100 SAMMU NULLKULUNI: KODUTOOTED

Jätkame postitustesarjaga 100 sammu nullkuluni, mis sünnib koostöös Feministeeriumiga. Postituste sari jaguneb viieks alateemaks: keha, köök, kodu, hobid ja muu. Käesolev heidab valgust kodutoodetele. 

Nullkululine toode on valmistatud jätkusuutlikult ja eetiliselt, vastupidav (kui võimalik osta korra), keskkonnasõbralike koostisosade ja materjalidega, toodetud lõpptarbijale võimalikult lähedal, pakendatud minimaalselt ja mõistlikult, parandatav, ümbertöödeldav, komposteeritav.


Kilekott

Riidest kott kestab aastaid. Soovitan kotti ka ajaga kindlasti parandada. Odavalt valmistatud kottidel on pistepikkused tihtilugu liiga pikad (õmblusettevõtted hoiavad selle arvelt niiti kokku) ning sanga ning põhidetaili ühenduskohad kipuvad rebenema. Selle vastu aitab õmblusmasinaga õmblusjoonte üle õmblemine. Hea nipp on panna kotte omale igaks juhuks autosse, käekotti ja näiteks seljakotti varuks. Disainer Elise Kruusel on valmistanud nullkululistele isegi spetsiaalse koti, mille kohta olen ülevaate kirjutanud postituses Bag for Zero

Prügikotid

Prügi väljaviimiseks kasutan mina näiteks korduvalt kasutatavat puuvillast võrgust kotti.  Kui see saab mustaks, panen masinasse pessu. Vanematekodus on näiteks kasutusel väikeste prügikottide asemel 200 liitrised kotid - prügipange tühjendatakse sinna, kuni see saab täis. Kuna meil sorteeritakse prügi, siis enamik äravisatavatest asjadest on pakendid. Prügikasti seinad ei ole seega kilega vooderdatud. Suurt kotti hoitakse keldris. Miski ei haise ega hallita. Prügikotina saab kasutada ka ajalehti või poekotte. Üldjuhul on zero waste majapidamise idee saavutada iseseisvus prügikottide arvelt. Ei teki prügi - ei ole tarvis osta ka prügikotte.  

Ühekordsed kotid sügavkülmutamiseks

Telli omale korduvalt kasutatavad silikoonist kotid, millega saab peale toidu sügavkülmutamise ka toitu kaasa pakkida. Klaaspurkides saab samuti hõlpsalt toitu külmutada.Puuviljakotid

Oma kotiga saab osta jahu, puuvilju, seemneid, kuivaineid, seepi jne. Eestis on müügil Rimides Pakendikeskuse võrkkotid, teistest kauplustest võib leida Hugbag kotte. Eesti tegija Pirtsperk müüb Etsys linasest kotte. ZUZU kaupluses müüakse ilusaid juurviljakotte ökopuuvillast SISU kott valmistab taaskasutusmeetodil kotte Valete Ökokaupades on müügil sünteetilisest kiust Poko kotid. Gorilla.ee on teinud lisaks juhendi, kuidas kardinast endale mitmekordselt kasutatavad kotid teha.


Nakkekile 

Klassikalise plastikust nakkekile alternatiiv on vahakile. Vahakile saab kasutada ligikaudu aasta, neid on pakkumises nii veganvariante (sojavahast) kui ka tavalisi (mesilasvahast). Kilet saab osta näiteks ZUZUst, Rohepakend  või Elamise kergus veebipoest. Kuidas aga ise nakkekilet teha, selle kohta olen teinud ülevaatliku õpetuse, mida näeb siit.

Kausside katmiseks sobib ka hästi kausikate, millest olen pikemalt kirjutanud siin.

Toidu pakendamine

Vajad kaasaostetava või -võetava toidu jaoks pakendit? Rohepakend aitab! Neil on müügis näiteks söödavaid lusikaid, paberist kõrsi, kommituutusid jne.


Komposteerimine

Kompostimine on zero waste liikumise üks olulisemaid aspekte. Pea igale tootele otsa vaadates küsib nullkululine kas seda saab kompostida või ei. Tegemist on Eesti ühiskonnas kindlasti ühe valupunktiga - keskmine eestlane lihtsalt ei sorteeri oma biojäätmeid olmeprügist eraldi, kuigi peaks, võiks. Komposteerimiseks on võimalusi mitmeid: tellida omale kortermaja ühistuga biokonteiner või eramajasse vastav kogumisanum osta-teha. Variant on viia oma biojäätmed kohalikku kogukonnaaeda või leppida mõne komposteerijast naabriga kokku. On olemas ka veebileht Share Waste, kus saad pakkuda ja küsida biojäätmeid. Komposteerimise teeb majapidamiseks mugavaks näiteks firma Biobag, kelle tooteid olen proovinud postituses Testin-Biobag kompostikorv. Siseruumi sobib vermikompostimine ja bakterkompostimine, viimasega tegeleb Eestis Õpilasfirma Festera. Oma kogemustest vermikompostriga saab lugeda ka siitsamast blogist postitusest Minu vermikompostimise lugu. PS! Kui sul peaks toidu üle jääma, paku seda rakenduses OLIO või Facebookigruppides Foodsharing Tallinn või Foodsharing Tartu. 


Kõrred

Enamikud kauplused müüvad plastikust ühekordselt kasutatavaid kõrsi, tegelikult on aga valik ja variandiampluaa palju suurem: bambusest, paberist, klaasist, metallist jne. Ütle kohvikus julgelt teenindajate, et kõrt pole tarvis. Pane kotti oma! Metallist kõrsi müüb näiteks Slow kauplus ja Eestis valmistatud pillirookõrsi saab osta siit


Toidukarbid

Platikust toidukarbi parem alternatiiv on metallist, silikoonist või klaasist karp. Sellega on hea väliüritustel oma toitu kaasa võtta või selle sisse küsida. Metallist või klaasist karbid ei erita toitu ohtlikke aineid ega võta toidulõhnasid külge. Ilusaid ja praktilisi toidukarpe müüb slow kauplus


Ühekordsed nõud

Kui tõesti on tarvis kasutada ühekordseid nõusid, valida biolagunevad tooted.  Hoian pöialt PõhuNõu tegijatele, et nende tooted ka ühel päeval müüki tuleksid. Üldjuhul aga on ühekordsete nõude parim alternatiiv mitmekordselt kasutatavad nõud. Hea idee on käekotis oma lusikat hoida, sest et võin kihla vedada, et seda läheb tarvis!


Söögipulgad

Kohvikus või restoranis kasutatavad ühekordsed söögipulgad leiavad oma tee hiljem prügikasti. Küsi korduvalt kasutatavaid söögiriistu või tee ettepanek ühekordsete toodete väljavahetamiseks. 
Lõikelauad


Ikka puidust! 

Majapidamisrätikud

Etsys olen näinud tekstiilist majapidamisrätikuid, mis on rullis ning omavahel trukkidega kinnitatavad. Sama funktsiooni täidab köögirätik. Need rätikud, mis ajaga koledaks lähevad värvin ma tekstiilivärviga üle või võtan kasutusse puhastuslappidena.


Veefilter

Süsi töötab hea vee filtreerijana. See töötab ka lihtsalt - kalla vesi anumasse ning lisa söepulk. Pulka saab mitmeid kordi kasutada. Paberpakendiga süsi saab osta tablettide kujul apteegist.


Jääkuubikukiled

Jääkuubikuid saab valmistada ka ilma kilet raiskamata. Müügil on metallist ja klaasist jääkuubikureste.
Nõudepesuvahend


Pakendivabalt saab osta nõudepesuvahendid Valete Ökokaupadest, Biomarketist, Mahemarketist. Ka sinepipulber sobib selleks hästi. 


Nõudepesukäsn

Nõudepesemisest olen ma kirjutanud postituses Zero waste nõudepesemine. Nuustikuna saab kasutada käsnkõrvitsat, kookose- või sisalikiududest nuustikut. Biomarket müüb Soneti nuustikut, mis on valmistatud tselluloosist ja kookosekiududest, olen sellest kirjutanud varasemalt siin


Nõudepesuhari

Plastikust ühekordse nõudepesuharja asenduseks sobib vahetatavate peadega hari. Näiteks Mahemarketis on müügil puidust varrega hari, mille päid saab vastavalt vajadusele juurde osta. 


Puhastuslapid

Riidest rätikud on puhastuslappide alternatiiv. Parimad tekstiilid on kas vahvelsidusega või frotee. Teine variant on tsellulooskiududest pehmed lapid, mida tihtilugu müüakse tavakauplustes ka lahtiselt, ise olen märganud sääraseid müügil näiteks Maksimarketis. Peale kasutusaja lõppu on sobilik neid komposteerida. 


Tualettpoti puhastusvahend

Äädikas on universaalne lõhnade neutraliseerija ja seep eemaldab mustuse. Jah, ka seebiga saab tualetipotti pesta!


Tualettpoti hari

Plastikust harja alternatiiv on puidust hari või siis vähemalt vahetatava peaga plastikust hari. Seni pole veel vahetatavate peadega puidust harja kohanud. Hetkel minu majapidamises kasutusel olnu on pärit Mahemarketist, vastu on see pidanud viimased kaks aastat.


Katlakivieemaldaja

Äädikas - seda kasutan ma nii veekannu kui ka duššipõranda katlakivist puhastamiseks. 


Klaasipuhastusvahend

Vesi ja seep, kuivata rätikuga või ajalehega.


Prillipuhastusvahend

Kauplustes müüakse väikestes anumates prillipuhastusvedelikku. Selle peamine koostisosa on karnauba vesivaha, mida saab osta liitri kaupa Hea Maja Poest. Seep ja vesi on ka väga head puhastajad.


Riidehari

Ühekordsete liimlehtedega riiderulli keskkonnasõbralikum alternatiiv on riide hari. Olgu see plastikust (müügil Kaubamajas), puidust või kivist (pimsskivi).Pesulõksud

Vali plastikust pesulõksude asemel puidust (osta näiteks Kaubamajast) või metallist abivahendid. 


Pesu kuivatamine

Eelista õhu käes kuivatamist masinkuivatusele.


Pesukuivatusrest

Kas teadsid, et on olemas ka mitteplastikust kuivatusreste? Just nii, imeilusaid käsitööna valminud puidust pesureste müüb Etsys näiteks Eesti tegija Pesuliisu. Valikus on nii põranda- kui ka seinareste.

Pesupulber

Pesu saab pesta pesupähklitega, kastanitega kui ka muidugi pesuvahendiga. Kastanitest kui pesu pesemise vahendist olen kirjutanud täpsemalt postituses Pesupähklid poeriiulile! Kasuta kastanitÖkopoodides, nagu näiteks Valete Ökokaupades või Mahemarketis, müüakse pesuvahendit, mida on võimalik ka oma pakendiga osta. Isetehtud pesupulbri retsept on lihtne: viis osa kaltsineeritud soodat ja üks osa riivitud seepi. Kilo kaupa saab osta kaltsineeritud soodat Tartus Hea Maja Poest.


Pesuloputusvahend

Alternatiiv pesuloputusvahendile on villapallid, millele kallata peale essentsõlisid. Osta saab neid näiteks firmalt Sarapiku vilt. Isetegemine on ka hõlbus. 


Lõhnaspreid

Toa värskendamiseks on nullkululine variant kasutada lõhnaküünlaid või lõhnakive (Signe seebid).

Kommentaarid

 1. Olen täiesti nõus, aga omalt poolt lisaks nii palju, et seni kuni kodus on juba olemas plastikust wc hari või mõni muu asi, mida saab veel kasutada enne kui on vaja välja vahetada, siis pole teda mõtet ära visata lihtsalt selle pärast et kuskilt saab ökoma. Välja peaks neid vahetama ikka alles siis kui tõesti on vaja uus osta :)
  Päikest :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Peab ikka totu olema (või moodne, ma ei tea), et ökoduse pärast tooteid välja vahedada. Aga samas kuidas toimida sünteetikariietega? Pestes eritavad need ju mikrokiude. Siis on moistlik ju kyll ökotoote vastu vahetada.

   Kustuta
  2. Ma olen samuti selle peale mõelnud, et kuidas oleks kõige õigem juba riidekapis olevate sünteetilistest kiududest rõivastega käituda. Pasta harvem, kasutada leebemat pesumasinaprogrammi (madal kuumus, õrnem trummelkuivatus), pesta käsitsi ja mitte tervet rõivast (plekid, higised alad), võtta kasutusele mikrokiudude koguja (slows on müügil sellised pesukotid) - neid variante näen. Muidugi on tohutult huvitav küsimus kas säärased tooted jätta ringlusesse või tasapisi kõrvaldada? Kas vajame paremaid lahendusi mikrokiudude probleemi lahendamiseks et jätkata nende kasutamist või sünteetilised kiud on ajast ja arust?

   Kustuta
  3. Ma olen samuti selle peale mõelnud, et kuidas oleks kõige õigem juba riidekapis olevate sünteetilistest kiududest rõivastega käituda. Pasta harvem, kasutada leebemat pesumasinaprogrammi (madal kuumus, õrnem trummelkuivatus), pesta käsitsi ja mitte tervet rõivast (plekid, higised alad), võtta kasutusele mikrokiudude koguja (slows on müügil sellised pesukotid) - neid variante näen. Muidugi on tohutult huvitav küsimus kas säärased tooted jätta ringlusesse või tasapisi kõrvaldada? Kas vajame paremaid lahendusi mikrokiudude probleemi lahendamiseks et jätkata nende kasutamist või sünteetilised kiud on ajast ja arust?

   Kustuta
  4. Slows müüdava mikrokiude koguva pesukoti kohta - Tartus on selle kasutamine nii ja naa, sest koti pooride suurus (15μm) on hõredam Tartu reoveepuhasti filterkanga tihedusest (10μm). Reoveesete läheb küll edasi maismaa-aineringesse, seda aitab koti kasutamine muidugi ära hoida. Samas ei saa näiteks tsentrifuugimisel pesu masinas ühtlaselt laiali paigutuda, st masinal võib tekkida tagaskaaluga probleeme. Ja tundus, et ka lisaloputus oleks vajalik. Ehk siis hetkel tundub, et muud kulud - pesumasina lühem kasutusiga, vee suurem kasutusvajadus etc - koti kasutamisega kasvavad.

   Kustuta
 2. Väga hea postitus!!! Ongi just vaja uut pesukuivatusresti.�� Selline küsimus, mis on Elise Kruuseli koti hind?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui me tegime temaga koos pop-up poodi, oli hind suurel (see mis fotol) vist 200€ ja väikesel 100€. Hind on kõrge, aga kott on hea.

   Kustuta
 3. Kindlasti lisaks ka lehekülje veepudel.ee - sealt saab väga palju erinevaid korduvkasutatavaid pudeleid, karpe, kotte, söögiriistu jne. Minu lemmikud oma metallist smuutikõrred, nii ilusad ja praktilised. Joon nendega smuutisid, mahlu, kokteile... ja isegi reisile olen need endaga kaasa võtnud 😀😀

  Kus poes täpsemalt ja millised need komposteeritavad puhastuslapid tavapoes on? Pole varem üldse nagu tähele pannud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oh, tänud viite eest! 💚

   Need lapid. Ahah. Need on need kõige tavalisemad õhukesed neljakandilised svammilaadsed tolmulapid. Neis on tavaliselt igasugustes värvides (see mulle tavaliselt lihtsalt esteetika pärast niiväga ei meeldi). Aga! Nägin Maksimarketis (Kvartali keskuses) müügil lausa värvimata ilusaid lappe.

   Link: https://goo.gl/images/QGUbAU

   Kustuta
  2. tavalised tselluloosist lapid

   Kustuta
 4. Üks põhjus miks ilmselt paljud eestlased ei sorteeri biojäätmeid eraldi on müüt et biojäätmed lähevad niikuinii tavaprügiga kokku kui prügiauto tuleb. Olen mitmelt inimeselt kuulnud seda sama lauset. Kui saaks selle sõnumi kuidagi üldrahva seas liikuma et asi nii ei ole siis võibolla oleks rohkem ka inimesi kes biojäätmeid sorteerivad ja oma suvalist prügi biokonteinerisse ei viska. (Selline tingimus vist oli küll et kui nt papi või biojäätme konteineris on teatud hulk vale prügi siis läheb teistega kokku kuna see raskendab töötluskeskuses sorteerimist aga see on ju pigem erand, kui inimesed prügi ikkagi õigesti sorteerivad siis seda ei juhtu).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Prügiautos on erinevad vahed või sahtlid, kuhu erinev prügi läheb. Pealtvaatajale võib jah jääda mulje, et läheb kokku, aga tegelikult see nii ei ole. Iga prügikonteineri jaoks eraldi autot saata oleks ka ju halb.

   Kustuta
  2. Ma olen ka kuulnud sama inimeste argumenti, miks ei sorteerita. On räägitud ka sellest, et "lihtsam on kõik jäätmed lihtsalt põlema panna". Viimatine ökoskoobi saade rääkis sellest samast teemas, et inimesed ei sorteeri ning Eesti üks eesmärkidest on vähendada jäätmete lihtsalt põlemapanemist.

   Kustuta
  3. Veel üks vägagi veenev argument, mida esitatakse, on see, et kui Eesti inimesed ei tooda piisavalt palju prügi, siis puudujääk tuuakse välismaalt. Sest liiga väikest prügi polevat ökonoomne töödelda...

   Kustuta
 5. Mis pesuloputusvahendisse puutub siis sorts äädikat (nii 2-3 korgitäit) pesuloputusvahendi sahtlisse teeb pesu pehmemaks. Kasutan ise juba aastaid äädikat pesupehmendajana ning tegi vee ja pesu pehmemaks ka siis kui talvel keskküttega korteris pesu toas kuivas.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma teen ka nii. Juusteloputamisel aitab ka.

   Kustuta
 6. Sinu blogi on ikka ja jälle mönus lugeda. Ei mingit draamat ega klatši. Inspireerid;) Edu :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Väga armas sinust. Aitäh.

   (kuigi vahel mõtlen et küll on ikka igav see blogi siin!)

   Kustuta
 7. Leidsin täitsa mitu soovitust, mida saan oma prügimurede lahenduseks kasutada. Üks neist ongi see, et kuidas olmeprügi prügikasti toimetada. Pealegi, meil tekib seda väga-väga vähe.

  Samas on aga mul üks mure, millele veel lahendust otsin. Nimelt see, milline kassiliiv oleks kõige nullkululisem. Panime enda kassi kasti puidugraanuleid, aga nendega lõhnas kastiümbrus kassipissiselt. Samuti tundus, et kassile endale ka see ei sobinud, sest käis nurka ja ahjuvahele sirtsutamas. Seejärel proovisime kvartsliiva, mis ei lase aroomidel tuppa laiali minna ja kass ka pole mujal põit kergendamas käinud kui kastis. Aga sellega peab junnid viskama olmeprügisse (nagu pakendil oli kirjas) ning ei tohiks aeda lagunema viia, aga minu arvates on totter junne olmeprügisse panna. Pealegi neid ka ei saa sinna suurde prügikasti lihtsalt vabalt ringi jooksma lasta, mis tähendab, et nad peab panema eraldi kuskile kotikesse. Aga see ju tähendaks jällegi kilekoti kasutamist :( ja pealegi seda kvartsliiva müüakse ka kilest pakendis. Oeh.

  Aga muidu suur aitäh põhjaliku postituse eest!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kas kassisavi oled proovinud? Seda saab osta Paberkotiga. Neid on isegi erinevaid tüüpe. Kunagi panin oma kassile ka puidugraanuleid aga ta ainult nuttis selle peale. Kuna olin 30kg koti neid ostnud, siis oli pettumus suur. Aga mis teha. Seejärel segasin paar peotäit saviliivaga kokku. Põhjas oligi mul siis puidugraanulikiht ja peal savi.

   Kustuta
 8. Tahtsid küsida, mis seepi sa kasutad nt akende pesuks ja muude asjade pesemiseks? Tavalist majapidamisseepi? Ma ise olen tohutu tõrvaseebi fänn, pesen sellega keha, juukseid...äkki kõlbab veel millekski, pole proovinud. Lemmik on Grandpa`s Tar Soap. Olen ka teisi (kodumaiseid ja välismaiseid proovinud) aga see on lemmik.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma kasutan vedelseepi või nõudepesuvahendit, mida ostan lahtiselt nt Mahemarketist. Tõrvaseepi ausaltöeldes pole julgenud proovida. Aga juustepesuks kõlab küll huvitavalt :)

   Kustuta
  2. Ma kasutan vedelseepi või nõudepesuvahendit, mida ostan lahtiselt nt Mahemarketist. Tõrvaseepi ausaltöeldes pole julgenud proovida. Aga juustepesuks kõlab küll huvitavalt :)

   Kustuta
 9. milline täpsemalt see kookosekiust nõudepesunuustik on mida prismas müüakse?! ei ole veel leidnud kahjuks ei poest ega netist.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See postitus on vist juba siis "vananenud informatsiooniga". Kunagi müüdi ümbertöödeldud kiududest pesusvamme, mille peale oli liimitud kookosekiud. Kookosekiududega enam näinud ei ole, küll aga ümbertöödeldud kiududest Loodusperes, Maksimarketis jms kohtades olen ikka märganud. Üks mu tuttav tegelikult just kurtis, et oli endale hiljuti ühe sellise ostnud, ent kippus lagunema teine.

   Kustuta
 10. Tere!
  Millist äädikat sa kasutad? Enamik poes pakutavatest on plastikpudelis ilma pakenditagastusmärgita. Ühtlasi sama küsimus toiduõli kohta. Millist kasutad? Kõik tavalised päevalille- ja rapsiõlid on plastikpudelis. Või kasutad oliiviõli, mida on võimalik osta ka klaaspudeliga?
  Tänan!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Äädikat klaaspudelis müügil näinud ei ole. Küll aga saab seda osta hulgipakendis (hulgimüüjalt). (soovitan kirjutada kohalikule ökopoele võtta müüki lahtiselt müüdavat äädikat!)

   Õli olen ostnud nii suuremas plastanumas (5l nt) kui ka klaaspudelis õkopoest. Mahemarketis müüakse rapsiõli klaaspudelis, mis mulle endale väga meeldib.

   Kustuta
  2. Äädikat klaaspudelis müügil näinud ei ole. Küll aga saab seda osta hulgipakendis (hulgimüüjalt). (soovitan kirjutada kohalikule ökopoele võtta müüki lahtiselt müüdavat äädikat!)

   Õli olen ostnud nii suuremas plastanumas (5l nt) kui ka klaaspudelis õkopoest. Mahemarketis müüakse rapsiõli klaaspudelis, mis mulle endale väga meeldib.

   Kustuta

Postita kommentaar