NIPID 1. JAANUARI VEGANILE31. detsembril 2015 kell 13:18 oli FB grupis "Jah, see on vegan" 7098 liiget, "Eesti veganid" nimekirjas 3542 inimest. Jaanuari esimestel nädalatel on huvitav jälgida selle numbri traditsioonilist suurenemist, mida kasvatavad uusaastalubadused. Tihtilugu võib seesugune trendikus lõppeda koomiliselt (selle aasta parimaks postituseks oli kindlasti vegan maitsevesi, nimesid nimetamata) või lihtsalt piinlikult, kuna ettevõtmine alustada täistaimetoitlaslikku eluviisi, jääb ainult märkena sotsiaalmeediaseinale, päris ellu - taldikupealsele või jope alla - see ei rakendu. Selle vea parandamiseks ja motivatsiooni hoidmiseks kogusin ma kokku mõned mõtted, mis ehk aitavad seda põnevat katsetamist nädala asemel kaheks või isegi kuuks venitada (#reaalsedeesmärgid).


Retseptides toiduainete asendamine

Vanad kodused lemmikud saavad kahjuks hirmutava uue kuju, kui vahukoor asendada riisikoorega, munad banaaniga või loomne rasvaine avokaadoga. See ei käi nii. Mäletan, et riisijäätis maitses mulle esimsel proovimisel ebameeldivalt. Ka sojapiimaga hommikuhelveste söömine oli veider. Ja oi kui palju ebaõnnestumisi köögis! Normaalse koogi tegemine on ausalt öeldes tänaseni raske - köögikaal, õiged töövahendid ja kogemused aitavad seda olukorda leevendada. Sellest kõigest olenemata olen ma õppinud palju: kogenud uusi maitseid ja avastanud huvitavaid toiduaineid (näiteks konserveeritud leivapuuvili, lima oad, tapioca jahu). Söögitegemisest on saanud minu päeva chillpunkt. Rusikareegliks olen soovitanud alati kõigil kangetel asendajatel proovida sojatooteid ning mitte substitueerima rohkem kui üks-kaks retsepti koostisosa. Muidugi on ülioluline mõista, et kohendades-täiendades retsepte täistaimetoitlastele parajaks, ei ole tulemus vanale heale toidukogemusele sama, seda ei tohiks võtta eesmärgiks.

Lisamine, mitte asendamine

Kõige mõtetum ja tobedam on virguda ühel hommikul ning otsustada elamist sellest ärkamisest alates nii või naa - antud kontekstis siis täistaimetoitlasena. See rumaluke viskab siis ära suure enamiku oma külmkapisisust ja panipaikadest, mis kohe kindlasti ei kasvata vankumatut motivatsiooni. Mina olen enam vähem nii teinud ja söönud kaks nädalat hommikuhelbeid (ka lõuna- ja õhtusöögi pähe). Rasked haigused, näiteks depressioon või ärevushäired, armastavad elatuda toitumishäirete pealt. Kesine toidulaud, mis on seda vaid enesele seotud ideaalide tõttu, toob kindlasti koleda rajalt maha kukkumise.

Mõistlik esimese jaanuari vegan alustab tutvumist näiteks murelite, linaseemnete või maapirniga. Uued lemmikud, mis juhtumisi on loomsete saaduste vabad, jätavad oma säraga kunagised lemmikud unustuse hõlma.

Sa oled viis inimest kellega end ümbritsed

Ma tõepoolest kahtlesin selle siia kirjutamist, aga kuna see on minu siiras arvamus, siis siin see on:

Kui sinu kallimad ei nõustu sinuga sinu otsustes-vaadetes ja pole enam harv, kui sa pead oma vaateid ikka ja jälle kaitsma, siis midagi on valesti. Kahtlen tugevalt, kui armastusväärne saab olla paarisuhe, kui fundamentaalsed maailmavaated, nagu näiteks kellegi kuritarvitamise küsimus, ei ühti.

Salajased himutsemised

Väga toredalt räägib kallis Elisa oma youtube kanalis Follow the Intuition isudest ja nendega toime tulemisest. Tema põhiidee on tegeleda intuitiivselt oma kõhukarjetega ja neile anduda, ning seda muidugi teadlikult ja mõtestatult.

Rohkem kui aasta eest tõstis mu keha käed üles ja lehvitas valge lipuga - kukkusin koledasse auku nimega depressioon. Seesuguses mustas vastaseisus iseendaga, oskasin ma oma halvadel päevadel enesele meelega haiget teha ja seda justnimelt toiduga. Ma ostsin kuritarvitamiseks spetsiaalselt tooteid, nagu näiteks rimi juustupitsa või beseene britta kook, mida minu teadlik terve mina enesele ei lubaks. (Ja ei, mul ei ole juustu isu. Pigem olen ma otsinud sellest vajadust end süüa millestki rõvedast rasvasest sõna otseses mõttes ääreni täis ning nautinud hoopiski seda kibevastikut tunnet p ä r a s t.) Kurb meel toob nüüd alati selle meenutuse, kus ma tahaksin otsida lohutust justnimelt sellest pitsakogemusest. Ükspäev juhtuski nii, et ma ei saanud oma nullpunktilise minaga hakkama, oli juhus ja võimalus ning ma ostsin omale selle pitsa. Üks amps ja ma sülitasin selle välja. Mul oli vaja seda "isu", et panna sellele nõiaringile punk.

Peale seda, rääkisin ma muidugi sellest oma kallimaga ja ma ei soovi seda piinlikult varjata, kuna see rikub minu 100% vegan olemise rohelise kaardi.

Jõulukingišokolaad

Saime kallimaga jõuludeks ühe piimašokolaadi. Mida sellega küll teha? Edasi kinkides lükata vastutus saaja õlgadele? Toetada selle žestiga loomsete saadustega toodete tarbimist ja mittetäistaimset toidulauda? Visata ära tegelikult söömiskõlbulik t o i t? Või hoopiski süüa see ära ise, kuna: 1. meie oleme antud maailmaprobleemist teadlikud; 2. see üks väike šokolaad ei muuda nagunii midagi (üksikisiku tasand versus ühiskonnakäitumine); 3. sest see on kingitus.Sotsiaalmeediatähed

Kallis esimese jaanuari vegan! Vahel võib näida, et vegantoit on üks eriti fäänsi-hip-edev ilusate tüdrukute dieet. Me sööme praekartuleid ja sibulaleiba ka. Ja meessoost isikuid on kah küllaga. Meid on üldse igasuguseid. Me ei raiska iga päev ökomahe puuviljadele 50€ päevas ega traumeeri oma lapsi sunniviisilise taimetoiduga. 

Sina ära kiirusta ametlikult avalikult veganiks minemisega. Kui midagi läheb untsu, on nii hea kerge väita suure suuga, et vegan toit on jama ja "ei sobinud". Taimetoitlust pooldava ja praktiseeriva kogukonna maine on kahjuks meil Eestis veel habrasõrn. Igasugune ennatlik ja läbi mõtlemata käitumine adresseerides mingisugust alternatiivset elulaadi mõjub kesiselt selle huvilistele, praktiseerijatele ja ka tervikuna ühiskonnatundele. 

Eeltöö

Kas sa tead, millistes restoranides saab vegan kõhu täis? Kus müüakse munavaba majoneesi või lehttaigent? Vegan jäätis, jogurt ja šnitsel - hääh?? Millal toimub järgmine potluck, taimetoidumess, toortoidufestival? Kui palju on meil vegan blogisid, kommuune ja tugigruppe? Kas Helsingis, Riias või Stockholmis saab ikka taimetoilane kõhu täis? Aga Pärnus või Rakveres? Mis raamatuid ja ajakirju meil raamatukogudes selleteemaliselt valikus on?

Kommentaarid

  1. Väga ilmekalt ja põnevalt kirjutatud! :)

    VastaKustuta
  2. Reageerides esimesele pildile: rohelised pallikesed on feijoa ja valged pallikesed on valged baklažaanid.
    Ja kõige alumisel pildil see auguline valge ketas on India lootose juur ehk renkon.
    :)

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused