LAHE SISALIST TOODE

Kena müügikraam Tradehouseis. Tallinn 2016

Helsingis elades avastasin, et minu suur kirg on puidust harjad, nuustikud, kaabitsad jms. Sealsetes disainipoodides oli pakkumisel seesugust kraami, mis kvalifitseerus peale disaintoote ka ökokraamiks. Nägin väga ergonoomilisi ja uudseid lahendusi harjade valdkonnas. Jõuluturul kohtasin isegi hobuse jõhvidest valmitatud tualettpotiharju, mis on isegi internetimaasikul üpriski harv toode. Alles pool aastat tagasi jõudis Eesti turule puidust varrega tualettpotihari, mille ots on vahetatav. 

100% biolagunevaid harju on väga keeruline leida. Tihtipeale on harjased plastikust, mis ei ole jätkusuutlik materjal, või siis loomse päritoluga, mille kasutamine on vastuolus minu põhimõtetega. Üks imetore materjal aga millest on võimalik valmistada harjaseid hambaharja või põrandaharja tarbeks on sisal. 

Kahjuks aga on sisali eluiga lühike võrreldes teiste kiudude valikutega. Kiudude väljalangemine ning murdumine ning nõrk vastupanu mehhaanilisele survele ei jäta sellest taimsest kiust kuigi head esmamuljet. Seetõttu ei ole tootjad sellest agarad asju meisterdama. Kuigi vaadates kui koledaks tuustiks mu korterikaaslase plastikust nõudehari läinud on, ei muretseks ma liialt sisali kvaliteedi üle. Muidugi võime muretseda ka selle pärast, et Eestis seda taime ei kasva (transpordikulud, vihmametsade asendamine, jne). Enamik produktsioonist toimub siiski Lõuna-Ameerikas või Hiinas.

Samas on sisalil ka häid omadusi, olles mitmekülgselt kasutatav (nöörid, paber, vaibad) ning hallitusele ja mädanemisele vastuvõtmatu. Sel on imeilus läige ja värv. Looduse kaunid kiharad. 

Igatahes olen ma kahe käega sisali poolt (seni kuni üks tore ettevõtja ei hakka turbakidududest vms kodumaisest harju tootma). Kui toote eluiga saab läbi, võin selle puhta südamega metsa alla visata, kompostida või kaminasse panna. Mina saan kontrollida oma ostuga, et toode on minu eluea jooksul lagunev. Ma ei saa kahjuks olla läbini kindel, et minu plastikust nuustik saab ümber töödeldud prügikastiks või automatiks. Orgaanilise materjali puhul mul see turvatunne aga on. 

Käisin ükspäev Tradehousis ja seal mu pilk selle ülal fotol oleva toote kinni püüdis. Tegemist on sisalist kehaharjaga, mida saab tarvitada nii kuiv- kui ka märgharjamiseks. Juukseid on sellega vääga keeruline kammida (jah, ma proovisin), kuigi sisalist juukseharju on internetiturgudel olemas küll.

Märgatud toode on lahe, aga ma siiski seda ei ostnud. Mul juba on üks kehahari. Ja sisalist lõnga on mul kah vist endale, lastele ja lastelastele :) Kas 14€ selle harja eest on palju, seda ma ei arva. Loodan aga pöidlad pihus, et sel ka vähemalt kahe aastane kasutusiga on.

Kehaharjamine asendab minu jaoks kehakoorijaid jms tooteid. Eriti saunatades meeldib mul ühe eriti karmi harjaskammiga oma nahka hõõruda. Kehakoorijate haipi ma üldse ei mõista. Null. Imestan vahel, et kas tõesti on 50€ hinnasele 250milliliitrisele meresoolapurgile tarbijaskond. (Ma näiteks täiega tahan endale YSL Rouge Volupte huulepulka, lihtsalt selle pakendi pärast. Hullumeelne!!! Hea, et ma ise saan oma ajupesu ohvristaatusest aru.). Ilupoodide lettidel on vahel ikka igasugust jama näha. Kaubamaja Ilumaailmas jäi mulle silma näiteks aerosoolpudelisse pandud vesi, hinnaks oli vist 30-40€?  

Kuidas ise seesugust harja meisterdada, seda ma kahjuks öelda ei oska. Aga see-eest, saan ma anda idee kuidas heegeldada sisalist kehapesemise harja. Kangakauplustes ja ehitusmaterjalide poodides on müügil sisalist nööri. Kui see kolme või kahekordseks keerutatud nöör lahti punuda, saab sellest materjalist teha ise ülal fotol olevaid kehaharju. Tegin kunagi omale nõudepesemisharja ka, aga sellele jääb igasugust kraami külge ja kipub kiirelt rõvedaks minema. Kuigi põranda ja muude pindade lapiks soovitan ma seda suure sooja südamega. Niivõrd kergelt saab pindu puhastada! Ja muidugi ilma küürimispulbrite ja pritsimisvedelikega. 
Kommentaarid

 1. Ega keegi tavalist nõudepesusvammi ka naljalt üle kuu aja ei kasuta, ikka võetakse kuu, paljud ka iga nädal.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Iga nädal?! Sunniviisiliselt pidin ostma detsembris ühe plastikust nuustiku, vaatasin ja valisin, et saaks ikka selline, mis vastu ka peaks (kui siis juba). Käsi südamel - kasutuses on see mu korterikaaslastel ja vahel ka mul tänase päevani ehk siis pool aastat. Ja meie nuustik on ikka veel terve. Iga nädal uue nuustiku kasutuselevõtt tundub küll ekstreemselt luksuslik.

   Kustuta
  2. Iga nädal?! Sunniviisiliselt pidin ostma detsembris ühe plastikust nuustiku, vaatasin ja valisin, et saaks ikka selline, mis vastu ka peaks (kui siis juba). Käsi südamel - kasutuses on see mu korterikaaslastel ja vahel ka mul tänase päevani ehk siis pool aastat. Ja meie nuustik on ikka veel terve. Iga nädal uue nuustiku kasutuselevõtt tundub küll ekstreemselt luksuslik.

   Kustuta
 2. Kas pesed vahepeal oma nõudepesusvammi ka pesumasinaga? Minu sõbranna näiteks peseb nädal otsa nõusid, nädalalõpus koristab sellega kööki, saiaahju jne, lõpuks jõuab WC-poti juurde ja loomulikult viskab minema ning võtab uuel nädalal uue svammi.

  Sisalnööri asemel saab väga edukalt svammi heegeldada ka takunöörist.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused