ZERO WASTE NÕUDEPESEMINEMulle üldse ei meeldi nõusid pesta. Kohe üldse mitte. Pigem pesen ma põrandad, kraamin kõik toad ja viin kompostikasti välja kui pesen nõud. Üritan selle alati kellelegi teisele vaikselt üle anda. Aga ega ma alati ju ei saa ka ja pesen ikkagist oma nõud ära, meeldib see mulle või mitte. Millised on alternatiivid kirjutele plastikust harjadele-svammidele, plastpudelis nõudepesuvahenditele?

Esimene valik on kindlasti see, kas pesta koos nõudepesuvahendiga või ilma. 

Nõudepesuvahendit saab osta oma pakendiga Mahemarketist, Biomarketitest, Tartus Valete Ökokaupadest. Ise olen just viimased aastad Mahemarketist ostnud. Viimati ostsin eelmisel suvel 6liitrise kanistri sisse ja sellest peaks piisama veel paar kuud. Seal on hästi mugav lahendus: lähed oma pakendiga või kui oled kogemata selle maha unustanud, saad sealt võtta mõne tühja piima- või siirupipudeli. Pumpad pudeli täis, maksad. Kodus kallad aga oma tühjaks saanud nõudepesuanumasse ja aeg-ajalt täiendad.

Eks saab ka ise nõudepesuvahendit teha, nõudepesuseebi retsept ei ole väga keeruline. Ma ise arvan, et Mahemarketi süsteem on niivõrd mugav, et ma ei hakka seda kokkamist ette võtma. 

Mõned inimesed kasutavad nõude puhastusvahendiks tavalist seepi/seebikontsasid või siis äädikat ja soodat. Variant on ka sinepipulber, kuidas sellega aga läbi käia, seda ma ei tea kommenteerida. Teine samm on valida küürimisvahend. Mina olen suur svammifänn. Viimased aastad olen päris palju erinevaid variante proovinud ja nüüdseks ka oma lemmikud leidnud. Oma esimeseks nullkulusammuks köögis oligi tavalise nuustiku väljavahetamine. Tooteks valisin ümbertöödeldud materjalidest kookosekiududega heleda svammi. Neid müüakse Prismas ja Looduspere poes. Nad kestavad kaua ja on vastupidavamad kui näiteks Vileda omad. Tsellulooskiududest svamme (foto üleval) müüb Biomarket, sellest tootest olen lähemalt kirjutanud siin

Oled tähele pannud, et ilukauplustes müüakse konjacki-käsnasid? Need on tegelikult päris lahedad tooted. Mis on konjacikäsn? Konjacikäsn saab svammilaadse kuju nii: aedvili nimega konjack kooritakse, keedetakse, purustatakse ja seejärel töödeldakse koos lubjakiviga kuni sellest saab tarretis. Kogu möks surutakse kokku ja lõigatakse kuubikuteks, siis keedetakse veelkord, et eemaldada üleliigne lubjakivi ja käsn ongi valmis! 

Eestis olen ma näinud müügil vaid väikeseid käsnasi näo puhastamiseks, internetiavarustes on ka suuremaid pakkumises. Ja just neid alates 10 cm x 7 cm on väga mugav nõudepesemiseks tarvitada. Tõsi, see käsn kindlasti mitte ei sobi rasvaste pannide küürimiseks. Ta on liiga pehme selle jaoks, aga samas ei puhasta sa nagunii pehme plastikust käsnaga krõbedaks kuivanud toiduplekke. Konjackikäsna hinnavahemik jääb ligikaudu 2-3€ vahemikku. Toode on komposteeritav.

Teine pehme käsna variant on merikäsn, aga sel juhul ei ole tegemist vegantootega, mistõttu ma sellel pikemalt ei peatu. Selle toote hinnavahemik jääb 10-15€ vahemikku ja on komposteeritav. Eestis müügil näiteks Looduspere poes.

Kolmas käsna variant on luffa ehk käsnkõrvits. Hinnaklass 4-10€. Komposteeritav. Eestis müügil pole kohanud. Küll aga müüakse taime seemneid. Käsn on minu absoluutselt lemmik nullkulutoode maailmas. Olen kirjutanud sellest ülevaatliku postituse siin.

Neljas variant on tekstiilkäsn. Tegemist on lihtsa tekstiilist padjakesega, kus on kasutatud kangasiduseid, mis on vett suures koguses imavad (nt vahvelsidus). Materjalid tihti puuvill või viskoos. Hinnaklass 5€ tk. Komposteeritav. Eestis müügil pole kohanud. Seda pole ma järgi katsetanud, kui tekib võimalus eks haaran härjal sarvist aga muidu eriti ei kibele küll. Tundub kuidagi liiga siledapinnaline vahend, et nõusid pesta. Konjackikäsnast mitu korda tugevam on kookosekiust ja looduslikust kummist käsn. Sel on väga mõnus tugevus, mis ajaga muidugi pehmemaks muutub. Seda saab kasutada ka lihtsalt nii nagu ta on - ei ole vaja lisaks pehmet kohevat svammi või harja. See ei kahjusta potte, non-stick panne ega keraamilist pliiti. Just seda viimast on eriti mõnus sellega puhastada. Küll aga see ei asenda metallikiududest puhastussvamme/lappe pottide ja pannide välimise poole puhastamiseks. Sobib kasutamiseks nõudepesuvahendiga kui ka ilma, ise eelistan ikka koos pesuvahendiga. Peab üllatavalt kaua vastu ka - lausa kuus kuud. 

Toode on täielikult komposteeritav. Hinnaklass 5€.Köögis on omal kohal kindlasti ka erinevad puhastamisharjad. Fotol olev on pärit Mahemarketist, seal on pakkumises olnud kahte sorti harjapäid. Ühed on tugevamate harjastega ja teised pehmete harjastega, millest esimene on vegantoode ja teine mitte (metsseakarvad). Ütleme nii, et ma ei ole sellest konkreetsest harjast kuigi vaimustuses. See teeb oma tööd aga see pole ikka päris see, mida vaja. Harjased ei pea tugevale küürimisele vastu ja vajuvad eemale, mistõttu harjapea keskkohas on nad lapikuti ja ei aita kuigi efektiivsele puhastamisele kaasa. Mu korterikaaslane räägib tihti, et ta ei saa aru meist eestlasest, kuna me kasutame nõude pesemiseks nuustikuid - tema on ikka oma harjadega harjunud. Näiteks seda looduslikest materjalidest harja ta ei taha kasutada. Plastikharjastega nõude puhastamise vahend on tema sõnul ikka palju efektiivsem. 

Küll aga on tore, et selle harja päid saab väljavahetada. Nii mõistlik! Toote pea komposteeritav, vars ümbertöödeldav. Harja hinnaklass koos peaga ligikaudu 5€.

Omaette kategooria on kootud või läbiõmmeldud taimsetest kiududest lapid. Looduspere poes just märkasin üht seesugust toodet, aga tavapilgule võisid need tunduda pigem üldmajapidamise puhastuslappidena. Olen tähele pannud, et mõned inimesed tõepoolest kasutavad tekstiilist rätikuid nõude pesemiseks. Materjalinäideteks on lina, sisal, džuut, puuvill. Ise olen ka heegeldadanud sisallõngast sarnaseid puhastuslappe ja nendega katsetanud nõusid pesta. Kahjuks minu katseeksitusmeetod ei olnud siiski kõige edukam. Nendega toimetamine oli väljakannatamatu kuna puhastuslapi sisse jäi pidevalt toidutükke. Mulle tundus, et rohkem tegelen ma lapi kui nõude pesemisega. 

Kommentaarid