TOIDU JA ASJADE JAGAMISE ÄPPKodust koolikõndides möödun ma iga päev ühes prügikastikolmikust: paber ja papp, olmejäätmed, biojäätmed. Kevadel juba panin tähele, kuidas keegi juba mitmendat korda sätib prügikasti kaane vahele oma riideid. Need olid alati kenasti väljanäitusele pandud, nõnda, et suur osa riidest oleks nähtaval. Ilmselgelt seetõttu, et möödakõndija saaks sealt midagi kaasa haarata. Nagu tasuta asjade pood, ainult et määrdunud seintega konteineri küljes. 

Äkki sinagi oled märganud, et mõned inimesed jätavad oma riided üldprügikasti külge rippu, peale, kõrvale, ette, taha? Riided on korralikult lappesse pandud, pestud, triigitud. Tartus elades olen ma seda näinud kindlasti 5-6 korral. Või siis näen ma, et konteinerite kõrvale on pandud korralikke lemmikloomapuure, kontoritoole, mänguasju, kaste riidepuudega. Isegi, kui seda kõike on tehtud hea kavatsusega, siis ma ei kiida seda mitte kuidagi heaks. Äraantavad asjad viidagu Uuskasutuskeskusesse, Taaskasutuskeskustesse, kohalikku tasuta asjade poodi, äritagu Facebookis Tasuta asjade grupis maha vms.

Miks ei ole kasutuskõlblike asjade prügikasti kõrvale-peale-ette-taha-vahele panemine hea mõte? Esmalt on muidugi põhjuseks see, et "normaalsed" inimesed ei lähe prügikastide juurde midagi sonkima. Isegi, kui südames soov on saada omale uus lemmiklooma puur ja vastav vahib sulle prügikonteineri kõrval vastu, siis väga vähesed julgevad seda endale võtta. Ja kuna vähesed julgevad seda endaga kaasa võtta, siis minu vaatluskogemused ütlevad, et säärane kraam ei püsi seal vinks vonks korras. Neid kordi on olnud küll ja küll, kui vihm sulatatab pappkastid ära, linnud tassivad kraami laiali, tuul peksab kergemad asjad kus seda ja teist. Lõppvaatepilt on see, et prügikonteinerite ümbrus on taaskordne lagaplats. Milleks kellegile lisatööd tekitada? Ja kas keegi nüüd tahab omale autoga ülesõidetud jäätunud teksaseid?!

Pealegi ei ole neil tarbeesemetel eriti häid tulevikuväljavaateid, kui neid on juba prügikonteineri lähedusse toodud. Mitmeid kordi on mõistlikum suunata kasutuskõlblik toode siiski organisatsioonile, kes sellega üksikasjalikult tegutseb. 

Olen ise õppinud ära selle, et kõik ebavajalik kraam viia või anda ära. Kõige rohkem olen ma kasutanud selleks tasuta asjade facebooki gruppe. Ent ühe probleemi ees olen ma ikka seisnud, teadmata õiget lahendust. Toit - kuhu viia/anda oma üleliigne toit? Täna saan aga öelda, et tean vastust. Selleks on toidu- ja asjadejagamise äpp Olio.

Tegemist ei ole kindlasti sponsoreeritud postitusega. ent soovin sulle tutvustada uut lahedat toidu- ja asjade jagamisaplikatsiooni. Mujal pool maailmas on nullkululised ja teised ökod sellest vägagi elevil. Ja nakatusin ka mina selle pisikuga! Oleks lahe, kui see saab ka siin laia kasutuspõhja alla, kuna Eesti on Euroopa Liidus väidetavalt suurimate toiduraiskajate seas. Kodumajapidamises läheb raisku 42% söögikõlbulikust toidust. See ei ole ok!

Tegemist on platvormiga, kus anda ja küsida eeskätt toitu, kuid on võimalus ka sama kasutada asjade tarbeks. Oodatud kasutajad on tavainimesed, kuigi otsitakse ka kohalikke aktiviste, kes tutvustaksid seda programmi söögikohtadele ja kauplustele. Toidukohtades toidu raiskuminemise eest tegeleb Eestis ResQ Club, foodsharing äppi aga veel ei ole. 

Kasutajaid on Eestis tänase seiuga käputäis, enamus neist mitteaktiivsed, Rootsis-Soomes aga kordades rohkem. Küll aga muutub kindlasti selle kasutamine ka siin populaarseks, niiet tasub varakult rongile astuda. Kasutaja tegemine käib hõlpsalt - lae alla äpp androidile või õunale. Logi sisse Facebookiga või emailiga ja võid alustada toidu jagamise või kogumisega. Teenus on igati tasuta. 

Mis kraami pakutakse mulle lähedalasuvate kasutajate poolt? Näen pastat, kohvi, leiba, gluteenivaba kukleid, energiajooki, piima, mingeid vegan saiakesi jne. On ka hulgim asju: hari ja kühvel, lastekäru, külmik - nimekiri on pikk. 

Olen seda näppinud nii palju kui annab ja saan soojalt soovitada. Minu Sony Z3 telefonis töötab see küll normaalselt. Kasutamine on mugav ja lihtne. Igaüks saab hakkama. 

Kommentaarid

  1. ResQ Club, kusjuures minu onu algatus Eestisse, on VÄGA tänuväärt ettevōtmine. Mina ise ei ole muidu(shame on me!) VEEL!! väga suur taaskasutaja ja toidu ära viskamine on kahjuks suur probleem aga nähes selliseid organisatsioone? annab see mulle rohkem indu ka ise selle järele püüelda! :)

    VastaKustuta

Postita kommentaar