NULLKULU JA KÜÜNLAD

Viimastel nädalatel olen õhtuti palju küünlavalgust eelistanud. See loob hea rahustava pooltunni enne uinakut. Millised on aga head läbi nullkulu perspektiivi? Mis mulle meeldib ja mida soovitan sullegi? 

Hetkel põletan ma rapsivahast küünlaid (link), varasemalt olen palju kasutanud vedelat õliküünalt. Kevadel katsetasin ka riivitud mesilasvahast küünlategu. 


Kõige rohkem olen ma vaimustuses muidugimõista õliküünlast, sest see on odav ja valgustab rohkelt. Sellest on rääkinud ka Bea Johnson oma raamatus "Jäätmeteta kodu". Liisa, kes askeldab Suletud Ringi blogis, on teinud ka hea ülevaatliku postituse (link) kuidas Bea traadiga õliküünalt valmistab. 

Mina teen oma õliküünlaid tavaliselt madalatesse väikestesse purkidesse. Olen ehitusmaterjali poest ostnud valmis tehtud küünlatahid. Minumeelest on nad lollikindlamad ja turvalisemad. Võin kindel olla, et leek tuleb ilus ja suur. Tahid panen ma purki, kallan õli ja lõikan need parajalt pikaks. Ja nii lihtne see ongi. Ise olen õliküünaldeks kasutanud rapsi- ja oliiviõli. Pole tänaseni kohanud, et mõni neist nagu särisev pann lehkaks. Pigem just vastupidi - tavalistele parafiiniküünaldele teevad nad oma lõhnavabadusega küll silmad ette. Ja vot seda hindan ma oma kodus kõrgelt. Mida vähem lõhnu, seda parem!

Muidugi on õliküünlaga see jama, et paljudele lastega või loomadega peredele see küünlatüüp ei sobi. Kõige suurem mure polegi tuleohtlikkuse teema, vaid hoopis see, et purk võib hõlpsalt mittekasutamise hetkel koos õliga ümber minna. Mul näiteks on see õnn juhtunud voodis. Ma ei saanudki oma karvaselt kohevalt tekilt õliplekki puhtaks. Eks vahel on nende õliküünaldega ka suur jamamine, sest tikud peavad olema pikad. Muidu saad küünla alles siis põlema kui terve su käsi, varrukas ja ehk isegi juuksed on õlised. Ma olen vahel natuke äpardnäpp nende õliküünaldega. 


Minu viimase aja avastus on aga kindlasti zerowaste veebipoest saadud rapsivahast küünlad. Raps on hea kodumaine väikese ökoloogilise jalajäljega tooraine, mitte nagu sojavahast valmistatud küünlad. Nende konkreetsete küünalde puhul hindan ma ka seda, et nendesse ei ole lisatud ebavajalikke lõhna- ega värvaineid. See aspekt on muide ääretult oluline, sest väga vähesed, kui üldse, looduslikud ja inimesele ohutud lõhnaained taluvad kõrgeid temperatuure, et tuba lõhnastada. 

Rapsivahast küünal näeb ka mõnusalt mahe ja naturaalne välja - ilus kergelt soe valge värv, matt ning ei kriiska nafta-nafta-nafta. Võrreldes õliküünlaga, on rapsivahast küünlad küll tsipakene kallimad, ent õliäparduste pärast muretsema ei pea. 

Kolmas variant küünlaid, millega ma katsetanud olen, on mesilasvaha. Seda ainuüksi seetõttu, et peale mu vanemate mesilaste hukku on meil palju mesilasvaha üle. Isa utsitas mind riivitud küünlaid proovima, et kuidagigi sellest (mis sest, et mittevegan) materjalist maksimumi võtta. Proovisin. Tunded kahetised. 

Endale tegin küünlaid nii, et riivisin need ning panin koos tahiga purki. Kõige vaevarikkam ongi tegelikult mesilasvaha riivimine. See nõuab ikka korralikult jõudu, kannatust ja kindlat meelt. Eks omaette kunst ole ka see kui palju riivitud vaha purki suruda, et leek liialt ei väreleks, suitseks ega põletaks ainuüksi kitsast tunnelit läbi vaha. Nokerdamine, ega ta muud pole. Väga ilus ei ole minumeelest ka. Mõni vaatab, et saepuru või kaerahelbepuder purki põlema pistetud. 

Kel hirmsasti mesilasvaha meeldib, see peaks siiski tavalise kujuga ja olekuga küünlaid eelistama. Nägin just, et Maarja Küla veebipoes (link) on täitsa kenakesed saadaval. 


Milliseid küünlaid sina kasutad? Millised on lemmikud?

Kommentaarid

  1. Ma tean, et õlitootjatel jääb viimane ots järgi. Selline sademega õli, mida enam müüa ei passi. Otsin Tammejuure Mahetalust kunagi, nad müüvad lõpud ära väga soodsalt. Huvitav, kas sellest saaks ka õliküünalt teha? Ma kunagi tegin seepi nende rapsi- ja kanepiõli ülejääkidest. Seebiks töötas küll. See oleks ju veel eriti nullkulu.

    VastaKustuta
  2. Mesilasvahast küünalde puhul soovitan proovida vaha sulatamist vesivannil ja küünalde valamist. Oluliselt lihtsam kui riivimine - see on ikka karm! Kui on huvi, võin näpunäiteid jagada. Võid ka vaadata facebook.com/MJkyynlad. Kui on suurem huvi, tule küünalde valamise õpituppa :)

    VastaKustuta
  3. Lisaks siia nimekirja veel uue ja põneva küünla nagu seda on puuderküünal. Eestimaine toode ka pealekauba. Rohkem infot nende kodulehelt: https://puuderkuunal.ee

    VastaKustuta

Postita kommentaar