PUHASTUSKUU, SIIT TA TULEBVeebruari nimetus pärineb roomlaste kalendri festivalist, mis pühitses kevadpuhastumist, uut algust, haigustele vastuhakku.  Tänapäeval aga tuntakse veebruari kui globaalset säästukuud (Frugal February), mis kutsub inimesi pöörama suuremat tähelepanu oma kulutustele ning eriti kangeid utsitab üles lausa igasugusest kulutamisest loobuma. Ei tea kui palju minus seda isemeelsust ning kindlat sammu on, aga võtan väljakutse vastu!

Minu eesmärgid tulevaks kuuks:
 1. Otsin üles oma koduraamatukogu ja viin end selle tegevuste, teenuste ja üritustega kurssi. Näiteks täna käisin Tallinna Keskraamatukogus ja olin nii positiivselt meelestatud, nähes, et neil on näiteks korea ja rootsi keele keelegruppide õhtud, noortele õpetatakse graafikalauaga joonistama või hoopistükis saab sealt koju laenutada kitarri kapot (jah, see jäi  mulle kohe eriti silma, sest kunagi oli mul seda vaja ja mul polnud aimugi, kust sellist asja laenutada saaks). Ehket selle eesmärgi idee on kasvatada oma teadlikkust lähikeskkonna resursside osas, millega ennetada tulevikukulutusi. Lisaks aitab punkt mind järgnevate punktide puhul: 

 2. Suurendan oma sotsiaalsust. Luban kontakteeruda vanade sõpradega, sügavdada sõprussuhteid tuttavatega, osaleda aktiivselt üritustel ja leida uusi sõpru, selle asemel, et raisata oma aega muu jama tarbimisele (alates sotsiaalmeediast lõpetades näppude kihelemisega uute asjade järele). Suunan oma tähelepanu ja jaksu inimestele, mitte asjadele ja negatiivsetele harjumustele.

 3. Teen ise purkidesse ühe laari pastakastet ja puljongit. Seda olen ma juba pikalt mõelnud, et mul võiks kodus olla rohkem hoidiseid, millest hõlpsalt paar rooga kokku keerata.

 4. Võtan eesmärgiks lugeda sel kuul läbi 4 raamatut. Sellega juba olen alustanud, seitse teost on juba minu ahnet pilku ootamas.

 5. Parandan ühe rõivaeseme. Kahjuks on mul selline eriala, et absoluutselt iga rõivaese, mida ma oman, on kas värvi- või liimiplekine, hullemal juhul on kusagil mõni kemikaal eemaldanud värvi või hoopistükis söövitanud sisse augu. Kuigi ma üritan kümne küünega oma kapselgarderoobi idee küljes rippuda, pean ma enesele tõdema, et ma ei ole oma rõivastega üldse rahul. Hetkel ei kombineeri ma oma riideid mitte selle järgi, et maksimumi oma hilpudest välja pigistada, vaid hoopistüki seepärast, et ma pean neid defekte peitma. See kõik aga tekitab minus tunde, et ma tahaksin uusi asju peale osta ja rohkem rikutumaid ära anda. Aga ei! Ma olen siiski tugev naine. Ma saan hakkama. Vähemalt venitan end välja selle kuuni. Aja venitamise taktika on ühe rõivaeseme parandamine ja taas elujõuliseks ning säravaks muutmine. Oo linajumal, palun mulle pikka liugu!

 6. Teen rohkem prügisukeldumist. Minu kodu kaupluste prügikastid on kõik lukustatud ja niiviisi toidu hankimisega ma Riias hakkama ei saa kui olukorda näiteks Tartuga võrrelda. Kui elaksin hetkel ülikoolilinnas, ehk seaksin eesmärgiks ainult prügisukeldud toiduga ära majandamise. Küll aga teen ma Riias teistmoodi prügisukeldumist. Mul on üks ring, mida ma aeg-ajalt ette võtan. Sealt olen toonud meile korterisse vajaminevaid asju (näiteks tassid, veiniklaasid), ent enamasti kraami mu koolitööde teostamiseks (vineeritükid, millele maalida; raamatud kollaažide tegemiseks jne). Luban sel kuul vähemalt korra nädalas ringi ette võtta, mitte prügisukeldumist pistelisena teha, nagu ma seda olen seni teinud. Vahetevahel võib sellist sukeldumist tehes komistada otsa ka natuke väärtuslikumale kraamile, millest kõneleb minu järgmine puhastuskuu eesmärk:

 7. Müün midagi. Näiteks kaks tokki lõnga, mida ma prügisukeldudes leidsin.

 8. Annan asju ära, vaatan kriitilise pilguga oma maise vara üle. Esimestel veebruari kuu päevadel sai lahti kahest kilekoti suurusest kraamikuhjas, ehk on veel midagi, millest vabaneda?

 9. Kasutan ära mõningad toiduained, mis mu kuivainekappides pikemat aega olnud on. Eriti suure hüüumärgiga vibreerib mu peas üks õhitud hirsi purk, mis sai ostetud mais. Külmkappi ma nö tühjaks süüa ei kavatse, sest ega mul seal midagi erilist nagunii pole. Enamasti ongi mu salv tühjavõitu.

 10. Väljas käies ei telli omale ühtegi jooki. Vot see võib esmapilgul üks kentsakas eesmärk näida, aga ma panin tähele, kuidas minu üks sõbranna seda tegi, kui ta oma pangakaardi ära kaotas ja pidi lihtsamini hakkama saama. Nimelt kui käisime väljas, siis ta ei tellinud omale midagi joogipoolist. Vahel ehk ühe klaasi vee. Mul on komme kuhugi kohvikusse, baari või kontserdile minnes a l a t i ja otsejoones midagi tellida, midagigi. Oma sõbrannat tähele pannes sain aru, et ega kohustuslikus korras ei pea alati ostma. Eriti kehtib see siis, kui seltskond on suur ja ega keegi tähele ei pane, et sul ei olegi midagi nina all. Ja mõtle kui palju raha ma niimoodi kokku saan hoitud! 

 11. Ma ei pikenda sel kuul oma ühistranspordi kaarti vaid käin jala. See saab olema raske, aga ma tean seda juba tükimat aega, et ma pean rohkem päeva jooksul liikuma. Üks 20 minutiline jalutuskäik teeb mulle ainult head ja mulle makstakse nii peale 16€. 

 12. Viimaseks punktiks tahan välja käia kas ma a)üritan võimalikult vähe sel kuul toidule kulutada (nt söön kiirnuudleid) või b)rangelt ei osta koju mitte ühtegi pakendatud toiduainet. Muidugi võib eneselt küsida, miks ma peaksin end piinama kesise toidulauaga. Selle väljakutse eesmärk on aga proovida saada hakkama nii, et ma ei kulutaks ülemääraselt sellele, mida mul vaid energia saamiseks tarvis. See kõik on ju ainult üks kuu! Üks kuu!
Nimekirja nüüd uuesti ja uuesti üle, läbi ning lõhki lugedes pean tõdema, et enamik neist on saja protsendilise eduga teostatavad. Pealegi on mul sest kõigest ainult võita, võita ja veelkord võita. Eks näeme siis kui rikas ma märtsi alguses olen. Puhastumiseni!

Kommentaarid

 1. See oli kindlasti ainult näide, aga kiirnuudlid on ju ikkagi kallis kraam :D säästlikuse koha pealt tasub pigem tavalist pastat siis võtta ja ise puljongit juurde keeta. Või veel parem mõte. Toidu pealt kokkuhoidmisel peab tähelepanu pöörama sellele, et tervist ei kahjustaks vajalike mineraalide/vitamiinide puudus. Siin tuleb appi vana Eesti sõber kartul - väga palju eluks vajalikku ja odav ka veel

  VastaKustuta
 2. ära riku oma tervist kiirnuudlitega. keeda kanast puljong parem, seda saab sügavkülmutada ka.natuke porgandit ja kartulit sisse ja saab kordades parem.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ei söö, ei söö. Ära muretse :) See oli mõeldud piltliku näitega. Tuntakse ju kiirnuudleid kui odavat tudengitoitu.

   Kustuta

Postita kommentaar