MITTEINSPIREERIV INSPIRATSIOON

Käisime sõpradega neljakesi Inspiratsioonis laupäeval hommikust söömas. Nimelt reedel tulid meile Turust külla sõbrad, kes olid muuseas ka veganid. Käisime nendega Tallinnas läbi peamised täistaimset toitu pakkuvad söögikohad. Inspiratsioonist pole ma kunagi mitte midagi head kuulnud, olen ise seal vaid korra käinud. Nende tehtud toitu olen ma aga rohkem mekkinud, kuna nad on tihtilugu oma telgiga väliüritustel kohal ja ka cateringi olen ma saanud proovida. Tahtsin anda siiski Inspiratsioonile võimaluse end tõestada ja hommikusöögimenüü olemasolu tõttu me oma sammud sinna ka seadsime.

Istusime väliterassile, ilm oli ilus, et veel viimaseid päevi vanalinna melu nautida. Kui aga kaks inimest olid lendu tõusnud plastkilest menüüga lataki vastu nägu saanud ja üks pipratoos kolmanda suurema tuulehooga põrandale kukkunud, siis läksime sisse. Minu viimane külaskäik Inspiratsiooni toimus kui nad äsja olid oma pesakese avanud. Seekord oli aga näha, et interjöör on muutunud hubaseks ja toretsevaks. Menüü näis ka väga põnev ja ahvatlev - märkasin, et pakutakse kikerherne omletti, mida ma varem pole saanud.Kui hakkasime oma toitu tellima, saime infot, et kõigi jaoks huvi pakkuvat hommikusöögi menüü rooga siiski ei ole. Ei olnud ka mingit pudruvarianti, ja midagi oli veel otsakorral. Leppisime siis vähemaga ja tellisime kahed moosiga gluteenivabad pannkoogid, kahed küüslauguvõileivad erinevate määretega ja ühe pudru. Jookideks ühe smuuti, kaks kohvi ja ühe värskelt pressitud apelsinimahla.

Esimesena tuli smuuti, mis tellija arvates oli maitsev. Seejärel kohvid ja apelsini mahl. Hommikusööki ootasime ikka üpriski kaua, eriti veel arvestades seda, et inimesi köögis ja leti ääres oli justnagu rohkelt ja peale meie seltskonna jõi kaks meest seal hommikohvi vms. Lauda tuli tagasihoidlik kogus võileibu (kas kolm ühel taldrikul?). Poisid sõid isuga, kuigi kui mina ampsu võtsin, siis läksid mu silmad ikka küll kole suureks. Leib oli ülisoolane. Tol hetkel oli see möödapanek, mille peale vaatasime tegijal-ikka-juhtub pilguga.

Poistel olid võileivad söödud, ent putru ega pannkooke lauda veel tulnud ei olnud. Üks puder küll tuli, ainult et see, mida meie kindlasti ei tellinud.

Lõpuks sain ka mina midagi kõhtu ampsata. Ainult et 5€ eest sain ma kaks väikest pannkooki. Olgu need nii gluteenivabad kui tahes, aga kui ma tellin omale viieka eest pannkooke, siis ma tahan oma kõhu täis saada. Hommikusöök olevat kui päeva kõige olulisem osa, võiks eeldada, et hommikumenüü seda ka tagab. Või ei?

Igatahes, lõikasin ma suure viisakusega sellesse pannkooki kolmnurga, kastsin selle moosi sisse ja mekkisin.

Jah, vaid üks "õõõh!" grimass joonistus mu näole. Pannkoogid olid teravad ja soolased.  (Kuidas on võimalik valmistada pipraseid magusaid pannkooke?). Mittemagusad pannkoogid on minu arvates suurim ebameeldivus, eriti aga siis kui sa seda oodatagi ei oska. Moosi ma moosiks küll ei nimetaks, pigem oli see mingi smuuti. Blenderdatud mitme vilja jook ei ole moos. Ei.

Läksin otsemaid teenindaja juurde pärima, kas need peavadki nii maitsema. Sain vastuse köögipoolelt: "Nad ei ole soolased. Me just sõime neid". Mis vastus see on? Mulle tundus, et mind nagu asboluutselt ei usutaks, et ma tunnen ebameeldivat maitset. Seisin seal nagu ma ei teagi kes. Pirtsakas linnapreili, kes lihtsalt niisama norib laupäeva hommikul tüli? Jah, olen saanud varem pettumust valmistavaid toite, aga mitte kunagi midagi sellist, mida ma ei suuda süüa. Ma pole kunagi varem saatnud toitu kööki tagasi.

Kolmas teenindaja sekkus arusaamatuse kolmnurka ja pakkus välja, et nad võivad teha uued. Aitäh! Nii tore mõistev inimene!

Selle aja peale ei olnud ikka ühe meie sõbra pudrutellimus teoks saanud. Ka tema tuli küsima, et ega ta palvet ära ei ole unustatud, mille peale ta sai eitava vastuse.

Ootasin ja ootasin ja sain omale uued pannikad! Küll aga väga kahtlase kommentaariga koos: "Proovime siis uuesti" vms. Sain sellised pannkoogid siis. Sellised, millest üks on põhimõtteliselt tikutopsi suurune. Küsin otse: kas see piisike pannkook on mingi nali või? Kas see kannab endas mingisugust sõnumit, mis on seotud sellega, et mulle eelmisest samast roast kaks suutäit ei "maitsenud"? 

Seekord maitsesid pannkoogid keskpäraselt. Aga õnneks ei olnud nad vähemalt soolased ega piprased. See õnn mu kõhtu kahjuks ei täida. Sama moodi ka ei enam minu poolt Inspiratsiooni kassaaparaati. Kahju, kuna antud kogemus jäi esindama mu sõpradest toiduturistide jaoks Eesti kohviku- ja vegankultuuri. 

Ahjaa, puder jäigi tulemata. 

Kommentaarid

 1. Pole üldsegi üllatav.
  Käisin Inspiratsioonis proovipäeval kokkamas. Mõistan Sind nii väga :D
  See moos võis vabalt smuuti ollagi. Mu tol proovipäeval oli juhus, et kellelgi oli moosi vaja ja siis köögis väga tülpinult ja napisõnaliselt vaadati, kas millestkigi saaks seda kohe ja praegu toota.

  VastaKustuta
 2. See on pannkook? Minu arust on see mõnitamine!

  VastaKustuta
 3. Hmm, kurb. Mul on olnud just pigem positiivsed, lausa inspireerivad kogemused Inspiratsiooni kohvikuga.
  Esimene kord võtsime sõbrannaga päevapakkumise läätsesupi ja toor-kevadrullid. Supp oli nagu läätsesupp ikka, mitte midagi erilist, aga hea kodune. Aga need toorrullid olid küll väga mõnusad värsked koos kastmega, ka omnist sõbranna kiitis.
  Teine kord läksin üksi ja võtsin pooliku falafeli taldriku ja mango-bataadi toorsupi. Falafelid olid head, piisavalt vürtsikad, ei olnud kuivad nagu mõnes kohas. Kreemjas küüslaugu kaste nendega koos sobis. Supp üllatavalt hea, kreemjas, pehme, mangot ja bataati mõlemat tunda, magus-soolane tasakaalus... ainult et see oli lihtsalt ühtlane mass, oleks võinud midagi aksendiks veel lisaks olla. Ja selleks sobis hästi falafelidega tulnud küüslaugukaste :)
  Cappocino sojapiimaga võtsin ka tol korral, väga hea :)
  Siis ühel korral sattusin, kui nad köögis kellegi pulmadeks ettevalmistusi tegid ja ainult burgereid ja wrappe + jooke pakkusid. Võtsin gluteenivaba wrapi ehk siis nisujahust tortillat asendas õhem kikerherneomlett. Väga suur, palju sisu - kotlett +salat+kaste. Jäin väga rahule, kõht isegi liiga täis.
  Ja toorkooke olen paaril korral seal maitsnud, päris head :)

  Teenindus on olnud sõbralik ja vastutulelik...

  VastaKustuta
 4. Töötasin lühikest aega Inspiratsioonis ning täpselt sama olukord valitses seal ka siis. Tihti olid köögis komponendid puudu ning seetõttu tegid kokad enda äranägemise järgi tellitud toidus muudatusi. Klienti ega ettekandjat nad sellest ei teavitanud, seetõttu olidki inimesed tihtipeale üllatunud, et tellitud toit ei vasta menüüs olevale kirjeldusele. Kord oli juhus, kui klient ütles peale söömise lõpetamist, et toit ei maitsenud hästi ning tundub, et mingi komponent on halvaks läinud. Minnes kööki seda kokale edasi ütlema sain vastuse, et nii küll ei ole... Nii et täitsa mõistan miks sellise vastuse said, kui pannkoogid tagasi kööki saatsid. Ja see pisike pannkook võis vabalt mõnitus olla...
  Võib öelda, et Inspiratsioonis klient küll kuningas ei ole ning kunagi ei või kindel olla, millise toidu saad. See peegeldub ka inimeste tagasisides, hetkel tundub, et domineerivad pigem negatiivsed kogemused. Ka see, et kohviku kollektiiv pidevalt vahetub ei ole just hea märk. Ilmselt seni, kuni inimeste tagasisidet tõsiselt ei võeta ning kohviku toimimises muudatusi ei teha, jääbki olukord selliseks.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused