ZERO WASTE STRESS JA KUIDAS SELLEGA TOIME TULLA

Nullkulu on teekond. Miski, mis on kombinatsioon headest ja halvadest valikutest, ent mis on oma üldises eesmärgis orineteeritud edule. Seda aga, et retk zero waste poole kaasab endas ka mitte nii häid valikuid, kompromisse ja lausa käega löömist, taunitakse ja pühitakse vaiba alla. Kui ebaedu üks avaldumise vorm on eitus ning võltsnaeratus (täiusliku zero waste kodu kujutamine näiteks instagramis), siis üks on ka enese täielik lahtiütlemine zero waste filosoofiast. See viimane on aga ilmselgelt kohutav stsenaarium. 

Olen teadlikult nullkulu poole püüelnud viimased viis aastat. Sellele ajale ausalt tagasi vaadates olen ma küll ja küll nende mõtete sees supelnud, kus olen mõelnud kõigele käega lüüa. Seda nii ajutiselt kui ka pikaajalise plaanina. Vahetevahel pöörlevad peas mõtted, mille siht ja suund on üks - minu tegevus on liialt marginaalse tähtsusega, sest et radikaalseid ja agressiivseid muutusi on meil vaja kohe ja praegu. Vahel pakitseb minus viha, vahel kurbus, vahel ükskõiksustunne. Enamasti viivad mind sellesse seisu a) minu lähiümbrus ja inimesed ehk siis keskkondlikud põhjused mille üle puudub mul kontroll ning b) uued teadmised keskkonnaprobleemide kohta ehket kui pekkis kõik on. 

Sellele stressiseisundile on aga lahendus olemas. Sa ei pea end nii tundma.1. Väljenda oma tundeid ning emotsioone. Oluline on mõista, et sa ei saa oma ja teiste inimeste elusid kontrollida. Sa võid inimesi harida (näiteks õpetada neile prügisorteerimise A ja O'd või pakkuda neile lahendusi mõne keskkonnavaenuliku toote asemel), ent sa ei saa elada nende elu. Näiteks minu eelmiste korterikaaslastega oli võimatu prügi sorteerida (ilma, et mu närvid süsimustaks värvuksid). Küll aga aitas minu stressi ja olukorda leevendada suhtlemine. Oma stressi valamine sõnadesse on puhver, mis aitab stressist vabaneda ja näha olukorda distantsilt. Samuti aitab oma perspektiivi lahtiseletamine olukorda ka lahendada, nimelt nüüd on meil korteris päris hästi toimiv prügisorteerimine. 

2. Korrasta oma to-do nimekiri. Tahad oma elus vahetada välja selle toote ja kolmanda, proovida üht nippi aknapesul ja siis lahendada oma töökohas prügisorteerimise probleem ning seejärel vaja korraldada see sünnipäev ning teine koosviibimine ja nii edasi ja nii edasi, ent kõike seda nullkulu stiilis teha on nii .. raske? Pane paika oma prioriteedid, planeeri oma aega, tee nimekiri.

3. Tegele üks probleem korraga. Sa saavutad rohkem, kui planeerid ühele ajahetkele ühe kohustuse või probleemi. Võta julgelt toode toote või probleem probleemi haaval, sa ei pea oma tervet majapidamist pea peale keerama. Nii jätad ära probleemide kuhjumise ning ühe lahendades tunned suuremat rahulolu.

4. Liigenda suured probleemid etappideks. Meil kõigil on omad pahed ja mured, mis võtavad meie eludest päris suure tüki. Näiteks minul on raskusi uute rõivastega, tahan pidevalt endale midagi värsket osta. See on takistus, mida ei saa elutervelt ületada sõrmenipsuga, vaid see võtab aega, kannatust, õnnestumisi ja ebaõnnestumisi. Tean, et tegu on suurematsorti probleemiga minu elus, ent ma olen otsustanud, et lahendan seda etapiviisiliselt ja varieerin viise selle ületamiseks.

5. Jaga vastutust. Teiste inimestega koos elamine on üks peamisi raskusi nullkulu kodu saavutamiseks, sest inimestel on erinevad vajadused, harjumused ja ootused. Olen endale korrutanud küll ja küll: "Ma ei saa elada teiste eest. Mul on minu elu ja temal on tema elu. Mina ei saa teha teiste eest valikuid". Ära võta endale kogu vastutust. Ära tee end asendamatuks. Jaga teadmisi, püstitage eesmärke ühiselt.

6. Õpi ütlema "ei". Ära kogu omale "vaja teha" nimekirja tegevusi, mis su elu pahupidi löövad. Ja küsi endalt ka seda: kas oma phimõtetele kindlaks jäämine suurendab sinu stressikoormust või pikas perspektiivis hoopistükis leevendab?

7. Täiusta oma teadmisi ja oskusi. Lõpeta muretsemine asjade pärast, mille kohta on sul 2-uudist-facebookis teadmisi. Su meelt mustab suur probleem? Otsi selle kohta informatsiooni, vii end asjaga kurssi, uuri lahenduste kohta ja lõpeta arutu närveldamine. 

Kommentaarid