SELLEKS KORRAKS HÄÄLETATUDEga siit pikka postitust ei tule, tahtsin vaid korraks läbi hüpata ja öelda kahte asja. Esimene neist on see, et kaks päeva on aega, et anda oma hääl Riigikogu valimiste e-hääletusel. Ära unusta hääletamast ning kindlasti mitte ära jäta meelega oma häält andmast. Võta seda kui aktivismi vormi - tahad maailma muuta? Siis palun leia kaks minutit ning tee seda. Kui sa seda ei tee, läheb su hääl põhimõtteliselt EKREle, kes ajab õudsat juttu sellest, kuidas nad hea meelega taganeksid Pariisi kliimaleppest või lõpetaksid abordi riikliku rahastamise. Riigikogu valmistest osavõtt on sadu kordi efektiivsem, kui pakendivaba poodlemine või tahke šampooniga pea pesemine. 

Kui sa aga juba hääletasid, siis mõtle, kas tead kedagi, kes jätab hääletamata ning aita teda. Päris palju on meie ümber inimesi, kes pole kunagi hääletanud. Neil kas puudub igasugune usk demokraatiasse, valimissüsteemi või sellesse, et keegi nende huvide eest tahab ja oskab seista. Mõni taob surmani seda risti, et ei, tema ei hääleta, laskumata pikemalt arutellu, miks. Tihtilugu pole seal põhjenduse taga muud, kui eelarvamused, vale- ning vähene info. Kahjuks on meie ümber ka palju inimesi, kes ei ole poliitikaga kursis ning nad ei mõista kuidas ühiskond töötab. See vajakajäämine on aga sinu, armas sõber, võimalus. Utsita oma sõpru, vanemaid, töökaaslasi, tuttavaid olema rohkem poliitiliselt aktiivsemad, vähemalt valimiste aegugi. Tee seda kohe. Võta ette homme see konkreetne inimene, tead ju küll, kes see on, ning küsi julgelt, kelle poolt ta hääletab, millise maailma poolt ta hääletab. Aita teda.

Kui sa ise juhuslikult oled see, kes ei tea kust otsast alustada, siis lihtne tegevusplaan selleks on selline:

 • Võta lahti erinevate parteide valimisprogrammid aastaks 2019. Loe huvipakkuvad läbi, tee omad järeldused. Kelle maailmavaade ühtib paremini sinu omaga? Mis teemad on parteile kõige südamelähedasemad? Millest partei esindajad meedias räägivad? 

 • Uuri välja partei kodulehelt kes kandideerivad sinu elukohajärgses valimisringkonnas. Kellele neist sa tahaksid anda oma hääle? Mille ja kelle poolt nad seisavad? Millised on nende pädevused, oskused, tugevused? 

 • Mine veebilehele valimised.ee ning lae alla valimisrakendus. Hääleta kandidaadi ning tema partei poolt. 

Ja nii lihtne see kõik ongi. Muidugimõista aitab sellele protsessile kaasa igapäevane uudistega kursis olek, valimisdebattide kuulamine ning vaatamine. 

Kelle poolt mina aga hääletasin? Mina andsin just oma häälenatukese ära, ei läinud see kellelegi muule kui Kristel Rannaäärele, kes kandideerib Sotsiaaldemokraatide valimisnimekirjas. Sotside poolt hääletasin seetõttu, et nad ei isoleeri sotsiaalprobleeme keskkonnaprobleemidest. Kristelile andsin oma sümboolse hääle ka eelmisel aastal kohalike omavalitsuste valmistel, ta seisab LGBTQ+ kogukonna õiguste kaitse eest. 

Hääletades valin selle maailma, kus ma homme elada tahan. Kas sind huvitab, millised maailmas sina homme elada tahad? Mida sa selle nimel teed? 

Kommentaarid

 1. Mulle laigib EKRE , Õkoelu on nõmekallis omasmullis.

  VastaKustuta
 2. See on muidugi kurb, et ütled et valimine on tähtis kuid surud kohe oma vaateid peale, nagu ekre oleks halvim valik.

  Samas tänud meeldetuletamast, lähengi valik kohe ekret!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See on keskkonnateemaline blogi. Muidugi ütlen ma välja millise partei poolt mitte hääletada, kui keskkonnateemad nende jaoks on mõtetud.

   Kustuta

Postita kommentaar