50€ NÄDALAS TOIDULE TAGASIVAADEEelmise aasta sügisest kuni tänase suve alguseni proovisime me Laurise ja Rääbuga elada nii, et kulutame nädalas 50€ toidu- ja esmatarvetele, mis tähendas enamasti üks kord nädalas poes käimist. See sai ette võetud põhjusel, et katsetada, kas vegantoit saab ka odav olla. 

Ettevõtmine oli täiesti tehtav, kuigi vajas head planeerimist, et ikka neljandal ja viiendal päeval ka head mõnusat süüa. Esimesed nädalad olid rasked ja Lauris oli mega pessimistlik, pikapeale sain ma talle tõestada, et ma tean, mida ma teen ja keegi ei jää nälga.

Seesugune lahendus oli meie puhul vägagi edukas, kuna kuidagi loomulikuks sai see, et kord nädalas poodlemine pikenes kuni kolme päeva võrra. Raiskasime vähem toitu ja võitsime kohe väga edukalt ajas. Iga päev poodlemisele +30 minutit kulutada jäi ära, mistõttu käisime rohkem sulgpalli mängimas, lugesime aktiivsemalt raamatuid ja õppisime päris palju uusi roogasid tegema. Võit!

Enim edukaks said leivateod, arendasin mitu mõnusat ja lihtsat retsepti. Näiteks minu peedileiva retsept on väga menukas, olen täiega uhke. Siis katsetasin ise tortillade tegemist, boccaccia leiba ja vegan küüslaugunaani, mille retsept on ka peagi siia ilmumas. Avastasin enda jaoks päris mitu india roa põhja, millele ehitada imemaitsev riisiroog kodus olemasolevatest asjadest on lihtsalt nii lihtne. Teine asi, mis on täiega lahe, on kreemise kastme valmistamine maapähklitest. Selle õppisin Sandra Vungi reteptikogust.

Tänu sellele katsele nägin ma reaalselt kui palju ja mida me tarbime. See hõlmas endas ka pakenditeadlikkuse suurenemist. Sain koheselt selgeks, et meil on mõned mugavustooted, millele peab leidma alternatiivi. Minu eesmärgiks on tarbida tooteid võimalikult palju ilma välditava pakendita.

Allolev foto on esimene poeskäik, kui kulutasime toidule 50€. Võtame näiteks kaerahelbed. Nägin tänu sellele ekperimendile ära, et meil kulub nädalas ikka päris palju helbeid. Otsisin sellele lahenduse, mis avaldus Veski Matilt hulgitellimusega. Sama juhus ka tatraga. Üks suur pakend sadade väikeste asemel. Ka maasikaid oskan ma nüüd suvel turult ette ära osta, et talvel ei täidaks nende pakendid mu prügikasti. Niisamuti ka õli hakkasin ma suure klaasist pakendiga ostma. Ainult et hapukapsa tegemine pole veel ära õpitud! Aga noh, see foto on vaid üks näide. Seesuguseid tooteid on ikka palju.

Panin tähele, et päris paljusid toite ostan ma kergekäeliselt poest, kuid mida on niivõrd odavam ise teha. Näiteks üks seesugune toiduaine on salsa. Lihtne teha, tavalised koostisosad, aga ometi ostan seda pisikeses klaaspurgis kalli raha eest.


50 € nädalas toidule - esimene poeretk. Tallinn 2016

Kuidas me askeldame aga täna? Suveaejal ei ole enam päevarutiini ja puuvili on värskelt kättesaadaval, mistõttu praegu me kindlate põhimõtete järgi poes ei käi. Elu on lihtsalt nii sinkavonka, et on palju reisimist ja köögis keegi süüa vaaritada kindlasti ei viitsi. Mulle meeldib soojal ajal peamiselt värskeid vilju süüa. Ülal, kõige esimesel fotol on tänane turu ja poeskäigu tulem. Ostsin 20€ eest mureleid, 300g kukeseeni, 300g ube ja 500g maasikaid, kaks küüslauku ka. Poest võtsin kaks greipi, ananassi mahla ja kookospiima. See on meie tänane ja homne söök. Nagu arvata võib, on sedalaadi suvine elu kindlasti kallim, aga oluline on mõista, et ma võtsin lihtsalt seda, mida tahtsin. Eelarvet ega nädala toiduplaani ei olnud.

Kindlasti olen aga sellest ekperimendist võtnud kaasa tugevama pakenditeadlikkuse, mis saab ka rakendatud. Kui me vaatame esimest ülalolevat pilti pakendite vaatevinklist, siis pakendeid on vaid kaks. Ja need pole ka suvalised mugavustooted. Näiteks mahla ostan ma kas klaas või pudeltaaras. Tetrapakendis jooke ma ei tarbi, kuna neid on keeruline ümber töödelda. Teine pakendiliik, mida ma veel endale luban on metall, mille ma suunan otse vanametalli kokkuostu.

Ent eesmärgiks on ka neist kahest lõplikult lahti ütelda.

Mul on praegu kodus erinevaid hulgi ja lahtiselt ostetud kuivaineid, mistõttu poest ei peagi midagi erilist ostma peale värske kraami. Ja igasugused mugavustooted, on toode toote haaval ostukorvist kadumas.

Ja kuidas on lood tulevikuga? Tavajuhul ütleksin ma, et ka sügisel paneme me paika eelarve ja käime vaid kord nädalas poes. Seekord oleme aga hoopis teise linna kolimas, vahetame Laurisega koos koole ja ei teagi mis saama hakkab. Kui kõik aga taas stabiilsusesse loksumas on, võtame taas tšällenši vastu!

Kommentaarid

  1. Mnjaa. 50 eurot nädalas kahe inimese ja ühe kassi jaoks kuulub minu jaoks ulme valdkonda - kui meil viie inimese (neist kolm on alla 12-aastased poisslapsed) ja kolme kassi peale nädalas 50 eurot kulutada oleks, siis oleks toidulaud ikka väga mitmekesine. Me pole muidugi veganid ka, aga püüan nädalas mitu korda teha enam-vähem taimetoitu. Ja puder moosiga on üks väga arukas lahendus, samuti ise leibade jms küpsetiste tegemine.

    Kriitikat. Ma olen juba ammu mõtisklenud, miks Sa loodussõbraliku inimesena ostad talvel paljureisinud aed-ja puuvilju? Minul on mulje, et ütleme, Brasiiliast pärit puuvilja siiatoomine ajal, mil kuskil lähemal seda vilja ei kasva, on ikka päris mõttetu looduse reostamine (kütus!). Kas minu ettekujutus on vale? Oma praeguste teadmiste põhjal tundub mulle, et on pakendite iga hinna eest vältimine - sealjuures on paber- ja klaaspakendid ikka oluliselt süütumad asjad kui plastik - on hooajavälise puu- ja aedvilja ostmise kõrval kuidagi nagu ... edev? Kui Sul on aega, palun selgita.
    Mul ei ole meeles, kas ja mis ulatuses Sa sojatooteid tarbid. Kui on aega, oleks tore, kui kirjutaksid, milline soja on ohutu ja milline mitte. Suur osa meil müüdavatest sojatoodetest pidavat olema pikaajalisel kasutusel mürgised, kuna sealt mindi ensüüm vms ei lagune kehas, vaid ladestub närvirakkudesse ja sellega kiirendab vanadusnõtruse saabumist (rääkis mu arstist ämm, keda kahjuks enam pole).

    Tegelikult mulle väga meeldib Sinu mõtteviis ja see blogi, huvitav on, saan ideid ja vaatan ka meie pere pakendikoguseid natuke teise pilguga.

    VastaKustuta

Postita kommentaar