10 PÄEVA BLOGIDES: KÄSNA UPDATEAugustikuus võtsin ma kasutusele käsnkõrvitsast tehtud nõudepesunuustiku. Olen sellest kirjutanud ka siin. Ühes sellega jätsin ma hüvasti oma kookosekiust nuustikuga, mis sai ostetud aasta alguses. Kuna kolm kuud on sellest väljavahetamisest möödas, siis on paslik teha väikene kõrvalpõige, kuidas ma käsnkõrvitsast svammiga rahul olen. 

Fotol on näha kuus kuud kasutuses olnud kookosekiududest svammi. Kui see oli veel uus, siis nuustik oli paksem ja vetruvam. Mul on isegi uhiuuest kookosekiust svammist foto postituses Zero waste nõudepesemine. Eks ajaga kõik käsnad "kuivavad kokku", nii on lood ka sellega. Olen tollega nühkinud ikka küll ja enam, ning pole ime, et svamm on lamedaks muutunud. Iseenesest on see mul alles ning saaks ka veelgi kasutada kuni kookosekiud lõplikult koost pudenevad ning svammine olek kaob. Kahtlustan, et üle aasta seda kasutada ei saa. 

Fotol paremal üleval ja all on kaks erinevast käsnkõrvitsa liigist valmistatud svammi. Pehme läks mul katki vast esimese kuuga. Seda oli tore ja mõnus kasutada, aga rasvast panni ma sellega väga nühkida ei raatsinud. Peamiselt kasutasingi seda köögipindade ja laudade puhastamisel, kuna sel on võime korralikult vahutada ning vett imada. Mingi hetk tekkis ühte käsna serva väike rebend, mis ajaga kasvas suuremaks. Pealegi olin ma selle ka päris lamedaks nühkinud, et otsustasin teise ära visata. Päris prügikasti ma toda aga ei lennutanud, vaid katseeksitusmeetodil andsin oma vermikompostiussidele nosimiseks. Tänase seisuga on see neil veel söömata. 

Mis puutub aga tugevamate kiududega käsnkõrvitsasvammi, siis mul on see nõude pesemiseks endiselt veel tarvitusel ja olen asjapulgaga rahul. See on täpselt sama värvi nagu esimesel päeval, mitte midagi ei ole muutunud. Ei mingit hallitust, lamedust märgata ei oska, kusagilt ei rebene. Mulle meeldib. Olen sellega ka rasvaseid panne küürinud - toit käsna sisse väga ei poe ning rõvedaks ei muutu. Üks mõnus asi, mis mulle selle puhul meeldib on see, et ta on ühtaegu pehme ning tugev. Saan õrnalt pesta klaase kui ka näiteks purkidelt liimijälgi maha kraapida. Kookosekiust nuustik niihästi ei vahutanud ja pikaajalisel kasutamisel väga pehmemaks ei läinud. 

Käsnkõrvits on oma tugevuselt täpselt paras. Lauris ei ole omale ka isiklikku klassikalist polüestrist nuustikut ostnud ning kasutab käsnkõrvitsa svammi meelsasti. Lauris approved?!

Muide, mu kursaõde ostis mult ka paar käsnkõrvitsa svammi endale ning sõbrannadele jõulukinkideks, ainult et mitte nõude pesemiseks vaid keha koorimiseks. Niipalju kui ma tagasisidet kuulnud olen, siis talle meeldib. 

Üldkokkuvõttes olen üllatunud, et käsnkõrvits kui materjal sobib kenasti nõudepesusvammi alternatiiviks. Seda saab kasvatada Eestis, seemned on odavad ning hooldamistingimused ei ole kontimurdvad (vajab kastmist ning eelistatult kasvuhoonet). Iseenesest isegi kummaline, et Eestisse mõnda säärast nuustikufirmat tekkinud ei ole. 

Kommentaarid

  1. Huvitav kas see käsnkõrvitsat ka meil saab kasvatada ja ise käsnasid valmistada.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Käsnkõrvitsat saab kasvatada Eestis ja tegelikult ongi minu käsn kasvatatud Eestis. Vajab vaid kasvohoonet, ruumi, ohtralt vett. Seemneid saab ehituamaterjalide kauplustest ja lisaks on need üpriski odavad.

      Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused