PESUPÄHKLID POERIIULILE! KASUTA KASTANITKastanid – miski, mida tänaval jalaga lüüa, tasku pista. Mõnele nuhtlus, mõnele võimalus. Olen isegi mõelnud, et mida ometi kõike saaks kastanitest teha. Nad on ju nii toredad! Väikesed silmarõõmud. Ainult et tihtilugu sellega asi piirdubki – nende kena välimus. Täna tahan ma aga sulle tutvustada midagi tõeliselt silmiavardavat, erilist ja kaunist. Olen avastanud, et kastanitega saab pesu pesta. Mic drop!

Lugesid tõesti õigesti – meie tavalise hariliku hobukastani viljadest saab teha seepi, millega pesumasinas pesu pesta. Põhimõtteliselt töötab kastan nii nagu kõige ökom ökopoe pesuseep, ainult et selle eest ei pea suurt raha välja käima. Seep kasvab sõna otseses mõttes puu otsas! Tasuta!

Olen ikka ja jälle imestanud, kuidas inimesed on selle praeguse hitt-toote, pesupähkli, suhtes nii kriitikavabad. Jah, eks ta ole tore alternatiivne toode konventsionaalsele pesuvahendile, küll aga ei ole see kindlasti globaalselt jätkusuutlik valik. Pealegi ei ole ju üldse tegemist "kõikide seepide emaga". Ei saa ka unustada seda, et Eestis on looduslike seepide valik päris hea, nii hea, et pesupähklitele turgu ei tohiks olla. 

Millistest taimedest on võimalik teha seepi pesu pesemiseks? Esimene, mis mulle pähe turgatab, on kindlasti seebilill (Saponaria officinalis), kasvab see mul ju isegi koduaias. Selle risoomiga on võimalik pesta õrna pesu nagu näiteks siid ja vill. Samuti saab seebilillest valmistada šampooni. Leidsin isegi emakeelse retsepti Ilulaekast. Liseks seebilillele on võimalik valmistada puhastusvahendit ka kilpjalast (Pteridium aquilinum), luuderohust (Hedera helix) ja muidugi ka harilikust hobukastanist.

Kuna hobukastaniga pesu pesemine on kõige lihtsam ja sarnaneb tugevasti pesupähkli kasutamisele, siis jagan siinkohal õpetust selle kasutamiseks.  

Seebi valmistamiseks on mitu erinevat võimalust. Esimene neist on värske meetod ehk kasutades mittekuivanud kastaneid. Selle valiku puhul on tarvis kastanid lõigata või hakkida peenemaks – piisab noaga tükeldamiseks, riivimisest või toidukombainiga töötlemiseks. Ka haamriga saab asja ära aetud. Seejärel on tarvis kallata segule kuuma vett, suhtes 2:1. Kaks osa kuuma vett, üks osa kastaneid. Olenevalt sinu töötlemismeetodist peab segu seisma, kas 10 minutit või üleöö. Mida peenemad osakesed, seda vähem aega tarvis. Saponiinid eralduvad kastanitest vette, mistõttu vesi muutub kollaseks. Kui segu loksutades tekivad mullid – oled õigel teel. Sõelmeetodiga eemaldada kastanitükid. Segu peaks siis olema paks, kergelt kollakas. Ja valmis see ongi!  Kasuta nii, nagu tavalist vedelat pesuvahendit. Hoiustada saab vedelikku külmkapis kuni üks nädal. Enne kasutamist loksuta davedelik vahtu!

Kuivmeetod näeb ette hakitud kastanite kuivatamist – kas ahjus või pimedas mitteniiskes kohas. Kui tarvis pesu pesta, siis võtta jälle 2:1 suhtes hakitud kastaneid ja vett. Kaks osa kuuma vett, üks osa kastaneid. Kalla kastanitele peale kuum vesi, oota veidi ja kasuta kui tavalist vedelat pesuvahendit. Kuivmeetodi puhul hoiustada hakitud kuivatatud kastaneid klaaspurkides või tekstiilist kottides päikesevalguse eest kaetult. 

Eriti laiskadele on ka teine võimalus: pane hakitud kastanid soki või õhukese väikese koti sisse ja pane koos muu pesuga masinasse. Ära unusta sokile sõlme peale teha! Siinkohal väga madalat temperatuuri ei soovitaks. Ka pesupähkleid kasutades on soovitatav pähkleid enne kasutamist sooja veega üle loputada, kuni hakkab vahtu tekkima. 

Peale pesemist lõhnab pesu lõhnatult. Tugevaid plekke kastanitega eemaldada ei saa, sel puhul peab määrdunud kohti eelnevalt muu vahendiga töötlema. Täpselt samuti töötab ka ju pesupähkel - pesul puudub hiljem lõhn ja tugevaid plekke see ei eemalda. Niisamuti soovitatakse mõlema puhul kasutada lisaks äädikat (kui on kare vesi) ja valget pesu teatud aja tagant pleegitamisega värskendada.

Ja nii lihtne see asi siis on. Pesuvahend kastanitest! Kes oleks osanud arvata, et need nunnud pruunid nöbininad endas seesugust saladust peidavad? Sügisel kastanipuude all siis kohtume? 

Kommentaarid

 1. Wow polnud kuulnudki sellest! Nüüd ootan juba millal koduaia kastanid valmis saavad, et see ära proovida! Aitäh 😊😊

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, sest sellist toodet poes ei ole :) Kuigi kes teab, varsti igal poeletil riivitud öko-mahe-bio kastanid müügil.

   Kustuta
 2. Selle pärast ongi siis Tallinna Tehnika tänav vihmaga vahune - seep nagu maast leitud.

  VastaKustuta

Postita kommentaar