TEE ISE: POSTIPAKID

Saatsin eelmisel nädalal ühele toredale ja armsale lugejale paki (nullkulul on väike epood, vaata järele SIIT). Ta uuris minult kust saada seesugust ümbrikut, nagu ta saadetise näol kätte sai. Tegemist on aga tegelikult hästi lihtsa isetehtud kotiga ja kuna ta küsis ka õpetuspostitust siis siin see on! Ehk on kellelegi kasu ja pakub inspiratsiooni. 

Postiga saatmine-saamine on kindlasti üks osa minu igapäevaelust. Ma ei ole õnneks ise kunagi väga absurdseid ülepakendatud pakke saanud. Aga siiski nii mõnigi kord olen kulmu pidanud kortsutama küll ja seetõttu oskan hinnata lihtsat pakendit. Olgu tegemist kingitusega jõulukuuse all või smartpostipakiga, siis alati kasutan ma neid materjale, mida kodus on. Kingikotti ega spetsiaalset mullikilega postipakki ei osta ma eales. Varem oli kas Smartposti või Omniva kodulehel paki pakendamise juhises toredasti öeldud, et võib kasutada vanu kinkekotte jms kodust kättejuhtuvat. See kõlab toreda julgustusena ning inimesed söendavad oma kraami ka muusse, kui äsjaostetud spetsiaalsesse pakendisse panna. Enam seda üleskutset enam ei ole. Küll aga ei saa seda võtta siis nii, et endatehtud kotiga ei võiks saadetisi saata.

Siin on õpetus, kuidas valmistada 29 cm x 19 cm suurune pakend. PS! Mahukaid asju sellesse panna ei saa, pigem on see mõeldud lapikute esemete tarveks.


Vajaminevad vahendid :

 • Kaks ühes suuruses olevat keskmise paksusega paberit, näiteks A4. Mina kasutasin Kohila Paberivabriku vanapaberit.
 • Keskmise laiusega teipi. Mina soovitan paberteipi, aga sobivad kõik muud (kile- ja maalriteip). Antud juhendis kasutasin ma 3.5 cm laiusega teipi.
 • Käärid
 • Pulgaliim
 • Voolimisluu, kui võimalik. Sellega on lihtsalt lust töötada! 
Juhend koti valmistamiseks:

 • Esimese sammuna murra kaks lehte pikkupidi pooleks. Siinkohal võib kasutada abivahendina voolimisluud või muud sarnast. 
 • Kleebi kaks paberit kokku, määrides liimi mööda paberi pikemat lõikeserva. Paberid lähevad teineteisest üle 0,5 - 1 cm. Selle tulemusega peaks sul olema nüüd paar sentimeetrit kitsam A3 paber, millel on kaks murtud serva. Ühenda liimiga saadud terviku äärmised küljed, nii et saad torbiku. 
 • Teibiga liimi kokku torbiku üks ots. Ilusa tulemuse saad, kui voolimisnoaga mudid välja õhumullid ja kortsud, kui need peaksid tekkima. Lisaks aitab voolimisnuga teipi paremini fikseerida, kui sellega teibipinna üle käid.
 • Nüüd saad koti täita vajaliku asjaga ning sulgeda paki samamoodi nagu teipisid eelneva sammuga torbiku ühe otsa. 
 • Kui liimimise protsess oli ebakvaliteetne või liim ei haaku materjaliga hästi, siis võid ka ristipidi paki liimimiskohast üle teipida. 
 • Koti valmistamise põhimõte on siis selline. Saad muuta paberite suurusi, et muuta koti suurust. Tegelikkuses ei pea ka paberid olema ühesuurused ja saab sedasama kotti teha ju ka ühe paberiga. 

Kommentaarid