KUIDAS MA PRÜGISUKELDUMAS KÄISIN?Mina käisin eile hilisõhtul dumpsterdive´imas ehk prügisukeldumas. Kes ei tea, mis see on, siis kokkuvõtvalt on tegemist kaupluste poolt äravisatava söögikõlbliku toidu jahtimisega. Tõsi, olen ühes hiljutises postituses  prügisukeldumise maha teinud. Kuidagi aga juhtus nii, et sattusin eile kogenud, võiks nimetadagi isegi ehk elukutselise, freeganiga sedalaadi seiklust ette võtma. Tema alustas oma dumpsterdaivimist Hispaanias elades, seal küll hoopiski teistes tingimustes. Väidetavalt käib seal tegevus päevavalgel ja oli üpriski normaalse maiguga tegevus. Mitte nagu siin: kes näpuotsaga ka prügikasti kaant liiga kaua puudutab on asotsiaal. Nüüd, on ta Tartusse kolides prügisukeldumise endaga kaasa võtnud. 

Saime kokku 22:15. Enne seda palus ta mul kaasa võtta taskulambi, kindad ja riided, mis kannatavad määrdumist. Mul selliseid asju ei ole. Plaanisin pressikaardi kaasa võtta, noh, kui peaks mingitlaadi probleem tekkima. Selle unustasin aga suures tuhinas koju, kuigi jope panin küll liiga varakult juba selga. Lisaks võtsin kaasa laia valiku erinevaid kotte: seljakoti, ühe riidest koti, väikeseid ja suuri kilekotte. Vedas muidugi, et mul oli üldse kodus kilekotte! Ja muidugi haarasin kaasa telefoni, kuigi in action lõpuks ma siiski klõpse teha ei jõudnud. 

Esimesena käisime Toidukaupluses A. Kõndisime sinna ikka päris pikalt aga lõpuks tasus see end ära. Mu kaaslane teadis täpselt millisesse konteinerisse vaadata ja kuidas on kõige effektiivsem töötada. Juba varakult pani ta kindad kätte ja võttis käepärase taskulambi välja. Vaatluse alla tuli üks olmejäätmete prügikast. Kauplusel oli lisaks üks mahuti biojäätmete tarbeks ja ka teine olmejäätmete mahuti. 

Enne kui ma jätkan, mis tervitas meid prügikasti kaane all, tahaksin küsida: mis (kuradi) olmejäätmeid tavalised toidukauplused tekitavad? Või siis kas tõepoolest on selle jaoks tarvis KAHTE olmejäätmete konteinerit? Igas kaupluses peaks olema paberi, bio ja pakendijäätmete konteiner. Kõik. 

Konteineri kaane all oli koheselt märgata kotte kviitungitega, palju pappi ja kilet. Lisaks oli näha kilekottides puu- ja aedvilja. Konteineri sisu peal oli banaanikast, mis oli põhimõtteliselt triiki täis! Saad sa aru, mitukümmend kilo täiesti normaalseid banaane! Ainus probleem, mis neil oli: täpilised. Kuna nad olid ilusti kastis ja polnud mingisuguse mögaga ülekallatud, siis ladusime kritilise pilguga need ükshaaval kilekotti. Lisaks saime sealt ühe kaalika ja 6-7 üleküpsenud mangot. Need olid eraldi kilekotti pandud. Konteineris märkasime veel ühte katkist jogurtit, paprikaid ja nipet-näpet. Kõige rohkem hämmastasgi mind see, et seal oli toidujäätmeid, kuigi biokonteiner sealsamas kõrval. Miks kauplused ei sorteeri oma prügi? #häbi!

Konkreetse prügikasti reid võttis aega umbes 5 minutit. Peale seda suundusime rahulikumasse paika, kus jagasime oma kraami kahevahel ära. Seadsime samud Toidukaupluse B juurde. 

Teepeal leidsin veel muide ühesendise ja nägime, et keegi oli riidepuuga oma mantli aia külge tõenäoliselt äraandmiseks riputanud. Kaaslane rääkis, mida tavaliselt ta leidnud on. Kõige enam saavat pirne, õunu, kartuleid, paprikaid. Saiatooteid ta eriti kohanud ei ole, mis on vägagi üllatav kuulda, kuna neid läheb ju kaupluses kõige rohkem raisku. Ka kooke ja muud säärast pakendatud toitu ta pigem ei leia. Lisaks ei ole banaanid igapäevane nähtus, rääkimata muidugi mangodest, mida me ju skoorisime. Tundub, et minu "algaja õnn" on meiega sel õhtul kaasas.

Jõuame üheteistkümne aeg järgmisesse sihtpaika. Toidukaupluse B juures on suurem konteiner. Ma ei jõua kaant avadagi, kui temal juba jalge all on pandud pappkast ja urgitseb välja šampiljone, avamata pakendites pagaritooteid.

Olen taas väga üllatunud. Konteiner on täis asju, mis võiksid tegelikult saada ümbertöödeldud. Seal märkan näiteks veel kiles patakate viisi ühe loomakaupluse lendlehti. Palju on raskest plastikust poolkaarekujulisi pakendeid, huvitav, mida need endas kandnud on? Näen hulgim taimekasvatusreste, mida nii mõnigi nobenäpp saaks veel oma istikute jaoks kasutada. Neil polnud kriimugi peal! Üks mitmekümne kilone kott kasutatud pelletitega. Ja muidugi igasuguseid aed- ja puuvilju. Jällegi on olmeprügi konteineri kõrval biojäätmete kast, ent toit-pelletid mitte seal, vaid segasummasuvilas olemejäätmete seltsis. Miks? Kauplustel on kohustuslik oma jäätmeid sorteerida. #häbi! Miks on parim enne ületanud toit pürgikastis, mitte pole antud Toidupangale üle? 

Ega mina midagi söögipoolist ei leia. Ausaltöeldes toidu säärane skautimine ei huvitagi ju mind. Põnev on vaadata kõrvalt ja näha oma silmadega seda prügisorteerimatuse olukorda. Ja noh, kuna mul ei olnud kindaid ka, siis ega ma eriti seal kaevata ei tahtnud. 

Kui näib, et konteineri sisu on end ammendamas, vaatame saagi üle ja jagame ära. Sammud kodu poole!

Kodus toitu kottidest välja kangutades näen, et pooled banaanid on enese raskusega alumised kõik plödiks muljunud. Pole muud teha, kui need bioämbrisse visata. Mul on tegelikult hea meel seda teha, sest need banaanid saavad mullaks, mitte ei lähe sadateks aastat maa alla tšillimaie. Söön ühe õunasaiakese ära ja ei suuda ise ka uskuda, mida ometi ma nüüd tegin. Mida ma siis sain: 
 • Mungoa idud, parim enne 05.05.2017
 • Nakkekiles ciabatta
 • Fazeri seemnesai, parim enne 07.05.2017
 • Nakkekiles sai
 • Õuna-, spinatisaiakesed, 1+2 tk
 • Martsipanistruudel, 1tk
 • Banaanid, 6 kg
 • Kuklid, 20 tk (neid pole fotol, sest panin need sügavkülma)
 • Šampiljonid, 15 tk
 • Mangod, 6 tk

Põhimõtteliselt kõik prügisukeldumise viljad olid prügikastis kilekoti sees ja puhtad. Ainult idude karbi pidin ma kodus kindlasti äraloputama. Kõik muud asjad käisin igaks juhuks sooja vee ja seebiga üle, ning vaatasin ülima kriitilise pilguga mida julgen ja mida ei julge süüa. 

Mida ma õppisin? Kõige suurem üllatus oligi see, et söögikõlblik toit on prügikastis. Isegi, kui statistika näitab, et kaupluses raisatakse toitu kõigist muudest raiskajatest kõige vähem, 5%, siis reaalsuses on see väike protsentarv ikka mitmepäevane toidukogus. Ma üldse ei imestaks, kui Eestis on inimesi, kes suudavadki elada prügisukeldatud toidu pealt. Väga tahaksin ka siinkohal öelda välja nende kaupluste nimed, kes oma prügi ei ole suutelised sorteerima. Samas ei taha ju karuteenet ka neile teha, kelle jaoks see on üks elu osa ja prügisurfamisest lugu peavad. 

Kommentaarid

 1. Ma juhtusin täna nâgema, kuidas trepikoja kaaslane prügi "sorteerib". Üks prügi olmesse, teine biojããtmetesse - okei. Aga biojäãtmetesse pani ta oma banaanikoored ja õunasüdamed ja mille veel koos Rimi kilekotiga.. what logic is this?

  VastaKustuta

Postita kommentaar