KUIDAS MA NÄGEMISTERAAPIAS KÄISIN

Septembris hakkasin ma käima Tartus nägemisteraapias. Kuulsin sellest esimest korda Eesti Televisiooni saate kaudu ja põhimõtteliselt kohe sain ma aru, et tegemist on millegagi, mida soovin proovida. Ei oskagi öelda, mis mind võlus. Küll aga teadvustasin ma enesele esimest korda, et mul kannatavad silmad õues alati valgustundlikkuse all, ma ei suuda prillideta oma silmi lõdvestada ja tihti on need mul kuivad ja väsinud. Silmateraapia näis olevat hea koht, kust alustada oma küsimustele ja muredele vastuste saamist.

Nägemisteraapia kodulehte uurides jäi mulle silma terapeudi negatiivne suhtumine laserlõikusesse parandamaks silmanägemist. Olen ikka oma mõtteid sel teemal varem mõlgutanud, sest et kes ei tahaks omale luksust nautida elu ilma prillideta? Olgem ausad, prillidega on ikka üks igavene jama. Kahed viimased on näiteks ära söönud mu "tukapiirkonna" juuksed. Või siis pean prille pidevalt vahetama vastavalt sellele, mida ma teen - ujudes miinusega ujumisprillid, päikese käes olles päikeseprillid, ohtlikumat sorti tööd tehes natukene odavamad prillid, igapäevases elus jälle teistsugused. Olen proovinud ka pikemat aega läätsesid tarvitada, ent need pole minu  jaoks - tegemist on siiski ühekordse mugavustootega ja teiseks kuivatavad need mu silmi.

Minu esimene eesmärk oli parandada oma silmanägemist, eriti veel seetõttu et arst ju oma kodulehel heidab halba valgust laserteraapiale ja pakub justkui paremaks lahenduseks nägemisteraapia. Viimati kirjutas arst mulle välja, et mu üks silm vajab läätse -3 ja +0,75 ning teine -1. Oleks imetore veidikenegi oma plussi ja miinust välja treenida!

Panin kirja omale vastuvõtu aja, mille sain üpriski kiirelt. Esimesel korral tegi arst mulle väga põhjaliku silmauuringu. Kokku kestis see vast üks tund. Ta ei vaadanud mitte ainult kui hästi ma näen, vaid kuidas mu silmad töötavad. Tegime ka esimesel korral paar harjutust. Peale visiidi lõppu tundsin, kuidas mu silmad on nii väsinud. Nagu trennivalu oleks olnud, ainult et kummalise sensatsiooniga mu silmades. Väga kentsakas!

Kokku käisin ma arsti visiitidel vist kuus korda? Tegime erinevaid koordinatsiooniharjutusi ja kõiksugu muid. Ega ma ei oskagi neid täpsemalt kirjeldada, need olid sellised... huvitavad. Näiteks üks oli selline, kui ma pidin väikese pedaalrattaga sõitma toas ringi, samal ajal lugema tagurpidi keeratud raamatust lasteluuletust ja iga rea tagant tuli vahetada ühtesid spetsiaalseid lugemisprille, mille abil ma teksti kõva häälega veerisin. Jah, tunne oli nagu esimese klassi juntsul, ent silmad tegid pingsalt tööd.

Teraapias selgus, et mul on raskusi 3D prillidega nägemisel. Seda ma olin jah kinos käies tajunud, ent ma ei teadnud, et ma mõningaid asju ei näe või siis oleks õigem öelda, et ma ei suuda näha.

Sain teraapiast kaasa ka koduseid ülesandeid ja näpunäiteid kuidas silmi lõdvestada. Neid harjutusi teen ma ikka põhimõtteliselt kogu aeg - tänaval kõndides, loengus istudes, rongis, kodus arvuti taga. Niivõrd lihtsad võtted, mida võiks ja peaks igaüks teadma. Näiteks üks neist on selline, et ma vaatan oma nina otsa ja seejärel kaugusesse ning kordan umbes kümme korda. Vot selle harjutusega sain ma aru, et mul on alati olnud valus nina otsa vaadata. Aga ei tohiks olla! Olen niivõrd palju kuulnud lapsena seda juttu, et nina otsa ei tohi vaadata, sest siis jääd kõõrdsilmseks. Sellepärast ma siis ei olegi kunagi nina julgenud vahtida ja selle tulemusena on mul nüüd täiskasvanuna valus. Küll aga saan nüüd öelda, et silmateraapia abil sain ma sellest vajakajäämisest lahti - enam ei ole mingit probleemi oma nina jõllitada.

Kõige lemmikum harjutus oli väikeste kaartidega, mille keskele pidi silmadega risti vaadates tekitama lisaringi. Harjutuse eesmärk oli saada lisaringi sisse ka tekst (CLEAR) ning seda teksti ja ringi vaadates pidi pilt selgeks muutuma. Hästi lahe harjutus, kuna silmad pingutavad niivõrd palju, et kaartidest kaugenedes saan ma selget pilti näha paremini kui tavalise silmaga. Alguses ma ei saanud CLEAR teksti ringi keskele selgelt vaatamiseks. Esimene kord juhtus see arsti juures teraapias. Seal tegime me seda sama harjutust suurte prinditud lehtedega seinal. Ausõna - kui ma seal selle teksti kätte sain, ma olin nutma puhkemas. Ma näen! Sellest harjutusest kasvas välja vastavate VR videode vaatamine (näiteks see), kus samamoodi on võimalik tekitada kahest kõrvutiolevast samasugusest videost keskele kolmas. Kolmandat pilti saab vaadata teravalt ning isegi liikuda videos ringi. Ma olin täiega mindblown kui ma selle nõksu kätte sain. Wauu...

Iga visiit kontrollis arst alguses kui ka lõpus mu silmade võimekust, et näha, kas treening aitab. Väga üllataval kombel sain ma isegi aru, et muutus toimus. Ma nägin paremini! Silmateraapia töötab!

Viimasel korral kirjutas arst mulle välja uued prillid: -2 ja -0.75 + mõlemale silmale natuke plussi ka, sest mul on viimase paari aastaga tekkinud ka teisele silmale progressiivse klaasi vajadus. Ei, mu silmad ei saanud nägemisteraapia abil -3st -2 peale. Vanadki prillid on mul põhimõtteliselt sama moodi veidi nõrgemad, et silmi vähem koormata. Silmateraapia minu silmanägemist drastiliselt ei parandanud, muutus oli nii väike, et ega igapäevaelus ma seda tähele ei pane. Pigem sain ma selle kogemusega keskenduda oma silmadele ja tõsta need minu tähelepanu fookuspunkti. Millal mu silmad väsima hakkavad? Mis paneb mu pea valutama? Teraapias peaksin ma käima oma uute prillidega paar korda veel. Arsti sõnul võib käia niipalju kui aga resurssi on, tavapäraselt käiaksegi 6-10 korda. Plaanin 1-2 korda veel minna.

Kokkuvõtvalt olen oma kogemusega rahul - sain seda, mille eest maksin. Kuigi olin ma naaatukene siiski selles osas pettunud, et oma prillidest ma lahti ei saanud. See oli ju siiski minu kõige suurim soov ja lootus. Aga noh, pole hullu - eks ma saan aru, et see on naiivne ootus. Nägin ju ise, kui imepisike on treeningu tulemus. Peaksin vist mitu aastat järjepidevalt nägemisteraapias käima, et oma prillidest saaksin loobuda. Ma ei taha mõeldagi, mis see kõik siis maksma läheks! Kindlasti kopsakam summa kui laserlõikus. Ja kas üldse võimalik?

Kommentaarid

 1. Lahe postitus, ei teadnudki sellisest asjast varem ;)

  VastaKustuta
 2. Väga lahe, et oled oma kogemust jaganud. Aitäh :)

  Mõned täpsustused postituse kohta. Tänapäeval on kõige efektiivsem võimalus prillidest vabanemiseks just laserkorrektsiooni abil. Selleks, et lõikus igati õnnestub, on üheks eelduseks, nägemise püsimine aasta jooksul muutumatuna. Need, kes soovivad, et nii oleks, on just nägemisteraapia üks võimalus, mis aitab tõsta silmalihastoonust, et nägemine püsiks ja aitab vältida nägemise halvenemist.
  Kui aastaid tagasi toimusid nägemise muutused enamasti alates 40-aastaselt ja vanuserühmas 20-40 võisid end muretult tunda, siis tänasel päeval pole see enam kaugeltki nii. Nägemise halvenemise peamine vanuserühm on nihkunud nii alla- kui ülespoole, eriti neil, kel enamus oma ärkveloleku ajast on, tubastes tingimustes, töö ekraanide taga. See on ka üks põhjuseid miks nägemise muutus võib ilmneda ka peale laserkorrektsiooni.

  Nägemine on väga keeruline neuroloogiline protsess, mis algab mõlema silma väga heast nägemisest. Kui kiiresti me uut infot oma ajus töötleme, kuidas ja millal meie keha nähtavale reageerib, sõltub suuresti silmade koostööst ja nägemisselgusest.

  Täpsemalt nägemise keerukuse ja individuaalse nägemisteraapia kohta saab lugeda juba nägemisteraapia kodulehelt.

  VastaKustuta
 3. Aitäh postituse eest! Mul endal on nägenime miinus 6 ja olen erinevaid tehnikaid proovinud, et nägemist parandada. Tegelikult ongi nii, et meie silmad on ka lihaseid, mida kn vaja treenida:)
  Minu nägemine läks miinusesse sest ma varem armastasin palju lugeda (ka kuuvalgel, aknalaual ja muidugi voodis lebades, mis on väga vale asend lugemiseks), harjutasin tundide viisi klaverit - noodikirja vaatamine, kooliski oli vaja tahvlit koguaeg vaadata, lisaks arvutiekraan ja televiisor kodus. See kõik koormas väga silmi. Lisaks ma kissitasin neid ka. No ja siis mingil hetkel ema andis ühed imelikud prillid mulle kanda, mis kujutasid endast siis plastikust ameerika politseiniku prille, aga nad olid auke täis, nagu sõel. Ühesõnaga proovisin neid kuni mõistsin et no mingit efekti ei tule, pigem näen välja nagu kärbes.
  Siis hakkasin proovima neid harjutusi silmalihastele. Aga selleks, et see tõesti toimiks, peab olema ikka tõsine tahe ja järjepidevus. Mis minul ikka veel puudub. AGA nii palju kui ma seda olen teinud siis see on aidanud küll. Imepisikesed muutused aga ikkagi töötab. Kui ma aastaid järjest teeksin neid harjutusi siis võibolla oleksin terveks oma silmad treeninud, sest aastaid järjest ma ainult "teenisin" suuremat miinust endale. Paari korraga korda neid ei saa kahjuks. Ja ma veel ei räägi stressist meie elus, mis omakorda aitab süvendada silmanägemise miinusesse.
  Läks nüüd väga pikaks see jutt mul, aga tahtsin öelda suure aitäh, et tuletasid meelde hakata uuesti tegema neid harjutusi silmadele.
  PS. Soovitan printida neid tabeleid, mis silmakontrollil antakse seinalt maha lugeda. Nii saab jälgida mitu tähte/rea võrra oled edasi jõudnud tulemusega.

  VastaKustuta

Postita kommentaar