7 LAHEDAT NULLKULUTOODET

Sukeldusin saksakeelsesse zero waste maailma ja uppusin. Ma olen nii üllatunud kui arenenud on nullkulu temaatika väljaspool inglisekeelset kaubandus- ja blogindusvõrku. Just tänu insagrami kasutuselevõttu saan ma näha ja kaasa elada zero waste maailmas mitte nii populaarsetele ideedele, lähenemistele, projektidele, ettevõtmistele. Näen mida tehakse Itaalias, Jaapanis või Austraalias ja seda kõike korraga. Momendis, hetkes. Ma ei pea isegi kohalikku keelt oskama - pilt räägib enda eest. Just näiteks eile sain ma teada, et kusagil on tavalistes supermarketites käibel süsteem, kus sa saad laenata omale riidest koti ning hiljem selle tagasi tuua. Lahe! Säärane ideede jagamine on ju imeline. Vahetevahel ma igatsen omale interaktiivset assistenti, kes kõik olulised zero waste teemalised trendid, imeasjad ning toimetamised kokkuvõtlikult kirja paneks, mida saaks hiljem silmadega üle lasta. Aga noh, mida ei ole seda ei ole vaja igatseda! Tuleb asi ise kätte võtta ning seetõttu näitan ma sulle lahedaid tooteid, mida ma ühe internetisurfamisega leidsin. 

Toode nr 1: Puidust toidukausid

Esimene toode, mille tõttu ma oleksin peaaegu toolilt alla kukkunud - puidust toidukarbid! Neid konkreetseid teeb Saksamaa bränd Eshly. Etsys on väljas neil suurepärane valik puidust anumaid toidu hoiustamiseks. Suure karbi hind on ligikaudu 50-60€ + 13£ transport. Kas nad pole mitte imeilusad? Ma pole eales selle peale mõelnud, et toidukarpi võiksin ma otsida muust materjalist kui metall ja klaas. Pole lihtsalt varem sarnast toodet kohanud. Vaatasin, et Aliexpressist jms kohtadest saab sääraseid karpe umbes 20€ osta. Jõuluvana, palun too mulle üks Eshly karp!

Toode nr 2: Kustutatud lubjaga hambapastaJärgmine mõtteid hullutav toode on Lamazuna hambapasta, mille peamine koostisaine on kustutatud lubi. Väljanägemine sellel "hambapastal" on aga teistsugune kui tavaliselt - meenutab see kivitükikujulist jäätist. Toodet kasutatakse nõnda, et hambahari tehakse märjaks, hõõrutakse kivi vastu vahtu ning puhastatakse harjaga hambad. Koostisosad: Calcium Cabonate, Xylitol, Sodium Cocoyl Isethionate, Cocos Nucifera Oil, Sodium Lauroyl Lactylate, Glycerin, Mentha Piperita Oil, Limonene.

Rahvusvaheline tellimine võimalik!

Toode nr 3: Sisalist juuksehariMiks on minus põnevust tekitanud üks lihtne juuksehari on seetõttu, et selle toote harjased on sisalist ning maksab see umbes 10€ ringis. Varem ei ole ma nii odavat sisalist juukseharja kohanud. Tore, et sääraseid tooteid on turule juurde tulemas!

Mul on tegelikult hädasti uut harja vaja. See oleks ideaalne... Põletasin ju oma endise juukseharja ära (sest see muutus kasutuskõlbmatuks) ning ligikaudu kolm kuud ei ole mul normaalset harja olnud. Olen läbi ajanud oma pisikese kammiga (paksud juuksed + väike kamm = frustratsioon).

Soovitan kiigata ka ekauplusesse, kus see müügil lähemalt, sest seal on väga põnevat kaupa.

Toode nr 4: Klaas- ja metallpakendis hambaniit


Hambaniit stiilses klaaspurgis? Kas tõesti on see võimalik? Jah on. Toode iseenesest ei ole küll vegan, kuna niit on siidist, mis on kaetud mesilasvahaga. Hambaniiti on võimalik osta koos klaaspurgiga kui ka sisutäidet eraldi (kas pole mitte super?). Üks rull 10m, hinnaga ligikaudu 2€. Tellida saab näiteks Monomeer epoest.

Toode nr 5: Hambapesutabletid klaaspakendis
Ka selle toote puhul olen ma ääretult üllatunud justnimelt selle pakendi tõttu. Tegemist on tavalise firmaga, kes toodab hambaharju ning hambapastat tableti kujul (viimast saab osta näiteks Tradehouseist). Aga see, et neil on tootena pakkumises ka klaaspurgiga hambapesutabletid - vau. Konkreetses anumas on 150 tbl, hinnaga 15€. Lisaks kahtlustan ma, et seesamune firma müüb Saksamaa ökokauplustes oma hambatablette ka pakendivabalt.

Toode nr 6: Puidust kõrvatikud pappkarbis

Lõpuks ometi puidust kõrvatikud pappkarbis. Olen Eesti turule oodanud seda kaua. Pakis on 100 tk, hind keskmiselt 4€

Toode nr 7: Imepliiats

 Mida arvata kirjutusvahendist, mida ei pea mitte kunagi täitma, ära viskama? Seda saab isegi pärandada oma lastele ja lastelastele, kuna ei saa "otsa". Ausaltöeldes kõlab nagu üks topshopi reklaam, ainult et see ei ole seda. Tegemist on tõepoolest kirjutusvahendiga, mille ostad ainult kord elus. Ühekordsed pastakad on minevik! Tõeline inimajaloo artefakt võrreldes nende pliiatsitega. 

Tegemist on metallist pulgaga (inkless metal pen), mille niinimetatud tint on metallipuru. Teritama seda otseselt ei pea, vahetevahel peab liivapaberiga otsa teravaks hõõruma. Huvitaval kombel metallipuru ei määrdu, seda ei saa kustutada ning sellega saab isegi vee all kirjutada. 

Jõuluvana, palun too see mulle ka, sest hind on sel 20$.


Kommentaarid

 1. Väga huvitav postitus. Sina ise oledki eestlaste interaktiivne assistent, kes kõik olulised zero waste teemalised trendid, imeasjad ning toimetamised kokkuvõtlikult kirja paneks, mida saaks hiljem silmadega üle lasta. :)

  Juuksehari on ka minu mureteema. Kogemus ütleb, et siiski on vaja sageli osta uus. Kas sisalharjastega on hea harjata? On näha, et pildil oleval harjal pole kummipõhja. Miks üldse peab see kummipõhi ka tavalistel puidust harjadel olema?

  Loodusperel on ka papist kõrvatikud. 200 tk 2.99 €

  Puidust toidunõusid (olgu või bambusest) ma eriti ei taha, pole hügieeniline. Pigem savi, email, klaas.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Täitsa mõistan seda hügieeni teemat. Lisaks suppi sinna kaussi vist ikka väga panna ei tahaks :D

   Sisalharja ma pole saanud kunagi proovida - olen juba ammu unistanud, et võiks! Seni pole küll raatsinud paarikümneeurost proovimist osta.

   Kustuta
 2. Alis see eluargne kirjutusvahend olemas, see parima hinnaga 7,...€
  http://s.click.aliexpress.com/e/NZR3f62

  Ja väga lahe artikkel, vinged ideed :)

  Ah jaa ja iHerbis ka kõrvatikud, paberpulgaga ja paberkarbis, ökod: http://bit.ly/Cotton-Swab-Organic 2,...€

  VastaKustuta
 3. Ja see toidu karp tundub ka äge, saab isegi alla 10€ kätte: http://s.click.aliexpress.com/e/JEIEeQV

  VastaKustuta
 4. Sattusin kord puidust nn ühekordseid lusikaid ostma ja siis sain aru, et tunnen seda iseloomulikku puidulõhna ning ei suuda neid suhu pista.

  Kas Lutsu raamatukogus pole aastaid juba kasutusel see riidekoti laenutus-tagastus-süsteem?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma ei teadnud, pole varem kuulnud sellest. Tore süsteem sel juhul, aga ma kahtlustan, et kott pannakse programmi lugeja infosse kirja? Selles mõttes et kas raamatukogus töötab see süsteem inimese usalduse põhjal või pigem on tegu siiski koti laenutamisega?

   Kustuta
 5. Imepliiats peaks mingil määral siiski kuluma, eraldab ju metallipuru. Kui kunagi ära proovid, oleks tore lugeda, kuidas kirjutab. Kas kraabib või liigub sujuvalt. Tänapäeva pastakad, eriti peene otsaga, kirjutavad tihti hästi ainult siis, kui neid võimalikult püsti hoida. Vanal ajal, kui kirjutati sulepeaga, siis kirjutas sulg kaldu hoides hästi. Kes sellise kaldega kirjutama õppis, sel on väga raske tänapäeva pastakatega kirjutada. Ei jookse, kraabib.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aga kirjuta sulepeaga! Päriselt, ma kirjutan ja väga mugav on. Boonusena saab neid ise täita. Neid fountain pen'e on nii palju erinevaid, nii materjalilt kui ka täite võimaluste osas. Eestis neil nii suurt valikut pole aga kui olete suured välismaalt tellijad või reisijad, siis saab lihtsasti. Väga soovitan. A ja kui sulepea ei sobi, siis on ka pastakaid, mida saab ise tindiga täita (samuti pole veel eesti kaubanduses).

   Kustuta
 6. Lushist saab sama moodi hambatablette ja pulbrit osta, mida pasta asemel kasutada. Need seal küll plastpakendis, aga selle saab sama moodi ümbertöötlemisele saata, nagu klaasi. Klaasi tootmine samuti ju reostab, samas on see ka raskem-kogukam, ehk siis ühte rekkasse mahub vähem kaupa, rekka peab rohkem sõitma... ühesõnaga kui juba hambatabletiga tegu, ei näe klaaspurgil erilist eelist ümbertöödeldud plasti ees.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui võimalik, eelistan ma ikka plasti asemel klaasi või metalli. Sama soovitab ka Eesti keskkonnaministeerium, Euroopa liidu erinevad tavatarbijale suunatud kampaaniad jne. Klaasi saab ümbertöödelda lõputult, ilma et selle kvaliteet langeks. Plastiku puhul see ei ole kahjuks võimalik (molekulide ahelad lühenevad). Uue toote valmistamiseks on tarvis alati uut kogust plastmassi (lisaks liimi, värvainet jms) kui mingi osa on ümbertöödeldud. Muidugi on sul transpordi osas õigus - plastik on kergem ja seetõttu hõlpsam transportida suuri koguseid. Mõningaid plastikuid pole näiteks võimalik üldse ümbertöödelda. Eks neil mõlemal on omad head ja vead.

   Kustuta
 7. Suur aitäh selle postituse eest! Mul oli just hambapasta pandud järgmise poeskäigu jaoks nimekirja ja nüüd tellisin hoopis selle, mida siin postituses näitasid. :)

  VastaKustuta
 8. Kui üllatav, et inimesed pooldavad looduslikkust, keskkonnasõbralikkust ja säästvat ja siis tellitakse Aliexpressist. See on nagu vegan, kes teeb kõik et mitte loomset süüa ja siis vahetevahel läheb lihapoodi õgima. Aliexpress on vast üks esimestest asjadest millele selg pöörata kui tahad teadlikke otsuseid teha. Hiinast tellimine: küsitav koostis, kvaliteet, transpordile kuluv energia, inimeste ekspluateerimine, laste tööjõuna kasutamine jne jne. Kus on loogika? Ma ei ründa ega kritiseeri, tõstatan küsimuse, sest olen lihtsat tohutult üllatunud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

   Kustuta
  2. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

   Kustuta
  3. Ma ei olegi väitnud, et ma kavatsen seda toodet Aliexpressist tellida. Postituses on ka selgelt välja toodud, et soovin Saksamaa brändi toodet.

   Varasemates postitustes olen samuti öelnud, et sellistest kohtadest ma ei ole ega kavatse ka tulevikus tooteid hankida.

   Kustuta
  4. Olen nõus eespool kõnelejaga.....tuleb vähendada absurdset globalaset kaubavedu ja võtta kasutusele meie oma unustatud asjad.Needsamad puidust karbid,olid kasutusel meie vanavanemadel nii nimetatud kilukarbid,millega võeti tööle söök kaasa......Nii,et toolilt kukkuma ei pea,ei ole midagi uut siin päikese all.

   Kustuta
 9. Vaatasin selle toreda klaaspurgi tootja leheküljel üle ja kahjuks on seal kirjutatud,et anum on müügil ilma tablettidetta ehk siis tühjalt.

  VastaKustuta
 10. Kas Eestis on veel zero waste blogijad? Tahaksin tihedamini selliseid postitusi lugeda.

  VastaKustuta
 11. Kas sa oled juba kuulnud Woola pakenditest ? -> https://www.woola.io

  VastaKustuta

Postita kommentaar