VILNIUS - KOLM VEGAN SÖÖGIKOHA SOOVITUST

Sügised passivad imehästi lühireisideks - Riia, Stockholm, Peterburg, Helsingi, Vilnius. Paar tundi bussi-, rongi- või laevasõitu ja ongi käes tükike eksootikat. Kui ma olen väga aus, siis tegelikult ongi need Eestile kõige lähemad suurlinnad minu lemmikud. Neist ei saa lihtsalt tüdineda, alati on midagi toimumas. Näiteks järgmisel laupäeval toimub Kaunases Vegfest. Hea mõte külastada armast Leedumaad. Ühes sellega soovitan kindlasti läbi hüpata ka pealinnast Vilniusest, sest seal on imehea valik veganrestorane. Siin minu kolm lemmikumat:
 GYVAS BARAS
Trakų 11, vanalinn

Baar Gyvas on avatud aastal 2015 kui taimetoitu pakkuv koht, ent paari kuu jooksul läks menüü tervenisti vegantoidule üle. Tegemist on seega esimese vegansöögikohaga Vilniuses. Interjöör on hubane ja mõnus, einestada saab baarileti taga, saalis mugavatel diivanitel ja suvisel ajal ka tänaval. Seintel ja menüül on lahedad plakatid sõnumitega: „No fish in my dish”, „No pork on my fork” ja „Once you meet them you can´t eat them”. Lisaks on märgata seintel fotosid kitsedest. See on vihje sellele, et söögikoha omanik on seotud Baltimaade esimese põllumajandusloomade varjupaigaga „Kolm põrsakest.” Kohapeal saab lugeda erinevaid veganajakirju.

Menüü pakub erinevaid roogasid – suppe, salateid, snäkke ja magustoite. Pearoogade hinnaklass on 5 - 7€ ringis. Kõige populaarsemad on söögikohas erinevad burgerid ja vrapid. Valikus on portobello, soja, tofu, magusa kartuli ja seitani burger. 

Mida ma oskan kosta? Nad oskavad teha imehead paneeritud tofut, mida saab menüüst tellides tofuburgerina. Krõbe krõbe tofu! Ka kastmete osas on nad kindlasti osavnäpud. Huvitav on aga see, et hummuse nimetus on neil palju laialdasema tähendusega, kui ehk eesti veganid harjunud on. Hummus võib Leedus tähendada ka ilma kikerherneste ja tahhiinita aedviljapüreed. Olen söönud seal ka oma elu esimest vegan stiilis Kiievi kotletti. Wau, megahea! Isegi sulavõi on keskel. 
Gyvase võlu on heades hindades, maitsvas söögis ning üdini humbases keskkonnas. Söögikoht on kindlasti üks nn kameeleon - seal leidub nii turiste, kohalikke lõunatajaid, mehi baarileti taga õlletamas, noori teismelisi toidupilte klõpsimas. Sobib hästi perega külastamiseks, pidutsemiseks kui ka lihtsaks ampsuks.ZATAR falafel & hummus
Vokiečių 9, vanalinn

Ütlen kohe ära, et Zatar oli nii maitsev, et olen seda külastanud ikka mitmel korral. Kahekorruseline kohvik asub lähedal Vilniuse keskväljakule. Interjöör on tikitud läbi roheliste taimede, valgete kahhelkivide ja modernsete detailidega. Tavaliselt võime eeldada, et falaffleid pakkuvad toidukohad on kitsad putkad, mis lõhnavad rasva ja tomatikastme järele. Zatar on aga kõike muud aga mitte seda, Zatar on next level

Menüü jaguneb neil taldrikuteks, pitadeks, vrappideks. Lisaks pakutakse suppi, magustoite, smuutisid ja erinevaid jooke. Niinimetatud taldrikud on falaffelroad erinevate lisanditega. Kõik eelnimetatu kuulub kohviku pearoogade alla, hinnaklass on keskmiselt 4€, portsjonid igati kõhtutäitvad. Seega, odav, kõhtutäitev ja maitsev. Imeline! Soovitan kindlasti nende käsitöölimonaadi, mida valmistatakse kohapeal. Värske, täpselt parajalt magus ja muidugi ka ikka tsitruseline.

Roogadest on head nii pitad, kui ka nn taldrikuroad. Pitasid oskavad nad väga hästi teha. Ps! Parim avokaadokaste maailmas! Seda pannakse falaffel pita vahele kui guacamole. See on värske, kreemine ja lihtsalt imehea. Seda sööks tõesti iga kell. Ja muide, neil on ka menüüs väga odava hinnaga erinevaid lisandeid. Näiteks üks falafel maksab kolmkümmend senti. Niiet kui sulle tundub, et tahad eriti suurt portsjonit, siis sa ei maksa end lõhki.

Zatar on must-go koht.VEGAFE
Totorių 3, vanalinn

Vegafe on edukas taimetoidurestoran, mida on Vilniuses lausa kaks. Mina olen külastanud seda, mis asub samas majas ühe teise veganrestoraniga ja -poega. Totorio tänaval asuv einela on suur. Saab istuda nii kõrgetel pukkidel, mugavates diivanites ja tugitoolides, kui ka põrandal. Interjöör on maitsekalt kujundatud, mistõttu kohtab seal nii pintsaklipslasi kui ka minusuguseid toiduturiste. 

Kohapeal müüakse erinevaid taimetoidu tooteid, mida kõrvalasuv Veggo ei paku.

Restoran jälgib ayurveeda toiduvalmistamistõdesi, mitte kasutades liha, kala, muna, margariini, puljongikuubikuid, seeni, pärmi, maitseintensiivistajaid, gelatiini, küüslauku ja sibulat. Lisaks ei paku nad alkohoolseid jooke. Seega piimatooteid nende menüüst leidub, ent vegantoidul on siiski oluline roll. Pearoogade hinnaklass on vahemikus 7-9.5€ , päevapakkumine alla viie euro. 
Pearoogadest on seal maitsvaim tofu steik (9€). Tofu osas olen ma alati pigem pessimist kui optimist. Tofu peab olema suurepäraselt valmistatud, et mulle see maitseks ja kergekäeliselt ma sääraseid roogasid ei ülista. Keskpärast tofut ma ei ole nõus isegi mitte sööma. Selle roa puhul on üllatusmoment mitmes detailis – tofu struktuur on lihale ääretult sarnane. See on nätske ja vajab närimist. Ei usukski, et tegemist on sojaga. Teine kirss tordil on muidugi kaste – vürtsikas maitseküllane barbeque. Steigi lisand on suur salat, mille sättimisega on vägagi vaeva nähtud. Nii ilus, et ei raatsinud kahvlit sisse lüüagi! Teine lisand on suured huvitava kujuga krõbedad kartulid. Soovitan soojalt, see roog on oma hinda väärt. Tagantjärele öelduna võiks tofusteik olla põhjus Vilniust taaskülastada. Midagi sellist mujalt ei saa. 

Kohvik pakub ka erinevaid magustoite ja käsitöölimonaade. Just neid viimaseid soovitan kahe käega. Sa ei saa lihtsalt pettuda. (Ja seda ütleb inimene, kellele ei maitse limonaadid!!)

Kommentaarid

  1. Ilusad fotod! Väga isuäratav näeb kõik välja.

    VastaKustuta

Postita kommentaar