KORDUSKASUTATAV MAJAPIDAMISPABER


Küsisin paar nädalat tagasi oma instargrami lugudes, milliseid tooteid mu lugejad on plaaninud omale osta, aga pole julgenud ikkagist soetada. Mulle näib, et zero waste maailmas on niiiiiiiiiii palju igasugust jama müügil. Näiteks on rohkelt tooteid, mis justkui lahendavad mitmeid konventsionaalsete toodete puudujääke, aga reaalses elus ei ole siiski tõsiselt võetavad alternatiivid. Midagi jääb ikka puudu. Ma ei hakka siin nimesid nimetama, sest säärased disainlahenduste püüdlused on ääretult vajalikud. Pole mõtet neid kriitikaga juba eos tapma hakata. Ent siiski, eks igaüks meist võib oma kapipealsed silmaga üle tõmmata ja ta näeb mõnda toodet, mis suure hurraaga ostetud, ent see jääb siiski pettumusest sinna samma ootele. Vahel näib mulle, et niivõrd lihtne on haarata poest see kõige tavalisem toode. Pole mingit jama. Seetõttu toimetab nii enamik. 

Mul on siinsamas blogis üks vanem postitus 100 sammu nullkuluni: kodutooted, kus ma olen kokku kogunud suure nimekirja toodetest, mis aitavad majapidamises tekkivat prügi vähendada. Tegu on  erinevate alternatiividega. Täna saan sinna lisada ühe uue asja, milleks on korduskasutatav majapidamispaber. Kas see aga ka on säärane toode, mille järele hakkab ka keskmise eestlase käsi haarama?


Ostsin omale paar nädalat tagasi Heveren veebipoest Ecoegg korduskasutatava majapaberi hinnaga 10.99€. Tegu on viskoosist tekstiiliga, millega on hõlbus korjata üles mahakukkunud jäätist, puhastada mustikamoosiseid lapsekäsi või tõmmata puhtaks köögi marmorpinnad. Ühes rullis on kakskümmend lehte, igaüht neist saab kasutada 85 korda, mistõttu ühest majapidamispaberist saab võtta maksimumi 1700 korda.

Kuidas see siis töötab ja millega tegu? Ecoegg majapidamispaber on õhuke, aga piisavalt tugev  mittekootud viskooskangas. Kuna viskoos imab endasse rohkelt vett, sobib lappi kasutada nii nagu tavalist majapidamispaberitki. Passib teist tarvitada nii kuivalt kui ka niiskelt. 

Materjal on hästi kerge ja tavalisele majapidamispaberile üpriski sarnane. Küll aga on selle lapiga see lugu, et peale kasutuskorda ei visata seda prügikasti vaid hoopistükis pestakse puhtaks. Nõnda saabki siis ühte lappi kasutada 85 korda, mis teeb kogu rulli kohta 1700 kasutuskorda. Väike arvutuskäik ütleb, et tavaline paber maksab 0,00895€ leht ja Ecoegg paber maksab 0,00646€ leht. Seega on Ecoegg keskkonnasõbralikum, kuna:
 •  sel on rohkem kasutuspotentsiaali, 
 • see on odav,
 • see on multifunktsionaalsem (suurem vastupidavus),
 • seda tuleb osta harvem kui tavalist majapidamispaberit.
Aga nüüd küsid sa minult, et kas sellega ka päriselt on mugav töötada ja kas on see tõesti nii hea kui kõlab? Puhastasin korduskasutatava majapidamispaberiga erinevaid pindu: köögilauda, kraanikaussi, peeglit, aknaid, põrandat, täispuidust uksi, jalanõusid, pliiti, šampuseklaase ja veel nipet näpet. Tuleb tõdeda, et mina olin küll igati rahul. Minumeelest on tegu igati võrdväärse vastasega, millel on varuks ka mõni üllatus. Näiteks mulle endale näib, et kõige paremini toimivad lapid kergelt niisutatult. Majapidamispaberit aga naljalt eelnevalt märjaks ei tee. Kui tavaliselt kasutavad inimesed svammi ja majapidamispaberi kombot, siis selle tootega passib hästi kasutada seda nii kuivalt kui ka märjalt. See meeldib mulle väga, sest kohe on köögis üks toode vähem!

Vahetevahel pesen ma lappe kohe voolava vee all puhtaks, vahel jälle kogun kokku ja viskan masinasse. Nende lappide puhul aga kindlasti panen ma need võrkkotti, sest ilma selleta on garanteeritud, et leiad neid ikka ja jälle mõne teise riideeseme seest. Pesuga tõmbuvad nad korralikult väikeseks tömbuks ja võivad kaduma minna. Seetõttu näibki vahel käsitsi pesu palju lihtsam.  

Köögis hoiustan ma neid kuivalt kokku murtult väikeses karbikeses, kust nad on alati valmis kasutamiseks. Kõikide lappidega olen ma täna teinud nii, et olen nad rullist lahti tõmmanud ja veega ära pesnud. Nad püsivad niimoodi hästi mul köögipinnal olevas karbis. Rull näis olevat ebapraktiline. Pealegi mulle meeldib nende välimus kui nad on juba korra läbi pestud. 

Ma arvan, et siinkohal tuleb välja ka nende paberite teine positiivne külg, mida näiteks käterätikud ei paku. Oletame, kui inimesel on pere, kus majapidamispaberit kulub palju. Nii palju, et käterätte ei jaksa keegi nii massiliselt kusagil hoiustada ja pesta, sest käterätt on ju mitu korda suurem kui majapidamispaberileht. Ecoegg paberid on neljaks murtult väikese anuma sees kompaktsed. Käterätid seda luksust ei paku.

Mis siis veel? Minu arvates see Ecoegg koduskasutatava majapidamispaber on hea alternatiiv tavalisele, Olen oma kulutatud kümne euroga väga rahul. Ahja, ja muide. Mina sain oma majapidamispaberirulli küll plastpakendis aga juba on müügil ka paberisse pakitud variant. Niiet kui sa mõtled, et kas osta või mitte, siis ma ei usu, et sa oma ostu hiljem kahetsed. 

Kas oled juba proovinud? Mis mõtted sul tekkisid?

Kommentaarid

 1. Ma näiteks kasutan vana (mitte väga topilise) froteerätiku äärestatud tükke selleks otstarbeks - puhtalt seisavad salvrätikarbis köögis, mustad kraanikausi all kuniks kord kuus koos voodipesuga või muude kuumemat pesu vajavate esemetega pessu rändavad. Küll aga ongi meil vaja pigem rohkem tooteid, mis teevad ühe keskmiselt laisa inimese (mitte, et ma arvaks, et Sina seda oled) elu mugavalt jäätmevabamaks kui proovida sundida kõiki elama nö täielikku nullkuluelu, seega sellised tooted on niivõrd tervitatav nähtus :)

  VastaKustuta
 2. Aitäh selle postituse eest! Ei olnud varem tootest kuulnud aga nüüd soovin kindlasti omale soetada. Tundub just mulle sobiv, piisavalt mugav, keskkonnasõbralik ja soodne.
  Mõtlen, et see sobiks hästi ka töö juurde kööginurka, meil pesumasin ka olemas. Sest see paberikulu, mis seal iga päev tekib on kohutavalt suur ja teeb mind kurvaks.

  VastaKustuta
 3. Kui lihtsalt sellelt raskemat sorti plekid välja tulevad, nt mustikas vms? Nt ma ostsin valged korduvkasutatavad meigieemalduslapid, kust ripsmetušš ei tahtnud sugugi lahkuda.

  VastaKustuta

Postita kommentaar