TESTIN: TAHKE LAMAZUNA HAMBAPASTA


Paar nädalat tagasi saatis veebipood Refuse Plastic Today mulle testimiseks ühe huvitava tahke hambapasta. Juba paar aastat tagasi panin ma oma silma peale sellele üllitisele, sest tuleb tõdeda - üks eriskummaline hambapasta see on. Näeb teine välja nagu jäätis, pulgakomm või väike snäkk. 

Peamine põhjus, miks Lamazuna hambapasta on justkui väikese jäätisepulga otsa pandud, on seetõttu, et toote ökoloogilist jalajälge on proovitud vee ja plasti arvelt vähendada. Ettevõttel on zero waste põhimõtted eeskujuks. Pole ju mõtet vett ühest maailma punktist teise transportida, seetõttu on pasta tahkel kujul. Plastivältijatele teeb meelehead aga see, et toote pakend on hõlpsalt ümbertöödeldav või komposteeritav (pakendi trükivärvidki kompostimissõbralikud). Pakend on papist ja pulk puidust. Kes aga peaks juhuslikult Pariisi sattuma, saab toda hambapastat isegi pakendita osta, sest Lamazunal on oma väike zero waste põhimõtetega pood samuti olemas. Lahe ju, eksole? Me vajame rohkem sääraseid ettevõtteid ja tooteid.

Kuidas aga tahket hambapastat kasutada? Palju maksab? Kas on hea? Tuleb tõdeda, et mul oli ikka üsna suur elevus sees, kui ma pakile järele läksin, sest näeb teine ju nii lahe välja! Minu üllatus oli kulme kergitav kui nägin kui pisike see hambapasta on. Tilluke! ja see tilluke (17g) salvei ja sidrunimaitseline pasta maksab 8.50€ (mis teeb kilo hinnaks 500€)! Tootja aga lubab õnneks rahustavalt, et kasutada saab seda sama kaua kui kahte tavalises plastpakendis hambapastatuubi. 

Kasutamiseks tuleb hambahari sooja veega märjaks teha ning hõõruda seda hambapasta vastu, kuni tekib kerge vaht. Just selle vahuga pestagi hambaid nii nagu tavaliselt. Esimesest kasutuskorast selgub tõsiasi, et Lamazuna hambapastaga tuleb esile terav kontrast. Tavalised hambapastad vahutavad sellega võrreldes rikkalikult, Lamazuna pasta vaht on tagasihoidlikkus ise. Hambad saab puhtaks kenasti, suhu jääb ka väske meeldiv lõhn, ent miinuseks jääb siiski kulutatud aeg hõõrudes oma hambaharja pasta vastu. Esimesed korrad mõtlesin ma iga kord seda ühte ja sama: "Kas pesen ma oma hambapastat või oma hambaid?". 

Hambapastat testides jõudsin eneses arusaamisele, et ma olen hirmus laisk inimene. Ma ei viitsi oma hammaste pesemisele lisaaega kulutada. Tavaline geeljas hambapasta on palju mugavam. Suru teist aga oma hambaharjale ning pista suhu! Lamazuna pastat peab aga esmalt kivi küljest kätte saama ning alles siis saab asuda kõige vajalikuma toiminguni - hammaste pesuni, milleks üks hambapasta ju ometi mõeldud on. 

Küll aga laisk inimene mõtleb välja omad nipid kuidas asjast maksimumi võtta - läksin seda teed, et iga kord hambaid pestes hammustan väikese tüki pastat, liigutan seda oma suus harjaga ringi ning tekitan vahtu, millega hambaid pesta. Ehket harjaga ma hambapastat ei võta. Minumeelest saab nii kiiremini ja lõppkokkuvõttes vahet pole kuidas ma puhastusvahendi omale suhu saan. Ainult et kas on siis teisel mõtet olla sellises kujus? Kas tabletid poleks mõistlikum vorm ja nägu? Just oma eriskummalise kuju tõttu, mis mulle isiklikult kuigi praktiline ei näi, tuleb selle pasta puhul peatuda korraks ka sellel, kuidas teist hoiustada. Ehket vajab teine mingisugust karpi, topsi, purki siis, kui kasutust see ei leia. Hambaharjadega ühes anumas ma teist küll hoiustada ei taha. Ma ise panin selle ühe vana pulberhambapasta karpi, kuigi pole mul aimugi, kuidas teist reisile kaasa võtta. Lamazuna koduleht soovitab pasta purki panna ning purgi kaane sisse noaga auk teha, millest vars läbi ulatub. Ma ei tea, tundub natuke ebapraktiline lahendus. Kuidas sina teist transpordiks?

Küll aga annan ma plusspunktid ettevõtte läbipaistvusele ja eetosele. Ettevõtte kodulehel on hea ülevaade kõikidest koostisosadest: mis mida teeb, miks just see või teine. Tootel on vähe koostisosi (kümme, piparmündimaitselisel näiteks kaheksa), millest peamised on kaltsiumkarbonaat ja kookosõli. Lisaks ei ole toode testitud loomadel, nii nagu kõik teisedki Lamazuna tooted, mitmed koostisosad on pärit mahepõllumajandusest jne. Ettevõtte kogu tooteskaala on orienteeritud keskkonnasõbralikule tarbijale. Ja mis passib ka ära mainida - Prantsuse bränd Lamazuna on saanud alguse ühe naise teekonnast väiksema ökoloogilise jalajäljeni. 

Kokkuvõtvalt öeldes olen ma hambapastaga rahul - see teeb oma tööd. Minu hambad saavad puhtaks. Küll aga olen ma ebaleval positsioonil kas ma hambapastat ka ise uuesti ostaksin. Täna on turul paremaid zero waste põhimõtetega hambapastasid kui Lamazuna sidruni ja salveimaitseline tahke hambapasta. Mugavustegur jääb seekord põhjuseks miks ma nii suures vaimustuses Lamazuna hambapastast pole. 

Kas oled ehk sina kõnealust hambapastat proovinud? Kas sulle meeldis? Kommentaarid