MIS ON NULLKULU?

   
Nullkulu ehk zero waste on filosoofia, mis tugineb nulltoletantsil prügi suhtes ehk toetamine jätkusuutlikkust terves tarbimisahelas. Nullkulu pole pelgalt jäätmemajandus vaid eeltöö disainida ja hallata tooteid-protsesse, et süstemaatiliselt vältida ja elimineerida praegust jäätmetolereerivat suhtumist. Eesmärk on nullkulu, kuigi see mõtteviis on teadlik sellest, et 100% jäätmevaba eluvormi globaalsel tasandil ei ole võimalik saavutada. Nullkulu põhimõtetega süsteem vajab tugevat kaasatust primaarselt tööstuselt ja riigilt. Individuaali panus ehk tarbijavastutuse võtmine on seesuguse süsteemi puhul eranditult vajalik, kuna tarbimisahelas on kõik omavahel tugevasti seotud ja mõjutuses. Tarbimisahelas on seitse peamist osalist:

- riik, seadusandlus ja järelvalve
- kohalike omavalitsuste panus
- tööstusdisainerid, tootjate investeeringud uutesse tehnoloogiatesse
- edasimüüjate turundustöö ja valikud
- jäätmehaldamissüsteemiga koostöö toote disainimisprotsessist alates
- haridussüsteemi kaasamine
- kodanikuvastutus tarbijana


Nullkulu põhimõte kehtib kõikide toodete ja süsteemidele - riided, transport, ehitus, meelelahutus, jne. Vahetevahel võib tunduda, et eraisikuna tehtud valikud on tühised võrreldes ettevõtete ja organisatsioonide kulutustega. Aga ei ole, kuna iga ostu väljund on turunõudlus. Lisaks sellele anname järeltulevatele põlvedele praeguse süsteemile passiivse heakskiitva hinnangu. Aga kõik ei ole korras.

Hea näide sellest, kuidas on oluline võtta üksikisikuna poodeldes vastutus enda peale on naiste hügieenivahendid. Eesti statistikaameti andmete põhjal tegin ma arvutuskäigu, mille tulemusena kasutatakse Eestis ühes aastas minimaalselt kuus miljonit tampooni ja üksteist miljonit hügieenisidet. Ühel keskmisel Eesti naisel kulub vähemalt 60 tampooni ja 90 hügieenisidet aastas, kui me vaatame üksikisiku numbreid, siis need on väikesed. Aga terve elanikkonna lõikes on jutt juba 111,57 tonnist ümbertöötlematutest jäädetest. Valides aga ühekordse toote asemel mitme aastase kasutusvõimalusega alternatiivi, on võimalik suures mastaabis seda konkreetset jäätmeprobleemi leevendada või isegi lahendada.

Kas see on tõesti normaalne, et ma ootan trammipeatuses trammi koos ühe verise hügieenisidemega? Kui keegi seda sealt jäätmekäitlussüsteemi ei suuna, jääb see sinna 500-800 aastaks. Tallinn 2016Kõige suurimateks munitsipaalprügi allikateks on toidupakend ja hügieenitooted. Kõige esimene samm võiks olla valida toitu pakendi jälgi. Näiteks mitte osta puu- ja aedvilja plastümbrises. Kui võimalik, osta hulgi (kohalikult talunikult/eestimaist) kuivained, toiduõli, maitseained. Foodweb on 2013 lõppenud projekt, mis uuris Eestis müüdavate toiduainete süsiniku jalajälge ja etrofeerumist. Projekt tõi välja tõsiasja, et loomse päritoluga toiduained on loodusele koormavad, mistõttu on keskkonnasõbralik suurendada oma puu- ja köögiviljade osakaalu toidulaual. Lisaks sellele võiks toit, mida me sööme olla hooajaline. Riidest näopuhastuslapid, puidust hambahari, riidest kott, metallist küünekäärid, metallist kõrvapuhastamisvahendid, puidust sisalharjastega juuksehari, merekäsn tampoonina või kehasvammina, riidest tualettpaber, riidest kotike, seep šampooniks ja kehapesemiseks. Ühekordsetele konventsionaalsetele (mitu pakendiliiki) hügieeni ja isiklike tarbeesemetele on olemas mitmeid alternatiivtooteid. Minu põhimõte on see, et kõik selle, mida ma enda jaks ostan olgu väga kiire ajaga komposteeruvad (orgaanilised materjalid), pakendita ja muidugi mitmekordselt kasutatavad. Kaks erandit on klaas ja metall, kuna nende ümbertöötlemiskulud on madalad (klaasi saab peaaegu et lõputult ümbertöödelda) ja nende kestvusiga on pikk. 

Nullkulu ei ole kindlasti mitte ümbertöötlemine, vaid eelkõige ennetamine, seejärel minimaliseerimine, taaskasutamine ja alles seejärel muundamisprotsessi suunamine (ümbertöötlemine, energiseerimine). Kõige klassikalisem näide on piimapudel. Kas täita see üks ja seesama pudel tootega sadu ja sadu kordi või peale igat täitmis- ja tarbimiskorda suunata see ümbertöötlemisse? Kas on mõtekas muuta näiteks katkine elektroonika ressurssmaterjaliks või hoopis see parandada?

Terve maailma või isegi Eesti tarbimissüsteem on keeruline ja mitmetasandiline, mis teeb selle tavatarbija jaoks läbipaistmatuks, peamine põhjus on selles, et süsteem ei ole ühtne. Näiteks paisatakse turule väikese elueaga tooteid, kuigi on ettevõtteid, kes toodavad kvaliteetsemaid. Kas siin pole midagi valesti? Vaba turumajandus saeb oksa, millel ta istub. See on näide sellest, et süsteemis on viga, puudub koostöö.  

Mida nullkulu põhimõtetel tuginev elustiil mulle, kui tavatarbijale pakub? 

Ma võidan ajas. See tähendab seda, et ma kulutan vähem aega poodlemisele. Ostan seda mida tarvis, kui tarvis. Planeerin oma oste. Lisaks olen ma oma toodetega rahul! Kuna mul on vähem isiklikke tarbeesemeid, on neid lihtsam hallata, hooldada, kodu koristada. Mu elu on lihtsam, puhtam. Ma olen oma elu perenaine.

Ma võidan rahas. Emotsionaalseid juhutooteid ostan vähem. Kuna minu tarbeesemed on mitmekordselt kasutatavad, ei kuluta ma raha pidevalt uute ühekordsete toodete ostmisele.  Samuti vähendades oma prügikogust on ka jäätmekäitlusteenustele kulutatud hind väiksem.

Ma elan. Ma olen teadlikum oma elukeskkonnast, ma tean kust toit tuleb ja kuhu see läheb. Ma mõtlen kaasa, ma olen loomingulisem ja ma tunnen taas rõõmu elus olemisest. Muretsen vähem, olen õppinud niivõrd palju. Näiteks olen ma õppinud süüa tegema, ja seda hästi. Tänu aja ja rahavõidule on mul rohkem energiat, et tegeleda oma hobidega, teha sporti. Kui varasemalt nautisin ma poodlemist, siis täna naudin ma õues olemist, sulgpalli mängimist, raamatute lugemist jne. 


Siin on hästi hea list maailma nullkulublogidest, mida on juba 200! : http://noneedformars.com/2015/11/zero-waste-bloggers-comprehensive-list/


Kommentaarid

 1. Family Cloth Wipes - tolmulapid? Kust neid saab?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Need ei ole tolmulapid, hoopiski tualettpaber. KOrduvalt kasutatav. https://www.etsy.com/shop/CreeksideKid/items?ref=pagination&page=4

   Kustuta
 2. Väga asjalik blogi! Olen küll lugemisega alles alguses, aga juba tunnen, et tahan kõike lugeda. Nagu enda mõtted, aga koos põhjaliku tagatausta uurimistööga. :)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused