USSID PÕGENEVADHommikul mõtlesin korraks oma usse kontrollida. Hea oli, et ma muidugi taipasin seda teha, kuna kaant avades sain ma aru, et jama on majas. Ussid põgenevad ja see ei ole hea märk. See tähendab vaid üht - midagi on nende elutingimustes halvasti. Kummaline, et see intsident nüüd siis juhtus kui ma olin oma rõõmsameelse vermikompostimise postituse hiljuti üles pannud, seda saab lugeda siit. Senimaani on olnud kõik hästi, nüüd aga siis lopsti nõnnamoodi. Ohh...

Sain tegelikult kohe aru, mis oli juhtunud. Meil tekkis reedel korteris puuviljakärbse plahvatus ja neist oli tarvis kiirelt lahti saada. Kuna probleemid puuviljakärbestega on üldjuhul lühiajalised, siis panin igaks juhuks ajutiselt oma vermikompostrile kaane peale, millest tulenes see, et takistasin korraks õhu juurdevoolu. Hajameelne ja rumal mina aga unustas selle kaane terveks nädalavahetuseks peale. Tekkinud oli liigniiskus, läppanud lõhn. Eks oma rolli mängis ka tõsiasi, et me oleme nüüd hakanud ju radikaid sees hoidma ja vermikomposter on viimasele tegelikult päris lähedal. Kirsi tordile pani fakt, et ma olen hakanud ka rohkemate esemete ja toiduainetega katsetama (tahtsin uurida kui kiirelt kaovad käsnkõrvitsast nõudepesunuustik või komposteeritavad kilekotid) ja bioloogilise aine maht kompostris suurenes liiga järsku.

Mida ma probeemi lahendamiseks tegin? Eemaldasin muidugi ämbrilt kaane ja lasin tuulduda. Ussid samal ajal taandusid taas pimedusse. Seejärel eemaldasin ma pealmise niiske ajalehe kihi ja mõningad suured toiduained (õunad, üks sidrun). Ämber on nüüd kolmveerand täis - üks osa pesamaterjali põhjas, üks osa mulda/huumust ja üks osa biojääteid. Kallasin tühjaks ka veerennivee. Ämbrile panin peale õhukese, ent tiheda marli, mille sidusin nööriga nõnda kinni, et keegi kusagilt välja tulla ei saa. Loodan, et need abinõud aitasid. Kui mitte, võtan veel biojäätmeid ära ning lisan kuiva ajalehepaberit niiskuse imamiseks.

Ahjaa, seda ka veel et keegi küsis mu käes ega Rääbu ussidest huvitatud ei ole. Rääbul on neist tõesti kama kaks, pakkusin talle isegi üht ussi, ent ta vaid nuusutas korraks ja läks minema. Ei tea kuidas koertega on? Ma näiteks tean üht kutsut, kes sööb kõike (ja lakub isegi musti nõusid avatud nõudepesumasinast). Ma kahtlustan, et tema hakkaks vermikompostrit rüüstama küll. 

Kommentaarid

 1. Lugesin jus t eelnevalt su ussi postitust ja tundub väga huvitav. Mul on aias komposti hunnik ja jôusumööda ikka kasvatan seda. Kas su ussid mitte ei pôgene sidruni eest? Minu teada ei ole soovitav sibulat ja tsitrus vilju komposti sisse panna kuna need on nii happelised et vôivad su ussid ära tappa. :(
  Näe leidsin sellise jutu :
  " While fruit and vegetables scraps from the kitchen are fundamental ingredients in a home compost pile, there are two iffy exceptions: citrus peel and onions.
  “What?!” you say? Unfortunately, the natural chemicals and acidity in citrus peels and onions can kill worms and other microorganisms, which can slow down the decomposition in your pile. Plus, unless you chop them into tiny bits, citrus peels take forever to break down, which will delay how soon you can use your compost.
  If you only occasionally throw citrus peels and onion scraps into your compost bin, it’s no big deal, but if you vermicompost or have worm bins (which is an amazingly convenient and odor-free way to compost if you are in an apartment), then citrus peels, onions and garlic scraps are a no-no, because they will harm your worms. "

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Olen lugenud tõepoolest, et ussid ei armasta mõningaid toiduaineid. Ka usside eelmine omanik hoiatas mind. Päris palju on aga ussiblogisi, kus väidetakse, et tegemist on müüdiga ehket ussid saavad hakkama küll. Seetõttu soovin ka ise proovida ja katsetada - on siis müüt või mitte?

   Kustuta
  2. Tsitruliste viljade vastu aitavad munakoored (aluselised)

   Kustuta
 2. Kas ussidega õudne ei ole korteris elada? Ma ei suudaks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nad on ju laua all peidus... Ei tasu nii kriitiline olla.

   Kustuta
  2. Tahan ka omale usse! Aga kardan kärbseid :(

   Kustuta
  3. Mingi aeg mul olid kärbsed, siis kadusid ära. Küll aga, mida karta ehk tasuks, on ussidega koos elutsema hakkavad valged pisikesed putukad, mida on miljonites! Nendest mulle endale küll keegi ei rääkinud, kui ussid sain..

   Vaata fotot:
   https://www.google.ee/search?q=vermicomposting+white+bugs&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=wFKu8Jpab8iaMM%253A%252C0uYxXyHeGRvafM%252C_&usg=__3mBsAdVMkWUEH5A-mlwxqMT133M%3D&sa=X&ved=0ahUKEwiElr_ylsHZAhXPLlAKHTikC-wQ9QEIOzAD#imgrc=wFKu8Jpab8iaMM:


   Natuke teen nalja ka ja olen dramaatiline. Paratamatult tekib ju lisaelu kohta, kus on soe, palju toitu. Ei saa eeldada, et ainult vermicompostiussid sul kodus laua all elutsevad.

   Kustuta
 3. Biolagunevaid kotte ei tohiks ussidele küll toppida, need ei ole üldse reeglina koduseks kompostimiseks. Kui ei ole peal märget "kodukompostimiseks", kompostitakse neid vaid tööstuslikult. Plast on plast.
  Ja sidrun - ussid saavad hakkama aga on siis vaja neid sundida keskkonda, mis neile ei meeldi. Ok, ära ei sure jah aga paha on.

  VastaKustuta

Postita kommentaar