb ettevaatlikust silmas pidada.

   Kustuta
 2. Hea mõte -- minna kalmistule vähemate ja kestlikumate asjadega. Hauale püsiku istutamine on vist ka enamiku eestlaste jaoks tavapärasem, kui kunstlilledega kaunistamine.

  Olen oma lastega neil teemadel rääkides aru saanud, et hoiakud kujunevadki eeskujude najal. Loodan, et minu järglased eelistavad samuti elusloodust ja lihtsust.

  Mälestuste jagamise idee on imeilus ;)

  VastaKustuta

Postita kommentaar