VILNIUSE VEGANGIID

Vilnius pakub veganitele kosutavat kõhutäit pea igal tänavanurgal. Soovid üht karamellist kohvijooki? Äkki hoopiski üks maasikajäätis? Midagi toekamat, nagu näiteks Kiievi kotlett või toortoidusushi? Jah, aga palun, sest Vilnius pakub seda kõike ning isegi rohkematki. See Itaaliahõnguline linn, mis on Tallinnast vaid kaheksatunnise bussisõidu kaugusel, on igati lahe sihtpunkt, kui ette võtta üks toiduturismireis vegan kastmes. 

Augusti keskpaigas võtsin just mina oma armsa reisiselliga ette sihtpunkti Vilnius. Eesmärk oli peale puhkamise külastada ka võimalikult palju vegan- ning taimetoitu pakkuvaid toitlustusasutusi. Siinkohal me tõesti räägime erinevatest kohtadest, kuna einestamas sai käidud kohvikutes, baarides, restoranides, tavernidest ja veelgi peenemates restoranides. Nelja päevaga maitsesin ma enamat kui 35 veganrooga, kümnes söögikohas. Lisaks uurisime ka, mida pakub Veggo ning kohalikud toidupoed, ent seekordses ülevaates keskendun ma ainult toitlustusasutustes pakutavale. Kindlasti ei ole see nimekiri lõplik, Vilniuses on väga palju kohti, kus einestada ja uutel reisidel avastada.  

Mitmed kohad järgnevast nimekirjast on Friendly Vilnius kogukonnaprojekti järgi LGBT sõbralikud, on osa Fair trade liikumisest, ligipääsetavad ratastooliga, sobilikud lastega ja lemmikloomadega külastamiseks. Täpsemat infot saab http://friendlyvilnius.com/ PS! Turismiinfopunktides on ka saadaval tasuta projekti poolt kokkupandud Vilniuse kaart.


GYVAS BARAS
Traku 11, vanalinn

Baar Gyvas on avatud aastal 2015 kui taimetoitu pakkuv koht, ent paari kuu jooksul läks menüü tervenisti vegantoidule üle. Tegemist on seega esimese vegansöögikohaga Vilniuses. Interjöör on hubane ja mõnus, einestada saab baarileti taga, saalis mugavatel diivanitel ja suvisel ajal ka tänaval. Seintel ja menüül on lahedad plakatid sõnumitega: „No fish in my dish”, „No pork on my fork” ja „Once you meet them you can not eat them”. Lisaks on märgata seintel fotosid kitsedest. See on vihje sellele, et söögikoha omanik on seotud Baltimaade esimese põllumajandusloomade varjupaigaga „Kolm põrsakest.” Kohapeal saab lugeda erinevaid veganajakirju.

Menüü pakub erinevaid roogasid – suppe, salateid, snäkke ja magustoite. Pearoogade hinnaklass on 5-7€ ringis. Kõige populaarsemad on söögikohas erinevad burgerid ja vrapid .Valikus on portobello, soja, tofu, magusa kartuli ja seitani burger. Kohalikud vegansõbrad aga soovitasid meil maitsta kindlasti Kiievi kotletti.

Meie tulekuks oli restoran ette valmistanud variatsiooni oma pakutavast, et saaksime aimu milline on antud koha maitsegamma. Mida ma oskan kosta? Nad oskavad teha imehead paneeritud tofut, mida saab menüüst tellides tofuburgerina. Krõbe krõbe tofu! Ka kastmete osas on nad kindlasti osavnäpud. Huvitav oli aga see, et hummuse nimetus on neil palju laialdasema tähendusega, kui ehk eesti veganid harjunud on. Hummus võib Leedus tähendada ka ilma kikerherneste ja tahhiinita aedviljapüreed. Tellisime lisaks ühe ehtsa roa menüüst, milleks oli ei miski muu, kui Kiievi kotlett. Esimene sellesarnane mu elus ja täitsa hea! Isegi sulavõi oli keskel. 

Kas läheksin siina uuesti? Muidugi. Soovitan ka sulle? Jah!

Selle söögikoha külastusega saab alguse üks väga huvitav kokkusattumuse jada, muide. Nimelt oli Gyvases einestamas üks ameeriklasest mees oma lapsega kui meie sinna jõudsime. Oma iseloomu poolest ta oli ülevoolav ja uudishimulik. Ta hakkas üsna peagi meie käest uurima, mis väljaandele me vegansöögikohtadest kirjutamas oleme. Eks me tegime seal mitmeid ilu ja jõunumbreid oma kaameratega ning uurisime teenindajatelt lisainformatsiooni Gyvase kohta. Rääkisime härraga kaks sõna juttu ja arvasime, et sinnapaika see nelja vegani kohtumine ka jäi. Võta aga näpust, sest nii nagu meie olime Vilniuses vegantoite jahtimas, olid ka nemad! Pea igasse kohta, kuhu me ka läksime, olid nemad juba ees või vastupidi. 

ALIVE
Gedimino pr.31, vanalinn

Aastal 2016 avati Vilniuse ühel populaarsel peatänaval eriti peen veganrestoran. Alive pakub kohalikust toorainest valmistatud toite, mille hinnaklass on pearoogadel 9-15€. Portsionid on väikesed ja pigem mekutamiseks kui kõhu täitmiseks. Muide, Alive pakub degusteerimismenüüd. Valikus on kuus või seitse rooga, mille kogumaksumus on kas 35€ või 40€. Hea võimalus minna mitmekesi peenesse restorani õhtut viitma, samal ajal rahakotti lõhki tõmbamata.

Restorani interjöör on avar, hele ning kaunis. Isegi tiibklaver on! Sisekujunduse ja mahutatavuse tõttu saaks seal isegi ühe toreda tagasihoidliku suurusega pulmapeo korraldada. Saab istuda nii sees kui ka väljas. Teenindajad sõbralikud ning viisakad. 

Meie tellisime rabarberi gazpacho (5€), spargli kumquat kastmes (11€) ja kevadherne ravioolid (13€). Pearoale eelneb üks eelroog, mis on hinna sees. Kraanivee eest peab aga maksma (2€), kuigi nii ohtrate puuviljalõikudega kaunistatud vett pole ma varem restoranis kohanud. Meietellitud toidud olid maitsekad, ääretult peenelt komponeeritud ja kaunistatud. Tõesti oli näha ja tunda, et selles restoranis mikrolaine ahju ei ole. Safranit, valget sparglit ja lillat kartulit igas söögikohas ei kohta. Pearoogadele järgneb väike magustoit kahe trühvlipalli näol, mis on samuti hinna sees. 

Ausalt öeldes ei olnud ma sellest kohast väga vaimustuses, kuna erilist maitsekogemust ma ei saanud. Toit oli maitsev, ära minust valesti aru saa. Küll aga kujundasid teenindus, koha atmosfäär ja menüü hinnad ootused kõrgeks ja elevaks. Esimene suutäis mind toolilt alla ei kukutanud. Kõige enam jäi meelde interjöör. Selle üle oli mul tohutult hea meel. Tihtilugu on vegantoidu pakkujad hipsterkeldrid kulunud diivanitega ja pole sellist kohta, kuhu väga pidulikul puhul minna. Alive on restoran, kuhu t-särgiga ei minda. 

VIETA
Sv. Ignoto 12, vanalinn

Vietaga oli selline naljakas lugu, et ta paikneb Meat Lovers restoraniga samas majas ning asuvad teineteisega põhimõtteliselt kõrvuti. Vietal ei ole tänavapoolt silmatorkavat restorani nimesilti, Meat Loversil aga on. Sellest sa juba niisama mööda ei kõnni. Kuna mina ei plaaninud seda taimetoidu kohta külastada, siis ma ei teadnud Vieta olemasolust mitte midagi. Sinna viis meid kohalik sõber, kes pakkus meile  öömaja. Tema korter ja need kaks söögikohta olid samas majas ja tervituskohviks oli see ideaalne paik. Vietas tellisime me lõunamenüüst supi ja aedviljakotletid salatiga. Terve see aeg ei suutnud ma aga välja mõelda miks ometi on taimetoidu restorani nimi Meat Lovers. Arvasin, et me oleme justnimelt selles söögikohas. Arutlesin, kas tõesti on pandud iroonitsev nimi? Tegemist on naljaga? Menüüs on siiski liha ka? Õnneks aga ei teinud mu tähelepanematus kaua mu üle nalja ja peale paari rumalat küsimust hiljem seletasid mu sõbrad ära, et samas majas on kaks erinevat söögikohta. Vot siis kooki moosiga.

Miks see koht aga mulle tundmatu oli seetõttu, et HappyCow veebilehel jääb Vieta oma tagasihoidlikkusega teiste vingemate taimetoidurestoranide vahele varju. Seda see aga ei vääri, kohe kindlasti mitte. Vieta on küll väike, aga tubli olles paljude kohalike lemmik. Reisikaaslase südame röövis see samuti. 

Lõunal on neil pakkumises ainult lõunaroad, õhtul tellimine menüü järgi. Alati on olemas ka paar veganvarianti. Toidud lihtsad, kodused ja maitsvad. Hinnad odavad, meietellitud supp ja suur salat maksid kokku 5€. Muide, kohapeal tehakse seal ka jäätist vana jätsimasinaga. Jah, see on vegan!


VEGAFE
Totoriu 3, vanalinn

Vegafe on edukas taimetoidurestoran, mida on Vilniuses lausa kaks. Meie külastasime seda, mis asub samas majas ühe teise veganrestoraniga ja -poega. Totorio tänaval asuv einela on suur. Saab istuda nii kõrgetel pukkidel, mugavates diivanites ja tugitoolides, kui ka põrandal. Interjöör on maitsekalt kujundatud, mistõttu kohtab seal nii pintsaklipslasi kui ka meiesuguseid toiduturiste. 

Kohapeal müüakse erinevaid taimetoidu tooteid, mida kõrvalasuv Veggo ei paku.

Restoran jälgib ayurveeda toiduvalmistamistõdesi, mitte kasutades liha, kala, muna, margariini, puljongikuubikuid, seeni, pärmi, maitseintensiivistajaid, gelatiini, küüslauku ja sibulat. Lisaks ei paku nad alkohoolseid jooke. Seega piimatooteid nende menüüst leidub, ent vegantoidul on siiski oluline roll. Pearoogade hinnaklass on vahemikus 7-9.5€ , päevapakkumine alla viie euro. 

Restoran oli meile valmistanud maitsmiseks ühe salati, supi, kolm pearooga, smuuti, käsitöölimonaadi ja koogi. Esimesena toodi lauda kohapeal valmistatud limonaadi (1.4-2€) – oi, sealsed kokad oskavad väga häid jooke valmistada! Ja ma üldse mitte ei liialda. Parim jook, mida ma saanud olen. Ausalt ka. Mõnusalt tsitruseline, gaasita, loomulikult magus jook. Seejärel pakuti meile kõrvale peedihummuse salatit (5.5€) ja vürtsikat paprika ja maguskartuli suppi (4.9€). Mõlemad head ja igati kiitust väärt.  

Pearoogadest oli maitsvaim tofu steik (9€). Tofu osas olen ma alti pigem pessimist kui optimist. Tofu peab olema suurepäraselt valmistatud, et mulle see maitseks ja kergekäeliselt ma sääraseid roogasid ei ülista. Keskpärast tofut ma ei ole nõus isegi mitte sööma. Selle roa puhul on üllatusmoment mitmes detailis – tofu struktuur on lihale ääretult sarnane. See on nätske ja vajab närimist. Ei usukski, et tegemist on sojaga. Teine kirss tordil on muidugi kaste – vürtsikas maitseküllane barbeque. Steigi lisand on suur salat, mille sättimisega on vägagi vaeva nähtud. Nii ilus, et ei raatsinud kahvlit sisse lüüagi! Teine lisand on suured huvitava kujuga krõbedad kartulid. Soovitan soojalt, see roog on oma hinda väärt. Tagantjärele öelduna võiks tofusteik olla põhjus Vilniust taaskülastada. Midagi sellist mujalt ei saa. 

Teine pearoog oli baklažaan, tofu ja kartul mahlases kurkumkastmes (9€), kõrval riis ja õhukesed ananassi viilud. Taaskord maitsev roog! Ilus nägi ka välja. Kolmas pearoog oli praetud ja aurutatud pelmeenid sojaliha ja kapsatäidisega (7€). Ka selle roaga olin ma üpriski üllatunud, et täidises ei ole päris liha. Pelmeenid üllatasid oma lihtsuse ja hea maitsega. Kapsast kohtab üldse harva tänapäevasel toidulaual, seega kiitus kodumaiste viljade kasutamise julgusele.

Magustoit kinnitas, et Vegafe oskab teha ka toortoitu nõnda, et keel tahab koos iga suhupistetud tükiga alla minna. Tordilõik oli toorkohvi kook, hinnaga 4.5€ lõik. Hind ühe tüki kohta pigem krõbe.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Vegafe on koht, mida Vilniuses kindlasti peab külastama. Ilma ei saa. 

BOTANIQUE
Totoriu 3, vanalinn

Vegafe ja Botanique asuvad samas hoones, lisaks saab Botanique ruumidest ka Veggo kauplusesse. Tegemist on hubase ja ilusa vegan kohvikuga, mis pakub peale vegantoidu ka toortoitu. Kohviku interjööris on kasutatud ohtralt põllulilli. Mõnus rahulik koht, kuigi asukoht on linna südames, mitte kaugel kuninga Gediminase järgi nimetatud peateelt.

Hinnaklass on pearoogadel 5.50-7.20€ vahemikus. Näiteks leiab menüüst vietnami võileibu, kuivatatud ploomidega guljašši, tatrapastat, oliive kodutehtud marinaadis. Suur valik on ka erinevaid roogasid koostisosasid küpsetamata: aasia burer, ravioolid, quesadilla. Meie tellisime kohapeal maitsemiseks kartuli gnocchi pistaatsia-basiiliku pestoga (5.90€) ja kaasa toorsushit (4.90€). Kuna gnocchit sain ma oma elus esimest korda, siis ei osanud ma seda kuidagi eriliselt nautida. Toorsushi oli üpriski üllatusvaene, kuigi menüü just seda lubas. Riisi asemel oli roheline kinoa, sisutäide porgand, kurk, salat, avokaado. Eks muidugi maitsev ja kõhtu täitev, aga ei midagi erilist. 

CASA DE FAMILIA
Rudininku g. 18, vanalinn

Päev enne Casa de Familias käiku, otsisime me Kaimynai pitsabaari. Tegemist on 2017 aastal üleni vegan menüüle üleläinud pitsakoht, kahjuks aga meie reisi ajal oli see kas lõplikult kinni pandud või ajutiselt suletud. Uksed-aknad kinni ja üleüldise välimuse järgi kuidagi tolmune ja unustatud. Igal juhul olime ääretult pettunud, et ei saanudki vegan pitsakohta minna. Koht oli täiesti surnud. Ootasime selle külastamist väga, kuna HappyCow reklaamis seal pakutavaid erinevaid veganjuuste ja isegi lillkapsapõhjaga pitsasid. Samal õhtul kohtusime ka oma ameerikasõbraga, kes samuti oli seda noruspäi otsinud. 

Meie kohalikud vegansõbrad soovitasid külastada selle asemel Casa de Familia pereäri. 

Pitsabaar Casa de Familia pakub oma menüüs mõningaid roogasid veganitele, ülejäänud on aga 100% sobilikud taimetoitlastele. Pitsat saab tellida veganjuustuga või ilma. Pitsad on suuruses 25-35cm, hinnavahemik suurtel on 6.40-9.20€. Soovitan kõhutäitmiseks kindlasti suurt pitsat, kuna põhi on õhuke. Lisaks pakuvad nad ka vegan piimakokteili (2.60€) – nämma! Kraanivett saab ka, tasuta.

Interjöör hästi lahe! Sisse astudes tekib tunne, nagu reisiks paarsada kilomeetrit edelasse. Lõunamaist hõngu on selles kohas kuhjaga. Soe, päikeseküllane koht, kus pererahvas tervitab sind rõõmsalt lauda. 

Mis selle koha puhul aga nii tore ei ole, on see, et kõik pitsad tulevad lauda koos küpsetuspaberiga, mis läheb peale einet prügikasti. Ka ise peab lõikama pitsanoaga viilud, mis on veidi kummaline. 

VEGAN RAWHOUSE
Rudninku g. 12, vanalinn

Väike tagasihoidlik kohvik pakub toortoitu: salateid, suppe, praade, kooke, mahlu, smuutisi. Pearoogade hinnaklass on pigem kallis, portsud on väikesed ja vahemikus 6-7.5€. Tellisime Thai rullid (7.5€), mis koosnesid kõrvalolevast salatist ja kahest riisipaberisse mässitud aedviljarullist (shiitake seened, päikesekuivatatud tomatid, porgand, kurk, tomat, pesto). Kastmeks oli päevalille seemne juust. Maitse oli üpriski keskpärane, pigem pettumust valmistav. Kahe väikese aedviljarulli eest pea kaheksa eurot maksta on palju. 

Kohvik on pisike, interjöör lihtne ja ehk isegi igav. Kohapealt saab osta oma pakendida kuivatatud vilju, datlikreemi, toormajoneesi, pestot, mandlipiima.

CAFFEINE
Pilies g. 3, vanalinn

Caffeine on Eestis ka mõne kohvikuga esindatud, Leedus aga leiab neid pea igalt nurgalt. Vegantoitu sealt ei saa, seal on hoopiski tore valik erinevaid kohvijooke, mida saab teha taimsete piimadega. Suvisel ajal teevad jahedaid jooke, lisaks ka muid lõbusaid variante. Hinnad odavad. ZATAR falafel & hummus
Vokieciu g 9, vanalinn

Ütlen kohe ära, et Zatar oli nii maitsev, et külastasime seda kahel korral. Kahekorruseline kohvik asub lähedal Vilniuse keskväljakule. Interjöör on tikitud läbi roheliste taimede, valgete kahhelkivide ja modernsete detailidega. Tavaliselt võime eeldada, et falafleid pakkuvad toidukohad on kitsad putkad, mis lõhnavad rasva ja tomatikastme järele. Zatar on aga kõike muud aga mitte seda, Zatar on next level. 

Menüü jaguneb neil taldrikuteks, pitadeks, vrappideks. Lisaks pakutakse suppi, magustoite, smuutisid ja erinevaid jooke. Niinimetatud taldrikud on falaffelroad erinevate lisanditega. Kõik eelnimetatu kuulub kohviku pearoogade alla, hinnaklass on keskmiselt 4€, portsjonid igati kõhtutäitvad. Seega, odav, kõhtutäitev ja maitsev. Imeline! 

Esimesel korral pakkus söögikoht meile falaffeltaldrikut (original plate, 5.35€). Sellele sai juurde valida kastme. Lisaks soovitas Zatar meil maitsta omatehtud limonaadi (1.5€). Kõik maitses imehästi, nagu eelnevaltki mitu korda öeldud. Pitat oskavad nad päris hästi teha, peab tunnistama. 

Teisel korral tellisime me falafelitaldriku koos couscous salatiga (5.8€), kastmeks valisime vürtsika baklažaani. Lisaks võtsime falafel pita guacamolega (4.5€) ja joogiks matchbata (2.2€). Suur üllataja oli falafel pita, värske, keelt alla viiv ja imehea gacamole. Seal sööksin taas iga kell. Ja muide, neil on ka menüüs väga odava hinnaga erinevaid lisandeid. Näiteks üks falafel maksab kolmkümmend senti. 

Zatar on must-go koht. 

HOLY DONUT
Vokieciu g 9, vanalinn

Holy Donut pakub bagel stiilis võileibu, magusahammastele sõõrikuid ja smuutisid. Tegemist ei ole küll otseselt taimetoidu- ega vegankohvikuga, ent sellegi poolest on neil menüüs tagasihoidlik veganvalik olemas. Meil ei olnud algset plaani seda kohta külastada ega isegi nende pakutavat uudishimutseda. Pigem oli tegemist naljaka kokkusattumusega. Olime nimelt lõpetanud õhtustamise ZATAR falafel & hummus restoranis, kuis ma ütlesin oma reisikaaslasele, et minu kõhust on puudu vaid üks sõõrik, et elu oleks täiuslik. Sõber läks arvet maksma ja mina suundusin välja teda ootama. Mida ma selle sama hoone kõrval näen? Sõõrikukoht. Kas seal mulle ka sõõrikuid on? On! 

Reisi lõpus ostsime sealt bussireisile kaasa soolast ja magusat kõhutäidet. Bagelid pole mitte kuidagi erilised (sisutäide hummus, päikesekuivatatud tomat, värsked aedviljad, rukola), kui ainult teistmoodi oma kuju osas. Sõõrikud aga kindlasti proovimist väärt, kõige maitsvam oli kaneeliga maitsestatud, erilist elevust tekitas muidugi šokolaadi ja maasikaga kate. Üks sõõrik maksab ligikaudu 1.5€ Kui järgmine kord läheksin, prooviksin ka mõnda smuutit, sest need nägid eriti lahedad välja.

Kommentaarid